نماینده بوکان در مجلس:اظهارات غیرعلمی اعضای فرهنگستان زبان وادبیات فارسی تهدیدی برای امنیت ملی

نماینده بوکان در مجلس:اظهارات غیرعلمی اعضای فرهنگستان زبان وادبیات فارسی تهدیدی برای امنیت ملی

نماینده بوکان در مجلس:اظهارات غیرعلمی اعضای فرهنگستان زبان وادبیات فارسی تهدیدی برای امنیت ملی

قسیم عثمانیخبرگزاری پاوه پرس، در پی اظهارات اخیر برخی از اعضای فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در خصوص آموزش زبان مادری دکتر قسیم عثمانی نماینده بوکان خطاب به رئیس آن فرهنگستان نامه ای سرگشاده نوشته و گفته است: اظهارات غیر علمی اعضای فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برای امنیت ملی تهدید است.

 

به گزارش پاوه پرس و به نقل از کردپرس، متن کامل این نامه به شرح زیر است:

 

سرور گرامی جناب آقای دکتر حداد عادل

 

رئیس محترم فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی

 

با سلام و احترام؛ در پی اظهارات برخی از اعضای محترم فرهنگستان در خصوص آموزش زبان مادری لازم می دانم نکاتی را به استحضار برسانم:

 

۱-  قانون اساسی بعنوان منشور ملی ما باید مورد احترام عملی همگان قرار گیرد و اعضای محترم فرهنگستان باید به طریق اولی به این مهم، احترام بگذارند.

 

اظهارات برخی از سروران فرهنگستان برخلاف قانون اساسی و ظرفیت قانونی موجود، زیبنده فرهنگستان و اعضای محترم آن نیست و جا دارد مورد تذکر و پیگیری جنابعالی قرار گیرند.

 

۲-  قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران نیز در بند (ج) ماده ۱۹ به صراحت بیان می دارد که:

(آموزش و پرورش مجاز است در حدود مقرر در اصل پانزدهم قانون اساسی گویش محلی و ادبیات بومی را در مدارس تقویت نماید)

 

با این وصف چگونه است که برخی از اعضای محترم فرهنگستان آموزش زبان مادری را توطئه ای انگلیسی می خوانند و آن را تهدید برای امنیت ملی می دانند؟! به نظر می رسد اینگونه اظهارات غیر علمی و غیر کارشناسی برای امنیت ملی ، تهدید است نه تلاش در جهت فعال نمودن ظرفیتهای بلند قانون اساسی.

 

۳-  تقویت زبان و ادبیات فارسی به عنوان زبان رسمی کشورمان یک وظیفه است و فلسفه وجودی فرهنگستان نیز همین مسئله است ولی نباید «مانایی» زبان فارسی و «تقویت» آن را از طریق «میرایی» و «تضعیف» زبان مادری جستجو کنیم. مطمئن باشید اگر کسی زبان مادری خود را فراموش و یا به درستی نیاموزد زبان فارسی را پاس نخواهد داشت و به درستی یاد نخواهد گرفت.

 

۴-  بی توجهی به زبان مادری ، زمینه تهاجم فرهنگی را فراهم خواهد ساخت و یکی از ابزارهای مقابله با تهاجم فرهنگی، تقویت زبان مادری و حفظ هویت و اصالت ایرانی ماست و می طلبد همگان از جمله اعضای محترم فرهنگستان که از نخبگان و مجربین هستند از این زاویه مثبت به موضوع بنگرند. توجه به زبان مادری نه تنها تهدیدی برای امنیت و انسجام ملی کشورمان به حساب نمی آید  بلکه می تواند امنیت و انسجام ملی ما را تقویت کند به شرطی که درست، سنجیده، علمی و بدور از هیاهوی تبلیغاتی، حزبی و جناحی صورت گیرد و خرج تبلیغات انتخاباتی و مقطعی نشود.

 

۵-   انتظار می رود دوستان فرهنگستان در راستای وحدت و همدلی ملی اظهار فضل فرمایند تا دشمن نتواند از این طریق اهداف شوم خود را دنبال کند. مقام معظم رهبری بارها بر حفظ وحدت و پرهیز از تفرقه تأکید فرموده اند که جا دارد همگان در عمل، فرمایشات معظم له را سرلوحه حرکات و سکنات خود قرار دهند تا مبادا ندانسته آب به آسیاب دشمن ریخته شود.

 

۶-   درپایان پیشنهاد می شود فرهنگستان و وزارت آموزش و پرورش راهکارهای اجرای اصل ۱۵ و بند«ج» ماده ۱۹ قانون برنامه پنجم را مورد توجه و مبنا قرار داده و با نهایت دقت ساز و کار اجرای آن را مورد تحقیق قرار دهند  تا ضمن اجرای قانون، منافع اجرا حداکثر و هزینه های آن به حداقل برسد به طوری که درنهایت منافع نظام تأمین و رضایتمندی و انسجام ملی حاصل آید.

 

قطعاً با بصیرت و سعه صدری که در حضرتعالی سراغ می رود به شیوه ای صحیح این سوء تفاهم برطرف و نگرانی اقوام از اظهارات برخی از اعضای محترم برطرف خواهد شد. از بذل توجه و عنایتی ویژه ای که می فرمایید کمال امتنان را دارد.

 بدون دیدگاه

نقد و بررسی

مهمترین اخبار