شان مردم من «کوله بری» نیست +فیلم

شان مردم من «کوله بری» نیست +فیلم

شان مردم من «کوله بری» نیست +فیلم

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ کمتر کسی است که مردم شهرستان پاوه و اورامانات (جوانرود، ثلاث و روانسر) سابق را نشناسد. مردمی متدین و انقلابی و وفادار به آرمانهای انقلاب اسلامی که در این راستا حدود ۳۴۰۰ شهید و مجروح و یکصد جانباز تقدیم خط سرخ انقلاب نموده اند.

 

این مردم را در اوایل انقلاب با مقاومت جانانه در مقابل هجوم مجموعه ای از ضد انقلاب که با بهانه دفاع از حقوق خلق کرد شهر پاوه را بعنوان آخرین سنگر مقاومت مردم در ۲۶ مرداد ۵۸ آماج حمله محمود_رستمی_تبارقرارداند خود را اثبات کردند و در سایر حوادث تلخ و شیرین مسیر مقاومت در مقابل استکبار جهانی جانفشانی و مشارکت گسترده داشتند.

 

سالهاست این مردم بعد از جنگ و حضور گروهکهای ضد انقلاب با همکاری مردم و تلاشهای نیروهای نظامی روی آسایش و امنیت به خود دیده است. اما این مردم برای امرار معاش به کار و شغل و امنیت شغلی نیاز دارند.علیرغم همه تلاشها متاسفانه داغ بیکاری بر پیشانی جوانان این خطه بطور ناخوشایندی خودنمایی می کند.

 

سالهاست نمایندگان مختلف حوزه پاوه و اورامانات یکی پس از دیگری از مردم رای گرفته و قول بازگشایی مرز را می دهند تا با عزت بتوانند در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران به تجارت متوازن (واردات و صادرات) اقدام نمایند تا هم به امرار معاش خانوادهای خود کمک کنند و هم باری از دوش دولتمردان بر دارند.

 

مرز شوشمی در نوسود در کنار سایر مرزهای رسمی و غیر رسمی از جمله این مرزها است که با تب و لرز دولتمردان باز و بسته می شود. اخیرا این مرز بازگشایی شده است و این بازگشایی گرچه رونق مختصری را نوید می داد ولی نحوه نادرست بازگشایی آن , از طریق ترویج کوله بری بجای تجارت سازنده موجب هجوم سیل عزیزانی شده است که بالاجبار تن به کوله بری میدهند.

 

عزیزانی که برای اولین بار و بدون آمادگی جسمانی زیر بارسنگین محصولات خارجی.. می روند. نشر کلیپی از هجوم خیل بیکاران عزیز – که بقول یکی از فیلم برداران هورامی زبان عراقی که از قبل منتظر بازگشایی مرز نوسود بوده و آماده فیلمبرداری از هجوم مردم :” تمامی ندارند, انگار کل ایران هستند” – موجب آزردگی خاطر گردید. چرا که عزت مردم ما در قرن تجارت با ابرهواپیماهای باربری, کشتی های غول پیکر و عصر راه و بزرگراه و ترانزیت و قطار, به یغما می رود.

 

برداشت نادرست از بیانات مقام معظم رهبری در عدم ایجاد مزاحمت برای عده ای معدود کوله بر به غلط به ترویج کوله بری تعبیر گشت و بسیاری را روانه مرز نوسود نمود تا حداقل معاشی کسب نمایند. هرچند در نیاز همه این عزیزان به کوله بری و مقدار پول دریافتی آن شکی وجود ندارد ولی ضروری است تا مردم عزیز بیش از این مستند رادیوها و ماهواره های قرار نگرفته اند این رویکرد تاسف بار, مدیریت, قانونمند و دارای ضوابط گردد تا هم سلامت مردم در حمل و نقل کالای سرمایه دارانی که ممکن است برای گریز از مالیات و عوارض گمرگی این مسیر را انتخاب کرده باشندبه خطر نیافتد و هم اینکه مُسَکن دردناک کوله بری را جایگزین مشاغل مناسب و شایسته مردم شریف منطقه نسازیم و هم اینکه گروهای واقعا نیازمند شناسایی گردند.

 

با دیدن این کلیپ و نحوه حمل بار و … بر هم اصولی علمی حمل و نقل بار موجود در کتب و قوانین مصوب بهداشت حرفه ای تاسف خوردم. در این حین عدم مدیریت مراتع و منابع طبیعی در سال پربارش امسال که می توانست از طریق خرید تضمینی علوفه از مردم صدها نفر را از شر بیکاری و گرسنگی و ضرورت کوله بری رها سازد و هم اینکه خطر آتش سوزی را بشدت کاهش دهد, از دست رفت. گرچه می توان با ترویج مجدد دامداری فراموش شده در منطقه هم بخشی از بیکاری را درمان کرد.

 

بهرحال چاره کار وادار ساختن مردم به کوله بری در مسیری که خودرو تردد می کند نیست. درحالیکه روستاها تخلیه و خروس و مرغ و گاو گوسفند در حال انقراض هستند ترویج روحیه تجمل گرایی و بیزاری از کار سازنده و رقابت های ناسالم اجتماعی کار ناپسندی است. کاش بجای آنکه برای حمل بار کارگران چینی و کره ای و … سرو تن می شکنیم, تولیدات خود را با افتخار و با به روزترین روشهای حمل و نقل در کنار حفظ شان و کرامت خود حمل می کردیم.

 

دولت محترم در آخرین سال خدمت خود گویا کرمانشاه را مقصد سفر خود قرار داده است. آنچه مهم است , کارشناسان و دست اندرکاران با توجه به وضعیت مردم و منطقه برنامه ها, طرح ها و پروژه های مناسب و کارآفرینی را آماده و تقدیم هیئت محترم دولت نمایند. چرا که بنظر می رسد دولتمردان فقط تصویب کننده طرح ها هستند نه ارائه دهنده طرح و برنامه……………..

 

محمود رستمی تبار، ۲۰ تیرماه ۹۵

 ۱۵ دیدگاه

  نوسود تیر ۲۲, ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۷
  0
  0

  شایدم این یه نوع ماهی گرفتن از آب گل الوده برای بعضی مسئولین

  ناشناس تیر ۲۲, ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۵
  0
  0

  نعمت‌زاده با انتقاد شدید از موضوع کول بری کالاهای قاچاق در برخی مبادی مرزی، ادامه داد: شان مردم ایران این نیست که کالای قاچاق را کول کنیم و از آن سوی مرز به این سمت بیاوریم؛ بنابراین باید در رفع این معضل و مرض اجتماعی و اقتصادی، همه دست به دست هم دهند.
  http://namehnews.ir/fa/news/248662/%D8%AF%D9%84%D8%AE%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%82%D8%A7%DA%86%D8%A7%D9%82-%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%87%E2%80%8C%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B5%D9%86%D8%A7%D9%81-%D8%AC%D9%84%D9%88%DB%8C-%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D8%A7%DA%86%D8%A7%D9%82-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%86%D8%AF

  ناشناس تیر ۲۲, ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۰
  0
  0

  معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی حمایت از مرز نشین را در حرمت قائل شدن به آنان دانست و گفت: شان مرز نشین جمهوری اسلامی بالاتر از آن است که برای کسب حداقل درآمد اقدام به کوله بری کند.

  به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، علیرضا بیات در نشست مشترک مسوولان ستاد با نمایندگان مناطق مرزی کشور بر لزوم سوق دادن مرز نشینان به سمت صادرات محوری افزود: لازم است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کمک وزارت کشور و ناجا نسبت به قانونی کردن معابر مرزی اقدام کنند.

  حاشا و کلا تیر ۲۲, ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۵
  0
  0

  به راستی جز تحقیر و لگدمال شدن چه چیز دیگری در این مرز وجود دارد خدایا این مرز برای همیشه بسته شه مردم به فکر کارهای اصولی بیفتند. آخه باغداری و دامداری و صنایع دستی چشه که این جوانان برای پول زیاد حاضرند همه ی وجود و غرورشان را زیر بار له کنند. ولله که پول درآوردن تحت هر شرایطی، جز خفت و خواری و بی فرهنگی هیچ ثمر دیگری ندارد. آیا درآمدهای شبی صد یا دویست هزارتومانی به شرط زیرپا گذاشتن آدمهای ضعیفتر یا دعوا و فوش و فوش کاری برای این ملت با سابقه تاریخی چند هزار ساله ارزش است؟!حاشا و کلا!!!

  نودشه س تیر ۲۲, ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۸
  0
  0

  مسئولین این فیلم نگاه کنند وتدابیری برای این مردم زحمت کش کنند نه همه فکر انها عوض کردن مذیر شبکه بهداشت باشد

  بهرامی تیر ۲۱, ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۷
  0
  0

  این که مرز از یک مدیریت قوی برخوردار نیست درست، ولی بیشترین دلیل این نابسامانی متوجه ی کوله براست . من خودم از نزدیک شاهد این ماجرا بودم که چطور بایکدیگر برخورد میکنن .هرچه مسئولین میگن آهسته تر رفتار کنید تا ساعات بیشتری مرز رو باز کنیم کسی توجو نمیکنه .،همچنین صاحبان بار با آوردن تعداد زیادی کولبر از شهرهای مجاورقصد اینو دارن که هزینه های خودشونو کاهش بدن.درضمن جوانان ما اگر کمی از غرور خود کم کنند میتوانند به جای این نوع کولبری که حرمت آدمو از بین میبره باغداری ودامداری به شیوه ی درست کنن ونتیجه قابل قبولتر وبا داوامی داشته باشند

  جلیل تیر ۲۱, ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۴
  0
  0

  ترا به خدا به فکر اینده نخاع و دیسک کمر این مردم باشید امروز تاثیر ندارد و ممکن است که جوان یاشند فردا چه اخر هم مردم را بجای ماشین و چارپایان به کار گماردن شغل است یا هتک حرمت به شان انسان

  Hamshahri تیر ۲۱, ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۰
  0
  0

  بسیار فیلم ناراحت کننده ای بود
  این صحنه ها در شان نه تنها مردم کردستان بلکه هیچ ملت دیگری نیست.
  خواهش میکنم با تشکیل کمپینی به اطلاع تمام برسانید که کوله بری یعنی چی و همه متوجه اوضاع وخیم این بنده خداها بشن!

  احمدی تیر ۲۱, ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۴
  0
  0

  لطفا صنایع دستی منطقه رو ترویج کنید که درامد خوبی هم داره و در شان مردم هم هست و کاری فرهنگی هم هست.
  مردم رو با پول های مفت از همه چی گرفتید و تنبل بار اوردید. اجازه بدین شرکت ها و انجمن ها و تشکل های صنعتی دستی در منطقه بدون مجوز فعالیت کنند و دردسر بروکراسی اداری رو بهشون ندین تا صنایع دستی دوباره با رغبت مردم پابگیرند.
  کافه ها و قهوه خانه ها و رستوران های سنتی با غذاهای محلی راه بیاندازید و ساماندهی کنید تا گردشگر به منطقه بیاید و درامدزا باشد.

  احمدی تیر ۲۱, ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۸
  0
  0

  چرا باغداری و دامداری اصولی و سنتی منطقه را ترویج نمیکنید که هم شان مردم حفظ شده و هم درامد عالی دارد.
  راستی بزرگراه مرز شوشمی پاوه به قازانجی کرماشان چی شد؟ لطفا پیگیری کنید

  آوات تیر ۲۱, ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۳
  0
  0

  تازه شما سختیهاشم ندیدید

  ناشناس تیر ۲۱, ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۳
  0
  0

  مردم تمام دنیا رفتن کره ماه ما تازه الان داریم میریم کوله بری متاسفم شهر به کوچکی نوسود ۱۵۰ نفر لیسانس و فوق لیسانس بیکار داره که میرن کوله بری و کار قاچاق رو انجام میدن مسئولین هم میگن ایجاد اشتغال زایی کردیم برای جوانان

  دکتر تیر ۲۰, ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۸
  0
  0

  سلام
  مردم فیشهای حقوقی مدیران رو می بینند و این رو هم می بینند و چیزی نمی گونید چون گرسنه اند

  پاوه تیر ۲۰, ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۱
  0
  0

  مسئولین محترم کجا هستید یک فکر به حالا این شهر بکنید از امام جمعه محترم تقاظ مند هستیم این مرز شوشمه باز کند جناب حاج ماموستا تور بخدا فکر این شهر بکن ما جز شما کسی نداریم التماس میکنم

  سلیمی تیر ۲۰, ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۰
  0
  0

  واقعا این واژه تداعی کننده فقر و خفت و خواری در قرن حاضر هست. مردم را گرسنه نگه دار و حکومت کن. تاسف است که با این پیشرفتهای جهانی در صادرات و واردات به این دست آویز بسنده کرده ایم و این را هم قبول کرده و مایه افتخار بدانیم.

نقد و بررسی

مهمترین اخبار