کمی به بی آبی بیاندیشیم! / سید عبید فخرالدینی

پیرو گلایه ی امام جمعه شهرمان درباره مشکل کم آبی پاوه...

کمی به بی آبی بیاندیشیم! / سید عبید فخرالدینی

کمی به بی آبی بیاندیشیم! / سید عبید فخرالدینی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ در روزگاری به سر می بریم که خرید خودرویی لوکس! حتی اگر چینی هم باشد! برایمان از هر چیزی با ارزشتر و خاصتر است! خودرویی که بتوانیم با آن در یکی دو خیابان پر از ترافیک شهرمان پزی بزنیم و با صرف باقالی و شلغم، و یا سر از کار و زندگی مردم درآوردن، کسالت ناشی از روزمرگی مان را با آن از تنمان در کنیم!

و بی تفاوت از کنار احساسمان بگذریم!

شاید بپرسید کدام احساس؟

منظورم احساس مسئولیت است.

همان احساسی که بیشتر ما آن را در حوزه اجتماعی و فرهنگی نداریم!

احساسی که به ما می گوید دور زدن با خودرو در خیابنهای شهرمان باعث ایجاد ترافیک، استهلاک خودرو، مصرف بی رویه سوخت، ایجاد آلودگی، نگرانی و اضطراب عمومی، بیماری و… می شود اما افسوس که هیچ چیز برای ما مردمان ناآگاه، جذابتر از مصرف کنندگی و سرک کشیدن در زندگی دیگران نیست!

بگذریم؛ هدف طرح مباحث مربوط به ترافیک وکاهش مصرف سوخت وامثال این مشکلات نیست بلکه هدفم جلب توجه عمومی جهت مقابله با مشکلی است که گویا بزودی به بحرانی فراگیر و مناقشه آمیز تبدیل خواهد شد. همانگونه که اکنون در نقاطی از کشورمان شاهد چنین مناقشات خطرناک و دامنه داری هستیم…

نوشته ام در باب مشکلی است با عنوان بحران مدیریت آب!

مشکلی که چند روز پیش امام جمعه شهرمان به درستی در جلسه شورای اداری شهرستان به آن اشاره ای داشتند و از کم آبی پاوه و عدم توجه مسئولین به این موضوع حیاتی گلایه کردند.

بنده چند سال پیش نیز در مطلبی خطاب به نماینده وقت (آقای منوچهری) و همچنین در نشستی با حضور فرماندار و چندی از مسئولین و فعالین اجتماعی و اقتصادی شهرمان به خطرات بحران مدیریت آب و راه نجات آن اشاره نمودم و اکنون نیز بر حسب وظیفه و با توجه به شرایط نامطلوب جوی و خشکسالی های در پیش رو لازم می دانم این موضوع را مجددا مطرح نمایم.

کاهش نزولات جوی، افزایش جمعیت، تخریب منابع طبیعی و… باعث شده که صدای کم آبی را از هم اکنون بشنویم. کم آبی پاوه را تهدید می کند اما به گمانم مهمتر از آن بحران مدیریت منابع آب بر این مشکل قابل حل سایه افکنده و مسئولین اجرایی منطقه که کارنامه قابل دفاعی ندارند نمی توانند این دسته از مشکلات -که رفته رفته به بحران تبدیل می شوند- را حل و فصل نمایند. و بدتر از آن بی تفاوتی و چندصدایی ما مزید بر علت شده تا مسئولین جز امورات اداری روزمره و اجرای بخشنامه ها هیچ اقدام عملی جهت رفع این دسته از مشکلات را انجام ندهند. برخی از انجمن های مردم نهاد هم که جز محافظه کاری و تبلیغات برای خود کمترین اقدامات اساسی را جهت تغییر رویه حاضر انجام نداده ونمی دهند.

پرواضح است که در این میان وزارت نیرو نیز دلسوز مردم نبوده و در صدد اجرای سیاستهای محوله و طرحهای پیشنهادی پیمانکاران (آنهم طرحهایی با کمترین ملاحظات محیط زیستی) گام بر می دارد. وزارت نیرو، پیمانکاران و شرکتهای تابعه نه تنها در حق مردم پاوه بلکه در حق ایرانیان جفا کرده و بدلایل مشخصی که بر فعالین این عرصه عیان است در بیشتر نقاط ایران صدای آگاهان و دلسوزان این خاک و بوم را در آورده اند و بی پروا به احداث سدهای غیر ضروری و تونلهای انتقال آبی با سودهای کلان!!! اقدام می کنند.

به قول دکتر محمد فاضلی همه دائماً از بحران آب و ضرورت اصلاح حکمرانی حرف می زنند، اما کسی حاضر نیست از هزینه های اصلاح در شرکتهای آب منطقه ای، در افتادن با شرکتهای پیمانکاری ساخت و سازی حوزه آب، یا مدیریت مصرف آب سخن بگوید.

حال این سوالات مطرح می شود که آیا مسئولین محلی تاکنون از وزارت نیرو پرسیده اند در حالی که پاوه از بی آبی شدید و محرومیت مضاعف رنج می برد دلیل انتقال آب سیروان به صدها کیلومتر دورتر چیست؟ آیا نمی دانند که باغات و طرحهای تعرف شده (اعم از کشاورزی، دامپروری، گردشگری، تولیدی و…) نیازمند وجود آب است؟ آیا حق پاوه از ساخت سد داریان و پروژه انتقال آب سیروان صرفاً تخریب محیط زیست منطقه و جاده هایش بود؟

مردم پاوه و اطراف باید به این باور برسند که حداقل بخشی از آب سیروان حق حیاتی و طبیعی آنهاست نه حق صدها کیلومتر دورتر! و می بایست حق خود را به درستی و با صرف کمترین هزینه و زمان از دولت مطالبه کنند. حقی که می شود با آن فقر و محرومیت را کم رنگتر کرد و پایه های آبادانی این دیار را با آن بنا نهاد.

امیدواریم نگاهی واقع بینانه به اوضاع و احوال اطرافمان بیندازیم و با شکستن تابوی سکوت و بی تفاوتی محضمان، حس مسئولیت پذیری و مطالبه گری قانونی را در خود زنده کنیم و دولتمردان و نمایندگانمان را موظف به اجرای خواسته های برحقمان کنیم.

بیایید کمی به بی آبی بیاندیشیم!

سید عبید فخرالدینی

 ۲۰دی ماه ۹۵۹ دیدگاه

  پاوه! دی ۲۳, ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۶
  0
  0

  با سلام منظورتان از سیروان چیه؟ اون که به پاوه تعلق نداره. اون مال از ما بهترانه. درضمن من یک سیروان میشناسم که چند ساله لیسانسه و بی کار. حالا چرا اسم این بچه رو را گذاشتن سیروان شاید به خاطر این بوده که قبلا اسم یک جایی بوده یا یک رودخانه ای یا یک کوهی .من که نمی دانم بهتره پدرش رو توبیخ کنیم نه کنن.
  حق آبه هم که اصلا یک حکایتیه. پارسال یکی یه مقاله ای نوشته بود که آب سیروان اصلا به پاوه نمی رسه بهتره نوع زندگی مون و عوض کنیم مثلا درخت گیلاس نکاریم. خوب حق هم میگه.به جز این شما تا حالا سد رفتین؟ نه وجدانا شما با ماشین از زلته تا میای پاوه کردار ماشینت در نمیاد؟ اون همه سربالایی. حالا از آب بیچاره چه انتظارهایی شما دارید؟! آخه آب ماشین داره؟ پا داره؟ چه جوری بالا بیاد؟ گناه نیست خسته اش کنیم؟اصلا آبی که این همه سربالایی رو بیادبالا که آب نیست. ماشینه. خوب الحمدلله که همه ماشین داریم پس دیگه چه نیازی به آب هست؟ شما هم همینجوری کارشناسی نشده یه چیزی میگین ها!!!!
  من می گم اصلا درخت نکاریم. آب هم نخوریم. دیگه این همه سر وصدا برای چیه؟ اگه آب اضافه هم نیامد؟ تازه می تونیم بگیم مسعولان عزیز اون رو هم بفروشن به جاهایی که کم آبیه والا ثواب داره. با پولشم برن ددر برای ما هم دعا کنن. آخه دعای خیر برای غیر اجر داره و قبول میشه.
  درضمن ناشناس عزیز گل گفتی. پارسال هرروز در دل این طبیعتی که خدا دوباره به ما هدیه کرده بود صدای نخراشیده و نتراشیده لهو و لعب گوش فلک را کر می کرد. دریغ از یک شکرگزاری ساده. گاهی خدا ما را به مصیبتها دچار می کند شاید که روزی به دامان پر مهرش برگردیم ولی افسوس!

  عابد یوسفی دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۶
  0
  0

  تشکر از آقای فخرالدینی که به این موضوع فوق العاده پرداخته. بهترین و موثرترین راهکار صرفه جویی از جانب خودمان هست. کاش همانند چالش سطل آب یخ!!!! که فراگیر شده بود و کلی آب هدر داده شد ! چالش صرفه جویی و یافتن راهکار مقابله با کم آبی بین خودمان فراگیر شود . . .

  ناشناس دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۷
  0
  0

  باسلام .وباتشکر فراوان از کاک عبید عزیز .جناب ٱقای ناشناس بااحترام به گفته هایتان،اینگونه برمی ٱید که دلیل بی ٱبی وبحران ٱب در منطقه ،هیچ ربطی به مسئولین محترم ندارد ،وتنها دلیلش موسیقی ،خوشگذرانی وبی دینی مردم محروم پاوه است!!!!

  https://www.youtube.com/embed/fdWAOTXrhIA

  امروز در یوتیوب فیلمی را دیدم،
  تشییع و تدفین و تلقین با حضور اقشار مختلف ، به نظرم امد به پاوه پرس هم پیشنهاد بدهم به مناسبت هشتمین سالگرد وداع با امام جمعه سابق شهر پاوه،مرحوم ماموستا دکتر ملا محمد ناصر ضیایی این فیلم را در کانال سلام پاوه منتشر کنید.

  baran دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۷
  0
  0

  با سلام . خداقوت… کاش مسولین هم کمی بفکر بودند و به جای کارهای بیهوده و زیراب زدن به فکر چاره برای حل مشکلات دیارمان باشند!!!

  ناشناس دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۴
  1
  0

  سلام کاک عبید
  از احساس مسئولیتت متشکریم اما:
  اینکه مردم احساس مسئولیت نمی کنند و در فکر زندگی روزانه خود هستند و بیشتر از گلیم خودشان در استفاده از تکنولوژی پایشان را دراز می کنند ( البته یک رقابت جهانی وجودارد) حقیقت است. باورداریم دنیا جای تجملات و خوش گذرانی نیست و باید عاقلانه با حداقل امکانات و قناعت, دنیای رنگین دیگری بسازند و بسازیم….
  اصولا از اینکه آب سیروان نباید به درودستها برسد مخالفم . سیروان باید به دور دستها برسد اما باید از مسیری که خدا طراحی کرده نه بندگان خدا…..این طراحی های انسان, همان خاکی است که به آسمان پاشید و نه تنها به چشم خودمان باز می گردد بلکه عده ای دیگر را گرفتار ساخته است.
  به باورم وزارت نیرو ممکن است اشتباهاتی داشته باشد ولی همه هزینه ها حکایت از آن دارد که به فکر مردم و آینده هست هرچند مردم دیار دیگر باشند یا یک نگرش جامع نگر و گاهی با حذف اولویت ها که حاشیه نشینان اطراف یک منبع طبیعی هستند.
  کاک عبید متاسفانه امسال حداقل تا کنون بدترین سال آبی بوده و متاسفانه انسان گناهکار از خدای خویش جرات درخواست باران نیز ندارد. گویا فراموش کرده ایم خدایی هست؟
  کاک عبید پارسال در وفور نعمات الهی نوشتیم و گفتیم باید شکر خدای نمود “به شکرانه ی باران رحمتش باید سجده شکر بجا آورد” و مهندس حیدر مرادی هم نوشت “به شکرانه بارش بیش از ۱۱۰۰ م.م باران در پاوه ” و بجای شکر خدای باران کنسرت موسیقی در فلکه فرمانداری راه انداختیم.
  کاک عبید در بیست دی ماه ۹۵ حداقل تا ۱۵ روز دیگر با اطمینان بیش از ۴۰ درصد چشم انداز روشنی برای بارش نداریم.
  کاک عبید با همین منوال سال بعد سال پرتنشی در انتظار مردم و مسئولین و باغداران است و مدیریت بحران باید از همین الان برنامه ریزی کند.
  و پارسال کبریت کین بر همه بیشه زارها و جنگلها کشیدیم و موجودات فراوانی سوزاندیم و اگر باران نبارد جفایی است که بر خود روا داشتیم.
  سپاس خدای باران که هرچند برهمه چیز قادر است اما انسان را چنان بر زمین مسخر نمود که بارش باران و رویش گیاه را متاثر از نوع فعل وی نمود….
  باید باز برگردیم تا رخ مهربانش بار دیگر بر ما تبسم زند و نعمتش افزون…
  باید با خلع نعل از پا با چشیدن تیغ تیز در بیابان و کوهستان, بی چتر, بی کلاه, بی روژ لب, بی عطر و بی ادکلن, بی شاسی کوتاه و شاسی بلند, بی همه چیز, لغت و عریان از هر تعلقی, باید ذلیلانه, به درگاه خدا برویم, درب خانه اش را بزنیم و توبه کنیم از اسراف, از تجمل, از گناه, از شکستن حدود خدا, از بریدن سر هم و همنوع, از شعار دروغین توحید سردادن و ذبح کردن, باید برگردیم و چون برنگردیم برخواهیم گشت بی توشه….
  موفق باشید

  نادری دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۲
  0
  0

  ضما سلام دست شما دردنکند بله واقعا درست است دردرجه اول بیتفاوتی مردم که به فکرخود واینده خودشان ومنطقه نیستند دوم مسئولین بی تفاوت که مسئولیت رارفتن به اداره درساعات اداری وامضاکردن بخشنامه ها میدانند

  ولدبیگی دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۱
  0
  0

  بسیار عالی
  امیدوارم روزی بیاید که مردم نسبت به اتفاقات پیرامون قدری احساس مسیولیت بیشتری داشته باشند

  رضایزدانبخش دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۸
  0
  0

  واقعا باکمک شما وامثال شما ها باید راه چاره را یافت همان (شکستن تابوی سکوت وبی تفاوتی)

نقد و بررسی

مهمترین اخبار