مراسم تجلیل از حافظان و دلسوزان منابع ملی شهرستان پاوه برگزار شد

مراسم تجلیل از حافظان و دلسوزان منابع ملی شهرستان پاوه برگزار شد

مراسم تجلیل از حافظان و دلسوزان منابع ملی شهرستان پاوه برگزار شد

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ مراسم تجلیل از حافظان و دلسوزان منابع ملی شهرستان پاوه با حضور مسوولان ودوستداران منابع طبیعی در سالن ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ماموستا ملا قادر قادری روز شنبه در این مراسم گفت: خداوند متعال به عنوان خالق جهان با نزول باران رحمت الهی منابع و زمین مرده را دوباره زنده و احیاء می کند و حامی و حافظ اصلی منابع طبیعی است.

امام جمعه پاوه در ادامه از شیوه و نحوه ثبت اراضی منابع طبیعی شهرستان پاوه به نام دولت انتقاد کرد و گفت: دولت برای خدمتگزاری به مردم است اما منابع طبیعی در شهرستان پاوه به نمایندگی دولت دست مردم را برای بهره برداری و حفاظت از این منابع بسته است.

وی با اشاره به آتش سوزی های متعدد مرتع و جنگل های شهرستان پاوه در سال های اخیر از معرفی نکردن مسببان آتش سوزی های مراتع و جنگل های شهرستان به مراجع قضایی انتقاد کرد و افزود: شاید همین معرفی نکردن و برخورد نکردن، موجب تداوم استمرار آتش سوزی های مراتع و جنگل های شهرستان شده است.

ماموستا قادری به راهکارهایی در زمینه حفاظت از منابع ملی اشاره کرد و گفت: به کارگیری دیده بان برای مراتع و جنگل ها، انجام کارهای فرهنگی و گسترش آن در مساجد، مدارس و اماکن عمومی و تجلیل از حافظان و دلسوزان منابع ملی در راستای حفاظت از این منابع از جمله این راهکارهاست.

امام جمعه پاوه، مردم پاوه و اورامانات را از مهمترین حافظان منابع ملی در طول تاریخ دانست و اظهار کرد: تنها ظرفیت و پتانسیل مردم این دیار برای زندگی و معیشتشان این طبیعت زیبا و خدادادی است که همواره برای حفظ و تقویت آن از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکرده اند.

پرویز ایده پور نیز به میزان علاقمندی مردم این شهرستان و جایگاه منابع ملی در بین آنها اشاره کرد و افزود: بنده معتقدم که در این منطقه انقلاب دانایی در زمینه منابع طبیعی و محیط زیست صورت گرفته است.

فرماندار پاوه با بیان اینکه مردم بهترین گزینه برای حفاظت از منابع ملی هستند گفت: با واگذاری منابع ملی به مردم به صورت قانونی و مشارکت دادن آنها علاوه بر ایجاد اشتغال و ماندگاری جمعیت مردم در روستاها، بسیاری از آسیب های موجود در شهرها را کاهش داده و منابع ملی را هم حفظ خواهیم کرد.

ایده پور افزود: مردم شهرستان پاوه از هر اداره و سازمانی بیشتر به منابع ملی خود علاقه دارند و حضور آنان در مراتع و جنگل ها در گرمترین فصل سال و ماه مبارک رمضان برای اطفای حریق نشان دهنده این ادعاست.

وی تصریح کرد: اگر نتوانیم مردم را به صورت قانونی مالک منابع ملی کنیم باید شاهد تصرف غیرقانونی ،افزایش دعاوی ملکی و افزایش پرونده های دادگستری باشیم.

فرماندار پاوه در ادامه گفت: در صورت همراهی و همکاری منابع طبیعی ما آمادگی اجرای ده ها طرح دامداری، کشاورزی و مرتعداری و جنگل داری را در شهرستان داریم که موجب ایجاد اشتغال و حفظ و تقویت منابع ملی نیز خواهند شد.

در ادامه این مراسم رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاوه نیز با اشاره به وضعیت شهرستان گفت: شهرستان پاوه با ۷۹ هزار هکتار وسعت دارای ۷۳ هزار هکتار منابع ملی است و همین موضوع موجب شده است تا زیباترین مناظر طبیعی را در استان و حتی کشور داشته باشیم.

یادگار غالبی، میزان سرانه منابع ملی در شهرستان پاوه را ۱۲ هزار مترمربع برای هر نفر دانست و افزود: منابع ملی شهرستان قابلیت تعلیف بیش از ۱۱۰هزار واحد دامی را دارد.

وی گفت: در سال جاری ۷۵ مورد حریق در عرصه های منابع ملی شهرستان اعم از جنگل و مرتع و اراضی کشاورزی به وقوع پیوسته است که با تلاش نیروهای مردمی، انجمن های دوستدار منابع طبیعی و محیط زیست، دهیاران، نیروهای نظامی و انتظامی، امدادگران جمعیت هلال احمر و دیگر ادارات سطح شهرستان در کمترین زمان ممکن مهار شده است.

در ادامه مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه نیز گفت: رویکر این اداره به طرف واگذاری منابع ملی به خود مردم و با نظارت و مدیریت دولت است تا با بهره برداری از آن، در حفظ و تقویت این منابع نیز تلاش کنند.

مراد شیخ ویسی افزود: در راستای تعادل دام و مرتع نیز این اداره کل با در اختیار قرار دادن منابع ملی به مردم گونه های مختلف درختان وحشی از جمله بادام و بنه را نیز به صورت رایگان در اختیار آنان قرار خواهد داد.

در ادامه این مراسم از فعالان، حامیان، حافظان و دوستداران منابع ملی شهرستان پاوه با اهدای لوح یادبودی قدردانی شد.

خبرنگار:محمد هادی زامیاد۵ دیدگاه

  شاهد قضیه دی ۱۶, ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۷
  0
  0

  حضور بخشداران نوسود و باینگان و مرکزی شخصا” در مواقع آتش سوزی و حضور در محل کمک حال ما بودند که می طلبد انگیزه را از این دوستان با قضاوتهای نادرست نگیریم .

  تشار دی ۱۶, ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۵
  0
  0

  اتفاقا” بخشدار نوسود یکی از بخشداران فعال است که بصورت شبانه روز پیگیر مسلئل و مشکلات روستاهاست و خودش شخصا” در روستا حضور و با ادارات شهرستانی پیگیر مشکلات کردم هستند . بیایید درست قضاوت کنیم .

  تشار دی ۱۲, ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۵
  0
  0

  بخشدار گرامی نوسود اکثر وقت شما در پاوه هستی وبخشداری به امان خدا رها شد لطفا محل خدمت شما پاوه است یا نوسود

  مدیریت سایت:
  دوست عزیز حضور بخشدار در برنامه هایی که در سطح شهرستان تشکیل می گردد جزء وظیفه ذاتی وی محسوب می شود، البته در بخشداری نوسود کارکنانی مشغول بکارند که هریک توانمندی یک بخشدار را دارند.

   نوسودی دی ۱۲, ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۷
   1
   0

   میشه آقای بخشدار محترم نوسود بفرمایند برای کوههای و مراتع سوخته نوسود چه کردن ؟؟!!

  ساسان نقی زاده دی ۱۱, ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۰
  1
  0

  ضمن تقدیر وتشکر از حامیان و زحمت کشان منابع طبیعی .برای اینکه شهرستانمان همچنان از لحظ منابع طبیعی غنی باشد نیازمند به کاشت درختان در دامن طبیعت در کل شهرستان می باشیم انشاالله کار به دستان منابع طبیعی شهرستان و استان برای این مقوله برنامه مدونی داشته باشند

نقد و بررسی

مهمترین اخبار
 • نا پەی نەژنیای لایەلایەو ئەدای/ ئومید حەبیبی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ حەشاش چنە مەکریۆ ئەوەوڵكیای و ئەرەشیویای تان وپۆ هەر کۆمەڵگاییوی چا بەرەگانە قۆمیۆ خەڵکەکەش تخوونوو فەرهەنگی وێمانەیشا نەگناوە و خۮێ دانە فەرهەنگیوی لەیۮەی و دلێشەنە تاویاوە. چا تەشك و دیامانەنە تاک وێش نیا و بێ ...

  4 ساعت پیش
 • عجب مربای شیرینی بود آن امهال وام ها/بهروز خسروی‌زاد

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ شب به سحر رسیده است و خواب راهی به چشمانم نمی یابد. در این ماراتن اندیشه ها بسی فکر ها که به ذهن می آیند. پس از پشت سر گذاشتن زمین لرزه ای وحشتناک و ...

  ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
 • شرحی بر میرزامحمود سیافی مستوفی متخلص به محزون/ حیدر معاذی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، چندی است حیدر معاذی پژوهشگر ومحقق شهرستان یادداشت هایی در توصیف بزرگان دیار به رشته تحریر در آورده ودر هریک پیامی را به مخاطب منتقل می نماید، اینک نیز با قلم رسای خویش به توصیف ...

  ۲۹ بهمن ۱۳۹۶