پیشنهادات امام جمعه نودشه در همایش ائمه جمعه اهل سنت استان

پیشنهادات امام جمعه نودشه در همایش ائمه جمعه اهل سنت استان

پیشنهادات امام جمعه نودشه در همایش ائمه جمعه اهل سنت استان

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، اولین همایش ائمه جمعه اهل سنت استان کرمانشاه با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه روز دوشنبه در شهر مرزی نودشه از توابع شهرستان پاوه برگزار شد.

در این نشست امام جمعه نودشه در سخنانی مختصری از بیوگرافی شهر زیبای نودشه را به سمع ونظر حاضرین رساند وگفت: بنابه تاریخ سینه به سینه و مکتوب نودشه در سده ی ۱۲۰۰یکی از پر جمعیت ترین مناطق قسمت غربی و شمال غرب استان کرمانشاه بوده و بالطبع قطب داد و ستد دانست

ملا احمدمبارکشاهی در ادامه افزود: بعد از ورود اسلام نودشه ، این دیار کانون علم و فقه اسلامی در منطقه گردید و احداث ۱۰مسجد را یکی از نشانه های این مدعا عنوان نمود.

وی گفتند ماموستایان نودشه در طول تاریخ با استناد به تعالیم دینی ازآموزه های خود برای امرار معانی استفاده نموده اند و هم به نیاز مندان کمک کرده اند و هم مشعل فراوان علم را روشن نگه داشتند.

مبارکشاهی افزود: همواره به سبب وجود علما و روحانیون نودشه ، این خطه دارای حجره و مدارس علوم دینی بوده و اوج این ایام طلایی را می توان به سالهای ۱۲۶۸ لغایت ۱۲۸۱ اشاره نمود که علامه حاجی ماموسا نودشی در آن زمان زیسته است

امام جمعه نودشه تخریج بزرگان علم و فقاهت در حجره های مساجد نودشه را از افتخارات این مراکز دینی برشمرد وبا ذکر اساتیدی همچون همچون علامه ملا عبدالرحمان مفتی پنجوینی ، علامه ماموستا ملا قادر کانی کبودی مدرس بزرگ بیاره ، مولوی کرد ، ملا عارف نودشی و صدها عالم دیگر که به جهت وجود آثار علمی ودینی بر جایگاه علمی مدارس علوم دینی نودشه دوچندان افزوده است.

ملا احمد مبارکشاهی در بخش دیگری از سخنان خویش به تبیین علت نام گذاری وتکرار ۱۰ سال بنام اقتصاد مقاومتی سال همت مضاعف کار مضاعف، اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و جهاد اقتصادی، اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل،اقتصاد ملی تولید و اشتغال توسط مقام معظم رهبری پرداخت وبرون رفت از تنگنای اقتصادی را بزرگترین دغدغه معظم له دانست وگفت: امروزه دشمنان ازاین حفره به عنوان حربه ای برای مبارزه با ملت ایران بهره می جویند.

وی در ادامه به نقش علما و امامان جمعه به عنوان بازوان مقام معظم رهبری دراقتصاد مقاومتی اشاره نمود وگفت: راهبردی ترین اصل و گام اصل مهم امر به معروف و نهی از منکر میباشد که این اصل مهم تمامی مسئولین و احاد ملت را در بر می گیرد

امام جمعه نودشه ،اقتصاد مقاومتی و تحقق آن را نیازمند احیای اصولی چند از دیدگاه دینی و اجتماعی دانست وگفت: اصولی مانند: روحیه ی ایثار، صبر،قناعت، دوری از اشراف زدگی به ویژه در میان مسئولین، مواسات وهمدلی، همراهی برادرانه، تحمل ، مدارا، فروتنی، مبارزه با نفس، خدمت به دیگران بدون چشمداشت، دلسوزی و وظیفه شناسی، دوری از اصراف و هدر رفت سرمایه ها با نظارت های خاص و وظیفه شناسانه، ایجاد روحیه کار و بهره وری در میان مسئولین و آحاد مردم به ویژه قشر جوان، کوشش جهت خود اتکایی حداکثری که این امور همه در اصل جامع و کل نگر، امر به معروف و نهی از منکر جمع آمده اند و وظیفه ما روحانیت است که به عنوان بازوی قدرتمند مقام معظم رهبری در این خصوص کوشش جد و فعالیت مضاعف نمائیم.

وی برای تحقق این منظور پیشنهاد نمود: دبیر خانه دائمی پیگیری و تحقق شعار سال تحت نظر حضرت آیت الله علما نماینده محترم مقام معظم رهبری در استان کرمانشاه ایجاد گردد. و این دبیر خانه توسط همه مدیران کل استان در رأس انها دستگاه استانداری حمایت و پشتیبانی مادی، اطلاعاتی و اجرایی گردد تا بتوانیم با هماهنگی ها لازمه بیشترین بهره وری را از شعار سال در استان به دست آوریم.

ملا احمد مبارکشاهی در ادامه سر فصل هایی را نیز به منظور افزایش ضریب امنیتی و اقتصادی، فرهنگی و دینی در مناطق اهل سنت به شرح ذیل پیشنهاد نمود.

۱-  سمینار امامان جمعه استان اعم از اهل تشیع و تسنن به صورت فصلی،  با حضور مسئولین اجرایی و در بخش های مختلف تحت نظر نماینده مقام معظم رهبری استان استمرار آن تداوم یابد.

۲-  سمینار امامان جمعه جهت هماهنگی های مربوطه با دبیر خانه مجزا اجرایی گردد.

۳-  در راستای وحدت عملی و اقدامات ایجابی بمنظور تعمیق اعتماد قاطبه ی اهل سنت که از منظر جغرافیای سیاسی نیز مرزنشین اند به جهت ایجاد امنیتی پایدار در مناطق مورد نظر اقداماتی چند (اقتصادی،عمرانی،فرهنگی و اجتماعی)  مورد توجه قرار گیرد.

۴. جهت تقویت همه جانبه قرائت معتدل اهل سنت از اسلام جهت جلوگیری از بروز تداوم جریان های افراطی، روحانیت و مدارس علوم دینی که در این راستا در حال فعالیت میباشند به صورت مضاعف ویژه مورد تفقد و توجه هم از نظر ساختار نرم افزاری و هم از نظر گاه سخت افزاری  جد قرار گرفته که این امر در همه جوانب موجبات افزایش ضریب امنیتی بیشتر می گردد.

۵ – برگزاری همایش هایی جهت تحلیل از علمای پیش گام وحدت اسلامی (شیعه و سنی) در مناطق اهل سنت تشیع و تسنن  که این امر موجبات دلگرمی مسلمانان را فراهم می نماید.

۶- جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری و همچنین ایجاد فضای مناسب برای تحقق قوانین الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت از طریق دبیرخانه ی دائمی پیگیری و تحقق شعار سال تلاش جدی در راستای رفع تبعیض های آمایشی و عمرانی در مناطق سنی نشین فعالیت لازمه صورت پذیرد که این امر موجب تقویت حس همگرایی بیشتر و وحدت کلمه خواهد شد.یک دیدگاه

    شهروند اردیبهشت ۲, ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
    0
    0

    چرا امام جمعه استان به باینگان نیامد

نقد و بررسی

مهمترین اخبار