صدا و سیمای استان برنامه هایی خاص و متناسب با زبان و فرهنگ مردم اورامانات پخش نماید.

حیدر غلامی فعال سیاسی، مذهبی:

صدا و سیمای استان برنامه هایی خاص و متناسب با زبان و فرهنگ مردم اورامانات پخش نماید.

صدا و سیمای استان برنامه هایی خاص و متناسب با زبان و فرهنگ مردم اورامانات پخش نماید.

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، نشست سازمانهای مردم نهاد وفعالین عرصه های مختلف اجتماعی  شهرستان پاوه با حضور محمد ابراهیم الهی‌تبار معاون محترم سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه وهیئت محترم همراه در اولین روز بهمن ماه سال جاری درسالن جلسات فرمانداری پاوه برگزار گردید، جمعی از نمایندگان اقشار مختلف اجتماعی سخنانی را مطرح نمودند، که در ذیل  سخنان فعال مذهبی را جهت اطلاع تقدیم حضور کاربران ارجمند می نمائیم:

حیدر غلامی در سخنانی گفت: ضمن عرض سلام و خیر مقدم خدمت حضار گرانقدر به خصوص معاون سیاسی ـ امنیتی و اجتماعی استاندار و هیات همراه و تشکر از بانیان جلسه. عرف رایج چنین است که پس از انتصاب افراد به پست ها و مسئولیت های مدیریتی و اجرایی، سیل تبریک و تهنیت ها به سویشان گسیل می شود. اینجانب به خلاف عرف رایج، فعلا به معاون سیاسی ـ امنیتی و اجتماعی استاندار که به تازگی به این مقام منصوب شده اند، تبریک نمی گویم؛ اما برای ایشان که این مسئولیت سنگین را به دوش گرفته است، از صمیم قلب آرزوی توفیقِ خدمتِ دلسوزانه و شجاعانه را دارم؛ و اگر پس از سپری شدن دوران مسئولیتش، عملکرد مطلوبی داشت، آن وقت صمیمانه به ایشان تبریک و تهنیت خواهم گفت.

این فعال مذهبی اجرای حقوق شهروندی را در راستای پیشبردحقوق اساسی ملت ایران دانست وافزود: باتوجه به این که رئیس جمهور بر اساس اصل یکصدوسی و چهارم قانون اساسی، «منشور حقوق شهروندی» را به مثابه ی برنامه و خط مشی دولت، برای رعایت و پیشبرد حقوق اساسی ملت ایران اعلام کرده است، انتظار می رود نمایندگان و کارگزارانش در راستای اجرای آن، در حد توان تلاش نمایند.

 وی در ادامه گفت: شهروندی چنان که واضح است بدین معناست که اعضای یک واحد سیاسی تنها به اعتبار عضویت در دایره ملت و نه بخاطر نوع هویت یا جناح سیاسی و …  از حرمت و حقوق شایسته و همسان برخوردار شوند.

غلامی رای قاطع ملت ایران به خصوص مناطق قومی و مذهبی ـ ازجمله درپاوه و اورامانات ـ به آقای روحانی انتخابی آگاهانه و سنجیده مبنی بر امید در طرح و اجرای چنین برنامه و خط مشی هایی بوده دانست وگفت: بر این اساس انتظار می رود دولتمردان از تکرار کلمات و کلیاتی زیبا و دلنواز مانند کرامت انسانی یا شعارهایی چون عدالت، اخوت، ایران برای همه ایرانیان و … گذشته و زمینه‌ی تحقق این ارزش ها را فراهم نمایند؛ و ما نیز در عمل شاهد تحقق آنها در جامعه باشیم.

وی در خاتمه عرایض خویشخواسته ها ومطالبات خویش را به شرح ذیل طرح موضوع نمود:

 1. مشارکت چهره های مردمی و شایسته ی منطقه، در پست ها و مناصب مدیریتی، و عدم محروم کردنشان به بهانه های مختلف و خلاف قانون و منشور حقوق شهروندی
 2. حق قانونی و شهروندی مردم منطقه است که در اجرای مناسک دینی و تعلیم و تربیت مذهبی خود آزاد باشند؛ و دولت و مسئولین محترم نیز زمینه های تحقق این کار را فراهم نمایند. زیرا که هرگونه برخورد و ممانعت در این زمینه خلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی می باشد. لازم به ذکر است در این زمینه ـ حداقل در شهرستان پاوه ـ تا اندازه ی قابل توجهی، برخورد مسئولین مناسب و رضایت بخش بوده است.
 3. در منشور حقوق شهروندی آمده است « تشویق، حمایت و جلب مشارکت افراد، متخصصان، تشکل ها و نهادهای مدنی و خصوصی برای ارتقای فرهنگ عمومی و گسترش مطالبات همگانی و مقابله با هرگونه تعرض به حقوق شهروندی» . نقش مهم و حساس « سمن ها» در دنیای امروز، واضح و بدیهی است و نیاز به توضیح ندارد. سمن ها باید وصف مردمی بودن و غیر دولتی بودن خود را همراه داشته باشند؛ و دولت نیز در این راستا زمینه سازی و حمایت نماید.

لازم به ذکر است در چندسال اخیر به واسطه وجود مسئولین دلسوز (در راس آنان فرماندار محترم و تیم همراهشان)، در این زمینه در سطح شهرستان، شاهد فعالیت و رشد چشم گیری بوده ایم که قابل تقدیر می باشد. امید است که با همت و تلاش بیش از پیشِ مردم و مسئولین، شاهد رشد و گسترش «سمن ها» در زمینه های مختلف باشیم.

 1. توجه ویژه به شوراهای اسلامی شهر و روستا و عدم محدود کردن فعالیت آن ها به فعالیت های عمرانی در سطح شهرداری ها؛ و زمینه سازی و حمایت از آن ها جهت فعالیت ها ی فرهنگی
 2. تسهیل در روند مجوز دادن به روزنامه ها، مجلات و نشریات در منطقه
 3. حمایت و پشتیانی از اصحاب رسانه، در راستای اجرای وظیفه ی رسانه ای خود
 4. پاوه به عنوان بزرگترین شهر هورامی زبان در جهان (هرچند تعداد قابل توجهی از ساکنانش نیز به زبان غیر هورامی تکلم می کنند)، دارای برنامه های رادیویی و تلویزیونی به زبان هورامی باشد.
 5. صدا و سیمای استان حداقل به نسبت درصدِ جمعیت منطقه ی اورامانات، با زبان مردم منطقه و متناسب با فرهنگ منطقه برنامه پخش نماید.

حیدر غلامی پایان بخش سخنان خویش برای این مقام ارشد استانی آرزوی موفقیت نمود: ضمن واقف بودن به مشکلات و کمبودها و عدم باور به شعار «همه یا هیچ» امیدوارم بتوانید آرام و مداوم، با دلسوزی و حکمت، آنچنان که باید خدمت نمائید و نام نیک از خود به یادگار بگذارید.یک دیدگاه

  مله سروا بهمن ۳, ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۳
  0
  0

  نمی نماید

نقد و بررسی

مهمترین اخبار