ورزش همگانی پاوه در سکون غیرقابل باوری است/واگذاری اماکن ورزشی به انجمن پشتیوان منجر به ارتقاء ورزش شهرستان می‌شود

رئیس هیئت مدیره انجمن پشتیوان در گفتگو با پاوه‌پرس؛

ورزش همگانی پاوه در سکون غیرقابل باوری است/واگذاری اماکن ورزشی به انجمن پشتیوان منجر به ارتقاء ورزش شهرستان می‌شود

ورزش همگانی پاوه در سکون غیرقابل باوری است/واگذاری اماکن ورزشی به انجمن پشتیوان منجر به ارتقاء ورزش شهرستان می‌شود

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ ساسان نقی زاده کارشناسی ارشد تربیت بدنی، دبیر مدارس پاوه و رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از ورزش پاوه «پشتیوان» در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار پاوه پرس به بررسی وضعیت ورزش شهرستان و راهکارهای توسعه همه جانبه آن و همچنین ارائه گزارشی از فعالیت های انجمن پشتیوان پرداخت. وی ضمن تشریح فرصت ها و چالش های پیش رو ابراز امیدواری نمود که انتصاب جدید در اداره ورزش و جوانان سبب توسعه و پویایی ورزش قهرمانی و همگانی شهرستان شود. آنچه در زیر می آید گفت‌و‌گوی اختصاصی خبرنگار ما با این فعال حوزه ورزش شهرستان است:

** تغییر در مدیریت اداره ورزش و جوانان شهرستان پاوه را چگونه تحلیل می کنید؟ آیا می توان به ایجاد تحول مثبت در حوزه ورزش امیدوار بود؟

قبل از هر چیزی لازم می دانم از زحماتی که آقای هیوا حسینی رئیس سابق اداره ورزش و جوانان پاوه در چهار سال گذشته برای ورزش پاوه کشیده اند تقدیر و تشکر نموده و برای آقای ادریس محمودی به عنوان رئیس جدید آرزوی موفقیت می‌کنم. همیشه از تغییرات در رأس امور اداری ایجاد تحول دنبال می شود، اگر بنا است تحولی ایجاد نشود تغییر نیز ضرورتی ندارد، لذا انتظار می رود با تغییر در مدیریت اداره ورزش و جوانان شهرستان پاوه شاهد تحولات بیشتری در حوزه ورزش شهرستان باشیم.

امید است با تغییرات ایجاد شده، ورزش پاوه به جایگاه اصلی خود در ورزش استان و حتی کشور دست پیدا کند چراکه در سالهای گذشته فاصله زیادی بین اداره ورزش و جوانان و سایر ارگانهای مرتبط ایجاد شده که کاملا محسوس می‌باشد و امیدواریم سکاندار جدید ورزش شهرستان با تدابیر خود و تعامل بیشتر با مدیران شهرستان فاصله ایجاد شده را از بین ببرد.

** ارزیابی شما از فرصت ها و چالش های ورزش پاوه چیست؟

برای موفقیت در ورزش قهرمانی، همگانی و توسعۀ آنها در هر شهری مستلزم شناخت دقیق نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدیدهای ورزش قهرمانی و همگانی آن شهر است، چراکه ورزش قهرمانی و همگانی هر شهری با وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن شهر در ارتباط است. به همین دلیل قوتها، ضعفها، تهدیدها و فرصتهای ورزش قهرمانی و همگانی هر شهری با تغییر در عوامل مزبور می‌تواند دچار دستخوش تغییرات شود که در این راستا از نقاط ضعف، قوت، فرصت و تهدیدهای در ورزش قهرمانی و همگانی شهرستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*نقاط قوت و فرصت ها: تصویر و نگرش مثبت از ورزش قهرمانی وهمگانی در شهرستان، حمایت رسانه های شهرستان از ورزش قهرمانی و همگانی، وجود مربیان دلسوز، متعهد و کم توقع، حضور پرشور تماشاگران در مسابقات ورزشی، داشتن دبیرستان تربیت بدنی دخترانه در شهرستان، داشتن استعدادهای بلقوه در ورزش شهرستان،اجرای ورزش صبحگاهی در مدارس برای توسعه ورزش همگانی، برگزاری مسابقات منظم در سطح آموزشگاههای شهرستان، تعامل با کارشناسان تربیت بدنی آموزش و پرورش و استفاده از دانش و تخصص معلمان ورزش و…

*نقاط ضعف و چالش ها: نبود منابع انسانی متخصص تربیت بدنی و علوم ورزشی در اداره ورزش و جوانان شهرستان، نبود تجهیزات مناسب در سالن‌های ورزشی، گسترش هیأت‌های ورزشی در سطح شهر نه شهرستان، بی توجهی به تلاش مربیان متخصص در امر کشف و پرورش استعدادها از طرف اداره ورزش و جوانان، ضعف همکاری مناسب بین دبیران تربیت بدنی با هیأت‌های ورزشی برای شناسایی استعدادهای ورزشی، کم توجهی مسئولان شهر به ورزش قهرمانی و همگانی، کم توجهی به ورزش قهرمانی و همگانی بانوان در سطح شهرستان، ضعف اقتصادی و معیشتی خانواده های دارای فرزندان مستعد، محدودیت شرکت دختران و پسران در رقابتهای ورزشی، حمایت نکردن بخش خصوصی از ورزش شهرستان، نبود کلاس‌های مربیگری و داوری در شهرستان، نبود مسابقات قهرمانی استان و کشور در سطح شهرستان، نبود همکاری از طرف ارگانهای دیگر برای توسعه ورزش همگانی، کمتر توانمند کردن مربیان از لحاظ تخصصی و فنی، فقدان برنامه های دانش افزایی، نظارت و کنترل ضعیف بر باشگاه‌های ورزشی از طرف اداره ورزش و جوانان، تعداد ورزشکاران محدود، نگهداری نامناسب از تجهیزات و ساختار ورزشی شهرستان، پراکندگی جغرافیایی کم برای برگزاری مسابقات ورزشی، نبود تیم‌ها و نفرات شهرستان در لیگ‌های کشور، محدودیت مربیان با دانش و به روز شده از لحاظ علم تمرین، محدویت منابع مالی هیت های ورزشی، آگاهی نداشتن تعدادی از ریس هیت ها بر وظایف اصلی شان و..

** به نظر شما آیا هیئت های ورزشی پاوه فعالیت مثبت و تاثیر گذاری دارند؟ علت رکود در برخی از هیئت ها چیست؟

به طور یقین یکی از دلایل تقویت هر ورزشی در شهرها می تواند هیات های ورزشی فعال در آن شهر باشند، که متاسفانه در شهر پاوه تعدادی از هیات های ورزشی کم کاری کرده که یکی از عوامل اصلی رکود ورزش در شهرستان می باشد.

یکی از دلایل مهم رکود چند سال اخیر هیات های ورزشی پاوه انجام نشدن اقدامات زیربنایی و کارهای پایه ای است. مسوولان هیات های ورزشی باید برای خروج رشته های ورزشی از رکود بیش از پیش تلاش و برنامه ریزی کنند. رییس هیات شهرستان تنها به اعتبارات و امکانات محدود اداره کل ورزش و جوانان این شهرستان تکیه نداشته باشد بلکه باید در حد امکان اعتباراتی از سایر دستگاه های اجرایی شهرستان نیز جذب کند. لازمه تحقق چنین امر مهمی وجود هیئت رییسه توانمند و کارآمد در هیات های ورزشی خواهد بود.

آقای حسینی ریس سابق اداره ورزش و جوانان پاوه در مدت ریاست خود رؤسای چند هیات ورزشی را تغییر داد که در نتیجه این تصمیم مدیریتی، تحولات مثبت و روند رو به رشد در این رشته های ورزشی آغاز شد و مورد رضایت همه فعالان این رشته‌ها قرار گرفت.

** آیا درآمد مجموعه های ورزشی اداره ورزش و جوانان می‌تواند انگیزه و محرکی برای توسعه ورزش همگانی پاوه باشد؟

بله به طور یقین هر چه در آمد مجموعه های ورزشی اداره ورزش و جوانان (به شرطی که در اختیار بخش خصوصی نباشد) بیشتر باشد، می تواند تلنگری بر روح ورزش شهرستان پاوه باشد. سخن خود را در مورد ورزش همگانی را با نقل قولی از ویتنر که یکی از صاحب نظران در تربیت بدنی و علوم ورشی می‌باشد ادامه می‌دهم که ایشان سرمایه گذاری بی نتیجه روی ورزش قهرمانی را بدون پرداختن به ورزش همگانی بیهوده دانسته است. مجموعه هیات همگانی شهرستان به دلیل نبود برنامه‌ای منظم و بدون ویژگی‌های مناسب برای اجرا، در سکون و رکود غیرقابل باوری به سر می‌برد. ورزش‌های همگانی از جمله مسائل مورد تاکید بزرگان نظام از جمله مقام معظم رهبری است. ایشان بارها در سخنان خود مسئولان را به توسعه این ورزش‌ها و همگانی کردن آن در میان همه اقشار جامعه ترغیب و توصیه کرده‌اند.

امید است که مجموعه اداره ورزش و جوانان شهرستان تدابیری را در این راستا جهت پویایی این هیت مهم و کلیشه ای اتخاذ نماید. زمینه‌های فراوان انجام ورزش همگانی پاوه متاسفانه در سال‌های اخیر محدود به برپایی یک یا دوهمایش‌ پیاده‌روی در شهر شده و به دیگر بخش‌های فراوان آن بی‌مهری و کم‌توجهی شده است. دمیدن انگیزه‌های جدید برای این رشته راهکار با ارزشی است که می‌تواند آغازگر احیای دوباره این هیأت به عنوان یکی از مجموعه‌های بزرگ و پرطرفدار ورزشی پاوه باشد.

** شما در بخشی از سخنان خود به دلایل رکود هیت های ورزشی اشاره کردید و چاره کار را وجود هیئت رییسه توانمند و کارآمد و همچنین انجام اقدامات پایه ای و زیربنایی عنوان کردید. با این شرایط در چند سال گذشته کدام یک از هیات های ورزشی شهرستان فعالیت تاثیرگذار و قابل توجهی داشته اند؟

از لحاظ آمار و ارقام در حوزه ورزش قهرمانی هیات های والیبال، کشتی، کونگ فو و تنیس روی میز و در حوزه ورزش همگانی نیز هیات های فوتبال و تکواندو در سطح شهرستان بیشتر از دیگر هیت ها فعالیت داشته اند و توانسته اند مقام هایی را در مسابقات مختلف کسب کنند.

** آیا قبول دارید که ورزش پاوه در بسیاری از رشته ها دچار رکود شده است؟ چاره کار چیست؟

بله به طور یقین قبول دارم. حتی در شهر پاوه هیئت هایی ورزشی وجود دارند که حتی یک ورزشکار ندارند و قرار بر این نیست که شهرستان پاوه در کلیه رشته های ورزشی دارای قهرمان باشد. ما با توجه به علاقمندان و استعدادهایی که در شهرمان وجود دارد باید بیشتر بر روی چند رشته ورزشی تمرکز کنیم تا بتوانیم در سطح استان و حتی کشور حرفی برای گفتن داشته باشیم. یکی از راه‌هایی که می توانم به آن اشاره کنم واگذاری اماکن و سالن‌های ورزشی به هیت های مرتبط زیر نظر اداره ورزش و جوانان است که خود باعث ایجاد رونق مالی و به طبع روانی خاصی برای مربیان و ورشکاران می شود.

** انجمن پشتیوان به عنوان یک سمن حامی ورزش پاوه تا چه اندازه توانسته است کمک کار اداره ورزش و جوانان باشد؟ آیا این انجمن توانسته است به اهداف ترسیم شده خود دست پیدا کند؟

اولویت کاری انجمن پشتیوان حمایت از ورزشکاران و ورزش شهرستان پاوه است و به طور یقین گام به گام و در راستای اهداف اداره ورزش و جوانان که همان توسعه ورزش است حرکت می‌کنیم.

در حدود یک سال و نه ماه که از فعالیت انجمن پشتیوان در این شهرستان می‌گذرد، اهداف زیر را در اولویت کاری خود قرار داده است:

جمع آوری آمار پیشکسوتان و مربیان ورزشی برای بانک اطلاعتی و پیشینه ورزش شهرستان، تهیه آرشیوی از ورزشکاران قهرمان شهرستان در رده های سنی مختلف، جذب اسپانسرهای علاقمند به منظور حمایت کافی از رشته‌های ورزشی شهرستان، ایجاد زمینه‌های همکاری و تعامل با سایر ارگانهای اداری، کمک به اجرای طرح‌های ورزش ملی در مدارس، تشویق همه اقشار به ویژه قشر جوان به منظور روی‌آوری به ورزش، نهادینه کردن ورزش در سطح شهرستان، توجه ویژه به توسعه و ارتقاء ورزش بانوان در بعد قهرمانی، تجلیل از قهرمانان و مربیان ورزش شهرستان، گسترش ورزش‌های همگانی و تفریحی، (تلاش می کنیم ورزش در سبد هر خانوار، رکن اصلی شود *توسعه ورزش همگانی راهکاری برای کاهش آسیبهای اجتماعی است)، تکریم از پیشکسوتان ورزشی شهرستان، تشکیل کارگروه احیای ورزش محلات، درآمدزایی برای انجمن، رها نکردن قهرمانان ورزشی در شرایط آسیب دیگی آنها، حمایت از تیمهای پایه ورزش شهرستان در مسابقات کشوری، سرکشی به تیم های ورزشی شهرستان در تمام رده های مختلف سنی جهت افزایش روحیه ورزشکار و تجلیل و حمایت از ورشکاران معلول شهرستان و…

ضمنا انجمن پشتیوان در سال ۱۳۹۵ دوازده میلیون و هشتصد و پنجاه هزار تومان و در ۹ ماه سال ۱۳۹۶ بالغ بر نه میلیون و ششصد هزار تومان برای توسعه ورزش و ورزشکاران شهرستان پاوه هزینه کرده است.

** نظر شما در خصوص واگذاری اماکن ورزشی شهرستان به انجمن پشتیوان به عنوان انجمن غیر انتفاعی و تخصصی در زمینه ورزش و تربیت بدنی چیست؟ آیا بازخورد مثبتی برای ورزش پاوه خواهد داشت؟

آمار و ارقامی که در مورد مجموعه سالن های ورزشی اداره ورزش و جوانان این شهرستان وجود دارد این است که در سالیان گذشته و حتی امسال بحث خصوصی‌سازی اماکن ورزشی در پاوه تنها هدفشان به‌صرف درآمدزایی بوده و این بخش کمک شایانی به ورزش نکرده و حتی صدماتی را نیز به آن وارد کرده است.

واگذاری سالن‌ها و اماکن ورزشی باعث ورود افراد غیرورزشی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند به ورزش شده که تنها به فکر مسائل مالی خود و درآمدزایی بیشتر هستند و همین موضوع طیف ورزشکاران را مورد آسیب قرار داده است. مشکلات دیگر واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی گرفتن قیمت‌های بسیار بالا ودلخواه برای اجاره سالن‌ها است و حتی بازارهای سیاهی که سانس‌ها را در ساعت‌های مختلف و با قیمت‌های متنوع واگذار می‌کنند. همچنین برای سالن‌های ورزشی ساعت کار مشخصی از ساعت ۶ صبح تا ۲۳ و ۳۰ دقیقه شب تعیین‌شده اما این افراد برای منافع بیشتر سالن‌ها را تا پاسی از شب اجاره می‌دهند که باعث آزار مردمی که در حوالی این سالن‌ها زندگی می‌کنند شده است.

اما در طرف مقابل مجموعه سالن های ورزشی اداره ورزش و جوانان پاوه، مجموعه سالن‌های ورزشی ادارات آموزش و پرورش پاوه، باینگان و نوسود قرار دارد که اماکن ورزشی آنها بخاطر اینکه در اختیار کارشناسان تربیت بدنی آموزش و پرورش می‌باشد از لحاظ کیفیت، تمیز بودن، سرمایشی، گرمایشی و مراقبت از اماکن ورزشی بسیار موفق عمل کرده است. در اینجا لازم میدانم از زحمات زیادی که امسال آقای برزگر فرد مدیر آموزش و پرورش پاوه و آقای حسنی کارشناس تربیت بدنی آموزش و پرورش پاوه برای رایزنی و هزینه بالغ بر ۹۰ میلیون تومان برای مجموعه های ورزشی فرشتگان و تربیت کشیدند صمیمانه تشکر نمایم، چون اعتقادم بر این است که هر چه مجموعه‌های ورزشی از لحاظ کیفی در سطح بالایی باشند ورزشکاران بهتری از لحاظ عملکردی خواهیم داشت.

به نظر من برای اینکه ورزش در پاوه از این حالت آزار دهنده خارج شود، بهتر است اداره ورزش و جوانان اماکن ورزشی شهرستان را به انجمن پشتیوان بسپارد چراکه این انجمن هم دارای افراد متخصص ورزشی بوده و هم اینکه بدون کوچکترین چشمداشت مالی و فقط برای خدمت به ورزشکاران و در راستای تقویت اداره ورزش و جوانان شهرستان گام برمی دارد و هر گونه درآمدزایی این سالن های ورزشی را برای تجهیز خود سالن ها هزینه می‌کند. بنابراین پیشنهاد میکنم که بطور آزمایشی و برای مدت کوتاهی هم که شده اداره ورزش و جوانان پاوه اماکن ورزشی را به انجمن پشتیوان بسپارد تا اثرات مثبت این کار در ورزش پاوه بیشتر نمایان شود.

** به نظر می رسد اولین پیشنهاد شما به آقای محمودی رییس اداره ورزش و جوانان برای توسعه ورزش شهرستان واگذاری اماکن ورزشی به انجمن پشتویان است. در راستا آیا پیشنهادات و توصیه های دیگری دارید؟

من به عنوان فردی که تحصیلات آکادمیک در حیطه تربیت بدنی و علوم ورزشی دارم،از آقای محمودی انتظار دارم که برای تقویت ورزش شهرستان پاوه حتی المقدور چند مورد از کارهای ذیل را در برنامه های آینده خود قرار دهید.

تاسیس انجمن علمی در راستای برنامه‌ریزی و عملی‌سازی ورزش
تشکیل کارگروه ورزش و تدوین برنامه راهبردی توسعه شهرستان
برپایی و ایجاد مرکز استعدادیابی در شهرستان بر اساس الگوی فدراسیون‌های مربوطه ورزشی و استفاده از افراد متخصص
ایجاد فرهنگ مشارکت در توسعه فعالیت‌ها و زیر ساخت‌های ورزشی در پاوه
توجه به توسعه منابع انسانی، امور فرهنگی و آموزشی و پژوهشی در حوزه ورزش
توسعه و گسترش ورزش‌های روستایی و ساماندهی رشته‌های ورزشی بر اساس میزان علاقمندی روستانشینان و شناسایی استعداد های روستاها با همکاری دهیاری ها
احداث سالن اختصاصی و مجموعه ورزشی کارگران و فعال نمودن ورزش گارگری
دعوت از مربیان نخبه ملی و حضور آنان در تیم‌های ورزشی شهرستان
برگزاری مسابقات و لیگ‌های متنوع در سطوح مختلف به میزبانی شهرستان
برگزاری جشنواره‌ها و دوره‌های علمی
تخصصی کردن ساختار هیئت‌های ورزشی از قبیل استفاده از مشاور، روانشناس و بدنساز
اجرای طرح‌های علمی پژوهشی در شهرستان و حمایت مالی و همه جانبه از آن
اعزام مربیان، داوران و کارشناسان به دوره‌های پیشرفته ارتقای ورزشی
تغییر در هیات های ورزشی و واکذاری مسولیت به معلمان ورزش و فارغ التحصیلان تربیت بدنی
تاکید بر ورزش همگانی با برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت
توجه بیشتر به ورزشهای مادر (شنا، دو و میدانی، ژیمناستیک) در سطح شهرستان

** سخن پایانی

از سایت پاوه پرس جهت انجام این مصاحبه و حمایت همیشگی از ورزش پاوه تشکر می کنم؛ همچنین لازم می دانم از حمایت کلیه همکاران فرهنگی در آموزش و پرورش، ورزشکاران، پیشکسوتان، خیران، کارمندان شهرداری و تمامی گمنامانی که بدون هیچ چشم داشتی، ورزش شهرستان و انجمن پشتیوان را یاری کرده اند صمیمانه سپاسگزاری نمایم و در پایان دست همکاری نیز به سویشان دراز کرده و از همه عزیزان التماس دعا دارم.

گفت‌و‌گو و تنظیم: میلاد یوسفییک دیدگاه

    ناشناس دی ۱۷, ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۰
    0
    0

    با سلام . هیئت ورزش های رزمی پاوه درکنار از ۳سال فعالیت وبدون حمایت هیچ ارگانی یا سمنی در بعد قهرمانی توانسه در رشته های مختلف زیر مجموعه فدراسیون ورزش های رزمی درسطح استان و کشور در افتخار آفرینی کنه .

نقد و بررسی

مهمترین اخبار