نسخه آندروید «تاریخ مغول» توسط پژوهشگر جوان پاوه‌ای در کافه بازار منتشر شد

نسخه آندروید «تاریخ مغول» توسط پژوهشگر جوان پاوه‌ای در کافه بازار منتشر شد

نسخه آندروید «تاریخ مغول» توسط پژوهشگر جوان پاوه‌ای در کافه بازار منتشر شد

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ نسخه آندروید تاریخ مغول، تألیف دانا مهرنوس پژوهشگر جوان پاوه‌ای در کافه بازار منتشر شد.

دانا مهرنوس در گفتگو با خبرنگار پاوه پرس، گفت: هدف از نوشتن دوباره تاریخ مغول آن است که بار دیگر ملت مسلمان آن وقایع دردناک را در برابر دیدگان خویش ظاهر گردانند تا بدانند چرا تاکنون از این تاریخ خونین خویش غافل بوده اند؟ تاریخی که ملتی عزیز را خوار و زبون گردانید.

وی با بیان اینکه امروزه سخنانِ پوچ و تبلیغات ناروای غافلان در گمراهی مؤمنان باعث فراموشی آن تاریخ خونین شده است، اظهار کرد: آنان با حربه های آتشین در فکر و روان جوانان می تازند تا به هدف خویش یعنی سرسپردگی به شیطان رجیم دست یابند.

مهرنوس گفت: آنچه امروزه شمشیری بران در دست چنگیزیان معاصر است همان سخن از «فتوح اعراب‌ مسلمان» می باشد که آنچنان با آب و تاب از آن سخن می گویند که حمله مغولان را نیز در برابر آن هیچ می دانند.

این پژوهشگر جوان افزود: چرا اینان تاکنون از مغولان سخنی نگفته اند؟ چرا به تجاوزات و قتل عام های بزرگ آنان اشاره نمی کنند؟ جواب این سوالات را باید در افکار آشفته آنان در دشمنی با پروردگار دانست. کینه ای دیرینه از دین سبب گشته تا با تلبیسی مکارانه وقایع فتوح مسلمین را به جای یورش مغولان بنمایانند. برای مثال در مناطق کُردنشین اگر به دقت به سخنان کُردهای هم فکر آنان نیز نظر افکنیم خواهیم دید که هیچ گاه از قتل عام کُردها به دست مغولان سخنی نمی گویند. هیچ گاه از ملک کامل کُرد سخن نمی گویند که چگونه مغولان گوشت بدنش را قطعه قطعه کرده و در دهانش گذاشتند تا جان به جان آفرین تسلیم کرد. هیچ گاه نمی گویند که چنگیزیان در یکی از شهرها، کُردها را چنان محاصره کردند که دیگر طعامی برایشان نماند و به ناچار به خوردن سگ و گربه و مردار روی آوردند و حتی بعد از اتمام آن نتوانستند ضعفای خود را نیز نخورند. چرا پیرامون این جنایات سخنی نمی گویند؟ چرا از کتابسوزی های مغول چیزی به زبان نمی آورند؟ چرا به پاره شدن شکم زنان و کشتن جنین های آنان اشاره ای نمیکنند؟

دانا مهرنوس با اشاره به اینکه خواندن تاریخ خونین مغول که هر صفحه ای از آن همچون تیغی بُران دل روشن بینان را به درد می آورد برای همه کس واجب می باشد، اظهار کرد: بنده حقیر نیز در این صفحات سعی بر آن داشته ام تا از آوردن اضافات خودداری کرده و تنها به یورش آنان و وقایع مهم آن بپردازم تا تمامی کسانی که به دنبال حقیقتند بتوانند به سهولت هرچه تمام تر آن را بخوانند و خستگی نیز برآنان چیره نشود.

دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی تهران در خاتمه تصریح کرد: در تهیه این برنامه فقط از منابع اصلی و نزدیک به زمان مغول استفاده شده و حتی عین متن مورخان قدیم آورده شده تا بر شیرینی آن افزوده شود، همچنین صفحات کتاب با عکسهایی مزین گشته تا خواننده را بیشتر با مطالب همسو گرداند.

این کتاب را از دست ندهید و با ۵ ستاره و نظراتتان از آن حمایت کنید.

دانلود در لینک زیر


شایسته است نمونه ای از آن وقایع بیان گردد

*هتک نوامیس در سمرقند :

مغولان روز چهارم در شهر جار زدند که مردم شهر همه بیرون آیند و هر کس که درنگ کند کشته خواهد شد. همه مردم سمرقند، مردان و زنان و کودکان از شهر بیرون رفتند و مغولان از کشتار و چپاول و اسیر کردن زنان و ویرانگرى، با مردم سمرقند نیز همان رفتار را کردند که با مردم بخارا کرده بودند. همینکه وارد شهر شدند هر چه یافتند به یغما بردند و مسجد جامع شهر را آتش زدند ولى باقى ساختمان هاى شهر را به حال خود گذاشتند. مردم را براى گرفتن دارائى ایشان شکنجه هاى گوناگون دادند. دوشیزگى دختران را از میان بردند و هر زنى را که به آنها دست نمى داد، مى کشتند. این واقعه در محرم سال ۶۱۷ روى داد.

( – تاریخ کامل بزرگ اسلام و ایران، ج ۳۲، ص۱۴۶- ۱۴۷٫ نهایه الأرب فی فنون الأدب، ج۲۷، ص ۳۱۱٫)

*جنگ با کُردهای قریشی:

مغولان از آن جا به سوى دره ‏اى سرازیر شدند که نزدیک طنزه بود و آن جا را وادى القریشیه می خواندند که در آن قومی از کُردهای مسمی به قریشی ساکن بودند قریشیه آب‏هاى روان و باغهاى بسیار داشت و راهى که‏ بدان جا مى‏رسید باریک و سخت بود مردم قریشیه با مغولان جنگیدند و آنان را از پیشروى باز داشتند و از زادگاه خویش دفاع کردند. از هر دو سو مردان بسیارى کشته شدند و در نتیجه پایدارى و ایستادگى مردم قریشیه، مغولان بى‏ اینکه از تاخت و تاز خود نتیجه‏اى بگیرند بازگشتند.

(مفرج الکروب فی أخبار بنی أیوب، ج۴، ص ۳۲۵- ۳۲۶٫ و نهایه الأرب فی فنون الأدب، ج۲۷،ص۳۴۳٫ و تاریخ کامل بزرگ اسلام و ایران، ج۳۳، ۱۵۱- ۱۵۲٫)۴ دیدگاه

  بهنام سلیمی دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۶
  1
  0

  سلام
  کاک دانای عزیز قلمت همچنان پر توان باد
  بازگفت مطالبی همچو تاریخ مغول از این جنبه هم قابل تامل است که بدانیم دنیای اسلام مصیبت های فراوانی را به خود دیده است ولی هوشمندانه و حکیمانه آنها را از سر گذرانده است …به همین دلیل گاه مرور و مطالعه تاریخ شیرین است و عبرت آموز زیرا هنگامی که برگه های کتاب تاریخ ورق می خورد صفحه های خوشایند را نیز می توان دید …

   دانا مهرنوس دی ۲۳, ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۷
   0
   0

   با تشکر از معلم دلسوزم کاک بهنام سلیمی
   موفق و پیروز باشید.

  علی امینی دی ۱۹, ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۹
  1
  0

  سلام دانا گیان تبریک ماچو نه خزمتنه هیوا داره نه قله مت همیشه عال چرخیو

نقد و بررسی

مهمترین اخبار
 • نا پەی نەژنیای لایەلایەو ئەدای/ ئومید حەبیبی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ حەشاش چنە مەکریۆ ئەوەوڵكیای و ئەرەشیویای تان وپۆ هەر کۆمەڵگاییوی چا بەرەگانە قۆمیۆ خەڵکەکەش تخوونوو فەرهەنگی وێمانەیشا نەگناوە و خۮێ دانە فەرهەنگیوی لەیۮەی و دلێشەنە تاویاوە. چا تەشك و دیامانەنە تاک وێش نیا و بێ ...

  4 ساعت پیش
 • عجب مربای شیرینی بود آن امهال وام ها/بهروز خسروی‌زاد

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ شب به سحر رسیده است و خواب راهی به چشمانم نمی یابد. در این ماراتن اندیشه ها بسی فکر ها که به ذهن می آیند. پس از پشت سر گذاشتن زمین لرزه ای وحشتناک و ...

  ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
 • شرحی بر میرزامحمود سیافی مستوفی متخلص به محزون/ حیدر معاذی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، چندی است حیدر معاذی پژوهشگر ومحقق شهرستان یادداشت هایی در توصیف بزرگان دیار به رشته تحریر در آورده ودر هریک پیامی را به مخاطب منتقل می نماید، اینک نیز با قلم رسای خویش به توصیف ...

  ۲۹ بهمن ۱۳۹۶