ضرورت تغییر نیروهای ضعیف وکاربست تمامی اندیشه ها در سطوح مدیریتی استان (بلاخص اهل سنت واهل حق)

نامه سرگشاده فعالین سیاسی استان خطاب به استاندار کرمانشاه:

ضرورت تغییر نیروهای ضعیف وکاربست تمامی اندیشه ها در سطوح مدیریتی استان (بلاخص اهل سنت واهل حق)

ضرورت تغییر نیروهای ضعیف وکاربست تمامی اندیشه ها در سطوح مدیریتی استان (بلاخص اهل سنت واهل حق)

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، جمعی از فعالین سیاسی استان، درنامه ای سرگشاده خطاب به استاندار کرمانشاه ضمن تمجید از فعالیت های مثبت نامبرده در زلزله ی اخیر، برضعف ها وضروت تغییرات مدیریتی سطح استان تصریح گردید وخواستارتشکیل کمیته ی انتصابات با مشورت از نیروهای مطلع وآگاه بمنظوراستفاده از نیروهای واجد شرایط بومی ، بلاخص اهتمام به مطالبات تمامی اندیشه ها وسهیم نمودن مردم اهل سنت و اهل حق درسطوح مختلف مدیریت استان گردیدند.، توجه کاربران ارجمند را به مفاد نامه سرگشاده به شرح ذیل معطوف می نماید

جناب آقای مهندس بازوند ، استاندار محترم کرمانشاه

سلام علیکم

ابتدای سخن را با این پیام الهی  مزین می نماییم که :«قُل إنَّما أَعِظُکُم بِواحِدَه أَن تَقُومُوا لِلّهِ مَثنی وَ فُرادی… (۱)

سخن خداوند در بر دارنده ی دو مطلب مهم است : اول. بیان خیر و صلاح عمومی و نه چیز دیگری ، دوم. وضع موجود مطلوب نیست، وضع مطلوب آن چیزی است که باید تلاش و حرکت شود تا با اراده و اقدام فردی و جمعی به آن رسید . ریشه تمام دگرگونی ها، اصلاحات فردی و اجتماعی بهره برداری از تمامی اندیشه هاست. هنگامی که از تمامی اندیشه ها برای برطرف نمودن نابسامانی های جامعه استفاه گردد ، سرمایه های مادی و معنوی آن جامعه، بیهوده از میان نمی رود.

پس از انتخابات ریاست جمهوری مردم درانتظار این بودند تا با تغییرات مدیریتی در کلیه ی سطوح اجرایی استان ، ضعف های گذشته برطرف و با سپردن مسئولیت ها به نیروهای شایسته و خدوم مرهمی بر آلام مردم این استان در زمینه های اجرایی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی گذاشته شود . ناگهان قهر طبیعت مصیبتی دیگر بر مصیبت های موجود افزود و مردم را در عزای از دست رفتن تعداد زیادی ازهم استانی های خود نشاند و ویرانی هایی در تعدادی از شهرها و روستا های مناطق زلزله زده بوجود آورد وتغییرات اجتناب ناپذیر مدیریتی را تحت شعاع خود قرار داد .

گویی طبیعت نیزهمگام با اوضاع نابسامان مدیریت استان می باشد . حادثه ی اسفناک زلزله علاوه بر وارد آوردن خسارات مالی ،جانی و ویرانی، بحران زدگی مدیریت بحران استان را به نمایش گذاشت وشاید بر جنابعالی آشکار کرد که با مدیریت موجود نمی شود بر مشکلات استان فائق آمد .

البته بودند مدیرانی که مشفقانه و مدبرانه تلاش کردند و شایسته تقدیر و تشکر هستند . اگر امداد رسانی مردم ایران و حضور همه جانبه ی جناب عالی در نقاط زلزله زده نبود باید شاهد فاجعه ای بزرگتر می بودیم. تلاش برای رفع احتیاج هاو نیازمندی های روز مره مردم زلزله زده، اسکان موقت و اسکان دائم آن ها باید در رأس همه ی امور باشد، اما این مهم نباید موجب غفلت از تغییرات مدیرانی ناکار آمد و ضعیف که در فکر نگهداری منصب خود می باشند گردد .

پس از انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل کابینه ، انتظار می رفت از جانب دولت فردی واجد شرایط، آشنا به معضلات، توانمندی ها و نیروهای انسانی استان از بین نیروهای بومی به عنوان استاندار کرمانشاه منصوب شود . برای این منظور افرادی که دارای شرایط احراز بودند معرفی شدند . دولت تصمیم گرفت تا از نیروی بومی برای این سمت در استان ها استفاده ننماید. گرچه به این تصمیم اعتراض جدی وارد است ،  (از قدیم گفته اند که. :  ظلم به سویه عدل است )، اما چون برای همه ی استان ها چنین عمل شده است ، حامیان دولت تصمیم اتخاذ شده را پذیرفته و آماده همکاری و کمک به نماینده ی سیاسی دولت در استان می باشند .

می دانیم تغییر معاونین،مدیران کل استانداری ، فرمانداران ، بخشداران و پیشنهاد تغییرمدیران کل ضعیف و ناکار آمد سایر دستگاه های اجرایی حق جناب عالی می باشد، اما این حق نباید موجب نادیده انگاشتن حق مردم که مهم تر و اساسی تر است گردد و آن استفاده از نیروهای واجد شرایط بومی برای همه ی سطوح در تغییرات مدیریتی می باشد .

مسئولیت ها از نگاه اعتقادی ما امانت هایی است که باید به اهلش ( افراد واجد شرایط و شایسته ) برگردد. تصمیم گیرنده برای تغییرات مدیریتی بین افراد، عمل قضاوت انجام می دهد و باید به عدالت قضاوت نماید. (۲)

اگر دوفرد بومی و غیربومی  شرایط احراز مساوی برای  یک سمت را داشته باشند به حکم عقل ، نیروی بومی در اولویت می باشد ، اما اگر نیروی واجد شرایط بومی نبود استفاده از نیروی غیر بومی مشکلی نیست . سپرده شدن افزون بر نصف مدیریت دستگاه های اجرایی استان به افراد غیر بومی ( در حالی که در استان افرادی واجد شرایط و حداقل همسان با مدیران غیر بومی. وجود دارد ) نه تنها عادلانه نیست بلکه ظلم در حق نیروهای بومی است .

مشورت با نیروهای مطلع، با تجربه و کارشناس که خود در پی قرار گرفتن در پست های مدیریتی نیستند و تشکیل کمیته انتصابات از این افراد جهت مشورت امری است ضروری و اجتناب نا پذیر، زیرا شور و مشورت با افراد آگاه و دارای تجربه در امور اجرایی مشارکت در عقول دیگران است و به پی آمدی  مثبت منجر خواهد شد. (۳)

تا کنون جناب عالی دو مورد انتصاب در استانداری (حوزه استاندار ، مسئول پشتیبانی مستقر در تهران) انجام داده اید که هردو نیرو خارج از استان می باشند . سؤال این است که آیا در بین کارشناسان استانداری افرادی واجد شرایط در حد این دو فرد محترم نبوده است ؟ آیا این بی توجهی به نیروهای موجود استان نیست ؟ در حالی که افرادی شایسته برای این منصب ها وجود دارد. ضمن تأکید مجدد بر حق حضرت عالی برای تغییر در همکارانت و ضروری بودن  تغییرات در رده های مختلف مدیریتی ، اما تداوم روند انتصاب نیروهای غیر بومی عکس العمل هایی از سوی فعالان سیاسی و حامیان دولت در پی خواهد داشت و وضعیتی مشابه اواخر دوره ی استاندار قبلی بوجود خواهد آورد که فضای جامعه را نا امید کننده و مانع از پرداختن جناب عالی به امور مهم دیگر می گردد .

شنیده ها حاکی است که نگرانی از بازتاب منفی ادامه این روند در افکار عمومی مردم استان از جانب بعضی از تصمیم گیرندگان در وزارت کشور متذکر گردیده است که پاسخ به آن این بوده : تأثیر منفی نخواهد داشت و اگر هم داشته باشدبرطرف می شود !

اگرفعالان سیاسی تا به حال سکوت نموده اند، به خاطر دادن فرصت به مدیریت ارشد استان برای به دست آوردن شناخت کافی از اوضاع مدیریتی و نیروهای موجود و متعاقب آن عدم انحراف اذهان عمومی از کمک به زلزله زدگان بوده است . ( بررسی اقدامات انجام شده در مناطق زلزله زده و امداد رسانی ، تدابیر اندیشیده شده توسط دستگاه های ذیربط به منظور اسکان موقت و دائم مردم مناطق مذکور در روزهای آتی در نشست فعلان مدنی اجتماعی و سیاسی استان مورد بررسی قرار خواهد گرفت ) .

از جناب عالی انتظار می رود برنامه های خود را جهت تنویر افکارعمومی با اولویت دادن به رفع نابسامانی های زلزله زدگان. (همان طور که تا کنون چنین نموده اید و تقدیر و تشکر از تلاش های گسترده شما) درزمینه ی رفع نابسامانی ها درابعاد اقتصادی، اجتماعی،  فرهنگی ، سیاسی ، ایجاد اشتغال ، رفع بیکاری و نابسامانی های مدیرتی که خود را در بحران اخیر زلزله نمایان  نمود، چگونگی تحقق مطالبات مردم اهل سنت و اهل حق ( که در انتخابت ریاست جمهوری با درصد بالایی به آقای روحانی رأی دادند و ایفای نقش نمودند و سهم دارند) تا رفع تبعیض از آن ها شود، خصوصا سهیم نمودنشان در مدیریت استان ( تا نزدیک شدن به سهم واقعیشان )، حداقل در مناطق خودشان اعلام فرمایید .

بدیهی است پاسخگویی به موارد مطرح شده فوق رضایت افکار عمومی و حمایت و یاری تمامی مردم ، سازمان های مردم نهاد ، فعالان سیاسی و حامیان دولت را در پی خواهد داشت . برما جز رسانیدن آشکار پیام، وظیفه ای دیگر نیست .(۴) از خداوند منان برای جناب عالی در انجام وظایفتان موفقیت مسئلت داریم .

۱٨آذر٩۶

پیرصاحب عرفان  ، تجری شهاب ، حقانی فتح الله ، صمدی حمیدرضا ، فتاحی ابراهیم ، نریمانی صمد

—————

پی نوشت ها :

۱- آیه ۴۶ سوره سبأ .

۲ – برداشتی آزاد از آیه ۵٨ سوره نسأ .

۳- استنباط از فرموده حضرت علی (ع) غررالحکم حدیث ۱۵۰٩ .

۴-سوره یس ، آیه ۱٧ .یک دیدگاه

  فرهنگی پاوه ای آذر ۱۹, ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۳
  0
  0

  از لفظ بومی و غیر بومی حال انسان دچار نامیدی و یاس می شود.
  بومی یعنی چه؟غیر بومی یعنی چه؟
  انسان لایق و سزاوار این لفظ قرانی ، انسانی و علمی است!
  این فقط در اورامانات و مخصوصاً شهر پاوه مطرح است و بس.این فکر کهنه و منحوس باید دور ریخته شود.ولی متاسفاً عده ای تحصیلکرده و به ظاهر روشنفکر بیشتر این الفاظ را بکار می برند.
  فقط به دلیل منافع شخصی

نقد و بررسی

مهمترین اخبار