عدم حمایت مالی مانع ساخت فیلم کوتاه “مادری از جنس باران” در پاوه شد

عدم حمایت مالی مانع ساخت فیلم کوتاه “مادری از جنس باران” در پاوه شد

عدم حمایت مالی مانع ساخت فیلم کوتاه “مادری از جنس باران” در پاوه شد

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ عدم همکاری شهرداری پاوه با پرویز رستمی کارگردان صاحب نام هورامان مانع ساخت فیلم کوتاه “مادری از جنس باران” در پاوه شد.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، این فیلم زندگی قشر زحمتکش جامعه ی ما ( رفتگرها یا همان متصدیان خدمات عمومی) را به نمایش می گذاشت، عزیزانی که حساس ترین وظیفه ممکن را در سطح شهر که همانا، تنظیف محیط زیست است را با شایستگی برعهده دارند. بدون تردید همگی با نقش واهمیت کارکرد نیروهای خدمات عمومی « رفتگرها» در سطح شهرها واقفیم و در حقیقت زندگی بدون وجود این عزیزان نمی تواند معنی خاصی داشته باشد.

هرچند این فیلم درکمیسیون فرهنگی اجتماعی مصوب گردید واکثریت همکاران شورای شهر با تهیه ی آن موافق بودند اما متاسفانه در مواردی مشاهده می گردد که تعدادی از افراد کارکرد فرهنگی را پِرت هزینه می دانند و حاضر به هزینه نمودن در این راستا نمی باشند.

پرویز رستمی که با تهیه ده ها فیلم کوتاه و بلند، نامی را در عرصه ی هنر کسب نموده و با کسب جایزه های متعدد بین المللی افتخاری را برای ایران زمین رقم زده است، هدف خویش را به جهت ساخت این فیلم در پاوه تنها بخاطر تعلقات خاصی عنوان نمود که به مردم این شهر داشت و در تلاش بود که با تهیه یک اثر هنری نام پاوه را در فیستیوال های هنری جهان زنده کند.

هرچند که توضیحات وی مورد وثوق اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر پاوه قرار گرفت ودر ادامه با استقبال عمومی همراه گردید لکن همان تفکرات سطحی سبب گردید تا این کارگردان از ادامه همکاری با شورا وشهرداری پاوه انصراف داده و همین اثر را در شهر مریوان تهیه نماید.

هزینه کلی این فیلم کوتاه حدود ۱۱ میلیون تومان پیش بینی شده بود و مقرر برآن گردید مبلغ ۷ میلیون تومان هزینه ی عوامل اجرایی ۱۲ نفر شامل: فیلم برداران، صدابرداری، نورپردازی و بازیگران صرف گردد ومبلغ ۴ میلیون تومان دیگر نیز در هنگام تدوین فیلم جهت هزینه تدوین فیلم مطالبه گردد.

این کارگردان صاحب نام علیرغم پیشنهادهای متعدد، تنها به عشق این مردم تمایل داشت بدون چشمداشت مادی این فیلم را در بزرگترین شهر هورامی زبان جهان تهیه نماید. این فیلم در واقع تعریفی است جامع از ایثار وعشق به زندگی در یک خانواده ی رفتگر که پایبند بودن آنان به اصول اخلاقی را در بطن زندگی و جامعه به تصویر می کشد.

وی فیلم مذکور را فیلمی معناگرا دانست که در آن با طرح یک سوال در ذهن مخاطب به پاره ای از معضلات اجتماعی می پردازد ودر نهایت با پایانی باز خاتمه می یابد.

شایان ذکر است پایان این فیلم با ارسال ایمیلی از طرف کارگردان هورامانی بدین منظور به نوعی دیگر خاتمه یافت:

« سلام جناب یوسفی بزرگوار

بابت تمام زحماتی که متقبل فرمودین سپاسگذارم.

خواستم عرض کنم علیرغم اینکه دوست داشتم فیلمنامه مو در پاوه بسازم اما متاسفانه به علت سهل انگاری و عدم پیگیری مجبور شدم خودم به تولید کار اقدام کنم و فیلمم رو بسازم .

سری قبل من شماره حساب و به آقای محمدی دادم با لیست امکانات لازم ولی تا حالا هیچ مبلغی واریز به حساب نشد.

قرار بود برای تولید ۷ تومان واریز بحساب بشه وما بقی هم پس از تولید …. ولی باتوجه به اینکه من زمان و ازدست میدادم بیشترازاین نتونستم منتظر بمونم و نهایتا” فیلمو در مریوان میسازم. »

***

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس ، ضمن ابراز تأسف از این پیشامد وعرض شرمندگی محضر این هنرمند متعهد، از عموم فرهنگ دوستان شهرستان پاوه درخواست می نماید در صورت استطاعت مالی و تمایل به همکاری، با اعلام آمادگی و مساعدت مالی (ارسال نظر با نام وتعیین مبلغ مورد نظر) تمایل خویش را به جهت ساخت این فیلم در پاوه نه به نام شورا و شهرداری پاوه بلکه بنام مردم پاوه عنایت و مرحمت فرمایند. در ادامه از این استاد فرزانه نیز درخواست می نمائیم در صورت فراهم شدن مقدمات تجدیدنظر نموده و آرزوی خویش را در این خطه کارسازی فرمایند.۸ دیدگاه

  ارجمند آذر ۸, ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۹
  0
  0

  متاسفم برات آقای یوسفی واعضای شورا چه شورایی هستی که زورتان به شهردار نمیرسه

  باز نشسته شهرداری آذر ۷, ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۵
  0
  1

  مدیریت محترم سایت پاوه پرس با سلام لطفابه موارد زیر توجه وجهت تنویر افکار عمومی تایید بفرمایید در غیره اینصورت از طریق سایر سایت های شهرستان اطلاع رسانی خواهد شد .چون اینجانب با توجه به اینکه سی سال در شهرداری پاوه خدمت کرده ام کاملا در جریان امورات شهرداری پاوه بوده وهستم
  ۱ – ابتدا جای بسی تاسف دارد که شما بعنوان عضو شورای شهر هنوز به امورات و قوانین شورا و شهرداری واقف نیستید چرا که مصوبه کمیسیون فرهنگی ابتدا میبایست در صحن شورای شهر مطرح وبه صورت مصوبه قانونی رای می آورد و پس از عدم مغایرت از طریق فرمانداری آن وقت شهرداری می تواند آن را اجرا نمایید که شما این مراحل را طی ننموده آید وعدم اجرای آن هم توسط شهرداری کاملا قانونی بوده است در غیره اینصورت شهرداری مرتکب تخلف میشد .
  ۲- شهرداری یک اداره خدماتی هست نه یک اداره فرهنگی و این امورات جز اداراتی دیگر است و شما می بایست از طریق آن ادارات پیگیری می کردید مگر شما فقط شورای شهرداری هستید در ضمن بخشی از اعتبارات شهرداری به کتابخانه و آموزش پرورش اختصاص داده می شود برای انجام امورات فرهنگی است.
  ۳-با فرض اینکه شهرداری در این زمینه قصور نموده است شورای شهر که قسمتی از بودجه شهرداری در اختیار دارد از آن بودجه این پول را پرداخت می کردید دیگر نیاز نبود از مردم استمداد می گرفتید .
  ۴ -شما که از وضعیت مالی شهرداری و بدهی آن با خبر هستید چرا به دنبال هزینه تراشی بی ثمر برای شهرداری هستید شما که علی الرغم سفر های پیاپی به تهران نتواستید کمترین اعتبار برای شهرداری بگیرد چرا سیا نمایی میکنید.
  ۵-ساخت فیلم سینمایی برای کارگر شهرداری چه دردی از آنان دوا می کند آنان فعلا برای لغمه ای نان گرفتارند شما به فکر فیلم ساختن از آنان هستید آیا تا حالا به فکر یه قرص نان سنگ برای آنان بوده اید کار اینجوری دایه دلسوز تر از مادر شده آید واقعا باید از شهرداری تشکر نمود بخاطر اینکه حداقل پایان هر ما به صورت تمام و کامل حق وحقوق آنان را پرداخت می نماید.
  ۶-مطمعنا این هم جز یکی از شانتاژهای خبری وتبلیغاتی دیگر شما هست مثل تله کابین ، بزرگترین پل معلق خاورمیانه ، آلمان میدان شهدا ، قیر رایگان ، درمانگاه تامین اجتماعی ،ساختمان پزشکی قانونی و……
  ۶ – در آخر شهردار مگر منتخب شما نیست چرا گلایه آن را به مردم می گویید .

   پاو پرس آذر ۸, ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۲
   1
   0

   با آرزوی صحت وتندرستی آنجناب درپاسخ به نظر آن بزرگوار مواردی چند را خدمت آن گرانمایه یادآور می شوم، با قاطعیت ومستند به آرشیو مطالب خدمت آن جناب معروض می دارد محمدفاروق یوسفی عضو شورای فعلی بسی فراتر از روابط عمومی شهرداری پاوه و حتی سایر همکاران محترم شورای شهر پاسخگوی افکار عمومی در طول خدمت درکسوت نمایندگی این مردم بوده وبارها وبارها در پاسخ به ذهنیات وشبهات مطروحه بجای دیگران موضعگیری نموده و کلیه هزینه های وارده را به تنهایی پذیرا شده است حتی در این رابطه مورد نقدهای مکرر به واسطه ی اصطکاک وتضارب آرا واقع شده ام ودر این میان نیز جمعی از حقیر خُرده گرفته اند که چرا خود را سپر شورا وشهرداری پاوه می نمائید، فلذا نه تنها کم نگذاشته ام بلکه همانگونه که یادآور شدم به تنهایی از کلیه افراد صدرالذکر بیشتر مایه گذاشته ام.
   دوست عزیز لازم نیست شما قانون را به من آموزش بدهید چرا که اکثر مطالب آن را از حفظ دارم وحتی دوره ی تربیت مدرس قوانین شوراهای اسلامی شهرها را گذرانده ام ، بنابراین آنچه که یادآوری گردید نه تنها به عنوان مصوبه کمیسیون فرهنگی بوده بلکه درصحن شورای شهرمصوب وفرمانداری محترم نیزمغایرتی عنوان ننموده اند بنابراین دوست گرانمایه زیاد نگران نباش وبه واقع بدان به فرمایش شما حتی عدم اجرای آن تخلف محسوب می شود.
   متعحب هستم چگونه سی سال خدمت نموده اید وتاکنون متوجه این موضوع مهم واساسی نشده اید که آموزش حقوق شهروندی از طریق فرهنگ سازی صورت می گیرد ، برادر محترم شهرداری کرمانشاه ۳۲ میلیارد تومان صرف انجام فعالیت های فرهنگی می نماید، شهرداری تهران که پایتخت جمهوری اسلامی است ومهد تمدن ایران زمین محسوب می شود معادل ۱۸۰۰ میلیارد تومان بودجه فرهنگی دارد، برادر محترم پویایی هر شهرداری را در میزان فعالیت های فرهنگی آن باید جستجو می نمایند، پس این ارقام کلان از منظر صاحبنظران نه تنها کافی نبوده بلکه معتقدند باید چندین برابر هزینه های موجود برای آن تعریف شود وصد البته هیچ عاقلی نیز آن را پرت هزینه قلمداد نمی نمایند.
   دوست عزیز خیلی ها معتقدنتد به جای فعالیت عمرانی باید کار فرهنگی انجام نمود تا هزینه ها به حداقل ممکن برسد من هم متعجب هستم که چگونه به این مهم توجه ننمودید، البته جای تعجب هم ندارد شاید بعضی از نارسایی های موجود ناشی از عدم اطلاع از وظایف اساسی محوله باشد که امثالهم در به وجود آمدن آن نقش داشته باشیم.
   شهرداری باید هزینه نماید تا شهروندانی کتابخوان پرورش یابند، برای کتابخوانی نیز باید تشویقات وترغیبات فرهنگی در وراء آن باشد تا نتیجه گیرد، ۵/. % نیم درصد کتابخانه وآموزش وپرورش تنها مبلغ ناچیزی از بودجه فرهنگی شهرداری قلمداد می گردد تا صدق مدعای حقیر را به اثبات رساند که کار شهرداری تنها پله بندی ولکه گیری نیست
   برادر محترم بودجه شورای شهر پاوه قطره چگانی است ، قانونگذار برای سال جاری حقوق وهزینه های جاری و…. حدود ۷۰ میلیون تومان درنظر گرفته اند ، با این مبلغ چه کارکردی فراتر از آن را می توان مورد انتظار داشت.
   وقتی شخصی تمایزی بین کارمفید وکارغیرمفید را به معنی واقعی درنیابد قطعاً بعضی کارکردها را ناصواب وهزینه بردار ویا غیرموجه تلقی می نماید، برای همین است که شهرداری ها باید همچنان هزینه کنند تا نگرشی نو به وجود آید واین را باید ضعف بزرگی دانست که عزیزی خود را کارمند بازنشسته شهرداری می نامد اما از الفبای اولیه کارکردی خویش چندان آگاه نیست، هرچند به وضوح می دانم که شمای ارجمند بازنشسته شهرداری پاوه نیستید اما خود را در لوای آن عزیزان مخفی نمودید
   دوست عزیز سفرهای کاری ما هریک دارای منافعی بوده که برای شهرداری پاوه بر می گردد شما می توانید از آقای خسروی شهردار محترم وقت سوال نمائید وقتی جناب آقای منوچهری وآقای مهندس خندان دل برای جوانرود ۳۰۰ میلیون تومان وسایر شهرهای تابعه اورامانات ۱۰۰ میلیون تومان درنظر گرفتند اینجانب چه کاری انجام دادم که نه تنها مبلغ اهدایی به پاوه را به ۳۰۰ میلیون رساند بلکه برای شهرهای روانسر وثلاث نیز ۲۰۰ میلیون ومابقی ۱۰۰ میلیون درنظر گرفتند، پس این حقیر توانسته است فقط در یک نوبت با همراهی دوستان مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار را برای شهرداری پاوه بگیرد
   برادر محترم ۴ نفر از اعضای شورای شهر پاوه چندبار به تهران مراجعه نمودیدم وبا اصرار و…درنهایت آتش نشانی شماره دو پاوه با اعتبار بالغ بر ۳۶۰ میلیون تومان را در تهران نهایی نمودیم اگر این سفرها بی ثمر بوده آیا این نتایج حاصل می گردید، …؟!!!!
   دوست عزیز مشکل اینجاست شما تکریمی برای یک نیروی خدماتی شهرمان قائل نیستید، هنوز مصلحت ها را آنطور که هستند در نیافتید وگرنه اینگونه قضاوت نمی نمودید، نمایش این فیلم در پاوه سبب می گردد که بینش مردم نسبت به کارگران تلاشگر شهرداری پاوه دگرگون شود، بدانند اگر بعضی رویه ها را امروز مای شهروند مراعات نمی نمائیم، در واقع فشار بیشتری را به این قشر وارد می نمائیم، در این فیلم پیام های آموزشی زیادی به مخاطبین منتقل می شود که درسخنرانی های و..نمی توانیم به این نیکی انتقال پیام داشته باشیم.
   دوست عزیز انتظار دارید برای تهیه فیلم زندگی یک رفتگر از اداره برق پاوه یا اداره مخابرات…. هزینه ی آن را دریافت نمود
   برادر محترم شاید شما از وقتی که بازنشسته شدید تنها یکبار به دفاع از کارکرد مطلوب شهرداری وپرسنل تلاشگر آن مبادرت ورزیده باشید، اما این را بدان ما در این سایت یکی از عنوان های مهم سایت پاوه پرس را به امور شهری وشهروندی اختصاص داده ایم بنابراین بسیار بیشتر از آنهائیکه تصور می نمائید ما از توانمندی ها وتلاش ها این عزیزان به کرات وبه نیکویی تمجید وتجلیل نموده ایم اگر یکبار هم نقدی را داشته باشیم حق ماست که این را بگوئیم شاید بعضی ها همیشه بخواهند از آنان تجلیل شود اما ما یک انسان هستیم و ممکن است در مواردی هم به خطا حرکت کنیم چه اشکال دارد نقدی را مطرح نمائیم تا متهم به حمایت یکجانبه نگری نشویم
   برادر محترم یکی از مشکلات موجود این شهر همین است که بعضی ها در باورهایی گذشته همچنان باقی مانده اند وبرای بیدار نمودن ویا حرکت رو به جلو باید تلاش بیشتر نمود، وقتی شخصی با تفکر قدیمی به شهری بنگرد قطعاً متوجه تله کابین وپل معلق و… نمی شود ،درد جامعه ما این است که کارگزار خود یا شناخت ندارد ویا بی انگیزه درکاری مشغول به سپری نمودن اوقات است ، بنابراین باید برای دادن شناخت و یا ایجاد انگیزه بجای دادن هر نوع پاداشی باید بینش شخص را تغییر داد تا بتوان به آینده ای بهتر امیدوار بود
   تا زمانیکه این تغییرات ایجاد نشود ، احساسی ویا تعلق خاطری نه در پزشکی قانونی، درمانگاه تأمین اجتماعی و….به وجود نمی آید همچنانکه این عزیز بازنشسته نقدی را در خصوص عدم اجرای این مطالبات تاکنون نداشته است ، پس بودن ویا نبودن این امکانات برای اینگونه افراد زیاد توفیری ندارد وچه بهتر آن است این ظرفیت ها به جایی داده شود که مردم آن خود شیفته، پیگیر وهمراه و همگام مسئولین محلی باشند…
   از آنجائیکه این کارگردان محترم چندین بار از سنندج، سلیمانیه عراق ومریوان بنابه دعوت شورای شهر در پاوه حضور یافتند وحتی یکبار نیز به تست بازیگران انجمن نمایش پاوه پرداخته وبار دیگر برای تعیین مکان و موقعیت سنجی محل فیلمبرداری وتهیه اقلام مورد نیاز به این شهر مراجعه نموده بود وگزارش مراتب نیز رسانه ای شده بود می طلبید به حرمت مردم علل عدم اجرای این برنامه نیز به سمع ونظراطلاع رسانی شود.
   دوست عزیز شهردار منتخب شورای شهر است وشورا نیز علیرغم کاستی هایی تاکنون با تمام وجود از وی حمایت نموده وهمچنان تا زمانیکه دغدغه حق وحقوق مردم را داشته باشند از حمایت اکثریت شورای شهر برخوردار هستند و اگرموضوع را با مردم در میان گذاشتیم تنها به صرف همان تعهدی است که ما به نمایندگی شما به این هنرمند دادیم و دور از انصاف می دانیم که چند ما انتظار بدون دلیل موجه عذر وی را خواستار باشیم ،اگر شما نیز این رویه را بپذیرید ما دیگر حرفی نخواهیم داشت
   به هرحال پوزش خود را به خاطر پاسخ مورد نظر اعلام می دارم چرا که همانطور که آن بزرگواریادآور شدید برای تنویر افکار عمومی ذکر نکاتی چند ضرورت می یابد.
   موفق وسرفراز باشید.

  ناشناس آذر ۷, ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۹
  0
  0

  جناب ولدبگی برات متاسفم

  ولدبگی آذر ۷, ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۹
  0
  0

  جناب یوسفی ما هرروز میریم جلو در شهرداری طلبی که داریم از پنج سال گذشته نمیدن حالا شما میگن چرا ۷ میلیون ندادن به این آقای کارگردان کی چی بشه مثلا بخدا منم جلو حسابها رو میبندم چرا یکبار نیامدین از حق ما دفاع کنید و گلمند بشید از شهردار که طلب مردم رونمیده

  ئازاد هه ورامی آذر ۷, ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۴
  0
  0

  مدیرت محترم سایت سپاسگذارم جهت تایید نظر و لازم می دانم که عرض کنم کدام همه پرسی و یا فرخوان عمومی جهت انجام فعالتهای فرهنگی توسط مثلا شهرداری صورت گرفته که مردم شرکت نکنند واله تا من دیدم اگر همایشی بوده باشه و یا یک حرکت مدنی فرهنگی اکثریت مردم شهر پاوه با دل و جان آماده شده اند دوستان عزیز ما بعد از تلاشهای چندین ساله تازه امسال توانسته انده که دوتا انجمن رو افتتاح کنند(انجمن ژیوای پاوه-انجمن قلم معاصرکرد) و دیدیم ک در مراسمات افتتاحیه و اقدام نظافت ترمینال تا هه لویار چندین نفر بدون هیچ عذری شرکت کردند. حقیقتا این را بطور صریح می گویم که فعالین مدنی ما خیلی تو ذوقی خورده اند این قابل انکار نیست و می تواند زمینه خوبی برای دلسردی باشد. جا دارد که از شما هم به خاطر مطرح این موضوع در سایتتون باتوجه بااینکه خود اعضای شورا می باشین و خود نیز یکی از معترضان در این رابطه می باشین تشکر کنم. به امید شهری زیبا و اشاعه ی فرهنگ شهروندی در خور شخصیت مردمان این شهر و آبادنی و انجام فعالیتهای بیشتر مدنی در سطح اورامانات به خصوص شهرمان پاوه که در واقع مرکز فرهنگی اورامانات می باشد

  گونا آذر ۷, ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۳
  0
  0

  جناب یوسفی ببخشید یه سوال داشتم اعضای کمیسیون فرهنگی چه کسانی هستند و چند نفرن؟؟

  ئازاد هه ورامی آذر ۷, ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۵
  1
  0

  مامو پرویز ما شرمنده ایم واقعا خجالت میکشم که شهرمون اینقدر در انزوا قرار گرفته واقعا در حیرانم که چرا بعضی از مسولین ما انقدر با فرهنگ و هنر و پیشینه ما خصومت دارند تا آنجایی که من واقفم نظام جمهوری اسلامی ایران هیچ تبعیضی با فرهنگ ها و قومیت ها و اشاعه فرهنگ بومی ندارد ولی چرا بعضی از مسولین این چنین عمل می کنند جای بسی تامل است.زمانی شاعران ما می گفتند: پاوه شاره که ی هه زار ماسوله….. شه رتن په یت واچو هه زار ماقوله ولی حالا چی نه شهریم و نه روستا نه با فرهنگیم و نه بی فرهنگ درونمان فوران و بیرو نمان خاموش واقع از شهرداری گله مندیم واقعا برای شهرمون متاسفم دریغ از خیابانی مناسب دریغ از مکان تفریحی مناسب دریغ از یک حرکت فرهنگی و هنری به واسطه شهرداری برای شهرمون واقعاشهر پاوه که سال ۱۳۳۸ شهرداری آن تاسیس گردیده باید این وضعیتش باشه والله شهرداری شاهو خیلی پیشرفت کرده تا شهرداری پاوه کسی نمی گه که پاوه رو با دبی مقایسه کنیم هتون که حتما یه سر رفتین مریوان با اون همه وسعت و فقط یک شهرداری بدون تقسیم و منطقه بندی در سال اخیر فقط یک پارک درست کردن به نام پارک شانو در محله بهاران فقط برای اجرای نمایش های خیابانی و همین سبب شد که مریوان بشود مرکز اجرای نمایشهای خیابانی در سطح کشور شهرزداری پاوه چه اقدامی. کو سراب چون هولی مسکن چون پاوه ….. ماچی بهشته ن به روی دونیاوه…… کو کجاست واله هولی شده مرکز پخش قلیان در سطح کشور با چهار سطل رنگ و رنگ آمیزی چهارتا جدول و لکه گیری چهارتا چاله شهر ما شهر نمیشه واقعا اگر پاوه پنج شش تا خیابان اصلی داشت ما باید چه خاکی به سرمون میکردیم پاوه با داشتن دوتا خیابان اصلی به قول معروف سه روو… وار . شهرداری پاوه در آسفالت و نظافتش مونده دیگه بسه عقب افتادگی تا کی دهیاری روستای دلزی با تعریض پیاده رو و تخریب ۷۰ واحد مسکونی بخاطر تعریض پیاده رو اقدام کرد کوچه دوسال ساخت ما چهار متره خیابانش ۵ متره کو کجاست فرهنگ مدرنیته شهرسازی……. دلم خیلی پره اگر بخوام بنویسم یه طومار میشه ازماست که برماست ببخشید که طولانی شد امیدوارم مامو پرویز این بی مسولیتی و بی احساسی رو به پای همه ی مردم پاوه نذارند هرچند که من خودم شخصا ایشان رو از نزدیک می شناسم و میدونم که اینطور فکر نمی کندد ولی در هرصورت ما شرمنده ایم

  مدیریت سایت
  دوست عزیز، تند رفتی بلاخره در این شهر کارهای زیادی هم انجام گرفته، البته شهر را شهروندان می سازند نه دولت، دولت نقش حمایتی را دارد، ما نیز باید به خود خرده هم بگیریم به عنوان یک شهروند تاکنون چه وظیفه ای را تقبل نمودیم،
  سنجیده نیست تخطی من نوعی، متوجه یک شهر گردد
  این اصلا ربطی به مردم شهر ندارد که بخواهیم آن را معیاری برای اینکار بدانیم

نقد و بررسی

مهمترین اخبار