مردمان قهرمان در فراموش خانه زمان / جلال محمودی

مردمان قهرمان در فراموش خانه زمان / جلال محمودی

مردمان قهرمان در فراموش خانه زمان / جلال محمودی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، تاریخ حوادث و ماجراهایی تلخ وشیرین فراوانی را درخود دارد وبه تبع تاریخ این دیار نیز ازاین قاعده مستثنی نبوده، روی خوش آن را درگذر زمان بارها زمزمه و یا از نظرها گذرانیدیم، اینک سخن از کاستی هایی را دارد که علی رغم ایثار واز خود گذشتگی درقالب جغرافیای شهرستان پاوه وبلاخص شهرهای نوسود ونودشه و روستاهای تابعه کماکان بر تارک این دیار مشهود است.

سخن از کم توجهی، یا بی مهری و شاید هم فراموشی مردان و زنان فداکاری را دارد که دار و ندارشان را به خاطر آرمان و انسانیت صادقانه درطبق اخلاص نهادند و کلید واژه ی ایثارو از خود گذشتن را به گونه ای دیگر تفسیر و بیان نمودند.

منطقه نوسود و نودشه و روستاها ی آن نمود و نِماد کاملی از ایثار و فداکاری مردمان سلحشور و درعین حال محرومی را می باشد که ازآنچه در توان (جان ومال) داشتند دریغ نورزیده و صادقانه در اوج نیاز ایران وانقلاب در طبق اخلاص تقدیم این آب وخاک نمودند.

به رسم ادب می طلبد در دوران بازسازی نیم نگاهی درجهت ترمیم خسارت ها وایجاد اشتغال پایدار مورد توجه قرار گیرد، اما گویا مردم این دیار روحانی واز جنس فرشتگان تصور گردیده وچندان نیاز مادی برای آنان متصور نیستند، امری که عقب گرد را نشان می دهد وبیکاری وفقر وفلاکت… سهم حتمی و لاینفک مردان روزهای سخت شده است، قطعاً توصیف معیشت واشتغال مردم درادوار مختلف تصدیقی بر این مدعاست.

قضاوت مردم ناشی از قیاس هاست، اگر روستائیان مریوان ۱۰ سال پیش گاز رسانی شده اند، مردم این دیار با پیشنیه ی سراسر افتخارخویش ، خود را محق تر از هر دیاری دانسته وبهره وری از ثروت ملی را حداقل پاداشی در پاسخ به خیل عظیم شهدا، جانبازان و تبعات غیر قابل جبران بمباران ها وتوپ باران های ممتد ومستمر می دانند، آیا جزای نیکی جزء نیکی نخواهد بود.

آنچه نگران کننده است نه تاخیر در ایجاد ظرفیت مذکور بلکه ناشی از وعده های مسئولین منطقه ای واستانی است که هیچگاه به نتیجه نرسیده است، مسئولینی که در دان آمار وارقام به مافوق وگل وبلبل نشان دادن منطقه از هم گوی سبقت را از همدیگر پیشی گرفته اند ، نمایندگان ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی که از ماحصل این مردم به نام، نان ونوایی رسیدند وتمام هنر آنان در دادن وعده های بی پشتوانه است وانکار اعتقادی بر فردای قیامت در مواجهه با ترازوی عدل الهی ویا خون شهیدان … ندارند.

سوالاتی چند را از نماینده فعلی داریم، پروندهای مسکوت بمباران شیمیایی نودشه به کجا منتهی گردید؟ چه کسی پاسخگوی آثار زیانبار بمباران های شیمیایی نودشه است؟

چرا مین زدایی علی رغم سالهای متمادی دراین خطه به کندی صورت می گیرد؟ تأخیر گازرسانی به بخش نوسود علی رغم دستورعاجل وزرای دولت های قبل وحال چیست؟

چرا مرز و مبادلات مرزی در بخش نوسود نتوانسته است معیشت واشتغال مردم را به نوعی فراهم آورد وچه برنامه ای برای آینده ی این دیار متصور می شود؟

سد داریان با جولان درمنطقه همه چیز را به بهانه طرح ملی تصاحب وتخریب وازطرفی وعده به اصلاح پس از اتمام فعالیت نمود، اما دریغ از اقدامی ملموس وموثر..؟ مردم با تمام وجود حامی وپشتیبان این طرح ملی بودند و مردانگی خویش را به منصه ظهور نهادند چرا هر جا که اراده نمودند دهها تونل چندکیلومتری زدند اما از روکش آسفالتی که توسط ماشین های سنگین وفوق سنگین با بار ترافیکی آنچنانی تخریب نمودند حاضر به مرمت وبازسازی آن نشدند؟

چرا اعتراض به شیوه مدیریت اجرایی سد را به معاند تفسیر نمودند، اوج بی انصافی است که پاداش مردم وطن خواهی که برای حراست وکیاست از کشورشان خون بهترین عزیزانشان را هدیه نمودند اینگونه مورد بی مهری مسئولین سد داریان واقع شوند؟

حسن ختام را با توجه به مصوبه هیئت دولت تدبیر وامید مبنی برگاز رسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار را منباب یادآوری مجدداً عرض می نمایم وبه نماینده محترم وفعال اورامانات به عنوان عضوی از جامعه ی این دیار توصیه می نمایم مبادا شهرهای چندصد خانواری نوسود ونودشه در اولویت بندی جایگاهی نداشته باشند، به هرحال فعالیت های تبلیغاتی به دلیل وفور انجام آن وعدم نتایج مکفی ماهیت خود را ازدست داده وتنها انجام به عمل می تواند مردم را راضی وخشنود نماید .

درپایان از فرماندار محترم پاوه درخواست می شود: با توجه به اینکه عمر چهارساله دولت تدبیر وامید رو به پایان است و از حضرتعالی که به نمایندگی ازاین دولت کریمه سکاندارحاکمیت درمنطقه هستید این انتظار را دارد ذره ای از دین خود را به این مردم با پیگیری های مشفقانه ی خویش ادا نمائید، قطعاً ثواب اخروی و ماندن درحافظه بلند مدت نسلهای آینده ی این دیار خواهید بود.

جلال محمودی۶ دیدگاه

  امید بهمن ۲۱, ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۳
  0
  0

  آقای محمودی عزیز با تشکر از مطلبتان…..
  اما در طرحهای بالا دستی توسعه منطقه ای هیچ نقشی جز مرز داری و نگاه دفاعی برای پاوه و نوسود و نودشه تعریف نشده است.
  اساو به مه لو وه ش کار که رو
  چه ق چه قه چ سه رو وه ش مه شنو

  sAB بهمن ۱۲, ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۶
  0
  0

  آقای محمودی عزیز سلام خودت راخسته نه فرماید کسی گوش نمی دهد اگرفرماندارراست می گوید دراین ایام دهه مبارک جلسه پاسخ وپرسش برای مردم به گذار دتامردم سوال خودرا مطرح کند وگرنه !!!!

  مدیریت سایت:
  دوست عزیز فرماندار پاوه نشست پرسش وپاسخ برگزار نمود و در ادامه بدان پرداخته می شود.

  دوست بهمن ۱۲, ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۰
  0
  0

  سلام بازهم گلفتی

  شهروند بهمن ۱۱, ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۲
  0
  0

  حرف دل گفتى عزیز ولى کو گوش شنوا؟!!
  اگر گوش شنوایى پیدایى کردى به ما خبر بده درد دل زیاد است

  حیدراسلامی نیا بهمن ۱۱, ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۹
  0
  0

  برگ برگ اوراق زرین انقلاب اسلامی سرشار از سلحشوری وپایداری مردمان این دیار دردوران مقدس است .این تاریخ زرین می طلبید تا مسئولین ودست اندرکاران توجهاتی ویژه به این منطقه داشته باشند که جوابگوی آن همه ایثار وفداکاری باشد.
  عزیزی در روستای هانه گرمله نقل ومی کرد که در همان اوایل شروع جنگ ودرست در زمانی که حکومت بعث به خاک ایران تجاوز کرد همراه خانواده مجبور به ترک دیار خود شدیم وبه طرف نودشه به قصد پاوه به راه افتادیم همین که به پایگاه ملندو رسیدیم پدرم مارا به مادرمان سپرد وخود برای دفاع از وطن به هانه بازگشت تا از مرزهای کشورمان دفاع کند وبعد ازگذشت چند ماه به ما در پاوه ملحق شد علیرغم تمام این فداکاری ها مردمان این منطقه در سخت ترین شرایط وبه دور از امکانات اولیه ی رفاهی زند‌گی می کنند وعلیرغم این بی توجهی ها باز هم مشغول دفاع از مرزهای کشور می باشند امید آن دارم مطلب جنابعالی که خود نیر از یادگاران دفاع مقدس می باشید را فرماندار محترم مطالعه نموده وتوجهاتی ویژه به بخش های نوسود،نودشه وروستاهای تابعه نماید

  معین بهمن ۱۱, ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۷
  0
  0

  دوست عزیز آقای محمودی مگه نمیدانی جناب نماینده شورای مشورتی فعالی داره خودت را زحمت نمیدانی به اونا میگفتی مشکلات سریعتر حل وفصل میشد بازم سپاس وتشکر

نقد و بررسی

مهمترین اخبار