مراسم ئاگر نوروز و سقزچینی زردوئی و ارغوان بافی داریان ثبت ملی شد

مراسم ئاگر نوروز و سقزچینی زردوئی و ارغوان بافی داریان ثبت ملی شد

مراسم ئاگر نوروز و سقزچینی زردوئی و ارغوان بافی داریان ثبت ملی شد

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ مراسم ئاگر نوروز و سقز چینی روستای زردوئی بخش باینگان و سبدبافی روستای داریان از توابع بخش مرکزی شهرستان پاوه ثبت ملی شد.

به گزرش خبرنگار پاوه پرس، یکی از رسومات کهن مناطق کوردنشین برافروختن آتش و انجام سلسله مراحلی است که بنام ئاگر نوروزی مشهور است. هرچند این مراسم به مرور زمان در بوته فراموشی سپرده شده، لکن با اهتمام گروه ئاتوورگه و به سرپرستی فریبرز عزیزی ومساعی سرپرست سازمان میراث فرهنگی استان این آئین مجدداً بنام مردم منطقه وروستای زردویی ثبت ملی گردید.

فریبرز عزیزی در گفتگو با خبرنگار پاوه پرس با بیان اینکه خیلی از باورها که در قالب مناسبت های آبا واجدادی به نسل ما سپرده شده درگذر زمان دستخوش تغییر ویا فراموشی قرار گرفته است، گفت: ما برای زنده نگه داشتن آئین نوروز با تعامل و همفکری مردم زردویی ومسئولین محترم شهرستان وبخش وحمایت های جناب آقای جلیل بالایی توانستیم با برگزاری ئاگر نوروزی با کلیه جزئیات وریزه کاری های آن درطی چند سال اخیر آن را مجدداً مطرح نمائیم.

عزیزی با تشریح روند ثبت ملی این مراسم، اظهار کرد: ما پیشنهاد ثبت مراسم را به سرپرست وقت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان ارائه نمودیم ، آقای بهروز رستمی نیز از این قضیه استقبال نموده و پس از انجام یکسری فعالیت میدانی وهمراهی در انجام تحقیقات وبررسی های لازم درنهایت پرونده معمول جهت اقدام مقتضی مهیا گرید.

مدیرعامل ئاتوورگه در ادامه خاطرنشان ساخت: پس از تکمیل پرونده ورایزنی وتبادل نظر با جناب آقای جلیل بالایی وشش نفر از کارشناسان مربوطه، بررسی های نهایی بر طرح مورد نظر انجام وپس از تکمیل جهت ثبت ملی به اداره کل ثبت آثارمعنوی واقع در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال شد.

کارآفرین برتر شهرستان افزود: بر اساس جدول زمانبندی سازمان، دوشنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۵ نوبت به دفاع نهایی از پرونده مذکور فرا رسید و درنهایت این مراسم با نام آگر نوروژ زردوئی ثبت ملی شد.

فریبرز عزیزی گفت: این مهم نتیجه نمی داد مگر با همکاری وپیگیری پیوسته ومستمر جناب آقای جلیل بالایی ، وتلاش های بی شائبه ی جناب آقای بهروز رستمی که جا دارد از صمیم قلب مراتب قدردانی مردم این دیار را خدمت این بزرگواران وهمکاران محترم شان درمعاونت میراث فرهنگی و وزارت کشوراعلام نمایم، علاوه بر این عزیزان لازم وضروری می دانم از مساعی ارزنده جناب آقای ایده پور فرماندار تلاشگر شهرستان و جناب آقای حاتمی بخشدارمحترم باینگان سپاسگذار باشم ودست همه مردم مشارکتجوی زردویی و اعضای محترم گروه ئاتوورگه و انجمن سبز و شورای اسلامی روستا زردوئی را می بوسم و بر تلاش عزیزان ارج می نهم.

بخشدار باینگان نیز در گفتگو با خبرنگار ما موفقیت های پیوسته ومستمر مردم بخش در عرصه های مختلف فرهنگی هنری، عمرانی و… تبریک گفت که در نتیجه این تلاش ها مردم توانسته اند دیار خویش را در جغرافیای ایران زمین به عنوان منطقه ای بکر ، پویا وصاحب جایگاه مطرح نموده وبا تشریک مساعی به عنوان پایلوت کشوری در توسعه روستایی مطرح نمایند.

اردلان حاتمی حجم فعالیت های مختلف را ناشی از همراهی مردمی می داند که حرفی را برای گفتن دارند، آنان از وجود مایه می گذارند تا همچنان دیار خویش را آبادتر ازهر زمانی نشان دهند، حجم مشارکت های مردمی درعمران وآبادانی مناطق روستایی درکل کشور منحصربفرد بوده وهمه اینها را مرهون رشد فکری مردمان این دیار می دانیم.

حاتمی با تمجید از مساعی فریبرز عزیزی جوان خوشفکری که درجهت مصالح عمومی تلاش مضاعفی می کند به اهتمام انجمن های مردم نهاد بخش باینگان پرداخت واین تشکل ها را مایه مباهات این بخش عنوان کرد و افزود: تا زمانیکه مردم درقبال مسائل مختلف احساس مسئولیت داشته باشند بسیاری از کاستی ها در قبال اراده ی آهنین این مردم رنگ می بازد.

بخشدار باینگان در ادامه گفت: باتوجه به اینکه بخش باینگان دربخش مشارکت توسعه روستایی واخیراً نیز در مبحث گردشگری پایلوت استان هست این نوع کارکردها می تواند قدرت فعالیت مسئولین را در جذب گردشگر درسطح منطقه افزایش دهد.

اردلان حاتمی ثبت سه اثر شهرستان پاوه به عنوان ثبت ملی را موفقیتی ارزنده درسطح استان دانست وگفت: ئاگر زردویی در نوروز ، سقز چینی زردویی در بخش باینگان و سبد بافی داریان در بخش مرکزی شهرستان سه اثری عنوان نمود که به ثبت ملی رسیدند و همه ی این شواهد وآثار بیانگر قطب گردشگری شهرستان بوده وانتظار می رود مسئولین محترم امر بیش از پیش به این خطه توجه ویژه داشته باشند تا صنعت گردشگری به معنی واقعی در این خطه رونق یابد.۵ دیدگاه

  زانکو دی ۸, ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۸
  0
  0

  این خبر درست نیست ثبت نشده هنوز

  عرفان دی ۸, ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۹
  0
  0

  در سلام پاوه در رابطه ثبت نماینده ومدیر میراث فرهنگی وفرماندار وبخشدار همت نمودند ولی کا که دلشاد شد نماینده پاوه ودیگر روستا ؤفکر می کنند آقای شریفی رفت تهران آنرا ثبت نمود وحال ما ماندیم مدیر استان میراث ویا نماینده یا فرماندار وبخشدار چه نقشی دارند کاکه دلشاد غزیزی وحال شما شدی نماینده این اداره عجب؟؟؟؟؟

  محمد دی ۸, ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۳
  0
  0

  با سلام
  این ثبت صورت نگرفته است، در هیچ یک از رسانه های گروهی و مرتبط با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چنین عناوینی ثبت و ارائه نشده اند.

  شورا دی ۷, ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۴
  1
  4

  سپاس از تلاش نمانیده محترم وریس اداره میراث استان فرماندار وبخشدار وجا دارد از آقای ستاره که در گذاشته در خواست نمود که زحمات سقز چینی با آن کار طاقت فرسا که در یک بارندگی تلاش آنها به هدر ودچار مشکل مالی می شدند با نماینده وقت پیگر شدند که امروز نتجیه حا صل گردید وانتظار داریم از نماینده در رابطه با برداشت سقز در قبال بارندگی بیمه شامل شود اقدام نماید سپاس.

   اورامانات دی ۷, ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۷
   0
   1

   با تشکر از کسانی که تلاش کردند که این آیین و میراث فرهنگی ثبت ملی گردد ولی دوست عزیز در متن گزارش اسمی از تلاش نماینده محترم برده نشده ، آگه واقعا ایشان هم نقشی در ثبت این آثار و میراث فرهنگی داشته چرا مورد بی مهری قرار گرفته و دوستان و تلاشگر مسئول و غیره تشکری از وی نکردند .

نقد و بررسی

مهمترین اخبار
 • نا پەی نەژنیای لایەلایەو ئەدای/ ئومید حەبیبی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ حەشاش چنە مەکریۆ ئەوەوڵكیای و ئەرەشیویای تان وپۆ هەر کۆمەڵگاییوی چا بەرەگانە قۆمیۆ خەڵکەکەش تخوونوو فەرهەنگی وێمانەیشا نەگناوە و خۮێ دانە فەرهەنگیوی لەیۮەی و دلێشەنە تاویاوە. چا تەشك و دیامانەنە تاک وێش نیا و بێ ...

  4 ساعت پیش
 • عجب مربای شیرینی بود آن امهال وام ها/بهروز خسروی‌زاد

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ شب به سحر رسیده است و خواب راهی به چشمانم نمی یابد. در این ماراتن اندیشه ها بسی فکر ها که به ذهن می آیند. پس از پشت سر گذاشتن زمین لرزه ای وحشتناک و ...

  ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
 • شرحی بر میرزامحمود سیافی مستوفی متخلص به محزون/ حیدر معاذی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، چندی است حیدر معاذی پژوهشگر ومحقق شهرستان یادداشت هایی در توصیف بزرگان دیار به رشته تحریر در آورده ودر هریک پیامی را به مخاطب منتقل می نماید، اینک نیز با قلم رسای خویش به توصیف ...

  ۲۹ بهمن ۱۳۹۶