سراب هولی پاوه در کما / دکتر آشنا عباس منش

سراب هولی پاوه در کما / دکتر آشنا عباس منش

سراب هولی پاوه در کما / دکتر آشنا عباس منش

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، سراب همیشه زیبای هولی شهر پاوه این روزها حال و روز خوشی ندارد. دیرزمانی سراب هولی  ورد زبان شاعران و گردشگران دور ونزدیک بود و آب این چشمه کوثری بر دیده ی شهروندان این دیار، به طوری که چامه ها و چکامه ها و شعرهای زیادی در وصف این سراب و چشمه ها و آب زلال و درخت چنار کهنسالش سروده اند که در کتابهای تاریخ ادبیات ثبت و ضبط اند اما این روزها همچنان که پیشتر گفتم سراب هولی پاوه اصلا حال و روز خوشی ندارد ،چرا که با دیوارهای سیمانی و بتنی وآهنی محاصره شده و دیریست زندانی و اسیر دست انسانهاست.

این سراب هنوز هم میتواند احیا شود البته اگر همه ی ما دست به دست هم دهیم و برای احیا و بازسازی آن قدم کوچکی برداریم.

شورای شهر، شهرداری، فرمانداری،اداره گردشگری ودر نهایت اداره آب میتوانند نفس های آخراین بازمانده ی تاریخ پاوه را دوباره به او بازگردانند واحیا نمایند.

نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی نیز می تواند در احیای این سراب نقش مفیدی ایفا کند و نام خود را در تاریخ و اذهان شهروندان پاوه ای برای همیشه حک کند.

خوشبختانه شرایط آن نیز مهیاست و وجود چشمه های پر آب پایین دست هولی و باغ های سر به فلک کشیده گردو و رودخانه طبیعی آن تا مسیر دره آسیابان (البته آسیابی دیگر نمی چرخد و از آن خاطره تنها یک آسیاب تعطیل شده موجود است) می تواند گردشگران زیادی را به شهر و دیارمان گسیل و روانه کند.

به مردم و باغ داران هم آموزش های لازم را داد تا با گردشگران و میهمانان به بهترین نحو پذیرایی کنند چرا که منبع توسعه و رونق شهر ودیار آنها هستند.

در قسمت بالا دستی سراب هولی که ساختمان مخروبه شبکه بهداشت وجود دارد نیز پارکی ایجاد نموده و در قسمت بالاتر سراب هولی که ساختمان آموزش و پرورش قدیم در آن تعبیه شده بود، برای پارکینگ اتومبیل های گردشگران اقدام نمود .در محوطه خود سراب و مسیر سراب تا دره آسیابان هم میتوان چند کافی شاپ و قهوه خانه سنتی تعریف کرد تا هم اشتغال و منبع درآمدی برای جوانان شهر فراهم شود و هم امکانات رفاهی در دسترس عموم باشد.

میتوان در این مسیر رویایی با کمک اداره برق و ایجاد روشنایی هنری ، شب خاطره انگیزی را برای مهمانان به ارمغان آورد .

آرامش روانی شهروندان باید برای مسولان امر مهم و در اولویت باشد تا جامعه ای سالم و به دور از تنش های روانی و عصبی داشته باشیم تا فراغت روان را برای مردم شهر و مهمانان فراهم نموده باشیم. احیای اماکن گردشگری و تفریحی و سیاحتی نقش مهم و انکار نشدنی در ایجاد ارامش روحی و روانی شهروندان و گردشگران دارد.

باور کنید همه این کارها را با همت جوانان این شهر و حمایت نهاد های مختلف دولتی در کمتر از سه ماه می توان فراهم کرد، اگر برای شهرمان ارزش قائلیم وشهرمان را دوست داشته باشیم و به فکر جوانان شهر واقتصاد و توسعه و رونق گردشگری آن باشیم.

ایجاد غرفه های دایمی برای نمایش دادن توانایی های منطقه شامل صنایع دستی ،نان ساجی، کلانه و آش های محلی در کنار سراب هولی میتواند منبع درامد خوبی برای جوانان فراهم کند و معرف خوبی برای معرفی هنر بومی منطقه باشد .

اگر سراب شهرستان صحنه تشریف برده باشید، یاد داشت این حقیر را درمی یابید و می دانید سراب هولی از سراب صحنه چیزی کم ندارد.

تنها سراب شهر مان را دریابیم و برای احیای آن تلاش کنیم.

دکتر آشنا عباس منش بهمن ماه ۹۶۶ دیدگاه

  محمد آشنا عباس منش بهمن ۲۱, ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۰
  0
  0

  سلام از توجه و ذکرنکات ارزنده شما دوستان گرامی و استادان فرهیخته ام سپاسگزارم.
  امیدوارم فرمانداری اداره آب منطقه ای و اداره آبفای شهرستان پاوه را مکلف کند تا به شهرداری اجازه دخل و تصرف داده و نمادشهری و زیستی پاوه دوباره بازسازی و راه اندازی گردد و جهت استفاده گردشگران و شهروندان آماده گردد.درود فراوان

  برهان لهونی بهمن ۲۰, ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
  0
  0

  سلام واحترام
  دکتر آشنای عزیز
  از بابت :یاد آوری مجدد موضوع وارائه پیشنهاداتی ارزنده در رابطه باسراب هولی احسنت ودستمریزاد!!!!؛
  سرابه هولی !!! :
  همان بهشت گونه ای که نام وآدرسش ، ذگر زیبایی ها وصفایش ،
  و داستانها از قهوه خانه داخل چنار (گویا هزاران ساله) اش جهانگیراست !!!؛؟
  منجمله :
  درقصه ها وسفرنامه ها و….، درتاریخ شفاهی ،درکلام هنرمندان ،درآثار مکتوب شعرا ونویسندگان ،در زمزمه ها وتخیلات عاشقانه و…. حتی نوستالوژی قهوه خانه داخل چنار وچای ودوغسرد شده با آب سراب هولی عادت ساعاتی آرمیدن در آن محیط با صفا وسایه چنار وصدای آرام بخش آب و…. برای ما نسل ۶۰ساله به بالاها !!!!؛؟؟؟
  بله سراب هولی از دیرباززینت بخش پاوه وهمزادوشناسنامه قدمت ،شهرت وزیبایی منحصر به فرد شهر ودیارمان بوده است وحق است که همیشه باشد !!!!؛؟؟؟؟
  دوست عزیز آگاه:
  بذل توجه جدی وهرچه جدیتر (آگاهانه) مردم ومسئولین به نمود مجدد وبازسازی وبهسازی سراب هولی همراه با اختصاص بودجه واعتبار کافی وعزم جزم ،مشارکت مادی ومعنوی مردمی،بویژ میراث دوستان واهل علم وقلم!؛ ضمن تاکید برطراحی ودیزاین متناسب باموضوع ب،دید وسیع وهمه جانبه نگر ،چشم انداز بلند ودانایی محور …،بویژه:
  از جنبه های فرهنگی واقتصادی …درکنارپاسداشت این میراث هزاران ساله وبادر یغ از بی توجهی ….!!!!؟؟؟؟ تاکنون به آن وسرنوشت آن!!!!!؟؟؟؟
  به باور بنده با توجه به آثار وشواهد تاریخی قرار دادن سراب هولی و
  بید میر وشهرمتروکه وبسیار قدیمی “کننه له ” در مطالعه مقبول وگسترده طرح باز سازی وبهسازی وتوسیع … مجموعه هولی…. ( در یک مجموعه با مطالعه وطراحی قابل توجیه بویژه در مقوله میراث وگردشگری … هورامانات )!؛؟
  حتی اگر :
  از نظر اجرایی درچندین فاز مجزا ،اما با چشم انداز واستراتژیت صورت پذیر ودر هر حال
  بسیار ارزشمند است وخواهد بود
  وجود جوانان متعهد تحصیلکرده وفرهیخته رشته های مختلف دیارمان نیز بزرگترین مزیت از هر نظر بوده !!!؛؟ آنها نیزمی توانند عوامل اصلی وکار آمدی از هم اکنون تاحصول نتیجه نهایی وتحقق اهداف استراتژیک قضیه واستمرا آن باشند!؛؟
  بیاد دارم ؛
  صدها مترطول لوله پخته سفالی با سایز معادل حدود “لوله ی ده سیمانی “قرمز رنگ را در زمان شادروان فرمانداررئوفی از محدوده آثار شهر بسیار قدیمی متروکه از پیش از اسلام
  “کننه له” را از زیر خاک در آوردند تا اولین لوله کشی آب شرب پاوه را از سراب هولی به طرف فرمانداری و از همان مسیر جوب آبی که تا دهه چهل مردم برای آب شرب نیز از آن استفاده می کردند انجام دهند
  (جوب آبی بودهممسیر با خیابان فعلی که از داخل دوعمارت مرحوم محمد رشید بیگ ومحمد امین سان واز کنار وضوخانه ها وغسالخانه های چند مسجد وحمام قدیمی پاوه می گذشت و آب آن اماکن وشرب مردم ده گا را وآب باغات قدیم تا دشت حسین خان را واراضی زراعی راتامین می نمود)
  لذا :
  ضمن تقدیر از یاد آوری وپیشنهادات ارزنده کاک دکتر آشنا عباس منش
  در دوباره حیاتبخشی به مجموعه سراب هولی ودر ادامه آن حقیر نیز
  :
  همه جانبه وژرف نگری شعاع بلند بایسته را باالویت اهتمام به مطالعات تاریخی ، وفنی موجه و باتاکید بر پی گیری بی وقفه تاحصول نتیجه
  (از هر دوجنبه مطالعه واجرای مقبول )را با وسعت به مراتب بیشتر پیشنهاد می نمایم !؛ حتی اگر تاانجام قسمتی ازفرایند وتوجیه موضوع تنهابر همت ودانش جهادی فرهیختگان دیار عزیزمان ودیگر دلسوزان دانا وصرفا در مقابل پاداش معنوی برای رضای خدا وخدمت به مردم شریف متکی باشیم !!!؛؟؟؟؟
  پس بیائیم دست به دست هم بدهیم وان شاالله با هماهنگی
  ادارات آب وفاضلاب وبهداشت ومیراث فرهنگی وجهادکشاورزی…. ضمن توجه جدی به توسیع موجه برنامه
  عجالتا در روباز کردن سراب هولی وهدایت طبیعی آب به ایستگاه پمپاژ ومعالجه اساسی ونجات بخشی چنار تاریخی هولی که متاسفانه دارد بکلی فراموش ونابود می شود قدم های عملی حسابشده برداریم
  و
  ( سراو چون هولی مسکن چون پاوه ///
  ماچی بهشتن نه روی دنیاوه)
  راباز آفرینی نموده واقعیت دوباره ببخشیم !؛؟؟؟؟
  در خاتمه از کاک فاروق یوسفی عزیز هم در خواست می کنم
  دستکم شعر بلند چنار هولی
  شاعر نامدار پاوه ای را که
  ده ها سال پیش وزمانی که هیچیک از جمعیت فعلی هورامانات نبوده اند سروده است را
  به همین مناسبت در پاوه پرس بار گذاری بفرمایند حت
  اشعاری مانند مصاحبه با چنار هولی وکله ئاینه مل از شاعر همیشه ماندگار میرزا عبدالقادر را باید دربیشمار صفحه وبا تعابیر مختلف بارها وبارها تفسیر کرد وکتابها نوشت وبه دنیای فرهنگ وتاریخ وسیاست …. درسطح وسیع عرضه نمود
  برهان لهونی

  ساسان نقی زاده بهمن ۲۰, ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
  0
  0

  با تشکر از دکتر عباس منش برای دغدغه ای که برای پاوه دارند.

  پاوه بهمن ۲۰, ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
  0
  0

  عرض سلام دارم خدمت جناب دکتر که نسبت به زادگاهشان بی توجه نمی باشند لازم می دانم به عرض برسانم سراب هولی از قدیم ایام تاکنون به مردم این شهر تعلق نداشته ودر حال حاضر هم به مردم تعلق ندارد توسط افراد شخصی به اداره آب فاضلاب در مقابل مبلغ کارشناسی شده واگذار شده و حالا مالک سراب نه مردم می باشد نه شهرداری ونه گردشگری بلکه به آب وفاضلاب تعلق دارد مگر با اجازه اداره مربوطه کسی بتواند در آن دخل و تصرف نماید این سراب فقط اسمش به مردم تعلق دارد

  دوست بهمن ۲۰, ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
  0
  0

  بسیار خوب نوشتین توصیه میکنم مقاله فوق العاده و کارشناسی جناب برهان لهونی در باره تونل سبز که در همین سایت پاوه پرس نشر داده شد را بخوانید یک طرح مثل آن باور کنید کل منطقه را به تمامی لحاظ پیشرفت میده به طوری که نه نیازی به حق آبه سیروان نه بازشدن مرز شوشمی نه اتوبان سه بانده نه منطقه آزاد اقتصادی ونه غیره است این ایده بنظر من کم خرج ترین پروژه اقتصادی زیست محیطی دنیاخواهد شد بنظر من مسولین شهر بجای نابودی فرصت ها و حرف زدن در باره غیر ممکنهای بالا که عرض کردم میتوانند این پروژه را پیگیری کنن
  شما تصور کنید مسیر تونل سبز از سراب هولی تا هانه کوان وحتی برگشت آن از هانه کوان تا شمشیر که فقط یک جاده کوچیک میخواد که عملا هم هست و یکم ساماندهی

  تماشاگر بهمن ۲۰, ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
  1
  1

  آسیاب دره آساوان را هم میشه بازسازی کرد مثل آسیاب حوزه لاره ی نوسود که الان مرکز بازدیدی شده برای خودش

نقد و بررسی

مهمترین اخبار