مائده های آسمانی / احمد حکیمی

تحلیلی جذاب وخواندنی از وضعیت کنونی جهان اسلام :

مائده های آسمانی / احمد حکیمی

مائده های آسمانی / احمد حکیمی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، با ابراز همدردی خشک و خالی با مسلمانان میانمار که در دنیای غرق در شعارهای دموکراسی و حقوق بشری و حقوق های دیگر، مظلومانه مورد نسل کشی (genocide) قرار می گیرند.

در سالروز عملیات تروریستی انفجار برج‌های دو قلوی تجاری نیویورک در روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که به کشتار هزاران انسان بیگناه و وارد آمدن میلیاردها دلار خسارت منجر شد، جا دارد که به پیامدهای شوم این رویداد بسیار مهم و تاریخ‌ساز و مشکوک! بپردازیم. مشکوک به جهت لااقل دو قرینه: اول، در این برج صدها و شاید هزاران انسان یهودی کار می‌کردند. اما به‌رغم اینکه در روز حادثه هیچ‌گونه مناسبت تعطیلی ویژه‌ای برای این قوم وجود نداشت، از آنان کسی کشته نشد. دوم، سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی بسیار قوی و پیچیده امریکا که تا ژرفنای مخوف‌ترین تشکیلات دشمنان و مخالفان این کشور نفوذ دارند، چگونه وقوع این حادثه مرگبار را نتوانستند پیش بینی و از آن جلوگیری کنند. آری، در عالم سیاست بسیاری از ناممکن‌ها، ممکن می‌شود! بگذریم.

جرج بوشِ پسر، رئیس جمهور وقت امریکا، پس از فروکش کردن بحران و خروج از پناهگاه، با بهره جستن از این مائده آسمانی، زیر عنوان دور تازه “جنگهای صلیبی” و بلافاصله بنا به ملاحظاتی با تصحیح گفته خود، “جنگ امریکا را علیه تروریزم” رسما اعلام کرد؛ که در حقیقت چیزی جز جنگ علیه اسلام و مسلمانان نبود [روانشناسان و روانکاوان، خطاهای لفظی افراد را نشان از خواست درونی و سرکوب شده و به ناخوداگاه رانده شده آنها می‌دانند].

به فرمان وی، دولت امریکا و هم پیمانانش همان سال و دو سال بعد به جنگ افغانستان و عراق شتافتند و شد آنچه نباید می‌شد. در افغانستان دولت طالبان موقتا شکست خورد و در عراق هم رژیم صدام حسین سقوط کرد. در هر دو کشور، ملک و ملت به خرابی و خاک و خون کشیده شد و حرث و نسل بسوخت.

حکومت طالبانی که خود امریکا برای مقابله با دشمن ایدئولوژیکی‌اش یعنی شوروی سابق به وجود آورده بود و بیرون از مرزهای جغرافیایی افغانستان نمود و فعالیتی هم نداشت، فرو پاشید. اما به جای طالبان، گروه القاعده پا به عرصه نهاد که هم تندروتر بود و هم حوزه فعالیت ها و عملیاتش دیگر به افغانستان منحصر و محدود نبود و در عراق، جنگ خود را به نام مقاومت در برابر متجاوزان، آغاز کرد و در کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و یمن و نیز شاخ و شرق افریقا به عملیات تروریستی و به گفته خود انتقام‌جویانه و رهائی‌بخش و عناوینی دیگر مبادرت نمود.

سپس نوبت به گروه داعش یا دولت اسلامی شام و عراق رسید که به گفته شبکه BBC در تاریخ۲۰۱۴/۱۲/۲۵ از ۲۵ تن از رهبران داعش، ۱۷ نفر از فارغ التحصیلان زندان [بخوانیم دانشگاه] گوانتاناموی امریکا بودند. به هر روی، این نیز به مثابه یک بلای آسمانی دیگر برای جهان اسلام و مائده دیگر آسمانی برای امریکا و هم پیمانان و سرسپردگانش در منطقه، پدیدار گشت و روشن نشد چگونه و با چه ترفندها و تمهیداتی ناگهان بخش‌های گسترده‌ای از شمال عراق و شرق سوریه را تقریبا بدون روبرو شدن با مقاومت چندانی، به تصرف در‌آورد.

مصیبت بارتر و شرم آورتر اینکه تاسیس خلافت خودخوانده اسلامی را در اواسط دهه دوم قرن بیست و یکم و در دنیایی پر از دشمنی‌های قدیم و جدید و با همه ابزارها و افزارهای سخت و نرمش بر ضد اسلام اعلام کرد. خلافتی که با زمین و زمان و کافر و مسلمان سر ستیز داشت و دارد و در کره زمین حتی یک حکومت آن را به رسمیت نمی‌شناسد و به قول معروف در هفت آسمان حتی یک ستاره هم ندارد. نا‌گفته پیداست که چنین نظامی محکوم به شکست است.

اما رقص و پایکوبی و رد و بدل کردن امروزی پیام‌های تبریک سران برخی از حکومت‌ها به مناسبت شکست نظامی داعش در عراق و فردا در سوریه، اوضاع را حسب المرام نخواهد ساخت و به طور یقین این نبرد، به شیوه‌هایی دیگر و در جاهایی دیگر ادامه خواهد یافت.

شاید بتوان همه افراد هوادار یک فکر را از دم تیغ گذراند، اما برای برخورد با اندیشه آنان باید راهی و چاره‌ای دیگر اندیشید. قبلا ریشه‌های افراط‌گرایی و برآیندش یعنی تروریزم، در پانزده مورد به همین قلم و در همین سایت انتشار یافته است که در آن علل و عوامل کشیده شدن افراد به ویژه جوانان مسلمان به سوی گروه های تندرو به تفصیل واکاوی شده است.

قدر مسلم آنست که سران حکومت‌ها و گردانندگان اتاق‌های فکر آنها و به‌اصطلاح، از ما بهتران، به‌خوبی و به‌مراتب بهتر و بیشتر به این علل و عوامل آگاهند و خود در پاره‌ای موارد زمینه‌ساز و نقش آفرینند. برای رعایت اختصار و عدم تکرار، تنها به چند عنوان از این علل و عوامل اشاره می‌کنیم: جنگ‌های صلیبی، تهاجم ناپلئون به مصر، استعمار ۱۳۰ ساله الجزایر توسط فرانسه، تجاوز روس‌ها به ایران و نیز تسلط آنها بر کشورهای مسلمان آسیای میانه در قرن نوزدهم، غصب فلسطین، تحقیر، بی‌عدالتی، تبعیض و خود برتر‌بینی و …..

اما دریغ و صد دریغ که صدای ما کوتاه است و قدرت‌مداران در کاخ‌های حصار کشیده نشسته و ما توقع شنیده شدن این صداها را از سوی آنها نداریم. اما مخاطبان ما می‌توانند جوانان خودی‌ای باشند که تحت تاثیر رسانه‌های بیگانه قرار نگیرند و یک‌سونگرانه به داوری ننشینند و به جای پیش‌داوری‌های شتاب‌زده ناشی از القائات این رسانه‌ها، منصفانه در مورد انسان‌های قربانی هر نوع تروریزم داوری کنند. چرا که انسان‌ها فطرتا، گرایش به سوی دفاع از مظلوم و محکومیت ظالم را دارند.

در اینجا تکرار و تاکید بر دو نکته را ضروری می‌دانیم. نخست، هر‌گونه عملیات تروریستی که بی‌گناهان را هدف گیرد، قاطعانه محکوم می‌کنیم. دوم، اسلام را که دین رحمت و مهربانی است در این خصوص، بری می‌دانیم و این‌گونه اقدامات را که متاسفانه به نام اسلام صورت می‌گیرد، نشات گرفته از کج‌فهمی و برداشت‌های نادرست و فردی و تفسیر به‌رای از متون اسلامی به شمار می‌آوریم.

اما در عین‌حال، این دغدغه و نگرانی را هم پنهان نمی‌سازیم از اینکه هر گونه عملیاتی را که در راستای دفاع از آزادی و سرزمین و شرافت و کرامت انسانی از جمله آنچه که توسط مبارزان فلسطینی و مسلمین میانماری [روهینجا] صورت گیرد، بی مهابا و ملاحظه در مسلخ مبارزه با تروریزم محکوم شود. باری، طالبان و القاعده و داعش و گروه های دیگری که بعدا وارد صحنه مناقشه خواهند شد، کنش نیستند، بلکه به یقین واکنش‌هایی‌اند که ریشه در جاهای دیگری دارند.

عقل سلیم می‌گوید در برخورد با واکنش‌ها ومعلول‌ها، اول باید به سراغ کنش‌ها و علت‌ها رفت و آنگاه است که اوضاع به شکل دیگری در خواهد آمد و مبارزه با تروریزم به اهداف خود نزدیک خواهد شد. به هرحال از این سو، ای‌کاش و ای‌کاش بتوان این حقیقت بسیار مهم را به‌گوش و چشم فرمان‌روایان کشورهای اسلامی و اندیشمندان و مفتیان درباری‌شان رساند که تقسیم‌بندی مسلمانان از جانب اربابان غربی آنها به میانه‎رو و تندرو، کاملا مقطعی و تاکتیکی است و به این دل‌خوش نباشند که عجالتا جایشان امن است و اتهامی متوجه آنان نیست. به عکس، اطمینان داشته باشند پس از سرکوبی تندرو‌ها، به سراغ آنانی که خود را در لیست میانه‌رو‌ها می‌بینند، خواهند آمد.

چرا که اولا، تعریف مشخص و معینی از مسلمان تندرو و میانه‌رو که خود را پای‌بند به رعایت چارچوب آن بدانند، ارائه نکرده‌اند؛ که اساسا اهلیت و صلاحیت این‌کار را هم ندارند. ثانیا، اینان در عمل نشان داده‌اند که در راستای حفظ و تامین منافع و مصالح استراتژیک خود، هیچگاه به مقررات و معیارهای وضع شده توسط خود و سازمان‌های جهانی برخاسته از اراده آنها، ملزم و متهعد نیستند.

از این‌رو دور نیست که ابتدا موسسات جمع‌آوری زکات و فطریه و دیگر صندوق‌های خیریه در فهرست حامیان مالی ترویسم قرار دهند و خواستار پایان دادن به فعالیت و محاکمه دست اندرکاران آنها شوند. سپس به سراغ قران بروند و پاره ای از آیات آن‌را به‌نام آیات مشوق و مروج خشونت تعریف کنند و از زمام‌داران دولت‌های اسلامی سرسپرده بخواهند که آنها را از برنامه‌های آموزشی مدارس خود حذف کنند. و هَلُمَّ جَرّا.

کما ‌اینکه چند سال پیش، خانم کندولیزا رایس، وزیر خارجه دولت وقت امریکا در میان جمعی از مقامات یکی از همین کشورها، با گستاخی چنین خواسته‌ای را عنوان کرده بود.

کلام آخر اینکه صراحتا اعلام می‌داریم که به‌جای تقابل و کشمکش، منادی و خواهان تعامل و همزیستی مسالمت‌آمیز با دیگران و نیز صلح جهانی بر پایه عدالت و شرافت و کرامت انسانی هستیم و هرگز در پی تحمیل عقیده خود بر دیگران بر نمی‌آییم. اما این باور خود را نیز از یاد نمی‌بریم که:

“وَلَنْ تَرْضَى عَنْکَ الْیَهُودُ وَلا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ”.

یهود و نصاری از تو خشنود نخواهند شد مگر اینکه از آیین‌شان پیروی کنی. صدق ا… العظیم

 

احمد حکیمی ahmad.hakimi1323@gmail.com
۱۱ سپتامبر ۲۰۱۷
بیست شهریور ۱۳۹۶۹ دیدگاه

  محمدی شهریور ۲۵, ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
  0
  0

  با تشکر از سایت وزین پاوه پرس. بسیار لذت بردیم از این مقاله روشنگر. خداوند به شما و اقای حکیمی طول عمر با عزت عطا فرماید که در کنار شما دنیا را با چشمان بازتری ببینیم.
  یا حق

  هيوا شهریور ۲۳, ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۷
  0
  0

  با سلام و سپاس بسیار از مطلب دقیق و کامل شما. به راستی که مسلمین جهان باید به داشتن ایات قرانی خود فخر کنند

  نوای هورام شهریور ۲۳, ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۴
  0
  0

  با سلام و تبریک بابت این قلم بسیار زیبای جناب اقای حکیمی. شما یکی از مهمترین افتخارات هورامان هستید.
  بله، به راستی که اسلام زیبای ما را بد جلوه کرده اند که به نظر من مقصر کسی نیست، جز خود ما. کاش همه دلمان برای اسلام کمی بیشتر می سوخت.

  به امید بیداری

  سیما زنده دل شهریور ۲۲, ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۶
  0
  0

  بسی لذت بردیم جناب اقای حکیمی.
  و چقدر ایه مذکور، غریبانه زیباست که به جهان یاداور میکند که اسلام دین مهر و رحمت است، چرا که پیامبرش بر همین اساس، برانگیخته شده بود. صلح طلبی، در سراسر اسلام موج میزند که در ایه نمود پیدا کرده است. و ای کاش افراد بیشتری مانند شما نشانه های زیبای این چنینی را از قران به جوانان نشان دهند تا ثابت شود که اسلام ان چیزی نیست که هم اکنون در بسیاری از ملت ها مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

  من امیدوارم به وجود افرادی چون شما و ایاتی چون این ایه، تا فرزندان جوانم راه روشنگر قران را ببینند و طی کنند.
  سپاسگزارم

  با احترام فراوان: زنده دل
  دبیر بازنشسته

  امیدوار شهریور ۲۲, ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۱
  0
  0

  استاد عزیزم. سپاس فراوان از این مطلب جذاب و تحلیل موشکافانه.
  شاگردی شما مایه مباهات این بنده است.

  بسیار از سایت فرهیخته پاوه پرس هم تشکر میکنم.

  روزگار شهریور ۲۲, ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۰
  0
  0

  استاد گرانقدر همه دوران
  جتاب اقای حکیمی
  اندیشه زیبا و روح ازاده تان را که در قالب این قلم امده است، تحسین میکنم. به راستی که استادی نام والایی است که بر قامت شما و امثالهم نقش بسته است.
  نگاه انتقادی به ویژه جوانان این دین، به مسائلی که امروزه در جهان اتفاق می افتد به انان در درک و فهم پیچیدگیهای وضع موجود بسیار کمک کننده است.

  باید این مقاله را بارها و بارها خواند. دست مریزاد!

  عطا حیدری شهریور ۲۲, ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
  0
  0

  از اینکه موشکافانه تمامی زوایا را با تسلطی زیبا روشن نمودید به اندیشه والایتان فخر می کنیم . خسته نباشید استاد

  جلال شهریور ۲۱, ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۱
  0
  0

  باتشکر

  مدریک ولدبیگی شهریور ۲۰, ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۶
  0
  3

  با سلام احترام
  به راستی که حق مطلب را ادا کردید
  شما به خوبی بازی مرگ را که غرب هوشمندانه و با پشتوانه رسانه های بیشماری که در اختیار دارد را توضیح دادین
  بازی که طراح و گرداننده اصلی ان غرب و بازیگران ان عموم مسلمانان هستند
  و نتیجه ان را الله متعال توسط جبریل امین در ۱۴۰۰سال پیش بر پیامبر مهربانی نازل کرد

  “وَلَنْ تَرْضَى عَنْکَ الْیَهُودُ وَلا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ”.

  یهود و نصاری از تو خشنود نخواهند شد مگر اینکه از آیین‌شان پیروی کنی. صدق ا… العظیم

  اما متاسفانه امروز مسلمانان از قران دور و غافل شده اند و چشم امیدشان را به دشمن اصلی دوخته اند و به ان اندازه که به امریکا امیدواند!!! به الله امید ندارند…!!!

نقد و بررسی

مهمترین اخبار