عملکرد شورای چهارم و تاثیر آن در انتخابات پیش رو / انکار واقعیت ها، نتیجه اش جز آسیب زدن به جامعه شهری پاوه نیست

آشنا حسن زاده؛

عملکرد شورای چهارم و تاثیر آن در انتخابات پیش رو / انکار واقعیت ها، نتیجه اش جز آسیب زدن به جامعه شهری پاوه نیست

عملکرد شورای چهارم و تاثیر آن در انتخابات پیش رو / انکار واقعیت ها، نتیجه اش جز آسیب زدن به جامعه شهری پاوه نیست

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ بدیهی است هر مجموعه ای بعد از اتمام زمان فعالیتش، عملکرد آن مورد بررسی و سنجش قرار خواهد گرفت و شورای چهارم شهر پاوه نیز، از این قاعده مستثنی نیست. در طی ماه های گذشته، همواره در محافل عمومی و رسانه ای بحث هایی درباره کارآمدی و ناکارآمدی نهاد شورا در دوره چهارم، مطرح بوده و هست.

از رهیافت بررسی اظهارات منتقدین، می توان بعضی نکات قابل توجه را دریافت و نتیجه گیری کرد. نکاتی منجمله عدم انسجام درونی، شهردار غیر بومی، نقص در اجرا و پیگیری مطالبات زیر ساختی و…

اما آنچه در این میان جالب به نظر می رسد اینکه در کمال ناباوری بیشتر این انتقادات متوجه سه نفر اقلیت شورایی است که عملا نقش رسمی و جایگاه ویژه ای را در میان همین نهاد بدست نیاورده و مخالفان عموما آنها را مقصر ناتمامی بعضی از وعده های داده شده یا ایجاد شده در ذهن شهروندان می دانند.

پرسش اساسی این است که آیا ممکن است در حسن نیت برخی دوستان مقداری شک نمود و یا بایستی از دریچه چنین دیدگاه اعضا مورد نظر را بازخواست و در ادامه حذف کرد.

برای هر شهروند منطقی و منصفی مبرهن است که اقلیتی بتواند در مقابل اکثریتی ثابت در طول چهار سال در سیستمی تعریف شده مانند شورا _ که تمام تصمیمات براساس رای اکثریت می باشد_  بتواند تاثیر کامل و چندانی در تصویب و اجرای نهایی برنامه ها داشته باشد. اصولا اقلیت در مقابل اکثریت ناتوان است.

همانگونه از آغاز شروع به کار شورای چهارم شاهد بودیم شورا در یک پروسه غیرقابل انتظار و شاید باور نکردنی و شاید بیشتر با وجود بسیاری از مسائل تاثیرگذار بیرونی به اکثریتی چهار نفره در مقابل اقلیتی سه نفره تقسیم شدند و از همان روزهای اول امیدهای مردم برای یک شورای منسجم و متحد کمرنگ شد که در این تقسیم می توان هرکدام از طرفین را به گونه ای مقصر دانست ولی در این جریان شاید آشکارتر از همه وقایع تاثیر جریانات بیرونی و غیرمرتبط با شورا بود که بر رای بعضی از اعضا به وضوح تاثیر گذاشت.

دو قطبی شدن شورای چهارم در روزهای اول و رنگ باختن امیدها به داشتن شورایی متحد و منسجم، در عمل تمامی برنامه ها و وعده های اساسی مطرح شده که اتفاقا عمدتا از اهداف اقلیت ۳نفره بودند غیرقابل اجرا می نمودند. و تنها باید منتظر اجرای برنامه هایی می بودیم که چنان تغییری مشهود در وضعیت نامناسب به جای مانده از شورای سوم ایجاد نمی کردند. ولی با این حال نیز اقلیت سه نفره از فعالیت خود نکاسته و مصرانه بر پیگیری و به نتیجه رساندن برنامه های خود پافشاری می کردند که خوشبختانه به گواه شاهدان نزدیک به موضوع مانند کارمندان شهرداری و شرکتهای طرف قرارداد و حتی کارگران خدماتی شرکتی روند نابه سامان بودجه و منابع شهرداری علاوه بر بحران و رکود اقتصادی جاری در کشور در این چهار سال رو به ثبات و مثبت شدن گام برداشت و شاهد رشد قابل ملاحظه ی  درآمد و اموال شهرداری که همانا درآمد و اموال عموم مردم می باشد هستیم.

تغییرات مثبت و مشهود در کمیسیون های معاملات و کمیسیون ماده ۱۰۰ منجمله قرارداد جایگاه گازرسانی که قبلا بصورت بیش از ۷۰درصد به نفع پیمانکار و تنها کمتر از ۳۰درصد به نفع شهرداری بود به قراردادی که در آن حق شهرداری  به بیش از ۸۰ درصد و پیمانکار به کمتر از ۲۰ درصد می باشد یکی از این اقدامات دلسوزانه و نتایج مفید است که نبایستی به راحتی از کنار آن عبور کرد. کسب درآمد ماهیانه میلیونی از مجرای یک درآمد پایدار از طریق تغییر سیاست های نهادی است که جز با از طریق شفافیت در نوع قرارداد آن و قراردادهای مشابه دیگر ،  امکان برای ظهور و بروز نمی یافت.

رعایت حقوق عموم شهروندان در ساخت و سازها طبق قانون در کمیسیون ماده ۱۰۰ و عدم اجازه به متخلفین برای ساختن مجتمع های بدون پارکینگ و سر به فلک کشیده که عملا بافت دارای ارزش پلکانی شهر را مورد هدف قرار داده بودند.

این عرف ناخوشایند یعنی تلاش در جهت کسب حداکثر سود دلالان و ساخت و ساز کنندگان، بدون درنظرگرفتن حقوق مردم و همسایگان، در نتیجه این اعمال قانونها و رعایت ضوابط قانونی تراکم طبقاتی و… ، جریمه متخلفان در کمسیون مربوطه، عملا هزینه انجام چنین تخلفاتی را بالا برد و دستاورد آن حراست از رفاه بیشتر شهروندان و ارتقا قابلیت زیستی شهری پاوه بود که انکار آن به نظر قابل توجیه نمی باشد.

از دریچه تحلیل واقعیات و نه انکار آن ها، نبایستی انضباط مالی شهرداری در این دوره و قانون مدار بودن آن در حصول نتایج مثبت اعضاء فعال شورای چهارم را بی تاثیر پنداشت به گونه ای که عملا نهاد شهرداری با همراهی و مشایعت شهرداران همسو در ایجاد این نظم نوین تاثیر به سزایی داشتند.

در فعالیتهای عمرانی هم در طول این دوره، علیرغم وجود رکود و کمی بودجه عمرانی شهرداریهای سراسر کشور، شهرداری و بالاتبع آن شورای دوره چهارم، توانست از خود یادگارهایی مانند هم سطح کردن پیاده روهای میدان شهدا تا میدان مولوی را به جای بگذارد. در دیوار چینی و پله بندی کوچه ها بعضا با همیاری خود شهروندان باتوجه به توپوگرافی خاص پاوه که هزینه هایی کمرشکن را میطلبد این شورا از هیچ اقدامی دریغ ننموده اند. گازسوز نمودن کارخانه آسفالت و تهیه قیری فراوان جهت استفاده و حتی ذخیره آتی کارخانه با رایزنی ها و پافشاریهای فراوان و دلسوزانه  تنها اشاره به بخش هایی از این پیگیری ها و تلاش ها است.

حفاظت از اموال شهرداری و بیت المال شهروندان به گونه ای که یک متر زمین و فضای متعلق به شهرداری به ناحق واگذار نشده و حتی توانسته اند بیش از چند قطعه زمین در توافقات مختلف با مالکین به اموال شهرداری و شهر اضافه نمایند، نتیجه حضور چهره هایی بود که نمی توان از آنها به راحتی گذشت .

لاجرم بسیار عادی و طبیعی است که عملکرد این دوره شورا مخالفین سر سختی را هم به همراه داشته باشد. فرآیند سالم سازی روند اداری و درآمدی شهرداری پاوه کسانی را آزرده که همواره منافعشان در بی قانونی و رانت و امتیازات ویژه می باشد، این مخالفان قطعا دست به هر اقدامی در جهت تخریب و ناکارآمد نشان دادن  فعالین شورای چهارم که همان بر هم زنندگان درامدهای میلیاردی نامشروع شان زده و در هیچ زمان و هیچ فرصتی هم در جهت تخریب چهره های مردمی و فعال شهر ساکت نخواهند نشست. بدون شک بی انصافانه تنها به خاطر قطع دستشان از غارت اموال عموم مردم،   برکوی  و برزن ندای   عدم موفقیت شورای چهارم  را سردهند و ناکارآمدی آن را فریاد می کنند.

امید که منتخبین شورای پنجم افرادی با علایق عام النفعه و دلسوز واقعی عموم مردم و مدافعان حقوق کوتاه مدت و دراز مدت شهرمان باشند.۱۲ دیدگاه

  آنتی راه پیما اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۸
  0
  0

  اثرات شورا رو در رای ها و نتیجه اش دیدیم. واقعیت ها رو شما انکار میکنید

  paeman اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۵
  0
  0

  شورابایداینقدرپشت هم باشن که اگرنماینده مجلس درحقشون جفاکردهمه پشت هم باشنووهمشهری خودشونونفروشن

  paeman اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۳
  0
  0

  واقعاشورای شهرپاوه هفتاددرصدشون به فکرپول دراوردن وسرکاربردن خانواده واقوامشونن وواقعاکاری برای توصعه وقشنگی شهرانجام ندادن مردم مادیق کردن یه پارکی توجاده پردش گری دره نیشه داشته باشن که ندارن مامهنانامون خندیدن گفتن نوشتین جاده تفریحی گردشگری ولی جایی برای نشستن وغذاخ ردنوگردش نداره دره نیشه.متاسفانه همش شده عشیره بازی وبعداینکه شدن شورا همون عشیره خودشونم فراموش میکنن همه واسه پاوه خدمت کنین موزاییک کردن کاری نیست عزیزمن

  شهروند اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  0
  0

  آقای حسن زاده طرف داری از حق می کند و حقیقت گو است خانواده ای هستند طرفدار رهبری و انقلاب و احترام به ولایت فقیه

  فرهنگی اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸
  2
  1

  مرحبا به شما کاک آشنا – متاسفانه ما باید چندین دهه تاوان انتخاب های غیر هوشمندانه و عشیره ای را بپردازیم تا مردم دیارمان به بلوغ فکری اجتماعی برسند .به نظر من برای رسیدن به آن روز باید ما متحمل این نابسامانی ها باشیم . ماهیت شخصیتی و فکری افراد شورای فعلی برای همگان واضح و آشکار است . ما باید از انتخاب فردی که در صحبت های عادیش ادبیاتی عوامانه و …. دارد خودداری بکنیم . حیف این ملت و این فرهنگ نیست نماینده اش در محاوره اش ادبیات …. داشته باشد .

  شهروند اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
  1
  0

  رحمت بر پدرت مطالب جالبی بود اما….

  نیما اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۳
  2
  0

  اصلا متن جالبی نبود اقای حسن زاده انگار شما دارید به جنگ میروید این متن اخر به رنگ قرمز درست نیست ان را حذف کنید در ضمن لطف کنید طومار عملکرد مهم شورای چهارم را هم برای ما بنویسید اخه چه کاری این شوراها کرده اند

  همشهری اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۹
  2
  5

  براستی که صداقت و فعالیت سه نفر از اعضای شهر بر کسی پوشیده نیست امیدواریم مردم با چشمانی باز رای خود را آگاهانه انتخاب نمایند و از حضور افراد سود جو و منفعت طلب در شورای شهر جلوگیری کنند سپاس از آقای حسن زاده برای مطلب جامع و کاملشون

  پاوه ی عزیز اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۶
  1
  2

  ضمن تشکر ازاحساس مسئولیت نویسنده محترم اگر ۲۰ صفحه هم مینوشتی با اون ۲ کلمه اخر خط قرمز همه رو کم ارزش کردی

  فرهنگی اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۰
  1
  1

  یه جوری حرف می زنید انگار شورای چهارم یه مدینه فاضله رو تحویلمون دادند . به جدول کشی و لکه گیری خیابانها میگید توسعه؟ شهر پاوه طی ده پانزده سال گذشته یه روند ثابت جمعیتی رو داشته ولی توسعه و آبادانی. .. تا ترکیب شوراهای ما ترکیبی ناهمگون باشه وضعیت روز به روز بدتر میشه . در حسن نیت جناب یوسفی و عبدی و اسلامی نیا برای ساماندهی فضای شهری پاوه شکی نیست . اما تا این اختلافات جناحی در تصمیم گیرها دخیل باشه پاوه همون شهر ده و بیست سال گذشته ست

  عدالت خواه اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۲
  2
  1

  ای روه اداو بابه ت چرمه

  منصف اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۲
  5
  2

  نمردیم و فردی آمد و از سرزنش و تخریب این اقلیت مظلوم شورا دفاع کرد…..این افراد از زندگی شان مایه گذاشته اند….اما در بین تعدادی مردم نوعی تخریب می شوند که انگار غارت گر اموال مردم اند.همین سایت پاوه پرس اگر نبود آیا شورا تا به این حد به زندگی مردم نزدیک می شد؟؟!!!

نقد و بررسی

مهمترین اخبار