نشست کتابخوان بامحوریت مسئولیت پذیری گفتمان در انزوای توسعه در پاوه برگزار شد

نشست کتابخوان بامحوریت مسئولیت پذیری گفتمان در انزوای توسعه در پاوه برگزار شد

نشست کتابخوان بامحوریت مسئولیت پذیری گفتمان در انزوای توسعه در پاوه برگزار شد

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ نشست هم اندیشی و بحث و بررسی گروه مطالعاتی کتابخانه های عمومی پاوه با محوریت کتاب و بحثهایی در زمینه مسئولیت پذیری اجتماعی در کتابخانه عمومی وحدت پاوه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، نشست  علاقه مندان و صاحب نظران حوزه جامعه شناسی وکتاب به منظور نقد وبررسی گفتمان مسئولیت پذیری اجتماعی و توسعه شهرستان پاوه در روز چهارشنبه ۱۵ دی ماه سال ۱۳۹۵ در محل  سالن جلسات کتابخانه وحدت شهر پاوه برگزار گردید.

رحمت محمدی مسئول کتابخانه های عمومی شهرستان پاوه در این نشست ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان سیر شکل گیری وتداوم این نشست ها را امتیاز مثبتی برای جامعه رو به جلو دانست و موضوع مورد بحث امروز را از مهارت های مهم زندگی دانست.

محمدی با بیان اینکه هر فردی برای داشتن زندگی بهتر باید نسبت به فراگیری مهارت های زندگی اقدام نماید  ، خواستار ترویج و تبلیغ بیشتر اعضا در جامعه به منظور جذب شهروندان در این نشست ها گردید.

سیروس امین زاده نیز در مقدمه ای به منظور آغاز رسمی نشست با گرانقدر توصیف نمودن حضور افراد مسئولیت پذیر در این نشست از ویژگی های منحصر به فرد این نشست کوشش در جهت کاربردی نمودن علوم انتزاعی با توجه به نیازهای روز جامعه دانست.

امین زاده با بیان اینکه برنامه اصلی علم و پژوهش برنامه تحول و توسعه جامعه است، اظهار کرد: علم و کتاب باید از حصار بیگانگی با جامعه  بیرون بیاید و اگر از این حصار بیرون نیاید دیگر بیش از این نمی توان عنوان زینت بخش و تحولگرای جامعه را حفظ کند و اما بیرون آمدن از این حصار وقتی ممکن و موثر می شود که جامعه شان و منزلت علم وکتاب را باز شناسد و به استقبال آن برود، همه جا حرمتش را نگاه دارد و مسائلش را با آن در میان بگذارد.

وی گفت: در علوم انسانی که خاص ترین علم هر جامعه ای است اندیشمندان ، نخبگان و صاحبان فکر باید با شناسایی مسائل مهم جامعه خود ضمن پژوهش های علمی و مستند درصدد انطباق نظریه و علوم انتزاعی با واقعیات جامعه خود بر آیند و جهت تدوین برنامه های علمی و کاربردی توسعه گرا نشست های گفتگو محور را دستور کار خود قراردهند.

امین زاده باتاکید بر توجه ویژه به گفتگوهای علم مدار و توسعه محور بر مبنای نیازهای جامعه و بر مدار علم و عقلانیت، تصریح نمود: مسئولیت پذیری از جمله مفاهیمی است که همواره درباره انسان گفته می شود و هر فردی که در جامعه زندگی می کند به ناچار با این مفهوم سر وکار دارد و در همه حال نسبت به خداوند و خالق خود، نسبت به خود و خانواده و جامعه و اجتماع مسولیت دارد و در همه حال مسئول رفتار خود می باشد و باید نسبت به کردار و گفتار خود پاسخگو باشد.

در ادامه  نشست احسان مرادی از فعالین کتابخوان ضمن با اهمیت جلوه دادن موضوع مورد گفتگو برای به نتیجه رسیدن گفتگوها خواهان توجه به مقوله آسیب شناسی عدم مسئولیت پذیری اجتماعی گردید.

مرادی در ادامه گفت: نقش مسئولیت پذیری سازمانی و اداری در دنیای کنون بسیار حائز اهمیت است و همواره در کنار دیگر موضوعات اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد.

آشنا حسن زاده نیز در سخنانی نقش محوری خانوداه را در تربیت و آموزش کودکان به عنوان نقش پذیران آینده جامعه حائز اهمیت دانست وعدم مسئولیت پذبری اجتماعی را ناشی از عدم یادگیری این مهارت در کودکی عنوان کرد.

حسن زاده با بیان اینکه این نشستها می تواند در آگاهی بخشی عمومی مفید واقع شود از عموم علاقمندان و صاحب نظران به شرکت در نشست های کتابخانه های شهرستان دعوت به عمل آورد.

آرمان سپنجی نیز گفت: خانواده می تواند از مهمترین ارکان هویت ساز جامعه باشد که بخشی از این هویت متاثر از شرایط خانواده و جامعه و بخشی دیگر مربوط به خود فرد و علایق و استعداد و نیازهایش می باشد،

وی در ادامه مسئولیت پذیری را مهارتی قابل آموزش دانست و در این زمینه نقش روانشناسی اجتماعی را در کنار سایر علوم جهت آموزش این مهارت مهم ارزیابی کرد.

خانم شریفی از دیگر شرکت کنندگان در این نشست، گفت: محدود کردن علوم انتزاعی و گفتگوها را در جامعه و منطقه ای بومی و اکتفا کردن به حوزه ای جزئی علم جامعه شناسی منجر به ناکار آمدی این علوم  در جامعه می گردد مانند محدود کردن بر رسی  گفتمان مسئولیت پذیری تنها به جامعه خودی.

فواد ولدبیگی از دیگر شرکت کنندگان در جلسه ضمن در خواست توجه ویژه صاحب نظران به این گفتگو ها انها را زمینه ای برای رشد و ترقی جامعه رو به رشد دانست و فضای اجتماعی و فرهنگی موجود را نسبت به گذشته قابل قبول تر دانست که آن تا حدودی ناشی از مسولیت پذیری مردمی و اجتماعی دانستند.

میلاد یوسفی نیز در این نشست با بیان اینکه مسئولیت پذیری افراد در جامعه می تواند منجر به حل بسیاری از مشکلات شود، به معضل ترافیک پاوه پرداخت و مسوولیت پذیری هریک از شهروندان را در راستای کاهش این مشکلات مهم و تاثرگذار توصیف کرد.

وی با بیان اینکه معضل ترافیک در پاوه باید به گفتمانی در بین مردم تبدیل شود، خواستار اهتمام بیشتر مسوولین و مشارکت شهروندان در تشکیل کمیته هایی باحضور متخصصین امر شد تا با کاربست راهکارهایی از تبدیل این معضل به بحران جلوگیری بعمل آید.

در ادامه نشست آقایان احمدی، ولدبیگی، خلیلی، جوانمیری، رهبر و خانم ها سابقی، شکرالهی، نوروزی، ولدبیگی، پیرمغان، مرادی، عبدی و دیگر شرکت کنندگان به بیان نظر و دیدگاه های خود در قالب گفتگو های دیالوگ محور در این زمینه شدند.

گفتنی است در پایان شرکت کنندگان ضمن دعوت از کلیه علاقمندان و صاحب نظران به حضور در این نشست ها ،جلسه بعدی کتابخوان را چهارشنبه ۲۹/۱۰/ ۱۴۱۳۹۵ راس ساعت ۱۴ در محل کتابخانه وحدت پاوه  به منظور معرفی کتاب اعلام نمودند.۴ دیدگاه

  همایون رشیدی دی ۱۷, ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱
  0
  0

  من یار مهربانم دانم سخن فراوان با آنکه بی زبانم
  با سلام ودرود به تمام کسانی که گذر عمر را در دانائی تفسیر نمودند ودانائی را با با نوشتن وخواندن کسب نمودند ،بی شک یکی از بهترین اتفاقات میمون در این چند ساله همین رونق کتاب وکنابخوانی میباشد که به همت بزرگ دوستانی انجام گرفت که به حق شایسته تقدیرند ،در روزگاری که اوقات جوانان وحتی بزرگانمان را فضاهای مجازی به شدت مورد هجوم ناجوانمردانه قرار داده اند وزمان تفکر را به حداقل رسانده اند ودر روزگاری که تا پاسی از شب بحث روشنفکرانمان مباحث مربوط به مناسب ناکارآمد به ظاهر اجتماعی در گروههای مجازی مختلف میباشد این حرکت قطع به یقین میتواند گام مهمی در مسیر رشد فرهنگی واجتماعی دیارمان میباشد. قاب عکس زیبایتان نشان از رونق بازارتان میباشد.کسبتان پر رونق و محفلتان همیشه گرم وسودمند.
  در پایان این دوستان فقط اهل مطالعه میخواهند ،نه یاور ونه انجمن پس همراهشان باشیم .

  negar fatahi دی ۱۷, ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۹
  0
  0

  ضمن تقدیر و تشکر از همه ی عزیزانی که در این جلسات ارزشمند شرکت میکنند,از نظر اینجانب نیز یکی از راههای ترویج فرهنگ کتابخوانی, مردمی کردن و ایجاد انگیزه در تک تک افراد جامعه از جمله تشکیل همین جلسات و استفاده و حمایت از توان فکری عموم جامعه است , به امید روزهای روشن با افکار روشن

  Afsaneh naderi دی ۱۶, ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۸
  1
  0

  برگ های کتاب به منزله بال هایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز می دهند.باشد که باحضور در این نشستها ذهن ما پروبال بگیرد وبه سوی نورو روشنایی و ادراک درست پرواز کند….باتشکر ازهمگی دوستان

  sara.be دی ۱۶, ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۷
  0
  0

  امیدوارم که این جلسات پرمخاطب تر وپربارتر بشه

نقد و بررسی

مهمترین اخبار