ضرورت بازسازی بافت‌های فرسوده شهرستان پاوه / کیهان حاتمیان

ضرورت بازسازی بافت‌های فرسوده شهرستان پاوه / کیهان حاتمیان

ضرورت بازسازی بافت‌های فرسوده شهرستان پاوه / کیهان حاتمیان

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، زلزله هیچ گاه خبر نمیکند و قابل پیش‌بینی هم نیست ، وقوع این پدیده در اثر فشار یاجدایی صفحات سازنده پوسته زمین رخ میدهد .

وجود زلزله برای حفظ نظم وبقای کره زمین الزامی است.

 زلزله نه آزمایش است ونه عذاب الهی ، تنها مقصران و مجرمان خسارت های زلزله  دوقشر بیش نیستند، مردم و مدیران شاغل در امر برنامه ریزی شهری ، مگر نه آن است که هر روز، بارها  ژاپن در اثر این پدیده میلرزد، پس چرا آنچه در ازگله ، بم ، طبس و رودبار رخ میدهد آنجا اتفاق نمی افتد.

آنان یک بار وآن هم برای همیشه هزینه مقاوم سازی بناهای مسکونی خویش  را هزینه می نمایند ، درآرامش بسر می برند و دیگر نیازی به صرف هزینه های مضاعفنیستند.

شهر پاوه از منظر زلزله خیزی درسطح استان ، در منطقه با خطر بالای زلزله قرار دارد واین خود پیام گویایی را مخابره می نماید. ( نقشه ی ذیل )

زاگرس یک گسل سراسری در جهت شمال غربی جنوب شرقی است که از مریوان تا شمال تنگه هرمز ادامه دارد وسبب جابجایی وشکسته شدن لایه ها میشود ، شهر پاوه در ناحیه زاگرس مرتفع ودر پهنه زلزله خیز آن قرار دارد

 پس لازم است مردم بزرگوار شهرستان جهت پیشگیری از خسارت های احتمالی ناشی از وقوع این پدیده نسبت به بازسازی بافت‌های فرسوده و قدیمی محل سکونت خود تدابیر لازم را اتخاذ نمایند

هدف از این نوشتار صرفا افزایش سطح آگاهی مردم درجهت کاهش خسارت های ناشی از وقوع احتمالی این پدیده میباشد تا ان شاءالله شاهد تکرار آنچه در استانمان روی داده نباشیم

راهنمای نقشه سمت چپ بیانگر میزان زلزله خیزی بخشهای مختلف استان با رنگ قرمز رانشان می دهد ، بدیهی است  براساس نقشه ، پاوه در منطقه با خطر بالای زلزله قرار دارد .

نقشه ذیل گسل های فعال کشور را با نمایش خطوط قرمز رنگ نشان می دهد گسله جوان اصلی زاگرس وامتداد آن، به وضوح موقعیت پاوه وقرارگرفتن درحاشیه امتداد گسل را نشان می دهد.

درذیل نیز نقشه شماتیک گسله زاگرس (با نمایش خط آبی) ومیزان فعالیت آن را نظاره گر هستیم

علی بیت‌اللهی مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در دو نقشه ی ذیل اطلاعاتی را منتقل می نماید که درجای خود می تواند مفید قلمداد گردد: زلزله‌های تاریخی رخ داده در منطقه مورد مطالعه با ستاره‌های زرد رنگ و زلزله اصلی جدید رخداد با ستاره قرمز رنگ نمایش داده شده است. پس از رسم رخداد‌هایی که از سال ۲۰۰۶ تا به حال در منطقه اتفاق افتاده است که حدودا ۱۰۴۳ زلزله با بزرگای بالای ۵/ ۲ که توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری ثبت شده است ، منطقه مورد مطالعه منطقه بسیار فعال است که با توجه به نزدیکی رومرکز زلزله و پس‌لرزه‌ها به گسل پیشانی کوهستان در نظر اول می‌توان آن را گسل مسبب این زمین لرزه دانست.

نمایش رومرکز زلزله‌های رخداده در دوره نوین دستگاهی ثبت شده توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری (دایره‌های زرد رنگ)

این نقشه حکایت بر آن دارد پیوسته در منطقه زلزله هایی روی داده که بدلیل عدم تاثیرگذاری بیرونی  کمتر مورد توجه واقع شده است، به هرحال باتوجه بدانچه گفته شد می طلبد در احداث های جدید علاوه برنظارت موکد مسئولین ذیربط ، مقاوم سازی بافت فرسوده مورد توجه جدی مردم ودولت قرار گیرد.۳ دیدگاه

  میهمان آذر ۱۱, ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
  2
  2

  با سلام
  توضیحات شما درباره گسل های فعال و قرار گرفتن پاوه بر روی گسل شمال غربی و جنوب شرقی و همچنین لزوم بازسازی بافت های فرسوده کاملا درست است اما اینکه میگویید زلزله نه آزمایش است و نه عذاب الهی کاملا اشتباه است و دقیقا مخالف نص صریح قرآن و احادیث پیامبر( ص) است

   ....... آذر ۱۱, ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۶
   1
   2

   هر آنچه اتفاق می افتد می تواند آزامایش باشد و هست. از عدم بی اعتنایی به علم تا نادیده گرفتن تکنولوژی تا فراموش کردن خدا و اخلاق . الخ…. انسان در هر لحظه آزمایش می شود . انسان وارد دنیایی شده است که بی ثبات است و در گردش است و پویا است و ما بعنوان بخشی از این پویایی هرنوع عکس العمل و رفتار مان نسبت به تحرکات و وقایع زمین سنجش است…..
   اما عذاب حتی تنبیه نیست. تنبیه فرصت بازگشت و انابه دارد ولی در عذاب قصد باریتعالی واقعا عذاب انسان برای نوع رفتارش نادرستش و انکار لجوجانه در باره خالق و مخلوقات است…..
   هیچ فراری از واقعیات علمی که بر مبنای علم الهی استوار هستند نیست هرچند همه چیز را به خدا مرتبط می سازیم در حالیکه خدا فقط مسئولیت خیرات و حسنات را بعهده گرفته و عقوبات را متوجه نوع عملکر انسان می داند.

   هناسه آذر ۱۲, ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
   0
   0

   جالبه که این آزمایش و عذاب فقر قشر فقیر و ضعیف جامعه را رو هدف قرار میده میشه در این مورد هم توضیح بدین

نقد و بررسی

مهمترین اخبار