معرفی “کارگروه مشورتی پیگیری مطالبات اورامانات”

معرفی “کارگروه مشورتی پیگیری مطالبات اورامانات”

معرفی “کارگروه مشورتی پیگیری مطالبات اورامانات”

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ امروزه با گسترش فضای مجازی و امکانات رسانه ای بیش از هر زمان دیگری شهروندان می توانند افکار و ایده های خود را به اشتراک بگذارند و در مسائل اجتماعی اظهار نظر نمایند. ایده ی شکل گیری کارگروه مشورتی پیگیری مطالبات اورامانات را می توان حاصل طرح مطالبه حقوق عمومی شهروندان کورد واهل سنت از سوی فعالان سیاسی و مدنی در فضای رسانه ای و علی الخصوص فضای مجازی دانست. به این معنی که پس از گذشت حدود چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران شهروندان کورد و اهل سنت از حاکمیت انتظار دارند حقوق شهروندی آنان به طور کمال و تمام رعایت گردد و کاستی های گذشته جبران شود.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ باتوجه به اعلام بیانیه ی ده ماده ای حقوق اقوام و مذاهب ازسوی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی، فعالان کورد واهل سنت پیگیر تحقق مفاد این بیانیه ده ماده ای رئیس جمهور شدند. همین پیگیری ها اقلیت های قومی و مذهبی را بر آن داشت که درانتخابات سال ۱۳۹۶ مجددا از کسی حمایت کنند که وعده هایی به این اقلیت ها داده بود و حال که به سبب مشکلات کشور در سیاست داخلی و خارجی فرصت تحقق نیافت، به این امید که در دوره دوم ریاست جمهوری دکتر روحانی به خواسته هایشان برسند، مجددا از ایشان حمایت کردند و با رای ۷۳درصدی نقش به سزایی در پیروزی ایشان ایفاء نمودند .

منطقه ی اورامانات یکی از فعال ترین مناطق کورد واهل سنت نشین ایران بود که فعالان آن طی چهارسال گذشته همواره پیگیر وعده های بیانیه ی ده ماده ای معروف به حقوق اقوام و مذاهب بودند و در فضاهای مجازی و  با ترتیب دادن گفتگوهای بسیار با کارشناسان سیاسی و آگاهان به حقوق شهروندی،تلاش داشتند بخشی از مطالبات در کشور محقق شود. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ نیز با رای ۸۱/۵درصدی به دکترحسن روحانی،یکبار دیگر بر پیگیری حقوق شهروندی خویش ازطریق حمایت از کاندیدایی که ضمن اذعان به این حقوق، این بار با طرح  وعده کابینه ۲۴میلیونی به میدان آمده بود، تاکید نمودند.

با این نگاه، جمعی از حامیان گفتمان اصلاحات و اعتدال درمنطقه اورامانات، درگروه تلگرامی «گفتمان» طی برنامه ای تحت عنوان « مطالبات مردم اورامانات بعد از انتخاب مجدد حسن روحانی »، پس از بحث و تبادل نظر توسط اعضای گروه و با حضور کارشناسان برنامه آقایان سیدعلاءالدین حیدری، عرفان پیرصاحب و رستم جلالی   به تحلیل وترسیم «نقشه راه»ی جهت پیگیری حقوق و مطالبات پرداختند که در نهایت اعضا برسر این راهکار ها به توافق رسیدند :

🔴تشکیل کارگروه های مشورتی پیگیری مطالبات هر شهرستان با حضور حداکثری افراد فعال شهرستان که‌ هسته ی اولیه ی آنرا فعالان ستادهای انتخاباتی دکتر روحانی در منطقه شکل دادند.

🔹انتخاب ده نفر به عنوان اعضای کارگروه پیگیری مطالبات از میان فعالان هر شهرستان جهت تدوین مطالبات و در مراحل بعد پیگیری آن مطالبات
🔴 معرفی ۵ نفر به عنوان اعضای کارگروه هرشهرستان جهت حضور در جلسات کارگروه اورامانات متشکل از کارگروه شهرستان های ثلاث باباجانی،پاوه،روانسر کرمانشاه و جوانرود

🔹و درنهایت تعیین ۳ کرسی  برای کارگروه های هر شهرستان جهت پیگیری مطالبات مردم اورامانات در مرکز استان و مرکز کشور و دیدار با مسئولان ارشد دولت

🔴تشکیل دبیرخانه برای کارگروه مشورتی پیگیری مطالبات اورامانات وتعیین یک کرسی برای آن جهت انجام مکاتبات وتنظیم صورت جلسات ،ایجاد هماهنگی های لازم، اطلاع رسانی و سایر امور مربوط به کارگروه ها که در مجموع تیم پیگیر مطالبات اورامانات در استان و مرکز کشور به ۱۶عضو رسید و مقرر گردید هرکدام از کارگروهها جهت مدیریت امور،ازمیان خود رئیس،نایب رئیس و دبیر مجموعه را برگزینند.

🔵تاکید می گردد کارگروه مشورتی پیگیری حقوق و مطالبات مردم اورامانات در تلاش است ضمن ادای وظیفه ودین خود به نسبت شهروندان در پیگیری مجدانه ی حقوق و مطالبات، سعی نماید با ترتیب دادن نشست های هم اندیشی، حمایت اقشار مختلف جامعه ی اورامانات را نیز جلب نماید به گونه ای که همه ی اقشار از هر طیف و نگرش سیاسی این کارگروه ها را نماینده ی مورد حمایت و اعتماد خود جهت پیگیری حقوق و مطالبات خود قلمداد کند و حمایت های مادی و معنوی خویش از اعضای این کارگروهها را جهت ادای بهتر وظیفه ی محوله دریغ ننمایند.

لازم به یاد آوری است کارگروه مشورتی پیگیری مطالبات اورامانات در جهت منافع خاص هیچ گروه و طیف خاصی نمی باشد و هدف آن کمک به طرح مطالبات عمومی مردم اورامانات در مراکز تصمیم گیری حاکمیتی و دولتی در جمهوری اسلامی ایران است و تلاش می کند در چهار سطح شهرستان، منطقه، استان و کشور به عنوان بازوی مشورتی مسئولان در انتقال و اجرای مطالبات شهروندان در چهار چوب قانون عمل نماید.

اولین نشست کارگروه اورامانات در روز یکشنبه ۱۸تیرماه ۹۶ در پاوه و نشست دوم در روز پنجشنبه ۱۲مرداد ماه در روانسر برگزار گردید و جلسات ثلاث باباجانی و جوانرود نیز در آینده نزدیک با حضور کارگروه های هر چهار شهرستان تشکیل خواهد شد.

این گروه تلاش خواهد کرد در هر شهرستان از حضور و همفکری های حداکثری معتمدین، نخبگان و فعالان اجتماعی استفاده نماید و نقطه ثقلی باشد برای اتحاد و همگرایی این عزیزان در جهت احقاق حقوق شهروندی مردم شریف اورامانات.

🔸دبیرخانه کارگروه مشورتی پیگیری مطالبات مردم اورامانات- شنبه ۲۸مرداد ۹۶بدون دیدگاه

نقد و بررسی

مهمترین اخبار