شهر زیبا یافتنی نیست، ساختنیست / امید شریفی

شهر زیبا یافتنی نیست، ساختنیست / امید شریفی

شهر زیبا یافتنی نیست، ساختنیست / امید شریفی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ در مورد شهرهای زیبا حرف هایی زیبا شنیده ایم. بارها آرزویشان را کرده ایم. ولی آیا برایشان تلاشی هم کرده ایم!؟

دیروز سه شنبه مورخ ۲۴/۰۵/۹۶ همراه با همکار گرامیم جناب آقای مسعود یوسفی اقدام به تمیز کردن پارک کومه کال کردیم. قریب به نود درصد زباله ها، بطری پلاستیکی آب معدنی و پاکت سیگار بودند وما در طی یک ساعت و نیم توانستیم بخش کوچکی از این پارک نه چندان بزرگ را از زباله های پلاستیکی و شیشه ای تمیز کنیم و تصمیم گرفتیم که این فعالیت مان را رسانه ای کنیم چراکه می خواستیم درد و دلی با شما مردم عزیز این شهر غربت زده داشته باشیم.

من قبل از همه از خودم و بعدا از شما بخاطر طرز تفکرمان گلابه مندم. نقد کردن انگار با وجود ما عجین شده است. کاری که شاید خودم همین الان در حال انجامش باشم. ما مدام نقد می کنیم. از شورا، شهردار، نماینده و خیلی از کسان دیگری که صاحب منسبی در این دیار هستند و اخیرا که اخبار انتخاب شهردار بر سر زبان مان مدام می چرخد!!

می دانم که همه انتظار داریم تا شهردار کاردان و شایسته و البته صادق این شهر را از زباله، ترافیک، آتش سوزی، کمبود فضاهای ورزشی و تفریحی و خیلی از مشکلات دیگر نجات دهد و ماهم درست در همین حین که شهردار محترم شهر را نجات می دهد، در خانه و زیر باد کولر نشسته ایم و منتظر قسمت جدید سریال شهرزاد هستیم.

ولی دوست عزیز، من به شما قول می دهم نه تنها این شهردار، که ده شهردار بعدی هم این شهر را برای ما نمی سازند. چراکه بسیاری از مشکلات این شهر، بدون اینکه خودمان هم بدانیم، به خود ما باز می گردند و یکی از این مشکلات زباله ها هستند.

دیروز که ما آن زباله هارا جمع می کردیم کاملا مشخص بود که خیلی از آن ها از داخل ماشین به بیرون پرت شده اند و مابقی هم حاصل نشستن شهروندان عزیز در هوای آزاد و لذت بردن از سکوت و آرامش آن مکان بود.

چرا فقط یکبار دست از نقد کردن نمی کشیم و به تقصیرات خودمان نمی اندیشیم!
اگر داخل پارک پر از زباله است، تماما تقصیر شهردار که نیست!
اگر پاکت سیگار شما در زیر درختان زیبای انار پارک هست، که تقصیر شهردار نیست!

وقتی که ما در داخل ماشین زباله به بیرون پرت می کنیم، کاری از دست شهردار که ساخته نیست! آیا شهردار می تواند در داخل ماشین شما سطل زباله بگذارد تا آن را به بیرون پرت نکنید!

عزیزان، من نمی خواهم کوتاهی های شهردار و یا هرکس دیگری را توجیه کنم اما بدانیم که خودمان هم کوتاهی هایی داشته و داریم و چه بسا که تقصیرات ما بیشتر از آنها هم باشد!

من از شما خواهشی دارم. بیاِیید دیگر منتظر قهرمان نباشیم. قهرمانی وجود ندارد تا ما و شهرمان را نجات دهد. باور کنید اگر شهردار ۲۰ هزار پاکبان را استخدام کند، مادامی که ما به این سطح از فرهنگ نرسیم که لزوما و حتما باید زباله را در سطل زباله بریزیم، شهر تمیز نمی شود.

یقین دارم که اگر بخواهیم، می توانیم بدون اینکه پاک ترین و شایسته ترین شهردار را داشته باشیم، در پاک ترین و زیباترین شهر زندگی کنیم.

لذا خواهشمندم که از این به بعد، به حداقل وظیفه شهروندی خود که ریختن زباله در سطل زباله است، عمل کنیم و آموزشی را که باید مدارس در دوره پیش دبستانی و دبستانی به کودکانمان آموزش دهند را خودمان آموزش دهیم.

کاری که برای یک شهروند اروپایی همانطور که به هنگام تشنگی، خوردن آب را لازم می داند، به هنگام داشتن زباله، ریختنش را در سطل زباله لازم می داند، خیلی ساده است، چرا برای ما دست نیافتنیست! شهر و شهروندی که ما بارها آرزویش را داشته ایم و نمی دانیم که این کار خیلی خیلی ساده تر از آن است که فکرش را می کنیم. یک کار خیلی ساده. شهروندان اروپایی اگر صاحب شهر زیبا و تمیزی شده اند، عقاب را در هوا که شکار نکرده اند. آنها فقط زباله را در سطل مخصوص خودش می ریزند. کاری که هیچکس ما را از آن منع و محروم نکرده است!

با این وصف لازم می دانم تا تقصیراتی راهم که شهرداری در این زمینه داشته اند بیان کنم و آنهم عدم اختصاص سطل های زباله به تعداد کافی، در این مکان بوده است و ما امروز مورخ ۹۶/۰۵/۲۵ طی صحبت هایی که با شورای محترم داشتیم ، درخواست کردیم تا چند سطل زباله در این مکان قرار دهند که امید دارم در اسرع وقت این درخواست ساده را عملی نمایند و درمورد اختصاص دادن سطل هایی در تمام شهر برای تفکیک زباله های تجدید پذیر و تجدید ناپذیر هم صحبت هایی صورت گرفت که امیدوارم تمهیدات لازم در این زمینه صورت پذیرد.

این پیام ما را بسیاری از شهروندان نمی شنوند. کسانی ناخواسته نگاهی گذرا به آن می اندازند و رد می شنوند و کسان دیگری همانند شما این پیام را می خوانند.
لذا از شما خواهشمندم که از این به بعد در این وظیفه ساده و البته مهم و تاثیر گذار شهروندی، کوتاهی نکنید.

در پایان خواهشمندیم که با نظرات مخالف و یا موافق، مارا در راستای انجام بهتر و دقیقتر وظایف شهروندیمان، راهنمایی فرمایید.

با تشکر امید شریفی ۹۶/۰۵/۲۵۲ دیدگاه

  آشنا حسن زاده مرداد ۲۵, ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۴
  1
  0

  با سلام و درود بر شما شهروند گرامی که دغدغه هایتان ستودنی است و توصیه هایتان بسی ضروری و اساسی . به درستی بر موضوعی اشاره نموده اید که در آسیب شناسی فرهنگ عمومی و اجتماعی ما بسیار به چشم می آید . هر چند که تغییرات مثبتی نسبت به گذشته در فرهنگ ورفتارهای زیست محیطی داشته ایم اما با توجه به حجم بسیارزیاد آشغالهای به جا مانده ازمصرف زدگیمان بهتر آنست که فعالانه در راه رفع این مشکل گام نهیم.

   امید شریفی مرداد ۲۶, ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹
   0
   0

   آقای حسن زاده عزیز فرمایشات شما کاملا به جا و صحیح هستش… در اینکه وضعیت پاوه به نسبت سایر شهرها خیلی بهتره، شکی نیست…واقعا مردم پاوه در بسیاری از موارد خیلی خوب و در سطح یک شهروند بافرهنگ عمل کردن، ولی نباید اینرو هم فراموش کنیم که چون به نسبت دیگر شهرها وضعیت به نسبت خوبی داریم، دلیل بر بی نقص بودن و کامل بودنمون نیست..کارهایی که قبلا شروع شدنو الانم ادامه دارن واقعا امیدوار کنندن..
   با تشکر از نظر شایانتون

نقد و بررسی

مهمترین اخبار