وقوع زلزله ی بی سابقه در ازگله وسرپل ذهاب/ خونسردی مردم پاوه درقبال زلزله قابل تقدیر بود

وقوع زلزله ی بی سابقه در ازگله وسرپل ذهاب/ خونسردی مردم پاوه درقبال زلزله قابل تقدیر بود

وقوع زلزله ی بی سابقه در ازگله وسرپل ذهاب/ خونسردی مردم پاوه درقبال زلزله قابل تقدیر بود

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، شب گذشته در یک اتفاق نادر زلزله ای با شدت ۷٫۳ ریشتر در ازگله وسرپل ذهاب روی داد که در اکثر شهرهای غرب کشور با شدت وحدت احساس گردید.

اگرچه بحث نمودن در خصوص تعاداد تلفات وارده بنابه استمرار فعالیت گروههای امداد ونجات ، قطعاً بررسی قیاسی با زلزله های دیگرچندان معقول به نظر نمی رسد ، هرچند که این احساس تداعی می گردد که محتمل است تعداد تلفات جانی به تناسب شدت زلزله قابل اغماض است.

صدای خوفناک توام با لرزش شدید چنان بود که مردم پاوه نیز سراسیمه از منازل خارج شدند وبه محیط های باز پناه بردند، هریک گوشی به دست احوال نزدیکان را رصد می نمودند وهمین نیز کافی بود تا اختلالات تلفن همراه چنان بود که عملاً این احساس حادث می گردید که ارتباطات قطع شده است.

درکمتر زمانی قاطبه ی مردم به جهت خروج از شهر بسیج شدند وترافیک وحشتناکی را در عرض خیابان های پاوه  به وجود آورده بود که با توقف کامل خودروها همراه بود، نکته ی حائز اهمیت را می توان در خونسردی مردم مشاهده نمود، بطوریکه در این ترافیک حتی بوقی نواخته نشد تا شعور ودرک بالای مردم را در حوادث بحرانی را نشان  دهد.

این پایگاه خبری درحین زلزله تا سپیدم لحظه ای از رسالت محوله غافل نبود وبا پوشش خبری از مجاری مرتبط قصد آگاهی بخشی را به شهروندان متقبل بود وبه همین جهت فرصت به روز رسانی سایت فراهم نگردید.

اگرچه در طول شب گذشته چندین پس زلزله روی داد اما شدت آنها طبعاً از زلزله اولیه  به مراتب تعدیل یافته مشاهده گردید،  لکن همین پس زلزله به نوبه ی خود می توانند به جهت کاهش استحکام منازل بسیار خطر آفرین تلقی گردد ، بدین سان  همچنان توصیه به رعایت موارد ایمنی منجمله خروج از مناطق بافت فرسود ویا ساختمان های آسیب دیده می رود.

مقامات مسئول کشوری واستانی ومحلی بسیج وآنان نیز شب را به روز رساندند تا با به کنترل درآوردن وضعیت شرایط تعدیل شده ای را فراهم آورند، یکی از اقدامات موثر را در تعطیلی مراکز آموزشی در سطح استان را می توان برشمرد.

اگرچه وقوع زلزله خوشبختانه در پاوه با تلفات جانی همراه نبود ولکن خسارت مالی با ریزش تعدادی از منازل روستایی ، ترک برداشتن دیوار وریزش سنگ از ارتفاعات ومسدود شدن جاده های مراسلاتی همراه گردید که لا تلاش راهداری شهرستان در کمتر زمانی موانع مورد نظر برطرف و تمام راههای ارتباطی شهرستان برقرار است. درواقع به نقل از فرماندار پاوه شرایط تقریباً عادی در شهرستان پاوه در همان ساعات اوایل وقوع زلزله مخابره گردید.

این پایگاه خبری ضمن ابراز همدردی با خانواده مصیبت زدگان زلزله اخیر ، شفای عاجل را برای مصدومان از حی منان مسئلت وآرزو می نماید.

گزارش تصویری بخش های آسیب دیده مناطق مختلف استان را نمایش می دهد۲ دیدگاه

  محمد آبان ۲۲, ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲
  0
  0

  جاده های مراسلاتی اشتباه و صحیح آن جاده های مواصلاتی می باشد این اشتباه مدتی قبل هم تکرار شده بود

  ناشناس آبان ۲۲, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
  0
  0

  در پی وقوع حادثه تلخ و مصیبت‌بار زمین‌لرزه در غرب کشور که به جان‌باختن و زخمی شدن جمعی از هم‌میهنان عزیز انجامید، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی ضمن تسلیت به ملّت ایران، تأکید کردند: همه دستگاههای لشکری و کشوری با همه همت و امکانات به یاری آسیب‌دیدگان بشتابند.

  متن پیام حضرت آیت الله خامنه ای به این شرح است:
  « بسم الله الرحمن الرحیم
  با تأسف و اندوه فراوان خبر زمین‌لرزه در غرب کشور را که به جان‌باختن جمعی از هم‌میهنان عزیز و زخمی شدن جمعی بیشتر انجامیده و خسارات بسیاری پدید آورده است، دریافت کردم. وظیفه‌ی مسئولان آن است که در همین اولین ساعات با همه‌ی همّت و توان به یاری آسیب‌دیدگان بویژه در زیر آوار ماندگان بشتابند و با بهره‌گیری سریع از همه‌ی امکانات موجود، از افزایش تلفات جلوگیری کنند. ارتش و سپاه و بسیج، با نظم و سرعت به آوار برداری و انتقال مجروحان کمک کنند و دستگاههای دولتی چه نظامی و چه غیر نظامی همه‌ی توان خود را برای یاری آسیب دیده‌ها و خانواده‌های آنان به صحنه آورند. اینجانب از اعماق دل، این حادثه‌ی تلخ و مصیب‌بار را به ملّت ایران بخصوص به مردم عزیز استان کرمانشاه و بویژه به خانواده‌های مصیبت‌زده تسلیت عرض میکنم و متضرعانه از خداوند متعال می‌خواهم که این محنت و رنج را مایه‌ی جلب رحمت و فضل خود قرار دهد و بر صبر و پایداری و مقاومت ملّت عزیزمان بیفزاید. از همه‌ی کسانی‌که میتوانند به نحوی در سبک کردن بار مصیبت و جبران خسارت مؤثر باشند درخواست می‌کنم که به یاری آسیب‌دیدگان بشتابند.
  والسلام علیکم و رحمه الله
  سیّد علی خامنه‌ای
  ۲۲ آبان ۱۳۹۶ »

نقد و بررسی

مهمترین اخبار