پاوه مشمول مناطق زلزله خیز استان گردید/ انتقاد شدید فرماندار ازتشویش اذهان عمومی و …

خبر مسرت بخش فرماندار پاوه:

پاوه مشمول مناطق زلزله خیز استان گردید/ انتقاد شدید فرماندار ازتشویش اذهان عمومی و …

پاوه مشمول مناطق زلزله خیز استان گردید/ انتقاد شدید فرماندار ازتشویش اذهان عمومی و …

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، فرماندار پاوه در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان با قرائت مصوبه جلسه تبیین فرآیند خسارت ، استانداری کرمانشاه ، خبر مسرت بخشی که طی آن شهرستان هائیکه مستند به تصویب نامه (هیئت محترم وزیران) مشمول مناطق زلزله زده ی غرب کشورشدند را به ترتیب شامل شهرستان کرمانشاه، قصرشیرین، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، دالاهو، روانسر، جوانرود، پاوه، گیلانغرب و اسلام آبادغرب اعلام وعنوان نمود.

به گزارش پاوه پرس، در حاشیه کارگروه اشتغال شهرستان، پرویز ایده پور در فرازی به زلزله استان پرداخت وضمن همدردی مجدد با خانواده های زلزله زده غرب کشور، علّو درجات برای جانباختگان و شفای عاجل برای مصدومین از خدای سبحان مسالت نمود.

وی به یکی از اصولی اساسی برای کسانی که در مدیریت بحران کار می کنند پرداخت وگفت: وقتی بحرانی پیش می آید، مدیران بایستی با آرامش بحران را مدیریت بکنند، نه اینکه خودشان بحرانی شوند.

فرماندار پاوه به تشریح مراحل اجرایی بحران بلاخص زلزله ی اخیر پرداخت وگفت: طبیعتاً درهر بحرانی، بخصوص در زلزله،  اولین کاری که مدیران بایستی پیگیری کنند، بحث نجات است، این مرحله، مرحله ی تلخی است که اخبار ناخوشایندی مخابره می گردد.

ایده پور مرحله ی بعدی را امداد نامید که بلافاصله بعد از نجات انجام می گیرد واینک استان در مرحله اسکان موقت قرار دارد وترتیباتی اتخاذ گردیده تا آنهائیکه منازلشان تخریب گردیده درچارچوب چادر وکانکس که آن هم بحث خاص خود را دارد پوشش داده می شود.

وی مرحله ی نهایی را اسکان دائم دانست وافزود: بعداز اسکان موقت ، قطعاً خود مردم ودستگاههائیکه آنجا کمک کار هستند، شروع می کنند به بازسازی واسکان دائم، این مراحل زمانبرند ومراحل یکی پس از دیگری دنبال می گردد.

پرویز ایده پور به شدّت و حدّت خسارت زلزله درمناطق مختلف استان اشاره نمود وگفت: شهرستان سرپل ذهاب وثلاث باباجانی بیشترین آسیب را دیده اند، شهرستان های گیلانغرب ، جوانرود، روانسر وپاوه نیز دچار خسارت گردیدند، شهرستان دالاهو، قصرشیرین علاوه بر خسارت مادی ، خسارت جانی داشتند، بنابرآنچه گفته شد، بعضی از شهرستان ها به نسبت دوری ویا نزدکی از مرکز زلزله دچار خسارت کم وبیش شدند.

وی مردم را سرمایه ی اصلی نظام دانست وگفت: طبیعت زلزله بنحوی است که ترس وبیم به وجود می آورد، زلزله ای روی داده است، بیش از ۱۰۰۰ پس لرزه هم داشت،  زمان وقوع زلزله مشخص نیست و قرارهم نیست که هر روزبه واسطه ی آن بترسیم، براساس بعضی قوانین ژئوفیزیک ، امکان دارد دوره ی یک زلزله بالای ۱۰۰ سال باشد.

ایده پور در ادامه افزود: در چنین شرایطی نگاه ونظر ما باید به سمت وسویی هدایت گردد که استرس واضطراب کمتری را به مردم وارد نمائیم. ما بایستی سعی کنیم مردم را در فضایی توام با خوش بینی و خوش وقتی قرار دهیم تا از پیامدهای منفی زلزله دوری جویند. حضور گروههای هنری و… در مناطق زلزله زده به جهت تعدیل فشارهای روحی و روانی ناشی از زلزله است.

فرماندار پاوه خاطر نشان ساخت: ما با همکاران مان سعی کردیم با چراغ خاموش کار خود را انجام دهیم، شاید اولین شهرستانی بودیم که بحث بازسازی مان را بستیم، بحث برآورد خسارت را بستیم، آقای رضایی خیلی زحمت کشیدند، وبه آنجائیکه بایستی پرونده ها را ارجاع بدهیم، در اسرع وقت ودر کمترین زمان ممکن این کار را انجام دادیم.

پرویز ایده پور با انتقاد از جوسازی های مورد نظر گفت: بعضی ها یکسری بحث ها را از روی دلسوزی درسایت ها ورسانه ها اعلام می کنند، آقا چی شد،؟  حق پاوه ضایع شد؟ فلانی به پاوه آمد …؟  طرح چنین موضوعاتی ، اعصاب مردم را خراب می کند، اما کسی بایستی اینجا ویا درهر جایی نقطه ی آسیب پذیر را معرفی کند، که مسئول است، مسئول نیز کسی هست که مورد سوال قرار می گیرد، پس بنابراین ما بایستی از مسئول سوال بکنیم ، از آنهائیکه بایستی مورد سوال واقع شود، باید پرسید، شهرستان ، چه وضعیتی دارد؟  …

وی تصریح نمود: شدت زلزله دنیا را تکان داد، مقام معظم رهبری پیام داد، چون ایشان می دانند که ۷٫۳ ریشتر یعنی چه؟ مقامات مسئول از رئیس جمهور، وزرا، فرماندهان کل سپاه وارتش یکی پس از دیگری به استان آمدند وآنان می دانستند، عمق قضیه تا کجاست، در ادامه تصمیماتی اتخاذ گردید که طی آن  تفویض اختیاراتی  به مسئولین استان ( استاندار) صورت گرفت، استاندار نیز به معاونین خود اختیاراتی دادند تا با برسی جمیع شرایط در نهایت به یک تصمیم واحد نائل آیند، که چه شهرستانی خسارت دیدند وچه شهرستانی مشمول مناطق زلزله زده شناخته می شود؟

ایده پور با قرائت مصوبه جلسه تبیین فرآیند خسارت زلزله اخیر، خبر مسرت بخشی که طی آن شهرستان هائیکه مستند به تصویب نامه (هیئت محترم وزیران) مشمول مناطق زلزله زده ی غرب کشورشدند را به ترتیب شامل شهرستان کرمانشاه، قصرشیرین، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، دالاهو، روانسر، جوانرود، پاوه، گیلانغرب و اسلام آبادغرب اعلام وعنوان نمود.

فرماندار پاوه به سیر مراحل انجام کار اشاره نمود وگفت: قرار نیست در روز اول حادثه به بعضی از مباحث حاشیه ای پرداخت، نجات، امداد واسکان اولویت اساسی فعل وانفعالات انجام شده است وبازسازی و.. در مراحل بعد انجام می گیرد، ونباید انتظار داشت، مطلبی که رسمیت آن مشخص ومحرز نگردیده توسط مسئولی عنوان گردد، اینک که پاوه نیز مشمول مناطق زلزله زده است،زمان اعلام آن فرارسیده است،  سوال این است؟ آنهائیکه به این شاخ زدند که پاوه حذف شده است، اینک چه جوابی خواهند داد؟!!

 وی به ذکر نکته ای در دفترخاطرات خویش اشاره نمود وگفت: از صبح واقعه، زمانیکه مردم متوجه شدند، خبری نیست، شروع کردند ورفتند به مناطق زلزله زده، انتظار این است که این نقطه قوت مردم را بولد کنیم، شاید ما از عملکرد بعضی افراد خوش مان نیاید، اما سنجیده نیست عملکرد افراد را زیر سوال ببریم.اجازه بدهید صبر کنیم ببینیم، قانون چه می گوید، شهرستان پاوه جزء مناطق زلزله زده می شود یا نمی شود؟ بعد قضاوت نمائیم.

فرماندار پاوه به ستاد وحدت در پاوه اشاره کرد وگفت: ما الان در پاوه یک ستاد داریم(من نرفتم وعضو آن نیستم) ، این حرکتی قابل تحسین است، جمعی با مدیریت حاج ماموستا ملاقادر قادری ستادی را از بزرگان این شهردرست کرده اند که پول جمع کنند که دوتا مسجد را در مناطق زلزله زده بسازند، چرا اینها را بولد نکنیم .

وی با انتقاد از بعضی موضع گیری ها در مقوله معافیت سربازی ، سهمیه کنکور و… گفت: بعضی تصمیم گیری ها در حیطه ی اختیارات شهرستان واستان نیستند،  وزرای بهداشت وآموزش عالی مکلف به بررسی وتعیین تکلیف سهمیه ی اختصاصی کنکوراند وآن نیز منطبق بر ضوابط واصول خاصی است، معافیت سربازی نیز در سفر مقام معظم رهبری عنایت فرمودند مشمول مناطق زلزله زده ای است که یکی از افراد خانوار فوت شده باشند وآن نیز تابع شرایطی خاصی است، این موضوعات چیزی نیستند که به سادگی بیایم واظهار نظر نمایم. پرداختن به موضوعاتی که اطلاعی برآن نیست به نوعی تشویش افکار عمومی تلقی می شود، تشویش افکار عمومی علاوه براینکه جرم است گناه نیز هست، اگر مسائل شرعی را در نظر بگیریم، نباید اینکارها را انجام دهیم.

پرویز ایده پور به تسهیلات زلزله زدگان اشاره نمود وگفت: برای زلزله زدگان وام هایی در نظر گرفتند، تخریب منازل مسکونی در شهر وروستا به ترتیب ۴۰ و۳۵ میلیون تومان ، وام بلاعوض ۶ و ۵ میلیون تومان، اثاثیه ۳ و ۲ میلیون تومان اعتباراتی را در نظر گرفته اند که تقدیم می گردد، در پاوه نیز با تمجید از زحمات مهندس رضایی وهمکاران پرتلاش شان، تمهیدات لازم به عمل آمده وبه تناسب خسارت وارده تشکیل پرونده انجام می گیرد  ودر نهایت خسارت براساس نظرات کارشناسی تصمیمات مقتضی اتخاذ می گردد.

فرماندار پاوه با تشکر مجدد از حضور گرم وصمیمی مردم در همراهی وحمایت از زلزله زدگان از مساعی کلیه ی افرادی که  در ترویج افکار نیک زحمت می کشند قدر دانی نمود وگفت: امروز بهترین وسیله در اختیار ماست، آن نیز رسانه ها هستند، آنان ضعف های ما را می بینند، ما نیز بدون کم وکاست نیستیم،  ولی در شرایط بحرانی نمی شود، ضعف ها را گفت، انتظار داریم، بگذارید یک حرف به مردم بزنیم وآن نیز درست باشد.۴ دیدگاه

  همشهری آذر ۱۳, ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۸
  0
  0

  سلام و عرض ادب … این تسهیلات میتواند شامل سهمیه کنکور هم شود؟؟

  پاوه ای آذر ۹, ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
  0
  0

  راستی آقای یوسفی عزیز تسهیلاتی و امتیازاتی که برای مناطق زلزله زده در نظر گرفتن چی هست من خیلی تو اینترنت گشتم چیزی دستگیرم نشد شما فرمودیم مسرت بخش ولی من چیزی پیدا نکردم جز وام ۴۰ تومنی برای منازل تخریب شده اگر لطف بفرمایید تمام بندهاشو بزارین ممنون میشم

  .
  مدیریت سایت
  برای اینکار آئین نامه ای تدوین می گردد و مستند بدان درخصوص مناطق عمل می گردد وهنوز این موضوع رسانه ای نشده است
  اگر اطلاعاتی حاصل گردید قطعا رسانه ای می شود

  فرید آذر ۹, ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۱
  1
  0

  علت اینکه فرماندار عضو ستاد وحدت شهرستان نیست چی می توانه باشه اونم فرماندار؟!!!!!

  همشهری آذر ۸, ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۶
  0
  1

  درود بر فرماندار پرتلاش وساعی جناب اقای ایده پور

نقد و بررسی

مهمترین اخبار