نکاتی چند درخصوص کاهش مشکلات زیست محیطی با محوریت پسماندهای شهری

نکاتی چند درخصوص کاهش مشکلات زیست محیطی با محوریت پسماندهای شهری

نکاتی چند درخصوص کاهش مشکلات زیست محیطی با محوریت پسماندهای شهری

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، محمود رستمی تبار، فعال زیست محیطی ، یادداشتی پیرامون جلسه استماع گزارش فعالیت فعالان حوزه محیط زیست در گردنه شمشیر که در محل فرمانداری شهرستان تشکیل گردیده بود با ذکر نکاتی چند و به شرح ذیل تقدیم کاربران ارجمند نمود.

در جلسه‌ای که به منظور ارائه گزارشی از سوی جناب دکتر ولدبیگی با همکاری فرماندار محترم پاوه و با دعوت از برخی مسئولان محلی و دوستداران و فعالان حوزه محیط زیست برگزار شد در خصوص مشکلات محیط زیستی منطقه با محوریت پسماندهای شهری و خانگی و نخاله های ساختمانی بحثهایی صورت گرفت.

حضور افراد فعالی چون جناب دکتر ولدبیگی و مسئولانی با دغدغه محیط زیست ارزشمند است. عملکرد فعالان محیط زیست با همکاری ادارات ذیربط دولتی نشان از امکان همکاری های بهتر داشته و دارد و ما هم این حسن همکاری که تجلی آن چهره مطلوب حاشیه جاده پاوه کرمانشاه در گردنه شمشیر است را ارج می نهیم و سپاس می‌گوییم. اما محض بهتر شدن کار و‌ فراگیر شدن آن چند نکته قابل ذکر است.

۱. آنچنانکه جناب دکتر ولدبیگی اظهار نمودند طرح فوق یک طرح «نمادین» بوده و می‌تواند بعنوان یک گام ابتدایی بر شمرده شود. چرا که سرنوشت پسماندهای مختلف شهری و روستایی مشخص نیست. و یک برنامه سازمان یافته و مدیریت شده بر اساس قانون «مدیریت جامع پسماند کشور » در سطح شهرستان و شهرستانهای همجوار و حتی استان وجود ندارد. این عدم وجود مدیریت مطلوب و‌جامع و بهداشتی و اقتصادی و محیط زیستی برای نتیجه عملکرد روزانه ما یعنی پسماندها موجب سردرگمی مردم و مسئولان شده است که حتی برای مدیریت شهری به یک معضل لاینحل تبدیل شده است. نوسازی و بهسازی و بازسازی واحد‌های مسکونی معضل نخاله‌های ساختمانی را موجب و علایم آن خود را در حاشیه جاده ها و حومه شهرها نشان داده و می دهد.

ساختار جسم ما و‌ بدن موجودات، هم برای دریافت و هضم مواد غذایی و هوا و هم برای نحوه استفاده از مواد ضروری و نهایتا هم برای پاکسازی و تصفیه و دفع مواد زاید به نحوه مطلوب آفریده شده است و محیط زیست نیز چیزی شبیه آن است و عقل و علم بشر باید تسریع بخش این نظام باشد و نباید مختل کننده آن گردد.

بنابراین آنچه که برای مدیریت شهرستان حائز اهمیت خواهد بود «مکان یابی» بعنوان یک مسکن جهت دفن بهداشتی پسماندهای خانگی و نخاله‌های ساختمانی است تا آنکه حاشیه جاده ها را بدون نخاله و پسمانده ببینیم. تا سرانجام برای مدیریت و بازیافت و بکارگیری مجدد آنها در جریان زندگی طرحی اصولی اندیشیده شود و با بکارگیری مهندسی شده مجدد آنها منابع بکر و کانیهای محدود را برای استفاده بهتر برای نسل بعدی ، که احتمالا علم و تکنولوژی بهتری برای استفاده از آنها دارند حفظ و خام فروشی را قطع و از مواد در گردش فعلی استفاده مکرر بعمل آید.

هرچند کم و بیش برای پسماندهای خانگی محل هایی تعیین شده اما بعلت عدم رعایت اصول توصیه شده خود به مشکل تبدیل شده اند. بنابراین ضروری است که مردم و شهروندان را از سردرگمی نجات داده و برای مدیریت پسماندها برنامه‌ای مشخص تدوین گردد. بدون وجود برنامه و مقصد قابل اطمینانی برای پسماندهای مختلف، حتی هر فرد متخصص و متعهد و عامل دیگری نیز برای دفع آنها به دردسر خواهد افتاد.

۲. از مشکلات دیگر که موجب تشدید این معضل میگردد عدم قاطعیت مجریان قانون است. چنانکه در جلسه امروز بیان شد قوانین لازم برای برخورد با خاطیان و آلوده‌ کنندگان محیط زیست وجود دارد، ولی عملی نشدن آنها موجب فراموش شدن آنها گردیده است.

۳.مشکلی که در سطح تصمیم گیری ها دیده می‌شود، نگاه بخشی هر مسئول‌ به حوزه تصمیم گیری خود و‌ حل موقت و مقطعی مشکلات و مسائل احتمالی است. اقداماتی که با نادیده گرفتن اثرات هر تصمیم بر وضعیت کلی جامعه ، خود بر معضلات افزوده و در واقع زنجیره ای از گره های کور گشوده نشدنی را موجب می‌شود. بعنوان مثال عدم توجه به روستاهای حومه شهر پاوه و نادیده گرفتن آنها در طرح جامع شهری و آزاد گذاشتن مالکان زمینها در قطعه بندی و فروش و ساخت و ساز بدون برنامه موجب گسترش ناخواسته شهر گشته و مدیران شهری با تعداد فروان واحد‌های مسکونی فاقد اسناد رسمی و پروانه ساخت با انشعاب آب و برق و گاز و تلفن روبرو می‌شوند و اینجاست مدیران شهری بالاجبار تن به پذیرش این شهرک‌های حاشیه ای می‌دهند. شهرک های فاقد کوچه و‌خیابان و معابر استاندارد و با معضلاتی بنام «کمبود آب» و «عدم وجود شبکه جمع آوری فاضلاب» و «انبوهی از زباله و پسماند».

۵.بارها ذکر شده پاوه با فضای سبز و باغات آن زیباست و عدم نظارت بر تغییر کاربری آنها دیر یا زود ما را با شهری بی روح و شبیه سایر شهرها روبرو خواهد ساخت. لازم است مدیریت شهری ضمن تلاش در جهت تامین آب شرب شهروندان از محل منابع دیگر نسبت به تامین حق آبه آنها و حفظ این مناظر ارزشمند تلاش کنند.

۶. قطعا آموزش و آگاه سازی همگانی اقدامی ضروری و اساسی است اما این آگاهی ها در صورت ناتوانی در دستیابی به دانسته ها موجب یاس می شوند و بعضاً موجب تلاش برای رسیدن به آنها و احتمالا افزایش سطح خواسته ها می گردد که ممکن است به مذاق دوستانی خوش نیاید.

اما فراموش نکنیم یک جامعه آگاه به مسائل، آسانتر پذیرای تصمیمات منطقی و علمی مدیران و مجریان بوده و بعضاً در برابر تصمیمات غلط هم خواهد ایستاد.

خلاصه آنکه اقداماتی همچون فعالیت‌های فعالان محیط زیستی می تواند بعنوان معبر گشای میادین مشکلات عدیده ای که بدست خود ایجاد کرده آیم باشند اما فقدان یک برنامه جامع علمی تدوین شده همانند عدم پشتیبانی سایر نیروهای عمل کننده بوده و این خط شکنان گرفتار خواهند شد.

کمک به فعالان محیط زیست با ارسال ابزار و تجهیزات و حمایت های سیاسی و اجتماعی ارزشمند است اما قطعاً بدون برنامه ریزی بلند مدت و علمی با بکارگیری فارغ‌التحصیلان خلاق و اجرایی نمودن قوانین بر زمین مانده فقط مسکن خواهد بود. قطعا همراهی و همدلی مدیران و مسئولان شهری و فعالان محیط زیست گام اول و ضروری است.

محمود رستمی تبار
۱۹ شهریور ماه۹۶یک دیدگاه

    سیاوش محبی شهریور ۲۰, ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
    0
    0

    با انتخاب شهرداری قدرتمند و باسواد و با سابقه اجرایی زیاد و حضور فعال در همه نهادهای مدنی و مردمی و فعالیت اجتماعی و رسانه ای گسترده جناب آقای دکترمحمدآشنا عباس منش برای شهرپاوه، به شهری توسعه محور باشهروندانی آگاه روبرو خواهیم شد.
    پس بیایید جهت رشد و توسعه شهرمان ، فرزند غیورو غیرتمند و جسور پاوه است که رابطه کاری زیادی با مسولین کشوری و استانی دارد و دارای قدرت چانه زنی بالا با سواد لازمه است. بدون شک گزینه خوبی برای شهرداری پاوه است

نقد و بررسی

مهمترین اخبار