کتاب «گل نیشان» اثر فاضل حاتمی در پاوه رونمایی شد

با اهتمام انجمن موسیقی و آموزشگاه موسیقی ده نگ؛

کتاب «گل نیشان» اثر فاضل حاتمی در پاوه رونمایی شد

کتاب «گل نیشان» اثر فاضل حاتمی در پاوه رونمایی شد

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ مراسم رونمایی از کتاب گل نیشان مجموعه تصانیف کردی به روایت استاد مظهر خالقی، اثر فاضل حاتمی باشکوه خاصی در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاوه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، رئیس انجمن موسیقی شهرستان پاوه در این مراسم چاپ کتاب های تخصصی در زمینه موسیقی کوردی را مهم عنوان کرد و گفت: کتاب گل نیشان اثری ارزشمند از هنرمند فاضل حاتمی است که برای اهالی موسیقی ماندگار خواهد بود.

پیمان حسن زاده به فعالیت های انجمن موسیقی و آموزشگاه ده نگ در یکسال گذشته اشاره کرد و موفقیت های حاصل شده توسط هنرجویان این انجمن را در مسابقات و برنامه های مختلف حاصل تلاش و زحمات مربیان و اساتید موسیقی شهرستان دانست.

وی برگزاری مراسم بزرگداشت ماموستا جمیل نوسودی را جدیدترین فعالیت هنری انجمن موسیقی و آموزشگاه ده نگ پاوه دانست و ابراز امیدواری نمود که این مراسم ۲۳ اردیبهشت ماه جاری در پاوه برگزار شود.

حسن زاده راه اندازی ارکستر فیلارمونیک پاوه را به عنوان اولین ارکستر استان و دومین ارکستر غرب کشور به سرپرستی اشکان نظری، اقدامی جدی و ارزشمند عنوان کرد و در خاتمه خواستار همراهی و همکاری بیشتر اصحاب هنر و قلم و همچنین خیرین و اهالی فرهنگ در جهت توسعه فعالیت های هنری و موسیقایی در شهرستان پاوه شد.

عبدالله کاکابرایی از پیشکسوتان فرهیخته و فرهنگی شهرستان به عنوان اولین علاقمندان و رهروان موسیقی استاد مظهر خالقی در شهرستان پاوه در سخنانی زیبا و شنیدنی به بیان خاطراتی از دهه ۴۰ و ۵۰ و حضور در برنامه “کی به ر کی” رادیو کرمانشاه و اجرای یکی از آهنگ های استاد خالقی پرداخت.

کاکابرایی در ادامه به یاد ایام جوانی قطعاتی از آهنگ های استاد مظهر خالقی را با زیبایی هرچه تمام تر برای حضار اجرا کرد که با تشویق و استقبال پروشور حاضرین در سالن همراه گردید.

مدیر آموزشگاه موسیقی ده نگ نیز در سخنانی ضمن تبریک انتشار کتاب گل نیشان ابراز امیدواری نمود که همواره شاهد خلق و انتشار چنین آثار ارزشمندی در جهت ارتقاء و غنا بخشیدن به موسیقی کوردی باشیم.

محمد رشیدی نیا کتاب گل نیشان را منبعی قابل استفاده به عنوان رپوتوار برای هنرجویان آموزشگاه ده نگ معرفی کرد و افزود: دایره موسیقی بسیار گسترده است و ما نیز باید در تلاش باشیم که با زیرکی و هوشمندی خاص موسیقی هورامان را با چاپ و انتشار آثار پژوهشی حفظ نموده و به دیگران نیز معرفی کنیم.

سرپرست ارکستر فیلارومونیک پاوه نیز به دو گفتمان رایج  در موسیقی کوردی اشاره کرد و گفت: هویت کوردی که از طریق موسیقی حاصل می شود و در آن ما می خواهیم به اثبات حقانیت تاریخی و اصالت تاریخی موسیقی کوردی بپردازیم تا بتوانیم بخشی از هویت فرهنگی خود را کسب کنیم.

اشکان نظری کسب هویت فرهنگی را نیازمند مسائل پژوهشی و کار تحقیقی جدی دانست و افزود: گفتمان رایج دوم بحث جهانی شدن موسیقی کوردی است که اگر آن را صحیح مطرح کنیم به این معنی است که موسیقی کوردی را به جهانیان معرفی کنیم، همانطور که موسیقی فرهنگ های دیگر مطرح شده اند.

وی انجام ندادن کارهای پژوهشی، تحقیقاتی و سیستماتیک را از دلایل اصلی عدم تحقق در گفتمان های رایج موسیقی عنوان کرد و گفت: این دو مسئله با اینکه سالهاست مطرح می شوند اما ما تاکنون موفق نشده ایم به جایی برسیم، که در این راستا گل نیشان اثر آقای حاتمی قدمی جدی در این وادی است که بخشی از رپرتوار موسیقی کوردی را ثبت کرده است.

نظری در خاتمه گفت: اگر بخواهیم اصالت موسیقی کوردی را به دیگر فرهنگ ها ثابت کنیم باید آثاری برای ارائه داشته باشیم و در این راستا ثبت و نگارش رپورتوار و مجموعه قطعات موسیقی کوردی بهترین راهکار جهت تحقق این مهم است.

فاضل حاتمی نیز ضمن تقدیر از حضور علاقمندان در این مراسم گفت: خوشحالم در شهری زندگی می کنم که مردم آن اهل دل، ادب و هنر هستند و بنده تاکنون هرکاری انجام داده ام فقط و فقط وظیفه بوده است.

وی چاپ این کتاب را قدمی اصولی و حاصل تجربیات سالهای گذشته در زمینه موسیقی دانست و گفت: عشق من به استاد مظهر خالقی به دوران کودکی و زمانی باز می گردد که اولین آهنگهای ایشان را در نوراهای کاست شنیدم، شب ها با صدای استاد خالقی می خوابیدم و گوشم به صدای ایشان حساس شده بود بطوریکه نمی توانستم هر صدایی را به عنوان یک موسیقی ارزشمند گوش دهم.

این پژوهشگر به روند چاپ کتاب “گل نیشان” پرداخت و اظهار کرد: پس از چند ماه فعالیت در راستای تهیه این کتاب، به دلیل مشکلات کاری در سال ۸۶ روند کار متوقف گردید و وقفه ای چند ساله بوجود آمد، اما خوشبختانه سال گذشته نت نویسی را دوباره با جدیت بیشتر از سر گرفتم.

وی ادامه داد: این اثر را قبل از چاپ نزد استاد هوشنگ کامکار بردم، که خوشبختانه این کتاب را از لحاظ وزن تایید کردند و می توانم با اطمینان عرض کنم که از لحاظ وزن ایرادی ندارد، اما از لحاظ اصول نت نویسی و آوانگاری قطعا بدون ایراد نیست و خوشحال می شوم متخصصان امر ایرادات آن را برای برطرف کردن در چاپ های بعدی به من اطلاع دهند.

فاضل حاتمی ضمن تقدیر از رئیس اداره ارشاد در جهت اخذ مجوز مراسم رونمایی این کتاب، از چاپ جلدهای دوم و سوم گل نیشان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: موسیقی یکی از شاخص ترین مقوله های فرهنگ است و یکی از راه های شناخت فرهنگ ها از طریق موسیقی تحقق می یابد، پس اگر هنر و هنرمند را قدر بدانیم بدون شک بر روی فرهنگ ما نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.

گفتنی است در ادامه نیز ناصح احمدی، کریم رحیمی، بهزاد بهمنی، فاضل حاتمی، آراس یاری و آروین رئوفی از هنرمندان شهرستان هریک در بخش هایی از مراسم به اجرای آهنگ هایی زیبا به سبک استاد مظهر خالقی پرداختند که با استقبال هنرمندان و هنردوستان حاضر در سالن همراه گردید. داوود غفاری نیز در بخش دیگری از مراسم پیام تبریک موسسه فرهنگی قلم معاصر کورد «قەڵـەمی هاوچـەرخی کـورد» را به مناسبت چاپ و انتشار این کتاب قرائت نمود.۳ دیدگاه

  هوادار انجمن اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۲
  0
  0

  تقدیر و تشکر آقای غفاری از ریاست ارشاد نشان از آن دارد کو اعضای قلم معاصر کرد قصد تغییر موضع آنان است

  هوادار انجمن اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
  0
  0

  تشکر و قدردانی آقای داود غفاری از رئیس ارشاد نشان دهندە ارادە راسخ اعضای قلم معاصر کرد برای بازگشت به همکاری با ادارات و به ویژە ارشاد را ارج نهادە و از این حرکت حمایت می کنیم

  ۸و پاژەرەژو۱۳۹٦ڕۆجیاری اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۱
  0
  0

  ئایینو پەردەلادای جە کتێبو”گوڵ نیشان”بە قەڵەمو ئاغای حاتەمی جە هاڵو سینەما فەرهەنگو پاوەی لوا ڕاوە.
  ئی ئایینە ڕۆ ئادینە(جمعە)۸و مانگەو پاژەرەژو ساڵەو۱۳۹۶ڕۆجیاری بە بەشداریو کۆمەڵێ جە هونەرمەندانو ونویسەرانو شارو پاوەی ومەحاڵو هۆرامانی بە ڕێکوپێکی فراوان وسوخەنرانی چن کەسێ جە نویسەران وموسیقی زانێو ئەنجومەنو موسیقی شارو پاوەی، لوا ڕاوە.
  بڕیارەن جە کۆتایی مانگەو پاژەرەژی(۲۳اردیبهشت ماە) جە ئایینێ ،جە مەقامو هونەری ئۆستاد جەمیل نەوسویی جە ساڵانێ ویەردە جە زەمینەو هونەرو وگۆرانیێ، گەورەیی بگێریۆ.
  ئۆستاد جەمیل هۆرامی یۆ جە گورانی واچاو سەرشناسو مەحاڵوو هۆرامانیەن تایوەتی جە زەمینەو سیاچەمانەی.
  سپاس جە بە ڕاوبەراو ئی هەمامەیە.

نقد و بررسی

مهمترین اخبار