“روز جهانی بدون پلاستیک” و “وظایف فعالان زیست محیطی”

“روز جهانی بدون پلاستیک” و “وظایف فعالان زیست محیطی”

“روز جهانی بدون پلاستیک” و “وظایف  فعالان زیست محیطی”

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، زمان لازم برای “تولید زباله” توسط انسان بسیار کمتر از زمان لازم برای پوسیدگی و امحای آن یا به عبارت بهتر  “بازیافت آن” می باشد . بنابراین “تجمع زباله” در اکوسیستم  جهانی روی داده  و انواع آلودگی  ها ایجاد میشود. این فرایند برای “زباله های پلاستیکی” نمود بیشتری داشته ،بطوریکه  تقریبا هرجایی از طبیعت (اعم از سکونت گاههای انسانی و کوهستان ها ، کنار چشمه ها و  کنار و درون رودبارها،رودخانه‌ها، دریاها و اقیانوس ها،کنار جاده ها و معابر عمومی) از این “موهبت انسانی” بی نصیب نمانده است.

در شرایط عادی ، یک “کیسه پلاستیکی” برای تجزیه  شدن به حدود ۱۰ تا ۲۰ سال زمان نیاز دارد. این زمان برای یک “بطری پلاستیکی نوشابه” حدود ۴۵۰ سال می باشد. متاسفانه طبق برخی آمارها، هرساله حدود ۵۰۰ میلیارد تا یک تریلیارد عدد “کیسه پلاستیکی” در سراسر جهان تولید می شوند که تنها یک درصد بازیافت شده و بقیه در طبیعت باقی می مانند . برای نمونه ، در هر کیلومتر مربع سطح آب اقیانوس ها، حدود  ۴۶ هزار قطعه “پلاستیک شناور” وجود دارد که موجب مرگ حدود یک میلیون پرنده دریایی و حدود ۱۰۰ هزار پستاندار دریایی از انواع  مختلف می شود.

متاسفانه هم اکنون “زباله های پلاستیکی” همه جای ایران را (از جمله معابر عمومی در شهرها و روستاها، کنار جاده های بین شهری ، کوهها و تفرجگاهها ، دره ها و رودخانه ها ، جنگلها و مراتع و..  ) دچار انواع آلودگی  نموده است. به هر طرف که نگاه کنیم با نوعی زباله پلاستیکی تولیدی شهروندان مواجهه می شویم.   

بنابه آمار ، ایرانیان سالانه بیش از ۲۰میلیون تن زباله تولید میکنند.”سرانه تولید روزانه زباله” برای هر نفر ۷۰۰ گرم است. از میزان کل این  زباله ها حدود  ۲۰درصد  توسط روستاییان و ۸۰ درصد توسط ساکنان شهرهای تولید می شوند .

با این همه، آمار و ارقام  نشان میدهد از این میزان تنها ۲۰درصد زباله های شهری بازیافت میشود. ۲۰درصد زباله شهری به نسبت کل زباله های تولیدی در کشور ، فقط برابر با سه میلیون و۱۶۰هزار تن میشود. این عدد حکایت از آن دارد که سالانه ۱۶میلیون و ۶۱۰ هزار تن زباله تولیدشده در زمین دفن میشود.

بر اساس آمار موجود ، میزان پلاستیک تولیدی در ایران در سال ۱۳۹۴ ،  بیش از ۱۷ هزار تن در سال تخمین زده شده که این رقم معادل ۵۰۰ تن در روز میشود( برای نمونه هر شهروند تهرانی به طور متوسط روزانه سه پلاستیک را وارد چرخه محیط زیست میکند). پلاستیک دارای ماندگاری بیش از ۳۰۰ سال بوده و به ‌دلیل تجدید ناپذیر بودن، ذرات سبک آن با وزش باد جابجا می شوند.

بدون تردید فرایند جابجایی  پلاستیک ها و نایلون ها ، عواقب بهداشتی و زیست محیطی فراوانی به همراه دارد.

گردآوری و ویرایش:  دکتر  برهان ولدبیگیبدون دیدگاه

نقد و بررسی

مهمترین اخبار