“نامه ای دیگر” به نامزدهای دور پنجم انتخابات شوراهای شهر و روستا در منطقه اورامان / دکتر برهان ولدبیگی

مواظب "سلامت اجتماعی، روانی و جسمی" شهروندان باشیم

“نامه ای دیگر” به نامزدهای دور پنجم انتخابات شوراهای شهر و روستا در منطقه اورامان / دکتر برهان ولدبیگی

“نامه ای دیگر” به نامزدهای دور پنجم انتخابات شوراهای شهر و روستا در منطقه اورامان / دکتر برهان ولدبیگی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ شاید وجود تعداد زیاد نامزد یا برنامه کاری متفاوت در یک انتخابات برای احراز یک پست شورای شهر یا روستا  ، از جهاتی مفید باشد،  چون در تئوری برای انتخاب  کننده این امکان وجود دارد تا از میان “چند گزینه”  و “برنامه متفاوت” ، “بهترین گزینه ها” را انتخاب کند.اما در چنین شرایطی،  انتخاب کننده زمانی قادر است “بهترین گزینه ها ” را انتخاب کند که مجال مطالعه و مداقه در چندین “برنامه متفاوت و گاه متضاد” را در شرایطی “نسبتا آزاد و اختیاری” داشته باشد.

اگر این تعدد نامزد با  پیش شرط های  جغرافیایی، لهجه ای ، عشیره ای  و …  محدود شوند و هر نامزدی خود را در “عمل و در درون”  (اما شاید نه در حرف و در ظاهر) نماینده این گونه فاکتورهای محدود کننده بداند، آنگاه،  “انتخاب  کننده” نه فقط آزادی انتخاب یک “برنامه خوب”را نخواهد داشت، بلکه در همان آغاز  کار، توسط یکی یا شاید چند فاکتور به اجبار محدود گشته و عملا برای انتخاب در برابر یک گزینه به عنوان “بهترین گزینه” قرار می گیرد.

در چنین شرایطی، این امکان همواره وجود دارد که “فاکتورهای محدود کننده” موجب آن شوند تا شهروندان منطقه به نوعی یک “هویت جدید” برای خود تعریف کرده و این “هویت های جدید” در برابر هم قرار گرفته و منجر به پیآمدهای  هایی شوند که در نهایت میتواند “سلامت اجتماعی ، روانی و حتی جسمی” شهروندان منطقه  را در معرض  خطر قرار دهد.

متاسفانه در “کمپین های انتخاباتی” نامزدهای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا در منطقه اورامان، ؛ “علایم و شواهدی” به نفع شکل گیری چنین “هویت هایی” مشاهده می شوند که میتواند برای “سلامت عمومی” شهروندان منطقه  خطرناک بوده و در برابر “هویت شهروندی” که لازمه زندگی متمدنانه امروزی است قد علم کنند. برای نمونه کسانی که تلاش دارند تا “هویت شهروندی” شهروندان یک شهر را رو به عقب برده و هویتهای محله ای ، طایفه ای و حتی زادگاهی را بر هویت شهروندی ترجیح می دهند ، آگاهانه یا ناآگاهانه در چنین مسیری گام برمی دارند.

به عنوان یک پزشک مسئول سلامت شهروندان، از همه نامزدهای محترم و همه کسانی که بنام طرفدار یا هوادار آنها در “کمپین های انتخاباتی”حضور دارند ، استدعا دارد تا با “اقدامات و تصمیمات منطبق با موازین مدنی و امروزی” ، از  دامن زدن به اختلافات محله ای  عشیره ای، لهجه ای و زادگاهی جلوگیری کرده و مانع از تحمیل پیآمدهای منفی و خطرناک چنین اختلافاتی بر “سلامت مردم منطقه” شوند.

نامزدهای محترم ، یادمان باشد که برای رسیدن به “هدفی مقدس و مردمی”، نمی توان از “روش های نامقدس و ناسالم” استفاده کرد. شما قبل از هر چیز مسئولیت “حفظ سلامت و امنیت” عموم شهروندان را بر عهده دارید. شما قرار است وکالت شهروندانی را در “شورا” برعهده داشته باشید که “شهروندانی سالم ، فرهیخته و دور از قضاوت های از پیشینی” باشند. استدعا دارد که در هرحال و با هر فرضی (چه “برنده ” و چه “بازنده”) خود را مقید به اصل “حفظ سلامت اجتماعی ، روانی و جسمی شهروندان” بدانید.

 برایتان آرزوی سلامتی دارم .

دکتر برهان ولدبیگی
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶بدون دیدگاه

نقد و بررسی

مهمترین اخبار
 • نا پەی نەژنیای لایەلایەو ئەدای/ ئومید حەبیبی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ حەشاش چنە مەکریۆ ئەوەوڵكیای و ئەرەشیویای تان وپۆ هەر کۆمەڵگاییوی چا بەرەگانە قۆمیۆ خەڵکەکەش تخوونوو فەرهەنگی وێمانەیشا نەگناوە و خۮێ دانە فەرهەنگیوی لەیۮەی و دلێشەنە تاویاوە. چا تەشك و دیامانەنە تاک وێش نیا و بێ ...

  1 ساعت پیش
 • عجب مربای شیرینی بود آن امهال وام ها/بهروز خسروی‌زاد

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ شب به سحر رسیده است و خواب راهی به چشمانم نمی یابد. در این ماراتن اندیشه ها بسی فکر ها که به ذهن می آیند. پس از پشت سر گذاشتن زمین لرزه ای وحشتناک و ...

  ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
 • شرحی بر میرزامحمود سیافی مستوفی متخلص به محزون/ حیدر معاذی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، چندی است حیدر معاذی پژوهشگر ومحقق شهرستان یادداشت هایی در توصیف بزرگان دیار به رشته تحریر در آورده ودر هریک پیامی را به مخاطب منتقل می نماید، اینک نیز با قلم رسای خویش به توصیف ...

  ۲۹ بهمن ۱۳۹۶