مراسم ازدواجی که متفاوت برگزار گردید.+ گزارش تصویری 
پاوه پرس

مراسم ازدواجی که متفاوت برگزار گردید.+ گزارش تصویری

مراسم ازدواجی که متفاوت برگزار گردید.+ گزارش تصویری

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ برگزاری مراسم ازدواج یکی از رویدادهای خوشایند و خاطره انگیزی محسوب می شود ، اما همین اتفاق درگذر زمان دستخوش تغییراتی دست و پا گیر گردیده که علاوه بر وارد نمودن هزینه های گزاف درادامه مانعی جهت تسهیل برگزاری ازدواج بین دو زوج جوان مبدل شده است.

 

مراسم عروسی ضیایی  1گرایش مردم به تجمل گرایی یکی از آن عواملی است که تضادی آشکار با آداب ورسوم وفرهنگ ما دارد، به مرور هنگامی که دراین وادی وارد می شویم، روش هایی را نظاره گرخواهیم بود که با سنت های حاکم برجامعه ما همخوانی نداشته و هرچقدر جلوتر می رویم خبری از برگزاری سهل وساده مراسم عروسی در این دیارمشاهده نمی گردد.

 

مهمترین شاخصه ی این برنامه ها تجمل گرایی است در این راستا از نظر یکی از صاحبنظران امر بهره می گیریم که، مهم ترین دلایل گرایش افراطی به برگزاری مراسم مجلل عروسی را مرهون جامعه پذیری معیوب، غالب شدن ارزش های مادی دراعتبار سنجی زندگی اجتماعی، بروز شکاف نسلی، ایجاد سبک های جدید زندگی، تغییر دیدگاه درباره مفهوم زندگی، ضعف در جهان بینی نسلی، گرفتار شدن در روزمرگی، چشم وهمچشمی و رقابت های کاذب، کاهش مسئولیت پذیری و کاهش عقلانیت از مهم ترین دلایل گرایش افراطی به برگزاری مراسم مجلل عروسی می داند که بخش عمده ای از آن به دلیل تغییرات اجتماعی ناشی از سپری شدن دوره گذار در جامعه ایران شکل گرفته است.

 

مراسم عروسی ضیایی  2علی ایحال ازدواج یکسری رسومات خاص دارد که برگزاری مراسم عروسی یکی از آنهاست، مراسمی که توأم با شادی وسرور همراست، اما دراین بین دو دیدگاه وجود دارد: یکی مخالف نشاط وشادی است ودیگری به ایجاد شادی و نشاط به هر بهایی اعتقاد دارد و بر این اساس متأسفانه در برخی مراسم عروسی مسائل شرعی و اخلاقی نادیده گرفته می شود. (افراط وتفریط)

 

بدیهی است مراسماتی که شادی بی قید وشرطی که درآن جریان دارد درطول سنوات اخیر به وفور مشاهده شده است اما نوع دیگری نیز را می توان انتظار داشت که در آن هم شادی وجود داشته باشد وهم از اخلاقیات دور نشد، موضوعی که می توان در برگزاری مراسم دو زوج جوانی مشاهده نموده که در تالار هتل ارم پاوه برگزار گردید.

 

فرزندان حاج باقر ضیایی وحاج محمدرحیم حاتمی دوشخصیت متشخص شهرمان دیشب در یک مراسم عروسی به عقد هم در آمدند وزندگی جدیدی را شروع نمودند. …

 

ملارحمان وشیخ محمدآغازگر شروع زندگی جدید این دو زوج برگزاری مراسمی بود که در نوع خود منحصربفرد تلقی می گردید. نزدیکی ها غروب ، مساجد نزدیک هتل ارم مملو از افرادی بودند که طبق معمول در آن مساجد نماز جماعت را اداء نمی نمودند، بعضی که نیز زودتر مراجعه نمودند در هتل ارم حضور یافتند، برای اولین بار در هتل ارم پاوه بانک اذان طنین انداز گردید وحاضرین نماز مغرب را به جماعت اداء نمودند.

 

دسته دسته مهمانانی وارد تالار عروسی شدند، مدعوینی که شاید بتوان اکثر آنان را برای اولین بار در این گونه مجالس مشاهده نمود. خیلی ها آمدند، از روحانیون سرشناس تا مشایخ جلیل القدر، طلبه های مدارس علوم دینی تا دراویش تکیه نجار وشیخ نصرالدین خالصی پاوه همه بودند، مدعوین از مناطق اورامانات نیزشرف حضور داشتند، جمع کثیری از شهروندان شهر پاوه نیز از مدعوین مراسم بودند.

 

شروع برنامه با قرائت آیاتی از کلام الله مجید ودف نوازی وسرودهای مذهبی دروصف نبی مکرم اسلام زینت بخش مراسم بود، ملارحمان یعقوبی به نیابت از خانواده های ضیایی وحاتمی قدوم میهمانان ارجمند را تکریم نهاد ودر ادامه به علل برگزاری مراسم مذکور پرداخت.

 

حاج حیدر ضیاییحاج حیدرضیایی با ابراز خوشوقتی از حضور درچنین مجالسی افزود: اسلام منافی شادی نیست ….

وی با بیان نمونه های تاریخی درصدر اسلام افزود: زمانی حضرت محمدمصطفی(ص) درمعیت حضرت ابوبکر صدیق درمسیری درحال حرکت بودند که متوجه صدایی شدند که در ادامه به خاموشی گرائید، به حضرت ابوبکر امرفرمود که بررسی نماید وعلت امرچیست؟ آن حضرت نیز پس از اطمینان از موضوع خدمت رسول الله شرفیاب گردید وعرض نمود که مراسم عروسی است. آن حضرت نیز در ادامه فرمودند که شادی کنید اسلام منافی شادی نیست….

 

وی ادامه داد : که مردان وزنان هرکدام می توانند به شادی وپایکوبی بپردازند به شرط آنکه حلال وحرام مراعات گردد،

 

ایشان افزود: این مراسم ازدواج دونفر بیسواد و…نیست که بلاجبار اقدام به کاری کرده باشند، آنان جزء جوانان تحصیلکرده شهرمان هستند: مهندس عبدالله ضیایی کارشناس ارشد برق وسرکارخانم ثریا حاتمی کارشناس ارشد علوم اجتماعی هستند وبا اختیار خود چنین رویه ای را برگزیده اند.

 

حاجی عثمانضیایی درادامه گفت: می شود به تالار عروسی رفت ودر آنجا مراسم عروسی رابرگزار نمود و دچار اعمال غیرشرعی هم نشویم، وی ولیمه دادن را یکی از سنت های پسندیده عروسی دانست ودر پایان برای زوجین  آرزوی خوشبختی نمود وسعادت حاضرین را از ایزدمنّان مسئلت نمود.

عزیزی دراین بین گفت: این زوج فهیم به چنان افق فکری رسیده اند که می توانند مراسمی را برگزار نمایند و به دیگران بفهمانند حاضر نیستند به خاطر خوش‌گذرانی عدّه‌ای انگشت‌شمار اولین برگ زرین از عمر مشترکشان را با گناه آلوده نمایند.

 

خانواده ضیایی یکی ازخانواده های مذهبی شهرمان هستند وانتظار نیز از آنان چیزی جدای از این نیست، این حرکت قطع به یقین می تواند الکوی مناسبی برای برگزاری مراسمات دیگر باشد، بی شک کار فرهنگی همین است، هرچند که در این مراسم نقض هایی نیزممکن است وجود داشته باشد، طبیعی است، در ادامه  این فرصت برای دیگران نیزمهیا خواهد بود تا  در اصلاح آن اهتمام ورزند. والکویی را به جامعه معرفی کنند که عامه پسند باشد.

 

برای مثال بعضی معتقد بودند اگر از موسیقی سنتی استفاده شود بهتر وخوبتر می تواندجواب دهد. در این بین موضعگیری مردم شنیدنی بود، هریک از زاویه دید خود به تجزیه وتحلیل مراسم می پرداخت، طبیعی بود اکثریت قریب به اتفاق حاضرین حرکت مذکور را تحسین نمودند.

 

دکترجزاشهروند دیگری دراین رابطه تصریح نمود: با جبر واصرار نمی توان برآداب ورسوم مصطلح در جامعه مبارزه نموده، درخیلی از موارد اصرار برموضعگیری خاص منجر به نوعی مقاومت منفی می شود که به خودی خود بازدارنده است.

 

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: اصلاح رویه و روش با انجام کارهای فرهنگی بهتر وخوبتر به نتیجه می رسد، از آنجائیکه آگاهی عمومی شهروندان مان در طراز بالایی قرار دارد، بی شک مردم راحترتر می توانند خیر وصلاح خویش را تشخیص دهند، بنابراین مردم خود باید تجربه وقیاس نمایند، آنگاه انتخابی که انجام می گیرد به طبع آگاهانه خواهد بود. ایشان در ادامه افزود:   برگزاری این مراسم، خود یک کار فرهنگی قابل توجه بود ، طبعاً جمعی این را الگو می گیرند وازآن تبعیت می نمایند به هرحال می شود جشن شادی را برگزار نمود اما بعضی ازحواشی جانبی آن نیزاجتناب نمود.

 

  یکی دیگر از معتمدین شهرمان نیز در این رابطه گفت: حاجی باقر ضیایی خلاقیتی را بکار بست که در نوع خود جالب توجه می باشد، اگر به مدعوین نگاهی داشته باشیم، جمعی را در این تالار عروسی نظاره گر هستیم که شاید در طول سالهای اخیر برای اولین بار درچنین مراسمی شرکت نموده اند. دراین بین خیلی های دیگر نظراتی را مطرح نمودند که به دلیل ضیق وقت از آنان فاکتور به عمل می آید …

 

صنعان درویشیبه هرحال می شود به جوانان این آموزش را داد ؛ می توان هم اخلاق و شرع را رعایت کرده باشیم و هم اصل شادی و نشاط پابرجا بماند در واقع برای حل این معضل چاره ای نداریم جز این که ساختار و نظام حاکم بر اجتماع را به گونه ای اصلاح کنیم که شادی و نشاط نهادینه شود و به جوانان متذکر شویم که شادی و نشاط هم چارچوب مشخصی دارد.

 

واضح است می شود دراین مراسمات بجای صدای آلات موسیقی که دهها کیلومتر آنطرف تر مزاحم زندگی مردم می شود برنامه های جذاب دیگری را بکاربست ازجمله: دعوت ازسخنرانانی که دراین زمینه می‌توانند جمع حاضر را شاد و خندان نگاه دارند، اجرای نمایش کمدی، خواندن اشعاری نغز، پربار و عبرت‌آموز، گفتن جوک و لطیفه‌های خنده‌دار و… نیزازجمله راه‌کارهای دیگر نشاط در مجالس عقد و عروسی به حساب می آید.( شمه ای از آن را در برگزاری مراسم ازدواج دانشجویی دیده ایم)

عرفان صالحیمراسم عروسی ضیایی  3گروه سرودمراسم عروسی ضیایی 4ملابرهانملارحمان یعقوبی .محمدرشید حسامیمراسم عروسی ضیایی 6مراسم عروسی ضیایی 7مراسم عروسی ضیایی 5شیخ شهاب

 ۱۰۳ دیدگاه

  ناشناس اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۴
  0
  0

  هه ر که سیه به شێوه یه ژیڤۆ جا ئینه گرنگا تاومێ گر شێوه یه وینمێ دینیچ حیچ ئجباریه ش نیا چنە هه ر پاسه که چه ندین جارێ وچیان قورئانی پیرۆزه نه من په ی گر زه ماونیه و به یۆ یاوایە تە نیا ماچوو پیرۆز بۆو بۆ مایه و خه یروو به رکە تی
  جوانێ بلا سه روو یانه و زندگیشا ئانه شه رتە نه

  شادیه هه ورامی

  ناشناس اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۱
  0
  0

  هه ر که سیه به شێوه یه ژیڤۆ جا ئینه گرنگا تاومێ گر شێوه یه وینمێ دینیچ حیچ ئجباریه ش نیا چنە هه ر پاسه که چه ندین جارێ وچیان قورئانی پیرۆزه نه من په ی گر زه ماونیه و به یۆ یاوایە تە نیا ماچوو پیرۆز بۆو بۆ مایه و خه یروو به رکە تی

  شادیه هه ورامی

  مهم نیست بهمن ۳, ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۲
  0
  0

  انسان یک بار عروسی می کند هر کسی هم به فراخور فرهنگ خانوادگی خود و به گونه ای که دوست داشته باشد این دو جان دوست داشتن این گونه برگزار کنند مبارکشان باشد همچنان جوانانی که دست دارند تو مجلسشان شادی و رقص باشد آنها هم مبارکشان باشد اما تبلیغ برای هر سبک از عروسی به ویژه از این نوع کار شایسته ای نیست
  تا جایی که من شنیدم عروسی های پاوه البته از زمان قدیم نه بعد از نقلاب هفت شبانه روز رقص و پایکوبی بوده و هم راضی بودند اگر قرار است به سنت ها برگردیم باید به این سنت برگردیم نه سنتی که مخصوص خانواده های مذهبی است و قطعا وارداتی!! در هر صورت عروسی کردها به ویژه هورامی ها خود نشان از فرهنگی دیرین دارد که متأسفانه چند سال به ویژه در دهه ۶۰ و هفتاد به فراموشی سپرده شد اما خوشبختانه چندسالی است دوباره شور و هیجان به آن برگشته است
  عروسی در میان اقوام کردزبان یکی از معروفترین عروسی ها در ایران و چه بسا در خاورمیانه است فقط هم به یک دلیل بر اساس سنتی چندهزار ساله برگزار می‌شود

  احسن قادری آبان ۸, ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۹
  0
  0

  سپاس بی شمار خدای بزرگ را سزاست که درمیان بندگانش هستند کسانی که راه خود رایافته وملامت پیروان مد های بی پشتوانه روز مره برعقاید وفکار ورفتار آنان تاثیر ندارد .و آن چه را که نیکو بدانند بی پروا انجام می دهند دست مریزاد به این زوج جوان وانان که زحمت انعکاس را تحمل نمودند.

  دین دوست مهر ۲۸, ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۷
  0
  0

  سلام بسیار به همه دلسوزان دین وهمه آنانکه دغدغه سر عت بخشیدن به روند رشد وتعالی بشریت را دارند وایثارمیکنند وهزینه ها رابا جان ودل میپذیرند جود وسخا دارند وسعه صدر ، بی توقع از آدمیان . راهی را که درست بدانند با توکل به خدا انتخاب میکنند وادامه میدهند وانتظارشان از انسان ها بررسی دقیق وانتخاب بهترین هاست . مرحبا به ابتکار این دو زوج جوان واستقامت ووسعه صدر خود وخانواده های شان . !!!

  فرید سعدالهی شهریور ۵, ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۳
  0
  0

  از طرف خودم و خانواده به استاد استادزاده کاک باقر گیان و این دو جوان عزیز تبریک میگم و آرزوی خوشبختی برایشان داریم.برادر کوچک شما فرید سعدالهی

  مرتضی مرداد ۵, ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۲
  0
  0

  خانواده ضیایی تربیت متفاوتی دارند
  چه در عروسی چه در پرسه
  مبارک

  سبحانی تیر ۲۰, ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۳
  0
  0

  جای تاسف است برای پاوه که عروسی اینچنینی اینقدر عجیب جلوه می دهد، همه جای ایران عروسی اینچنین است.
  چه بر سر پاوه آمده که آن شهر مذهبی و فرهنگی باید عروسی صحیح در آن رسانه ای شود و اینقدر عجیب جلوه دهد.

  هانی تیر ۱۴, ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۰
  0
  0

  ۱. مدعوین این مراسم از قشر خاص و مرفه جامعه نبودن بلکه از اقوام, همسایه ها و اشناهای خانوادگی بودن
  ۲. خاص بودن مراسم به دلیل کم هزینه بودن مراسم نبوده بلکه به دلیل نوع برگزاری مراسم بوده, در شهر پاوه اجاره تالار و هتل برای مراسم عروسی فقط یک معنی داشت ارگ, مشروب, پایکوبی که بعضی از اهالی پاوه از اجرای اینگونه مراسم عروسی راضی نیستند و ترجیح میدهند مذهبی اجرا شود, جناب اقای ضیایی با این حرکتشون نشان دادند که تالار با مراسم عروسی به طریق مذهبی منافاتی ندارد.
  ۳. از صدر اسلام تا به امروز مولود خوانی وقصیده مذهبی مختص مراسمات سادی و اعیاد و عروسی بوده و برای اهل دین هم شادی می اورد فقط در منطقه ما و دید ما ناهنجار محسوب میشود چون تا به حال وجود نداشته.
  ۴. بعضی ها مراسمات مذهبی و برخی دیگر ارگ و پایکوبی و … را ترجیح میدهند و چه خوب است که به همه عقاید احترام گذاشته و این مراسم را صرفا به خاطر مذهبی بودن ان انتقاد نکنیم که از شادی و رقص خبری نبود عروسی حساب نمیشود.
  چه ایده ال است که کورکورانه و از روی کینه دیگران و اعمالشان را نقد نکنیم زندگی مردم به خودشان ربط دارد و نا اگاهانه درباره مسایل و دیگران سخن نگوییم

  کریمی تیر ۱۳, ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۱
  0
  0

  سرده ای ها تو کارهای خوب همیشه پیش قدم بوده اند.
  فاتحه خوانی سه روزه را به یک روز آوردند.
  امسال هم فاتحه خوانی یک روزه در سرده به بعدازظهر تقلیل یافت.
  عروسی های متفاوت هم در سرده سابقه دار است.

  دانشجو تیر ۱۰, ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۷
  0
  0

  فردی به مدت چندین سال شاگرد نقاش بزرگی می شود و تمامی فنون و هنر نقاشی را فراگرفت .روزی استاد به او گفت :

  دیگر شما استاد شده ای و من چیزی ندارم که به تو بیاموزم .

  شاگرد با تشکر از استاد خداحافظی کرد ورفت . روز بعد فکری به سرش رسید . سه روز تمام وقت صرف کرد و یک نقاشی فوق العاده کشید و آن را در شلوغ ترین میدان شهر قرار داد و مقداری رنگ و قلمی در کنار آن قرار داد و از رهگذران خواهش کرد اگر هرجایی ایرادی می بینند یک علامت × بزنند .

  غروب که برگشت، دید که تمامی تابلو علامت خورده است . بسیار ناراحت و افسرده به استاد خود مراجعه کرد و از وی گله مند شد . استاد شرح ماجرا را پرسید و او دقیقا بازگو کرد .

  استاد به او گفت :

  آیا می توانی عین همان نقاشی را برایم بکشی؟

  شاگرد نیز چنان کرد . استاد آن نقاشی را در همان میدان شلوغ شهر قرار داد، ولی این بار رنگ و قلم را در کنار آن تابلو قرار داد، اما متنی که در کنار آن نوشت، این بود: از رهگذران خواهش می کنیم اگر جایی از نقاشی اشکال و ایرادی دارد، با این رنگ و قلم اصلاح بفرمایید.

  غروب برگشتند و دیدند تابلو دست نخورده است. این تابلو یک هفته در آنجا بود، ولی هیچ کس هیچ نکته ای را اصلاح نکرد؛ حتی صاحب نظران در رشته نقاشی . استاد به شاگرد گفت: حالا فهمیدی که من همه چیز را به تو آموزش داده ام، اما نکته مهم تر از همه این که تمام مردم می توانند انتقاد کنند، ولی کسی پیدا نمی شود که اصلاح کند!!

  نورالدین عینی تیر ۸, ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۲
  0
  1

  احسنت بسیار مجلس پربرکتی بوده و انشالا مایه خیر و برکت برای هر دو طرف گردد.خداوند متعال خوشبختشان نماید.

  satar aazami تیر ۷, ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۸
  0
  0

  salam
  khoshbakht shid
  tabrik migam

  همشهری تهرانی شما تیر ۲, ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۹
  0
  0

  آقای ضیایی در متمرکز کردن سنی ها و کردهای مقیم تهران انصافا نقش بی بدیلی داشتند.

  اما کاش مراسم ازدواج پسرشان را در تهران برگزار می کردند تا فرصت و بستری برای ازدواج های دیگری در تهران ایجاد میشد،

  زیرا مقوله ازدواج اهل سنت در تهران نیاز به هدایت و روشنگری بیشتری دارد.

  ناصر - ب تیر ۲, ۱۳۹۴ - ۰۲:۳۷
  0
  0

  خوشبختانه پاوه دارای انسانهای کارآمد و نحصیلکرده و شجاع هست اما متاسفانه ساکن پاوه نیستند !

  میراوا خرداد ۳۱, ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۳
  0
  0

  چند سال قبل اگر تو عروسی ارگ و خواننده و رشبلک میشد همه شهر میپیچید که عروسی با ارگ گرفتن و وای های
  انقدر عروسی به سبک رشبلک و خواننده و اختلاط عادی در این چند سال عادی شد که الان برعکس شده،این عروسی به بحث کشیده شد که چطور هلپرکه و ارگ و رشبلک در تالار نداشت! البته این نوع عروسی برای سرده ای ها عادیه و البته خونواده های نسبتا مذهبی محله های غیره هم

  فرید بزرگ امید خرداد ۳۱, ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۵
  0
  0

  به کاک باقر و ملا عبدالرحمن و سایر خانواده ماموستا ضیایی تبریک می گویم

  سید احمدی خرداد ۲۹, ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۸
  0
  0

  مبارک باشد . این گونه عروسی ها باب طبع خیلی ها است . اما از دید این دسته از افراد عروسی ها منحرف شده بود و به اقدامی شجاعانه برای اصلاح آن نیاز داشت که شجاعت و جسارت میزبانان و پتانسیل های موجود طایفه حاجی حرکتی موثر و مهم بود در اصلاح برخی انحرافات ایجاد شده در مجالس شادی . دست مریزاد

  کانون فرهنگی شیخ عبدالقادر گیلانی
  http://Www.masjedbabakhas.ir

  مراسم جشن عقد دو جوان مذهبی وتحصیلکرده پاوه ای از بزرگ خاندان حاج ماموسا ملا زاهد ضیایی،حاج شیخ نصرالدین خالصی و حاتمی که خرد وقدرت اراده دینی خود را با حضور صدها مهمان دیندار از پیر وجوان روشنفکر وسنتی از اقشار مختلف من جمله مشایخ و روحانیون منطقه اورامانات در تالار ارم آقای بگامیری به نمایش گذاشتند. قابل توجه است برگذاری جشن مذهبی اعیاد رمضان وقربان هر ساله با مدیریت مهندس حاج باقر ضیایی در تالار اجتماعات تهران بطور رسمی در قالب مجالس مولودی خوانی ودعوت عمومی از پیروان مذاهب واقوام وسلیقه های مختلف در کشور اقدام خالصانه وشجاعانه ایست که با پیام وحدت دینی وملی همه منصفان را به تحسین واداشته است. لذا خروجی گذشت از مال وبرچسب های امروزی و اراده و صبر و استقامت و تصمیمات صادقانه انسانهای بزرگ وتربیت یافته مکتب عرفان و تصوف با همراهی طرفدران به دعوت و اصلاح چنین مراسم معنوی را خلق می نماید تا بعنوان الگوی جشن وشادی مشروع در جامعه دینی سنتی و مدرن بدرخشد.

  معاذی خرداد ۲۷, ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۴
  0
  0

  خانواده محترم ضیایی همیشه مسبب کارهای مفید در جامعه بوده اند از خدمات مرحوم حاجی ماموسا زاهد به لحاظ تلاش در سرعت بخشیدن تاسیس اداره آموزش و پرورش اورامانات و ایجاد مرکز علوم دینی و تربیت دهها متخصص دینی و اصلاح زیرساخت های اجتماعی مهمی همچون حذف ناهنجاری هایی در مجالس تعزیه و حذف عزاداری های چهلم و …
  این اقدامات تنها بخش کوچکی از خدمات مرحوم ماموسا ملازاهد برای جامعه پاوه و اورامانات می باشد.
  ایشان و خانواده شان دارای کارنامه درخشان خدماتی هستند که بدون هیچ چشم داشتی و صرفا برای رضایت خداوند انجام داده اند و هیچگاه بدنبال کسب مال و مقام دنیایی در قبال این حرکات نبوده اند و این برای همه مردم پاوه و کردستان ثابت شده است.

  در انتها عاقبت خیری را برای داماد و عروس این مجلس از خداوند عز و جل خواستارم و تبریکات خود را به آقای حاتمی از خوشنام ترین مدیران بومی بازنشسته ، و حاجی باقر از نخبگان اجتماعی سیاسی تقدیم میکنم.

  خا خرداد ۲۶, ۱۳۹۴ - ۰۴:۰۸
  0
  0

  دوستی یا دوستانی از این مراسم متعجب شده اند.
  قبل از هر نظری تبریک میگویم به خانواده های ضیایی حاتمی
  به نظر من این مراسم برای خانواده های مذهبی و اصیل پاوه یک امر طبیعی است و هر خانواده ای به فراخور ارتباطاتش مهمانانش را دعوت میکند.
  ویژگی خاصی که این مجلس عروسی داشت این بود که منظم و با مدیریت خوبی برگزار شد.
  این ویژگی هم از خانواده اهل علم و درایت ضیایی دور از انتظار نیست،دوستی که برایش این مراسم عجیب بوده یقینا به مجالس خانواده های مذهبی پاوه هیچوقت نرفته است.
  شاید هم همین منظم بودن آن مدیر این سایت را تشویق به گزارش نویسی و عکس برداری از مراسم کرده است،چون من به کرات در مراسمات مشابه در پاوه و مریوان شرکت کرده ام.

  یاسین سلامی آذر خرداد ۲۴, ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۹
  0
  0

  خداوند زندگی مشترک توام با سعادت را نصیب جناب ضیایی و همسرشان فرماید و اِذا تَزَوَّجَ الرَّجُلُ اَحْرَزَ نِصْفَ دینِهِ محقق گردیده باشد و ثواب ولیمه عروسی طبق فرموده ی حضرت لا وَلیـمَهَ اِلاّ فى خَمْسٍ: عِـرْسٍ اَوْ خُـرْسٍ اَوْ عِـذارٍ اَوْ وِکـارٍ اَوْ رِکـازٍ مورد قبول واقع شده باشد و موجبات سلامتی و عاقبت خیریشان باشد. این اتفاق مبارک را همچنان به استاد عزیزم دکتر ضیایی و اخوی ارجمندشان و جناب ماموستا یعقوبی و خانواده های طرفین تبریک عرض می کنم. یاسین سلامی آذر

  سیما خرداد ۲۳, ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۱
  0
  0

  خوش بحال داماد . هرچی بخوادب راش اماده میشه . وام .کار . مسکن . کارای اداری خلاصه دیگه مشکلی ایشون رو متوجه نمیکنه

  لیلا حسینی خرداد ۲۱, ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۶
  0
  0

  دوست ارجمند “قسه ی سوور”
  سلام و عرض ادب
  از نشانه های ذهن فرهیخته انست که ضمن مخالفت با عقیده ای به آن احترام بگذارد.به نظر و عقیده شما احترام میگذارم اما با بخشی از نظرتان مخالفم
  برادر یا خواهر عزیز اوراماناتی که قطعا شما هم دلسوز این فرهنگ هستین و قطعا میدانید که هر تغییری در فرایند فرهنگ روا نیست. تغییر در مولفه های جامعه قابل انکار نیست اما تغییراتی که باعث نشود که اصل فرهنگ دچار دگرگونی و تغییر شود.
  لباس بعضی از افراد به اسم کوردی است امادر ظاهر و واقعیت کمتر از تاب و ساپورت نیست .
  ما هم مسلمانیم و هم کورد این هم مسئله ای دیگر است که من و شما باید مد نظر داشته باشیم.باید در رویه زندگی ما مشخص باشد که مسلمانیم و بنده ی خدا .
  من امید دارم که ضمیر روشنتان به دور از مسائل حاشیه ای بر این مطلب صحه بگذارد که ما نیاز به بازنگری در رویه زندگی و سلوک اجتماعیمان هستیم. و الگو سازی هم برای این موضوع مطلوب است ضمن اینکه که خدمت دوست ارجمندم وسایر دوستان عرض کنم که باید بپذیریم هیچ انسانی از عیب پیراسته نیست و نباید به این دلیل رفتار درستشان تایید نشود….در پناه ایزد منان باشید

  سیاوش خرداد ۲۱, ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۹
  0
  0

  سلام،به این زوج جوان تبریک عرض میکنم وبرایشان آرزوی خوشبختی را دارم. امید است که الگویی باشند برای دیگر جوانان!
  و اما شما جناب قسه سور، که ادعای داشتن مدرک بالا در دانشگاه های برتر را دارید، آیا در طول این تحصیلات چندین ساله هیچ استادی به شما یاد نداده که احترام به دیگران پسندیده است؟؟
  مرحبا به کسانی که بی سوادند اما معنی احترام را از برند و شگفتا به حال شما که ادعای تحصیلات عالی دارید اما با مفهوم احترام قرن ها فاصله دارید. ظاهرا شایسته است دوباره پشت نیمکت های دبستان بنشینید و چنین مفاهیمی(احترام و برخورد درست) را به خوبی و عملا بیاموزید چون با این الفاظ نادرستتان نشان دادید که… شما در حد تحصیلاتتان نیست. باید به حال چنین کسانی تاسف خورد!!

   قسه‌ی سوور 2 خرداد ۲۱, ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۶
   0
   0

   کاک سیاوش نازنین!
   ممنونم که برایم همچون آرزویی کردید. کاش میشد به دبستان و خاطره هایش برگردم!
   اما به قول شاعر معروف کورد مصطفی رحماندوست، باید خدمتتان عرض کنم که:
   “کودکی هستم که حالا حالاها دوست ندارم بزرگ شوم!”
   و منظورم از این جمله چیست: (حرف حق را از کودکان بشنو!)
   یا به قول شیخ اجل: [من آنچه که لازم بود گفتم اما] «تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال»

  لیلا حسینی خرداد ۲۰, ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۶
  0
  0

  بارک الله فیکما و جمع بینکما موده و رحمه
  انشالله این عروس و داماد عزیز خوشبخت و عاقبت بخیر بشن.احسنت به رویه ای که انتخاب کردند.
  انسان در عرصه های زندگی مورد آزمایش قرار میگیرد و ایمان پیروزی و یا سرافکندگی از این آزمایشات رو مشخص میکنه.مراسم ازدواج هم ازمایش ایمان است برای جوانان که تا چه اندازه بنده ی خدا هستیم و چه اندازه بنده ی نفس و شیطان.
  خوش به سعادت این دو عزیز که سربلند از این امتحان بیرون آمدند.در این روزها که ما شاهد برگزاری بسیاری از مراسمها هستیم که…
  دوستان عزیز اسلام مخالف شادی نیست مخالف بی بند و باری و بسیاری از مسائلی است که انسان بودن ما رو زیر سوال ببره.
  اختلاط زن ومرد نامحرم با پوشش نامناسب شادی نیست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  فرهنگ بومی منطقه هم برای همه ی ما عزیز و محترم و یادگار پیشینیان ماست اما تا اونجایی که من از فرهنگ کهن منطقه مطالعه داشتم این مسائلی که امروز در عروسی ها می بینیم ربطی به این فرهنگ نداره و اصلا تضاد داره.لباس یکی از مولفه های فرهنگ کردی است خودتان قضاوت کنید لباس زنان و مردان ما در مراسم ها همان پوشش اصیل کردی است ؟! متاسفانه شرب خمر در بعضی از مراسم ها هست این کجای فرهنگ با اصالت ماست؟!

   قسه‌ی سوور 2 خرداد ۲۰, ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۰
   0
   0

   با جمله اولتان فکر کردم که در عربستانم!
   خانم محترم! پوشش لباس کوردی نیز باید به مرور تغییر کد و با مدهای روز سازگار شود، در غیر اینصورت پس چندی با تاپ و تی شرت روبرو خواهی شد.
   پس چه بهتر که لباس کوردیمان (خانم و آقا) تغییراتی داشته باشند. کما اینکه لباس آقایان هم اینک به چندین فرم دوخته میشود. لباس بانوان نیز نباید از این قاعده کلی جهان امروز (یعنی تغییر و به روز بودن) مستثنی باشد.
   (شما که دوست ندارید تاپ پوشان را علاوه بر ساپورت پوشان، نظاره گر باشید؟!)

  هیمن خرداد ۱۹, ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۳
  0
  0

  این تفکر در خود حاوی معنایست از طرف ایدئولوژی ٬و می خواهند تنها شادی باقی مانده را هم از مردم بگیرند. راستی نویسنده عزیز باید مردم شادی نکنند؟خب من یه سوال دارم همون هایی که اومده بودند عروسی تا الان رفتی خونه هاشون ببینی چه تجمل گرایی است؟هدف شما مشخص است نابودی آداب و رسوم کوردی (لطفا چاپ کنید)

  بابك خرداد ۱۹, ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۷
  0
  0

  با ارزوى خوشبختى و سعادت دنیا و اخرت براى این زوج جوان و تشکر از مدیر سایت .
  بعد از خواندن کامنتها لازم به ذکر دیدم که خدمت عده اى از کاربران محترم یاداور شوم که این مراسم، مراسم عروسى و شادى جنابان ضیایى و حاتمى بوده نه شام ایتام ونه مراسم خیریه و مولودى .
  فکر نکنم نه صاحبان این عروسى جنجال برانگیز ونه هیچ عروسى دیگرى براى مراسم عروسى فقط از اقشار فقیر و کم درامد دعوت بکنند بلکه تا بوده و هست براى مراسمات و عروسیها صاحبان مراسم سعى میکنند در رده ى اول اقوام و دوستان و بعد همسایه ها و در نهایت کسانى را دعوت کنند که به طریقى باهم ارتباط دارند.
  خدمت کاربر عزیزى که مسافرت این زوج به ترکیه ایشان را ناراحت کرده بود دوست دارم عرض کنم سفر به ترکیه قرار نیست براى همه همان تصویرى باشد که شما در ذهن دارید یا تجربه کرده اید.
  و در اخر: من شخصاً این مراسمات را براى عروسى نمى پسندم ولى به خودم هم اجازه نمیدهم به مقدسات و فکر دیگران توهین کنم.
  به امید روزى که ازادى و دمکراسى را در اعمال و رفتار مردم دیارم ببینم .

نقد و بررسی

مهمترین اخبار