مراسمی به یادماندنی در گرامیداشت شاعر نامی هورامان میرزا سعدالله خدیری/گزارش تصویری

مراسمی به یادماندنی در گرامیداشت شاعر نامی هورامان میرزا سعدالله خدیری/گزارش تصویری

مراسمی به یادماندنی در گرامیداشت شاعر نامی هورامان میرزا سعدالله خدیری/گزارش تصویری

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، با اهتمام موسسه نسیم فرهنگی هورامان وحمایت صندوق توسعه فرهنگی روستای هجیج وهمراهی اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان آئین گرامی داشت با شگوهی به منظور ارج نهادن از مساعی شاعر نامی دیار مرحوم میرزا سعدالله خدیری با حضور اقشار مختلف اجتماعی عصر روز گذشته( ۹۶/۱۰/۱۰)  در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پاوه برگزار شد.

بدیهی است، سرودن شعر کارچندان سهلی نیست، وهر قرائتی را نیز نمی توان شعرخواند وطبعاً اشعار برای اینکه در این زمره قرارگیرند وباید درقالب صنایع ادبی ارائه گردد…، ظرافت وزیبایی سروده ای اگرچه خود معیاری ست، لکن هر شعری نیز با همه جذابیت ها ممکن است چندان به دل ننشیند، خیلی ها معتقدند اشعار میرزا به دل می نشینند چرا که از دل برون آمده واز جنس مردم اند.

قبل وبعداز فوت مرحوم میرزا سعدالله خدیری در جای جای اورامانات (هجیج، پاوه ومریوان) مراسماتی  چند برگزار و از سرمایه ی اجتماعی هورامان به نیکی تمجید وتجلیل به عمل آمد، شبکه های مجازی منطقه به مدد آمد وبه شناخت بیشتر منتهی گردید.

در این آئین نیز مدیرعامل موسسه نسیم فرهنگ اورامان به عنوان میزبان ضمن عرض خیرمقدم خدمت مدعوین حاضر درمجلس، به اهداف وتبیین مراسم پرداخت.

ابراهیم شمس به نقدهای احتمالی درخصوص تکریم شخصیتهای فرهنگی در زمان حیات پرداخت وافزود: سرمایه های اجتماعی در زمان حیات چندان مورد توجه قرار نمی گیرند، اما به محض از دنیا رفتن برایشان مراسم می گیرند. این یک نقیصه اگرچه جای نقد دارد، لکن در وصف میرزا سعدالله صدق نکرده چرا که بیش از دو بار مراسم باشکوه برگزار می گردد.

وی با یاد نمودن از شاعری که نماد سختکوشی مردمی بود به توصیف مردم هجیج درزمینه های مختلف پرداخت و هجیجیان را به عنوان نماد اصالت وسختکوشی مردم هورامان برشمرد.

 

فیروز فرجی شاعر و نویسنده اهل هجیج با کلام زیبای خود به وصف میرزا سعداله پرداخت و زندگانی سراسر مشقت او را به تصویر کشید.

جمیل فاروقی شاعر و نویسنده و پژوهشگر اهل روستای دمیو هورامان که دیوان خدیری را گردآوری و تصحیح و چاپ نموده است، سخنران مراسم بود که با کلام زیبای خود و با تعریف خاطراتی از خود و میرزا و چگونگی آشنایی و نهایتا چاپ دیوانش حاضرین را به وجد آورد.

فاروقی درسخنانی به سجایای علمی، اخلاقی، دینی ، ساده زیستی و…. این عالم فرزانه پرداخت ، وی بخشی از ادبیات هورامان را اسامی جایگاهها دانست، درهمین راستا حفظ ونگهداشت اسامی واماکن هورامان را مهم برشمرد ، با حذف آن بخشی از ادبیات هورامان ازبین می رود ، وی تصریح نمود جناب میرزا با ثبت هزاران اسامی ولحاظ جغرافیا در اشعارش به فرهنگ اورامان کمک شایسته نمود.

استاد محمدرشید امینی شاعر، نویسنده و پژوهشگر پاوه یی ضمن تحلیلی از زندگانی مردمان هیجیج و اخلاق پاک و تلاشگری آنان،به تفسیر شعری از میرزا سعداله که به زبان فارسی سروده است پرداخت و آن را از  شاهکارهای میرزا دانست که در قالب شعر عروضی سروده است. و در پایان شعری از خود را نیز قرائت نمود.

در ادامه شاعران مومن یزدانبخش، جمال منوچهری، عثمان رحیمی، یاسر رشیدی، ماریا عزیزی، قیوم دانشور، عمر کاشفی، عطا حیدری ، طارق خالدی زاد(دکلمه شعری از میرزا) و شیدا خدیری نوه میرزا سعداله اشعار خود را برای حاضران قرائت نمودند.، یار دیرین میرزا، جناب ماموستا ملامومن نوری که مجری ودر واقع مدیر اجرایی برنامه بود برای این بزرگ مرد  در ادامه به واقع کم نگذاشتند،

 رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در سخنانی گفت: از آنجائیکه موفق به برگزاری تجلیل از مقام علمی ماموستا در زمان قید حیات نشدم ، قصد سخنرانی نداشتم و قصور وارده را پذیرا هستم و هدف از حضور را تمجید از مردم هجیج عنوان نمود که درچند نوبت به این مهم مبادرت نمودند…

دکتر هدایت محمودی ضرورت تشکیل صندوق حمایت از هنرمندان واصحاب فکر را مجدداً یادآور شد وافزود: فرهیختگانی هستند که چندین اثر آماده چاب در اختیار دارند ولیکن بنابه دلایلی قادر به نشرآثار خویش نیستند واز مردم بصیر وآگاه به امور شهرستان  درخواست نمود تا با حمایت های خویش تسریعی در روند فرهنگی دیار گردند.

 

درنهایت این برنامه وزین با اهدا لوح تقدیر وجوایزی به شاعران به بهترین وجه اجراء گردید و مردم نیز از بزرگان خویش به نیکی تجلیل به عمل آوردند.

فرصت به وجود آمده را مغتنم دانسته تا از زاویه ای دیگر به برگزاری مراسمات در سطح شهرستان پرداخت واز همه ی دست اندرکارانی که درتسهیل شرایط نقش آفرین اند ، به نوعی تقدیر وتشکری وافر داشته باشیم.

بدیهی است، انجام هر برنامه تابع مدیریت های مختلفی (مالی ، حمایتی، خدماتی، فرهنگی و….) است، بدون شک بخشی از این مدیریت که در سایه قرار دارد وازقضی تاثیرگذارترین نیز قلمداد می گردد را نباید از نظر دور نگه داشت، تفکری که در سایه نگاه امنیتی اجازه کوچکترین برنامه ای را نمی داد ، به هرحال در دهه ی اخیر به جهت روشنگری مقامات مسئول با کمترین حاشیه بیشترین برنامه های فرهنگی ، اجتماعی و… در سطح شهرستان قابلیت اجرایی یافت، مردم نیز به پاس همدلی مقامات مسئول تلاش نمودند تا برنامه های اجرایی را بدون حضور عوامل انتظامی و… به بهترین وجه دنبال نمایند، بنابراین اگر چه هریک از عوامل تاثیرگذار منجمله: فرماندار شهرستان، امام جمعه پاوه، سپاه پاسداران، اداره اطلاعات ، نیروی انتظامی، دادستانی،  اداره ارشاد شهرستان واستان  می توانند با دلایلی مانع اجرای مراسماتی گردند که دراین خطه چنین نبوده وباید از نگاه فرهنگی آنان نیز درجای خود تمجید وتقدیر نمود، نگاهی که به امنیت بیشتر درتعامل با مردم منتهی گردیده و می گردد.

باید از سازمان های مردم نهاد شهرستان بلاخص تشکلات فرهنگی نیزبه جهت مساعی معمول تقدیر نمود، موسسه نسیم فرهنگ اورامان به جهت برونداد کارکردی در سطح شهرستان یکی از تشکل هایی است که باید از آن تقدیر نمود، رویکرد دکتر محمودی در اداره ارشاد اسلامی روز به روز به پختگی لازم می رسد ومی توان به آینده ی این نهاد فرهنگی بیش از پیش امیدوار بود.

دراین وادی بزرگانی آمدند ورفتند واینک نیز هستند وزمانی دیگر این رویه تکرار می شود و… لکن متاسفانه مساعی معمول  چندان به چشم نمی آید در هنگام فراق ، آه وحسرت که چرا چنین وچنان نشد، یادبودها برگزار می نمائیم واز رفته خویش به نیکی یاد می کنیم ،

روزی خبر ی آوردند که اتفاقی ناگوار برای شخصیتی فرهنگی دیار روی داده و مومن یزدانبخش شاعر صاحب سبک شهرستان به به دیار باقی پروازی عاشقانه داشتند، بی درنگ قلم به دست در توصیف این سرمایه پرداختیم و واژه ها برای بیان واقعیت ها ردیف نمودیم، پس از کسب اطلاع از صحت وتندرستی به مرور نوشته حذف گردید والباقی ماجرا….

ارج نهادن از انسان های تاثیرگذار حرکتی ارزشی محسوب می شود ، اما اگر درهنگام حضور این مهم انجام گیرد قطعاً آن شخصیت، به جهت تاثیرگذاری مثبت ومطلوب، شخصیت دیگری می شود…. الخ ، دراین خصوص باید ازمردم فهیم وصاحب کمالات هجیج تقدیری داشته باشیم ، مردمی که به بزرگان خویش در قید حیات نیز ارج نهادند وبا برگزاری مراسماتی چند به تجلیل پرداختند تا اینک نیازی به توصیفات وتعریفات غیر ضرور احساس نشود.

صندوق توسعه فرهنگی روستای هجیج خود پیام رسان واقعیتی است که باید در شهرها وروستاهای هورامان با حساسیت دنبال نمود، موتور محرکه ای که انرژی لازم را برای اهداف خیرخواهانه تشدید وتقویت می نماید.

تقدیر دیگر را باید از مهمانان ارجمندی که تقبل بُعد مسافت علیرغم شرایط سخت جوی را متقبل شدند تا به فرهنگ اورامان ادای احترام نمایند.

نقدیر ویژه را باید ازمساعی  مرحوم ماموستا میرزا سعدالله خدیری داشته باشیم که باعث وبانی چنین نشست هایی در سطح منطقه شدند، اگر چه از منظر ظاهری در بین ما نیستند ، لکن تفکرات ونواها ونداهایش همچنان در آسمان پرستاره هورامان طنین انداز است وبه تقویت فرهنگ غنی این دیار می انجامد.

تقدیر دیگر را باید از سربازان بی ادعای فرهنگی دیار نمود که ساعت ها وقت خویش را بدون چشمداشتی در خدمت فرهنگ  هورامان بلاخص شهرستان پاوه درطبق اخلاص می نهند تا حرکت های این مردم در تاریخ ثبت گردد وبه گواهی نشینند که مردمی فرهنگی اند، هزارماسوله، ده نگی نوریاو، سلام پاوه و پاوه پرس نام های آشنایی هستند که به حق والحق حافظه ی این مردم شده اند تا در گذر زمان ، شناسنامه ای بی بدیل برای ارائه داشته باشیم و دچار فراموشی نشوند، این ها را باید تقویت وحمایت نمود، چهار لشکری هستند که خیلی از شهرها آرزوی داشتن تنها یکی از آنان را دارند….

در ذیل نمونه ای از دستخط آن استاد سفرکرده که برای عبدالسلام انصاری به یادی از ملا عین الدین،   ملا احمد انصاری، قاضی پاوه …کتابت گردید ، تقدیم کاربران ارجمند می گردد، چه بسیار دست نوشته هایی که جمع آوری آنان نیاز به گذر زمان دارد.

تقدیر از کاک میثم حسینی که تقبل عکسبرداری مراسم را متقبل شدند.یک دیدگاه

    احمدی بهمن ۱۱, ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۴
    0
    0

    دکتر محمودی را قدر بدانیم واقعن فرهنگ پاوه را متحول کرده اند

نقد و بررسی

مهمترین اخبار