فعالیت رسانه های شهرستان پاوه ارزشمند و در سطح ملی است

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه؛

فعالیت رسانه های شهرستان پاوه ارزشمند و در سطح ملی است

فعالیت رسانه های شهرستان  پاوه ارزشمند و در سطح ملی است

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ نشست هم اندیشی بررسی مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ عمومی با حضور روسای ادارات فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان های اورامانات، نمایندگان سایت های محلی وانجمن های فعال شهرستان پاوه با حضور دکتر محمدی معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه درمحل انجمن موسیقی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان پاوه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در این نشست ضمن ابراز خوشوقتی از توفیق حضور در شهرستان پاوه و تجلیل از جایگاه علمی و ارزشی امام جمعه محترم پاوه وتبریک انتصاب ایشان بعنوان قاضی نمونه کشوری، به حماسه حضور مردم پاوه در صحنه های بی بدیل انقلاب اشاره نمود و حفظ فرهنگ ایثار و شهادت و تلاش درجهت انعکاس کامل دستاوردهای دفاع مقدس را بویژه در آثار و تولیدات فرهنگی هنری منطقه پاوه و اورامانات خواستار گردید.

دکتر محمدی خوشحالی خود را به جهت حضور در جمع مردم اصیل اورامانات و نیز برگزاری اولین جلسه فرهنگ و رسانه و هنر در سطح شهرستان اعلام داشت و گفت: پاوه منطقه ای با غنای فرهنگی است، نقطه ای که در سطح استان را نتوان یافت که چنین جایگاهی را داشته باشد.

محمدی تصریح نمود: یک موسسه فرهنگی بدون هنرمند نمی تواند کاری را از پیش ببرد، ارشاد و فرهنگ اسلامی شهرستان متعلق به همه ی شماست و نیاز به حمایت همگی دارد.

وی با اذعان به کمبود اعتبارات به تجربه ۲۱ سال خدمت خویش در فعالیت های فرهنگی پرداخت وگفت: مشکلات در عرصه ی فرهنگی همه گیر است و مختص شهرستان خاصی نیست ، اگر از سازمان هایی که اعتبار در اختیار دارند کمک نگیرد واقعا نمی توانید دوام بیاورد.

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به محدودیت اعتبار در بخش فرهنگی اذعان نمود و گفت: بخش فرهنگ اعتبارش محدود است و از طرفی این همه زیرشاخه نیز دارد، زیر شاخه هایی که همه متوقع اند و توقع هایشان گاهاً نیز بجاست، وقتی استادی ۱۲ جلد کتاب را چاب می کند و منی که پشت میزی نشسته ام باید یک پون ویک اعتبار به ایشان بدهم ، تا رضایتمندی نسبی ایجاد گردد.

محمدی گفت: همه ما می دانیم هنرمندهای ما برای پول واعتبار کار نمی کند، اصحابی که با ما کار می کنند اول عشق به کار فرهنگی داشته اند وبعد وارد عرصه فرهنگی شده اند.

وی در ادامه نحوه حمایت از نویسندگان را خرید کتب منتشره آنان دانست و گفت: ما در حمایت از نویسندگان بخشی داریم که در آن مجوز خرید صادر می نماید، البته این حمایت چشمگیر نیست، به هرحال نویسندگانی که کتاب خویش را چاپ می کنند حالا چه در داخل ویا خارج استان یک نمونه کتب مورد نظر را طی درخواستی به رئیس شهرستان ارائه نمایند وآنها نیز به ما منتقل می نمایند وما نیز درکمیته خرید مطرح می کنیم وما دراینجا یک عذرخواهی می کنیم مقدار خرید ما محدود است اما برای دلخوشی تقریباً خوب است مثلا هزار جلد کتاب رقم واعتباری نیست، کتابخانه ما خالی است وروز به روز دارد پائین می آید بلاخص در فرهنگ مکتوب وما موظف از فرهنگ مکتوب دیارمان دفاع کنیم،

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به اهمیت سایت های شهرستان پرداخت و گفت: سایت هائی که درشهرستان پاوه وجود دارند، درکمتر شهرستانی دیده ام، سایت هائی که اینقدر فعال و اینقدر پوشش جهانی داشته باشد.

دکتر محمدی شناخت نسبت به پاوه را مرهون تاثیر قلم دانست وگفت: پاوه اگر شناخته می شود بخاطر اصحابی است که با این قلم مقدس دارند کار می کنند، قلمی که خداوند بدان سوگند یاد می کند ، واقعاً زبان ما در قبال قلم وجایگاه آن ، وظیفه ی ما را دوچندان می نماید، ذائقه وتعهد شما را ارج می نهم وخویش را شرمنده ی قلم شما می دانم که نتوانستیم آنچنانکه در شأن ودرخور شما عزیزان باشد انجام دهیم.

این مقام فرهنگی در ادامه افزود: رسانه ها اینک در فضای مجازی مشغول به فعالیت اند، مسئولیتی دارند که دقیقاً به سان مرزداری است که اسلحه بدست دارد.

وی گفت: هرچند دست مان خالی است، لکن وظیفه داریم ازاین سایت ها به جد حمایت کنیم، حرکت تروریستی داعش را وقتی ریشه یابی می کنیم ومی بینیم، درادامه توانسته اند چند جوان را درمیان خود جذب نماید(هرچند که این جذب آنقدر کمرنگ هست که می توان از آن چشم پوشی نمود) ، اما این مهم برای ما یک ضرورت را ایجاد می نماید، که بیائیم توجه بیشتری به سایت هایمان نمائیم، کارهای فرهنگی را مورد توجه قرار دهیم وانجمنی که می تواند ۶۷۰ نفر هنرجو را درکنار هم قرار می دهد …به عنوان یک نعمت بدان بنگریم.

دکتر محمدی مطالبه گری مردم را خیلی کم دانست وگفت: تا زمانیکه درخواستی نداشته باشیم، کسی نمی آید واعتباری را برای شما در نظر نمی گیرد، خواهشی از شما ها دارم که با مقام های اجرایی جناب فرماندار، شهردار وجناب نماینده در ارتباط باشید ( جناب نماینده با مدیرکل ما تماسی برقرار نمودند و اعلام هرنوع همکاری را وعده نمودند) باورتان نمی شود، استان های دیگر از ماحصل ارتباط با نماینده چه مقدار اعتبار جذب نموده اند،

وی به تهیه بانک اطلاعاتی هنرمندان اشاره نمود و در ادامه درخصوص صدور کارت خبرنگاری گفت: از نظر معاون مطبوعاتی معتبرترین جایی که حتی بالاتراز خود معاونت مطبوعاتی کارتی را صادر نماید، بدون تردید صاحب سایت ویا صاحب نشریه است، یعنی شما به عنوان کسی که سایت دارید، برای خبرنگار می توانید کارت صادر کنید وبا نمایش آن بتوانید از همه ادارات وسازمان ها برای گرفتن خبر حضور به هم رسانید.

دکتر محمدی بحث بیمه بیکاری خبرنگاران را یک بحث کشوری دانست و در ادامه افزود: آنهائیکه بیمه شان قطع شده می توانند از معافیت مالیاتی تامین اجتماعی بهره جویند، البته معاونت مطبوعاتی همچنان پیگیرند وامیدوارم این بخش که وجه آن نیز کمتر است دوباره به جریان بیفتد

وی درخصوص تأسیس خانه مطبوعات در سطح شهرستان گفت: در هر استان مجوز یک خانه مطبوعات داده می شود وشهرستان ها می توانند دراین خصوص به تناسب، درخواست نمایندگی نمایند وکسی که می آید نماینده شهرستان پاوه شود حتماً باید از اصحاب رسانه ویا مطبوعاتی پاوه باشد، وبا توجه به شرایطی که خانه مطبوعاتی دارند طلب نمایندگی نماید ودر اینجا دفتری دایر نمایند، وهرکسی که فعالیت رسانه می نمایند باید عضو خانه مطبوعات شهرستان باشند وکسی باید مسئول خانه مطبوعات بشود که خود دارای بیمه باشد.

دکتر محمدی در ادامه تصریح نمود: اطلاع رسانی رسانه های شهرستان پاوه در سطح ملی است، من سایت های پاوه را دیده ام و جدیدترین اطلاعات را دارند واین نشان از دغدغه و رسالتی در حوزه رسانه است واین برای ما خیلی ارزشمند است.

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در ادامه وعده نمود: مشکلات انجمن موسیقی وانجمن نمایش ونیز تسهیل شرایط صدور مجوز موسسه نسیم اورامان وموسسه انتشاراتی را به معاونت هنری ونیز جناب آقای مدیر کل انتقال می دهم چون معاونت هنری با فرهنگی ومطبوعاتی ازهمدیرگر متمایزند،

وی به برگزاری جشنواره فرامرزی اشاره نمود وگفت: مقرر برآن است جشنواره فرامرزی ومطبوعات درغرب کشور با حضور ۵ استان مجاور عراق در کشور برگزار کنیم انتظار داریم شما نیز حمایت و کمک کنید وقطعاً معاونت فرهنگی وزرات در استان شرف حضور می یابند واعتبار وامتیازات ویژه ای را می تواند برای استان در پی داشته باشد.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان پاوه نیز ضمن عرض خیرمقدم وتبریک انتصاب شایسته دکتر محمدی به سمت معاونت فرهنگی ومطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به تشریح فعالیت های کارکردی در طول دوران تصدی پرداخت وگفت: در دی ماه ۹۱ زمانیکه تقبل مسئولیت مدیریت ارشاد را پذیرا شدم تنها یک خانه موسیقی آن نیز بدون مجوز رسمی فعالیت داشت. خوشبختانه اینک علاوه بر کسب مجوز بیش از۱۵۰هنرجو در این مرکز هنری مشغول به فعالیت می باشند.

دکتر هدایت محمودی در ادامه به راه اندازی سایر تشکل های هنری پرداخت وگفت: دراین مدت انجمن موسیقی با ۲۵۰ نفر فعالیت هنری خویش را شروع نمود، سینما فرهنگ پاوه که آرزوی مردم شهرستان بود با حمایت مسئولین محترم بعداز سالها انتظار تأسیس کردیم، الان خانه عکاسان وخانه سینما مجوز گرفتیم متاسفانه فضا برای تأسیس وراه اندازی انها نداریم.

وی در ادامه گفت: انجمن دف را با هدف غنی سازی دف نوازی شهرستان مجوز گرفتیم وان شاءالله درهمین ایام شروع به فعالیت می نمایند.علی رغم مشکلات وکمبود اعتبارات کارهای شاخص دیگری از جمله ۱۵۰ برنامه درسطح کیفی برگزار نمودیم.

محمودی در ادامه افزود: متاسفانه بودجه فرهنگی شهرستان پاوه در سال ۹۵ معادل ۴ میلیون تومان بوده که به هیچ وجه کفاف شرایط مورد نظر نیست وسبب گله مندی اصحاب فرهنگ وهنر دیاراز اداره متبوع گردیده است.

وی در خاتمه از حمایت های امام جمعه پاوه وشورای فرهنگ عمومی شهرستان در تمام مراحل تقدیر وتشکر نمود و با توجه به رویکرد جناب آقای جعفری دراستان کردستان، این امیدواری وجود دارد که در این دوره توجه بیشتر به شهرستان های استان به عمل آید.

دراین نشست، آقایان محمدی راد، مرادی وشریفی روسای محترم ادارات فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان های جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی، آقایان: مصلح قادری مدیر پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه پاوه ، محمدفاروق یوسفی مدیر سایت پاوه پرس، ابراهیم شمس مسئول موسسه نسیم فرهنگ اورامان ، عدنان مرادی مدیر موسسه انتشاراتی در شرف صدور مجوز، مظفر ولدبیگی مدیر سایت ده نگی نوریاو، شهریار انصاری مسئول انجمن نمایش پاوه، پیمان حسن زاده مسئول انجمن موسیقی پاوه و سرکار خانم عباسی کارشناس مطبوعاتی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان شرف حضور داشتند وهریک به تناسب حیطه ی کارکردی سوالات وپیشنهاداتی درخصوص توجه به رسانه های محلی، احداث فرهنگسرا، توسعه سالن ارشاد، تشکیل خانه مطبوعاتی، بیمه خبرنگاران، کارت خبرنگاری، تسهیل شرایط صدور مجوز تعدادی از موسسه های فرهنگی شهرستان، حمایت از نویسندگان، خرید کتب نویسندگان محلی، روز خبرنگار، موزه قرآن شناسی، مشکلت حوزه نمایش و موسیقی و… می توان نام برد. (لازم به ذکر است عدم حضور خبرنگاران ایرنا، سلام پاوه و هزارماسوله دراین نشست مشهود بود)

در پایان جلسه از سوی اصحاب رسانه و مدیران انجمن های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاوه تابلو فرشی به رسم یادبود تقدیم خانم دکتر محمدی گردید. علی ایحال از دیگر برنامه های کاری معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه می توان به بازدید از بخش های مختلف فرهنگی وهنری شهرستان ونیز نشست تخصصی با روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاوه وتصمیم گیری در خصوص نحوه برگزاری روز خبرنگار در سطح اورامانات بود.بدون دیدگاه

نقد و بررسی

مهمترین اخبار