پیام تبریک «فاروق خسروی» روشندل باینگانی، به مناسبت روز جهانی نابینایان

پیام تبریک «فاروق خسروی» روشندل باینگانی، به مناسبت روز جهانی نابینایان

پیام تبریک «فاروق خسروی» روشندل باینگانی، به مناسبت روز جهانی نابینایان

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ فاروق خسروی روشندل بانگانی به مناسبت روز جهانی نابینایان و روز عصای سفید پیام تبریکی به شرح ذیل ارسال نموده است، که در ادامه توجه مخاطبان گرامی را بدان معطوف می دارد.

 

به نام خدا، خدایی که خود زیباست و زیبایی را نیز دوست دارد.

سلامی به زیبایی آنچه شما می بینید و لذت می برید و آنچه ما حس می کنیم و به ما لذت می دهد

 

۲۳ مهر برابر با ۱۵ اکتبر روز جهانی عصای سفید نامگذاری شده است که به همین مناسبت تبریک و گرامیداشت فراوان خود را به محضر همه نابینایان عزیز ایران علی الخصوص نابینایان استان کرمانشاه و دیارعزیزم در اورامانات و خانواده های گرانقدر و بزرگوارشان تقدیم می دارم. وجه تسمیه این روز در واقع به مناسبت پذیرش کلیه حقوق نابینایان به عنوان عضوی از جامعه است حقوقی که به نابینایان حق استفاده از کلیه امکانات جامعه را می دهد و همه شهروندان را به رعایت آن مکلف می کند و دولت ها را موظف می دارد که نابینایان را در مشارکت اموردولتی تشویق کنند. اما آنچه بنده به ارسال این پیام تبریک راغب نمود. بهانه ای بود که ضمن عرض ادب و تبریک این روز به همنوعانم(نابینایان) این بود که به ذکر چند مطلب بپردازم:

 

۱- سخنی با همنوعانم نابینا و نابینایان عزیز ما برای اثبات خودمان باید با جامعه اطراف خود و جامعه ای که در آن زیست می کنیم باید به تعامل پرداخته و از نابینایانی که به هر دلیلی گوشه عزلت را انتخاب نموده اند خواستارم از این عزلت نشینی بیرون آمده و حرفهای خود را به گوش جامعه و مسئولین برسانند و با شور و شادابی است که می شود بگوئیم که ما توانمندیم و این مسیر نمی شود مگر با تعامل ، با جامعه و اجتماع.

 

۲- سخنی با جامعه و به اصطلاح مردمان عادی(آنهایی که می بینند) ، مردم عزیز علی الخصوص مردم دیارم ،لطفا شماها نیز پذیرای ما باشید ، لطفا با بالا بردن آگاهی های خودتان بدانید که یک فرد نابینا چه توانایی هایی دارد. امروزه با پیشرفت علم همه نابینایان با طی نمودن مدارج و مدارک عالی فاصله بین یک فرد نابینا و فردی عادی به صفر رسیده، با این اوصاف امروزه در بین مردم عادی یا بهتر بگویم تحصیل کردگان معدود افرادی هستند که با دید حتی نه ترحم بلکه زننده ای به فرد نابینا می نگرد ، لطفاً با تغییر دیدگاه های خود به تعامل و اهدافمان نابینایان با اجتماع می باشد و شکل گیری این تعامل و زیستنی موفق برای یک نابینا به ما کمک نمائید ما اگر چشمانمان نمی بیند دستانی داریم که چشمان ماست و همانند شما که چشمانتان آرزوهایتان را به تحقق می رساند این دستان ما نیز ما را به تحقق آرزوهایمان می رساند امیدوارم روزی بیاید که نابینایی با دغدغه های فکری و ذهنی نسبت به اجتماع و محیط پیرامون خود نداشته باشد.

 

۳- بد نیست در پایان کمی راجع به آرم و نماد نابینایان که همان عصای ما هست هر چند کوتاه راجب تاریخچه این عصا برای شما خوانندگان عزیز بنویسم.عصای سفید از زمان جنگ جهانی اول به عنوان نمادی برای نابینایان شناخته شد هر چند که در کشورهای مختلف قوانین و نمادهای مختلفی برای استفاده و شناسایی نابینایان از این عصا وجود دارد اما با توجه به اینکه رنگ سفید برای همگان به خوبی قابل رویت است برای پیشگیری از خطراتی که نابینایان را تهدید می کنند این رنگ د رتمام دنیا برای عصای راهنمای نابینایان تصویب شده است. این عصا مورد استفاده افراد نابینا و افرادی با اختلالات بینایی قرار می گیرد و معمولا در انواع تاشو و قابل حمل طراحی می شود .

 

عصای سفید چشمان یک نابینا ست و اینجا بر خود لازم می دارم به نکته ای مهم اشاره نمایم ، با توجه به رفتارو آمد نابینایان در خیابان و معابر عمومی دوست دارم با افرادی همچون رانندگان عزیز سخنی داشته باشم و آن سخن این است که رانندگان عزیز لطفاً در خیابان هواستان به یک فرد نابینا با عصای سفیدش به هنگام عبور از خیابان باشد. و همچنین سخنی با افرادی که دلسوزانه برای آبادانی مملکتم علی الخصوص دیارم اورامانات گام بر می دارند لطفا در هنگام حفاری ها و نامناسب کردن محیط گوشه ای چشمی به ما(نابینایان) داشته باشید.

 

در پایان ضمن تبریک مجدد این روز(عصای سفید) از عزیزانی که بشتر با این قشر در ارتباط هستند مسئولین عزیزی که با حس انسان دوستی به ما نابینایان کمک می کنند تا بتوانیم بیشتر با جامعه در ارتباط باشیم سپاسگزاری نموده و ناگفته نماند نابینایان هم دردل زیادی از جمله معیشتی ، بیکاری ، برخوردهای بد اداری و تحقیر شدن آنها در جامعه دارند که اگر بخواهیم آنها را واکاوی نمائیم مجالش نیست و به تکرار مکررات خواهم پرداخت، امیدوارم همانطور که ذکر شد با پذیرش دو سویه نابینا با جامعه و جامعه با افراد نابینا هر چه سریعتر مشکلات این قشر رفع گردد. انشاالله

 

یاد آور می شوم قانون عصای سفید در سال ۱۹۶۴ که این روز یعنی عصای سفید به صورت جهانی تصویب شد هدف از این تصویب قانون برداشتن مشکلات نابینایان ، مناسب سازی محیط برای آنان و ساخت زندگی آرام و بدون دغدغه ای برای این قشر بود که امیدوار و امیدواریم این امر به زودی زود تحقق یابد.

 

به آنکسی که چشماهایش نمی بیند یک عصای سفید بدهید و به کسانی که با چشم قلبشان نمی بینند صد عصای سیاه.

 

نابینای عزیز روزت مبارک

فاروق خسروییک دیدگاه

    سعیدیانی پور مهر ۲۴, ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۸
    0
    0

    کاک فاروق باسلام وآرزوی عاقبت خیری، این روزرابه جنابعالی ودیگرروشندلان میهن عزیزمان تبریک وشادباش میگوییم

نقد و بررسی

مهمترین اخبار