مغازه هایی که تنها برای مردم پاوه به وجود نیامده اند؟!

پاوه شهری که اکثر ساکنان آن مغازه دارند:

مغازه هایی که تنها برای مردم پاوه به وجود نیامده اند؟!

مغازه هایی که تنها برای مردم پاوه به وجود نیامده اند؟!

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ پاوه شهری است که اکثر ساکنان آن مغازه دارند، حیات مرزنشینان نیز وابسته به تبادلات مرزی است، ورود اقلام نیز زمینه صادرات به درون کشور را در پی دارد…. طرح این موضوعات بنابه پیشنهاد بازاریان این شهر محور گزارش امروز پاوه پرس گردیده به امید در ادامه بتواند زمینه جلب نظر وهمراهی وهمکاری دیگران را در پی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، خیلی ها برشهرداری خُرده می گیرند وعدم وجود پارکینگ را متوجه قصور شهرداری درعدم اعمال نظارت قانونی می دانند، هرچند که در مواردی ادعای وارده منطبق برواقعیت است اما باید این را بپذیریم که این تمام قضیه نیست وتعمیم آن به کل نیزخطای نابخشودنی است، چرا که تعدادی از مغازه ها علی رغم اینکه کاربری پارکینگ دارند، بنابه ضرورت وبدون تغییر کاربری به واحدهای تجاری تغییر وضعیت داده اند…؟!!

تغییر وضعیت پارکینگ به واحد تجاری مطلوب نظر نیست، هرچند آئین نامه ها برنکاتی چند تاکید دارند، اما کسب نان و روزی فراتر از آئین نامه ها اولویت کاربردی دارند ….

پاوه بیشترین مغازه را در ایران به خود اختصاص داده و آن را مرهون آمار بالای بیکاری درسطح شهرستان می دانیم، این امر شهروندان بیکار پاوه ای را مجاب می نماید تا با اندک پس انداز خویش به راه اندازی کسب و کاری مبادرت نمایند، کسب وکاری که بدون توجه به موقعیت مکانی پیاده رو، کوچه، خانه و پارکینک وبا تهیه ترازو وچند قفسه وهزینه چندمیلیون تومان به محل کسب مبدل می گردد وبه راحتی فردی را شاغل می نامد…

این امر در ادامه سبب افزایش بی حد وحصر واحدهای صنفی در پاوه شده است، برای بررسی مقایسه ای تعداد واحدهای صنفی در سطح شهر پاوه به سراغ مهندس بهروز شفیعی رئیس امور صنفی پاوه رفتیم، وی نیزآمار مذکور را درسطح شهر پاوه معادل ۱۷۰۰ باب واحد صنفی اعلام نمود، این اعلام به نوبه ی خود یک آمار کمی را می رساند که پیام روشنی را منتقل نمی نماید.

به همین مناسبت با قیاس برآمارهای تطبیقی می توان تا حدودی درک درستی از موضوع را در ذهن کاربران ارجمند به وجود آورد، زمانی که بدانیم جمعیت شهر پاوه حدود ۲۶ هزار نفر است، آنگاه پی می بریم ۱۷۰۰ مغازه دراین شهر به هیچ وجه متناسب با رشد جمعیت این دیار طراحی نشده است، یک تقسیم ساده حکایت تلخی را بیان می کند که پاوه برخلاف شهرهای ایران زمین بیشترین مغازه را در خود جای داده است بطوریکه اینک به ازای هر ۱۵ نفر شهروند پاوه ای یک مغازه وجود دارد ؟ !! این درحالی است که میانگین کشوری این شاخص وجود یک مغازه به ازای هر۳۰ ایرانی می باشد.

بازهم برای تفهیم بیشتر بهترآن است که آمار دیگر کشورها را در مقام قیاس داشته باشیم وبه قضاوت بنشینیم. نتایج یک تحقیق و بررسی سرانه تعداد واحدهای صنفی در۸۰ کشور جهان نشان می دهد: درکشورهای اروپای شرقی به ازای هر۳۲۰ نفر یک واحد و کشورهای اروپای غربی به ازای هر ۶۶۰ نفر و در امریکا به ازای هر ۱۰۰۰ نفر یک واحد صنفی وجود دارد ….

هر۱۵ نفر پاوه ای یک مغازه وهر ۳۰ نفر ایرانی یک واحد صنفی دارند.

به واقع از قدیم الایام تاکنون حیات مرزنشینان وبلاخص شهرهای مرزنشین به تبادلات مرزی وابسته بوده است ، اساساً فلسفه کوله بری وپیله وری نیزدرهمین راستاست. زمانیکه می بینیم تجارت چمدانی ( کوله بری) با مجوز دولت و از مرزهای رسمی صورت می گیرد، این امر نیز در به وجود آمدن آمار غیر استاندارد بازگشایی مغازه در پاوه منجر گردیده ، قطعاً نیز باید پذیرای سایر تبعات آن نیز باشیم.

همگی واقفیم که نباید برونداد بازارچه کوله بری را تنها مصرف داخلی بدانیم و اگر هدف اینگونه طراحی می گردید بازگشایی یک هفته ی مرز برای اشباع بازار پاوه کافی می بود، اما باز هم شاهدیم که روند ورود کالا در مرز همچنان سیر صعودی را نشان می دهد.

بنابراین هیچ کسی نباید این انتظار را داشته باشد که ورود اجناس به پاوه فقط مصرف داخلی داشته باشد، این سوال نیز باید مورد توجه قرار گیرد که این تعداد مغازه برای مردم پاوه به وجود نیامده اند، هرچند آقای شفیعی ۱۷۰۰ واحد را آمار رسمی دانستند اما به واقع اگر ماشین های حمل میوه وسایر مشاغل بدون پروانه را به آمار مذکور اضافه نمائیم ، میانگین مغازه به تعداد جمعیت شهرستان به مرز هر ۱۰ نفر یک مغازه می رسد ..؟!!!

امیدواریم نگاه و نگرش مثبت اندیشانه ی مسئولین محترم امر که به جهت تعدیل نرخ بیکاری زمینه ی ایجاد اشتغال مورد نظر را فراهم آورده اند، ( دادن وام، مجوز ورود کالا به داخل شهر و… )  در ادامه نیز با رویه ی انگیزشی حاکم به جذب گردشگر بپردازیم تا جمعی از ماحصل دغدغه ی هریک از ماها، نانی به دست آرند ودر سفر نهند وبیش از این شرمنده اهل وعیال خویش نشوند.

درهمین راستا می طلبد دیگران را نیز به مدد بازاریان پاوه به جهت رونق بخشی بیشتر ترغیب نمائیم. کاری که اینک جمعی جوان همشهری که قریب به اکثریت آنان نیزکاسب نیستند اما برای رونق بخشی به بازار پاوه در گروه تلگرامی پاوه پرس جمع شدند تا با هم حرکتی پویا وسازنده را در قالب کمپینی به وجود آوردند و عنقریب نیز شاهد پیامدهای مثبتی هم اندیشی خواهیم بود که فریاد دگرخواهی را دنبال می نماید.

این جوانان معتقدند همگی باید دست در دست هم نهیم وبا اراده وپشتکار هدفی متعالی را دنبال نمائیم، هدفی که اینک سیستماتیک با تبلیغاتی مکفی می خواهد زمینه ی حضور بیشتر را در پاوه فراهم سازد. دراین میان نه تنها خواستار همراهی ومشارکت همه جانبه ی این حرکت مردمی هستیم از عموم بازاریان محترم نیز درخواست همراهی بیشتر با این دلسوزان دغدغه مند را داریم.

به هرحال این حرکت در نوع خود خلاقانه، بدیع وسازنده است، هنگامی که مردم خود برای تعیین سرنوشت خویش قدمی بر می دارند ، امید به آینده نیز بیشتراز پیش نمایان می گردد. بنابراین بیائیم به این حرکت ها دل ببندیم و امیدواری را در آستانه عید باستانی ایرانیان در دل بازاریان مان بکاریم…به امید که دلسوزی های موجود زمینه ساز رونق اقتصادی در شهر مرزنشین پاوه گردد.۲ دیدگاه

  راننده اسفند ۲۴, ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۳
  0
  0

  جناب همشهری راست میفرمایند تازه خانگاه گلال دشه نوریاو هم در طول روز یک دهمش بیاد پاوه بیشتر از چیزیس که شما فرمودین.خوب این امارها نشان از توجه دولتمردان و دولت به پاوس که این همه اشتغال ایجاد کردن

  همشهری اسفند ۲۴, ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۰
  0
  0

  جمعیت سرباور خانگا۴۰۰۰نفر
  دوریسان ۱۴۰۰نفر
  محلات بردگاه وشهرک چورژی جمعا ۴۰۰۰نفر
  مجموع حدود۹۰۰۰نفر میشود که کاملا به شهر پاوه متصل شده اند ولی جز شهر پاوه محسوب نمیگردد! وتمام این جمعیت روزانه در شهر پاوه تردد میکنند
  اقای یوسفی بنظر شما اماری که شما داده اید غلط نیست؟
  جمعیت فعلی شهر پاوه چیزی حدود۳۵۰۰۰نفر میشود.

  .
  .
  مدیریت سایت:
  دوست عزیز این گزارش بر مبنای شهر پاوه است وفرممایش حضرتعالی در ورود به شهر صحت دارد اگر مقرر به اضافه شدن جمعیت روستاهای تابعه شویم می طلبد که مغازه های روستاهای هدف را به جمع واحدهای صنفی نیز اضافه کنیم

نقد و بررسی

مهمترین اخبار