درز بین دو ساختمان برای چیست ؟ / حبیب رضائی

درز بین دو ساختمان برای چیست ؟ / حبیب رضائی

درز بین دو ساختمان برای چیست ؟ / حبیب رضائی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، ساخت وساز یا همان مامن ایمن ، از دیر باز به عنوان یک دغدغه درامورات روزمره آدمی زاد بوده و جزلاینفک زندگی ما آدم ها وهمیشه مورد توجه قرارگرفته است شاید برای اکثر ما پیش آمده یا اینکه دیده باشیم که بین دو ساختمان ساخته شده فاصله ای وجود دارد و از خود پرسیده ایم که این درز و فاصله به چه دردی می خورد .

اگر در یک تعریف ساده بخواهیم ساختمان بلند وشکل پذیر را تعریف کنیم ، می توانیم بگویم به مانند یک درخت بلند و تنومند می ماند که در زمین فرو رفته ، ریشه آن در زمین و مابقی روی زمین می باشد، و در برابر عوامل طبیعی و محیطی همچون نیروی زلزله ، باد ، برف باران ….. پایدار و باید به صورت شلاقی ، قدرت رفت و برگشت را از خودش به رخ بکشد.

وجود این شاخص حاکی از شکل پذیر وسالم بودن ستون فقرات ساختمان می باشد. هنگام ساخت ، هر ساختمان مطابق تغییر مکانی که برایش تعریف و طراحی می شود ، باید از ساختمان همجوار و همسایه خود فاصله بگیرد تا عملکرد شکل پذیری و شلاقی بودن ساختمان هنگام وقوع زلزله مطلوب ارزیابی شود.

اگر دراین مهم کوتاهی شود و این فاصله مجاز برای طبقات بالاتر رعایت نشود این ساختمان نه تنها خود ، بلکه باعث برخورد و خسارت های شدید به ساختمان همجوار خود نیز خواهد شد، هرچه ارتفاع ساختمان بیشتر و بلند تر باشد این فاصله بین ، به طبع باید بیشتر باشد تا هنگام زلزله شدید حرکت و جابجایی اخرین طبقه ساختمان به خوبی امکان پذیر باشد، بدون اینکه آسیبی به سایر ساختمانها ی همسایه بزند.

بر اساس ایین نامه ۲۸۰۰ و مطابق مقررات ملی ساختمان برای ۵ طبقه به بالا طبق ضوابط آئین نامه ، ولی برای ساختمانهای ۵ طبقه وکمتر فاصله هر طبقه از بر زمین همسایه باید پنج هزارم ارتفاع آن طبقه از سطح زمین باشد ، به بیان دیگر اگرساختمان ۵ طبقه مسکونی ، هر طبقه ۳ متر ، ارتفاع اخرین طبقه ۱۵ متر از سطح زمین ( تراز پایه ) می باشد که باید این ساختمان بعد از ساخت ، ۷٫۵ سانتیمتر از بر زمین مجاور فاصله داشته باشد ( البته اگر زمین مجاور معبر باشد نیاز به رعایت این نکته نمی باشد ) و اگر همسایه ما هم با همین تعداد طبقات ساخته شود او هم باید ۷٫۵ سانتمتر از بر زمین ما فاصله بگیرد که در مجموع چیزی که به روئیت ما می رسد درزی در حدود ۱۵ سانتیمتر بین دو ساختمان می باشد

در نهایت جهت جلوگیری از ورود موجودات زنده ، حشرات و لانه سازی پرندگان درز انقطاع بین دو ساختمان را می توان با مصالح نرم و تردی که هنگام وقوع زمین لرزه سریع خورد شود، مانند یونولیت ، فوم های پلی استایرن و.. پر کرد، که این امرهرچند ساده و ناچیز ، ولی هنگام وقوع زمین لرزه تاثیر به سزایی در کاهش خسارات روی همدیگر دارند و به راحتی طبقات ،هر کدام جابه جایی خودشان را انجام داده و به حالت پایداری خود برمی گردند بدون اینکه همدیگر را لمس و تخریب کنند .

این مهم باید بسیار مورد توجه سازندگان ، مجریان ، دست اندرکاران و سازندگان محترم ساختمان قرار بگیرد امید است همه ما با رعایت تمام وکامل مقررات ملی ساختمان و ائین نامه های مربوطه بتوانیم ساختمان ایمن ، شهری آباد و ایرانی زیبا داشته باشیم .

حبیب رضائی کارشناس عمران۶ دیدگاه

  عابد یوسفی شهریور ۱۹, ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۹
  0
  0

  حرف ما نه توهین بود نه بی ادبی . فقط اول تشکر بود و بعد به اطلاع رساندن درستر مطلب بود. از سایت پاوه پرس انتظار نمیرفت نظر رو انتشار نده و ………

  مدیریت سایت:
  دوست عزیز در بیشتر مواقع در ساعاتی خاص نظرات بررسی می شود ، تائید همزمان ممکن نیست

   حبیب رضایی شهریور ۲۰, ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۷
   0
   0

   باتشکر از مدیریت سایت
   جناب یوسفی از اینکه به دقت مطلب اینجانب را مطالعه فرمودی خوشحالم، در موردبحث نیروی شلاقی خدمتت عارضم که اگر دوباره مطالعه بفرمائید من اصلا بحثی راجع به نیرو نکردم اگه در مورد نیروی شلاقی بود گفته شما درست، اما من فقط خواستم در ذهن مخاطب هایی در کوچه و خیایان برایشون سوال بوده و هست و به کرات در محافل از خود بنده هم پرسیدن به صورت ساده و مختصر مجسم کنم که ساختمان شکل پذیر و پایدار دارای یک حرکت رفت و برگشت میباشد و طبق ۶-۱۱-۱۴ مبحث ششم مقررات ملی چاپ ۱۳۹۲ به ۵ طبقه بالاتر و پائین تر به صراحت اشاره کرده و ادامه ان هم رفته توی تغییر مکان جانبی طرح ،بحث ضریب بزرگ نمایی ، تغییر مکان غیر ارتجاعی و اثر دلتا پی که من بخاطر سنگینی و خیلی تخصص بودن باز نکردم ،فرمایش شما درسته ولی مگر اینجا کلاس درس که خیلی تخصصی باشه که مخاطب حوصله خواندن ان را نداشته باشد من اعتقاد دارم که هرچه ساده بیان بشود قابل هضم تر می باشد برای مخاطب جذابتره .
   بازم از حسن توجه جنابعالی ممنونم

    عابد یوسفی شهریور ۲۱, ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۹
    0
    0

    درسته هدف شما بیان کلیات مطلب و روشن کردن مطلب و دلیل فاصه ساختمان ها از همدیگر است. در مورد تعداد طبقات آیین نامه زلزله رو مطالعه بفرمایید ویرایش چهارمش تعداد طبقات رو هشت طبقه عنوان کرده. پنج طبقه مربوط به ویرایش قبل بود. فکر کنم بر همین اساس مقررات ملی ساختمان هم روی اون بند مبحث ششم اصلاحیه زده . و هشت طبقه صحیح است. تشکر مجدد از شما.

  عابد یوسفی شهریور ۱۹, ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
  0
  0

  البته نیروی شلاقی ساختمان جدای از این بحث است و به ساختمان مجاور ربطی ندارد و نیروی شلاقی از پارامترهای منفی وارد بر ساختمان است . قبلا تاثیر وجود نیروی مخرب شلاقی بر ساختمان در طراحی لرزه ای لحاظ میشد اما در اخرین ویرایش ایین نامه زلزله امریکا و ژاپن و ایران … تاثیر نیروی شلاقی بطور مستقیم در طراحی ساختمان حذف شده است و در نظر گرفتا نمی شود.

  عابد یوسفی شهریور ۱۹, ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
  0
  0

  با عرض سلام خدمت شما و تشکر از مطلب خوبتون‌. اما در کل مطلبتون درست نیست و درستش به این صورت است که : در ساختمانهای با هشت طبقه و کمتر که دارای اهمیت متوسط و کم هستند باید درز انقطاع از زمین مجاور به میزان پنج هزارم ارتفاع ساختمان باشد که شما بجای هشت طبقه نوشتین پنج طبقه.
  و در ساختمانهای بیشتر از هشت طبقه و ساختمانهای با اهمیت زیاد و خیلی زیاد با هر تعداد طبقه باید جذر مجموع مربعات تغیر مکان جانبی غیر خطی طرح با در نظر گرفتن اثرات پی دلتا بعنوان مجموع درز انقطاع دو ساختمان مدنظر قرار می گیرد. با تشکر مجدد.
  عابد یوسفی کارشناس ارشد عمران/سازه.

  فتح الله احمدی باینگان شهریور ۱۹, ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۲
  3
  0

  عرض سلام واحترام حضور همه بزرگواران و دست مریزاد وخدا قوت خدمت جناب مهندس رضایی از اهالی بخش باینگان

نقد و بررسی

مهمترین اخبار