شهر مرزی نودشه به عنوان ‘شهر گیوه بافی ایران’ معرفی شد/گزارش تصویری

شهر مرزی نودشه به عنوان ‘شهر گیوه بافی ایران’ معرفی شد/گزارش تصویری

شهر مرزی نودشه به عنوان ‘شهر گیوه بافی ایران’ معرفی شد/گزارش تصویری

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ جشن بزرگ ثبت ملی شهر نودشه به عنوان شهر گیوه بافی ایران روز دوشنبه با حضور اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه و جمعی از مسئولان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسدالله رازانی در این مراسم، مهمترین ظرفیت و قابلیت توسعه شهرستان پاوه را گردشگری عنوان کرد و افزود: ایجاد راههای ارتباطی مناسب بستر و زمینه توسعه این صنعت را فراهم می کند.

وی با اشاره به ظرفیت و پتانسیل گردشگری در شهرستان پاوه گفت: برای توسعه این صنعت و رونق اقتصادی منطقه چهار بانده کردن راه کرمانشاه به پاوه جزو برنامه های اولویت دار است.

وی اظهار کرد: کار مطالعات این طرح تمام شده و با اجرایی شدن آن شاهد توسعه همه جانبه شهرستان پاوه خواهیم بود.

وی تصریح کرد: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی پاوه و اورامانات هم در دستور کار و برنامه دولت قرار دارد و گاز رسانی به شهرهای نوسود و نودشه هم مراحل تصویب را گذرانده و وارد مرحله پیمان سپاری و اجرا شده است.

استاندار کرمانشاه گفت: طرح گازرسانی به نودشه و نوسود با پیگیریهای متعدد به نتیجه رسید و با توجه به اینکه هزینه گازرسانی به ازای هر خانوار شهری و روستایی در کشور ۶۰ میلیون ریال است این مبلغ در نودشه با توجه به کوهستانی و سخت گذر بودن به ازای هر خانوار ۱۲۰ میلیون ریال است.

رازانی به وجود طرح ها و پروژه های متعدد و مهم در استان اشاره کرد و گفت: طرح سد داریان و انتقال آب سیروان به مناطق گرمسیری استان و استانهای مجاور و قطار کرمانشاه که تا یک ماه آینده وارد کرمانشاه می شود و ارتباط شرق و غرب کشور را با هم برقرار می کند از پروژه های بسیار مهمی است که در استان اجرا شده و یا در حال اجرا و اتمام هستند.

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56747.jpgاستاندار کرمانشاه، ثبت ملی شهر نودشه را به عنوان شهر ملی گیوه در کشور مهم و حائز اهمیت دانست و گفت: از این پس با توسعه گردشگری و سرمایه گذاری های دولتی و بخش خصوصی باید منتظر روزهای خوش نودشه و رونق اقتصادی و فرهنگی در این شهر باشید.

وی نودشه را شهری با قدمت طولانی و مرکز و مهد پرورش علما، ادبا، عرفا و فرهیختگان و از شهرهای ارزشی استان دانست و گفت: بطور قطع و یقین از این به بعد به نودشه توجه بیشتری خواهد شد.

استاندار کرمانشاه برای احداث یک سرسرای چند منظوره سرپوشیده در شهر نودشه قول مساعد داد و گفت: اعتبار لازم برای احداث این سالن را اختصاص خواهیم داد.

در ادامه از ثبت ملی نودشه به عنوان شهر ملی گیوه کشور توسط استاندار کرمانشاه رونمایی شد.

شهر نودشه از توابع شهرستان پاوه است که در ۳۵ کیلومتری شهر پاوه قرار دارد و با داشتن حدود چهار هزار نفر جمعیت بیش از ۲ هزار نفر آن در زمینه گیوه بافی و سایر رشته های صنایع دستی فعالیت می کنند.

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56749.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56750.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56754.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56752.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56753.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56751.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56755.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56757.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56756.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56758.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56762.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56760.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56767.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56769.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56770.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56766.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56771.jpg

http://kermanshah.isna.ir//Files/News/Image/13962/56747.jpg۴ دیدگاه

  شهریار اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۶
  0
  0

  سپا س وسلام خدمت استاندار فرماندار ومدیر میراث از تلاش آنها مایه افتخار است برای صنتعگران کلاش هورامی ولی ای کاش استاد کاران با همان لباس کار تولید مشغول می شدند چون لباس کار عرق آن استاد کار بر آن نمایان است سپاس ……

  پاوه شار اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۳
  0
  0

  تشکر وسپاس از دست اندرکاران اجرای این مراسم.

  گیوه هورامی(کلاش) انطور که گفته میشود وطبق اسناد ومدارک قدمتی بیش از ۱۰۰۰ساله دارد(از جمله کلاش های موجود درارامگاه پیرشهریارهورامان مریوان).
  به علت سنگلاخی بودن منطقه هورامان،کلاش دارای بهترین قالب ویژه اینگونه مناطق است.(از نظر کوهستانی وفرم تحرک مردمان منطقه هورامان).
  روستای هجیج وشهر نودشه در هورامان لهون وروستای دَل در منطقه ژاورود هورامان وهمچنین شهر تَویلی هورامان عراق از نقاط تولیدکننده گیوە هورامی هستند.
  اصل گیوه هورامی وسخترین مرحله تولید ان ، مربوط به زیره ان است که امروزه فقط در نقاطی از هورامان ساخته می شود .در واقع خیلی از روستاهای غیر هورامی زبان ،فقط رویه یا بخش بافتن ان را انجام میدهند واصل زیره ان مختص و ساخته دست مردم :هجیج_دل_نودشه_تویلی است. اصل هنرتولید کلاش ،مربوط به ساخت زیره ان است که کاملا در انحصار مردمان هورامی زبان است.
  امروزه بیشترین تولید کلاش هورامی، از ان نودشه وپاوه ومریوان وسرواباد است.
  امیدواریم موارد زیر نیز هرچه زودتر به ثبت ملی وجهانی برسند
  ۱چوخه رانک هورامی
  ۲معماری هورامی(معماری خشکه چین)که بر امده از سبک شیوه زندگی هزاران ساله یکجانشینی مردم هورامی زبان است
  ۳باغات هورامی وسبک باغداری وتراس بندی هورامی
  ۴نان هورامی(نان ساجی)
  ۵دستمال وسربند هورامی(دستمال هجیجی)
  ۶اسیابهای هورامی
  ۷سیاچمانه هورامی
  ۸سبک زندگی هوارنشینی هورامی
  ۹سبد مخصوص ماهیگیری هورامی
  ۱۰نمد وفرنجی هورامی
  ۱۱زبان هورامی

  شهرونداهل پاوه اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲
  0
  0

  سلام مبارک است باید نودشه به عنوان شهرشمیایی دوران دفاع مقدس درتقویم ماننده دیگرشهرهای درتاریخ ایران وجهان ثبت شود باسپاس

  نودشه ف اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۵
  0
  0

  مایه بس افتخار است برای این شهرمرزی نودشه وجای سپاس دارد از استاندار محترم وهمراهان وخصوصا از مدیر کل میراث فرهنگی جناب اقای با لایی وهمکاران ایشان ومردمان خوب وصنتعگر نودشه واز پرسنل صنایع دستی در گذشته انشا سفر بزرگواران منشا خیر وبرکت است وادامه این صنعت کهن چندین ساله نیاکان ما سپاس

نقد و بررسی

مهمترین اخبار