پیشنهادات برهان لهونی کارشناس اقتصادی به نمایندگان استان کردستان

پیشنهادات برهان لهونی کارشناس اقتصادی به نمایندگان استان کردستان

پیشنهادات برهان لهونی کارشناس اقتصادی به نمایندگان استان کردستان

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ برهان لهونی، بازنشسته وزارت اقتصاد و دارائی و کارشناسی ارشد مدیریت مالی دولتی در یادداشت زیر پیشنهاداتی اقتصادی را به نمایندگان استان کردستان توصیه کرده است:

با توجه به سند چشم انداز، سیاست­های اقتصاد مقاومتی و درجهت تداوم سیاست ها، راهکار ها و راهبرد های ایجاد توازن منطقه ای، محرومیت زدائی و سیاست های جبرانی در مناطق محروم و کم برخوردار و جنگ­زده کشور، مشوق و ایجاد انگیزه بازگشت  و هدایت جمعیت به مناطق یاد شده به منظور  افزایش و متناسب سازی جمعیت در آن مناطق، که از سیاست­های برنامه ششم نیز می باشد. اصلاحات یا الحقات زیر به پیش نویس برنامه ششم پیشنهاد می گردد:

در تبصره یک: به علل و دلایل آشکار توسعه نیافتگی، محرومیت فزاینده و مهاجرت که در مناطق کم برخوردار، محروم و جنگ­زده ی کشور نمود داشته است و دارد (درمقابل مناطق و استان­های برخوردار کشور با استفاده از رانت ها و حمایت های دولتی و … برخورداری و توسعه یافتگی و در نتیجه، وصولی مالیات بر ارزش افزوده به مراتب بیشتری داشته اند و بصورت فزاینده تری خواهند داشت که تاکنون وصولی آن کلا ًو عیناً به همان استان ها و مناطق تعلق گرفته است و …) لذا پیشنهاد می گردد که متن زیر در جای مناسب به بند ۳ سه تبصره یک پیشنویس برنامه ششم اضافه گردد:

معادل ۲۰ % از کل وصولی مالیات برارزش افزوده ی کشور (که کمتر از ضریب مالیات بر درآمد شرکت­ها است) همزمان با وصول در حسابی به همین منظور، در خزانه داری کل کشور واریز؛ تا باتوجه به شاخص های توسعه نیافتگی و نیاز استان­های کشور و بدون توجه به مکان و محل وصول بین استان­ها و مناطق  محروم، کم برخوردار وجنگ زده کشور، زیر نظر هیتی، که تعیین خواهد شد؛ باز توذیع گردد. سهم مناطق و استان­های محروم غیر برخوردار وجنگ زده کشور از این منبع نباید از ۷۵% کل وصولی آن کمتر باشد و توذیع۲۵% باقیمانده با همان توجیهات در کل کشور بلا مانع است.

* به آخر بند یک تبصره یک اضافه شود: در جهت محرومیت زدائی و استمرار سیاست های جبرانی و توازن­بخشی مناطق محروم، کم برخوردار و جنگ­زده از این حکم  مستثنی می باشند.

* به آخر بند ۲ تبصره یک اضافه شود: وجوه حاصل از لغو معافیت مالیاتی آستان­های مقدس و … با رهنمود و نظارت مقام معظم رهبری در بودجه کل کشور منظور ­شود.

* به آخر بند ۷ تبصره یک اضافه شود: شروع طرح های ملی جدید درمحدوده ی استانها ومناطق محروم، کم برخوردار و جنگ زده بلامانع بوده و طرح هائی که مطالعات آن­ها به پایان رسیده و یا درمدت برنامه ششم به پایان می رسد از این محدودیت مستثنی می باشد.

* به آخر بند ۲ تبصره ۹ اضافه شود: مناطق محروم، کم برخوردار، جنگ زده و استان هایی، که دارای بیکاری بالا می باشند از این محدودیت مستثنی بوده و بکارگیری معادل۱۰۰% خروجی دستگاهای اجرائی آنان بلامانع می­باشد؛ این سوای سهمیه از محل مجوزهای خاص، نقل وانتقال، متناسب و متعادل سازی نیروی انسانی (بین سازمانی و بین دستگاهی) خواهد بود.

* به آخر تبصره ۱۳ اضافه گردد: مناطق اقتصادی (آزاد تجاری و ویژه) در غرب کشور که مطالعات و مراحل بررسی وتصویب  آن­ها در دولت بپایان رسیده است؛ مشمول محدویت های این برنامه نمی باشد؛ دولت مکلف است که تمهیدات لازم را در جهت تصویب نهائی و برنامه ریزی، برای راه اندازی سریع، کارآمدی و مدیریت صحیح آن­ها معمول نماید.

* برای پرداختن و حل مشکل بیکاری استان­های محروم و درگیر در ماده ای مجزا قید گردد : “در استانهایی که بامشکل شدید بیکاری مواجه هستند و درصد بالایی مهاجر فصلی وغیر فصلی جویای کاردارند که از عوامل مهم حاشیه نشینی و سایر مشکلات شهرها و از معضلات اساسی در دیگر استانها است؛ بسیار موثر وعادلانه خواهد شد ؛اگر درصدی مناسب از سرجمع درآمد های استانی کشور در جهت رفع این معضل نیز ،به آن امر اختصاص یابد؛تا تحت شرایطی از طریق خزانه به مناطق محروم و مشمول به صورت کاملا حساب شده و نظارت شده اختصاص یابد.

* چون لایحه برنامه ششم ‌در مراحل نهایی رسیدگی و تصویب در مجلس است و تعدادی از تبصره و بندها رای گیری ومصوب شده اند در آخر برنامه طی تبصره ای مناطق محروم و کم برخوردار و جنگزده از شمول محدودیت­های ایجاد شده در برنامه ششم مستثنی گردند؛ تا: عامل دیگری در جهت توقف و یا کاهش سرعت متوازن سازی و رفع محرومیت نباشد و دست برنامه ریزان و تدوین کنندگان بودجه های سنواتی را در طول برنامه نبندد.

منبع: کردپرسیک دیدگاه

  سعید دی ۲۰, ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶
  0
  0

  سلام لطفا برنامه قطعی اب رو بزنید سایت واللله روانی شدیم اخه این چه وضعشه با قطعی اب هم بیشتر مصرف میشه چون اب ذخیره کهنه میشه اکثر مردم میریزن ودوباره ذخیره میکنن

نقد و بررسی

مهمترین اخبار
 • نا پەی نەژنیای لایەلایەو ئەدای/ ئومید حەبیبی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ حەشاش چنە مەکریۆ ئەوەوڵكیای و ئەرەشیویای تان وپۆ هەر کۆمەڵگاییوی چا بەرەگانە قۆمیۆ خەڵکەکەش تخوونوو فەرهەنگی وێمانەیشا نەگناوە و خۮێ دانە فەرهەنگیوی لەیۮەی و دلێشەنە تاویاوە. چا تەشك و دیامانەنە تاک وێش نیا و بێ ...

  4 ساعت پیش
 • عجب مربای شیرینی بود آن امهال وام ها/بهروز خسروی‌زاد

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ شب به سحر رسیده است و خواب راهی به چشمانم نمی یابد. در این ماراتن اندیشه ها بسی فکر ها که به ذهن می آیند. پس از پشت سر گذاشتن زمین لرزه ای وحشتناک و ...

  ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
 • شرحی بر میرزامحمود سیافی مستوفی متخلص به محزون/ حیدر معاذی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، چندی است حیدر معاذی پژوهشگر ومحقق شهرستان یادداشت هایی در توصیف بزرگان دیار به رشته تحریر در آورده ودر هریک پیامی را به مخاطب منتقل می نماید، اینک نیز با قلم رسای خویش به توصیف ...

  ۲۹ بهمن ۱۳۹۶