رمان “اینجا صدای گرگ‌ها بلندتر است” روایتی از زندگی کولبران در هورامان منتشر شد

رمان “اینجا صدای گرگ‌ها بلندتر است” روایتی از زندگی کولبران در هورامان منتشر شد

رمان “اینجا صدای گرگ‌ها بلندتر است” روایتی از زندگی کولبران در هورامان منتشر شد

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ رمان «اینجا صدای گرگ‌ها بلندتر است»، نوشته عادله خلیفی، وارد بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، همایون محمدنژاد با اعلام این خبر گفت: رمان اینجا صدای گرگ‌ها بلندتر است اثر عادله خلیفی که تداعی تصویر زندگی کولبران در فضای منطقه هورامان است، در ۱۵۲صفحه توسط انتشارات کتاب کوله‌پشتی منتشر شد.

این نویسنده و فعال فرهنگی هورامان افزود: این رمان روایت پسری جوان به نام شوان است. پسری ساده و به‌ ظاهر کم‌هوش که خانواده‌اش از بمباران شیمیایی حلبچه به منطقه هورامانِ ایران گریخته‌اند. رمان با نگاهی به آن‌روز، بیست و نه سال بعد از آن حادثه را روایت می‌کند.

وی به بخشی از کتاب پرداخت و اظهار کرد: شوان و دوستانش کولبر هستند و رمان روایت دردهای آن‌ها در فضای افسانه‌ای هورامان است. در کنار آن، عشق ناغافل و یک‌باره به سراغ شوان می‌آید؛ دختری که از خشونت آن‌سوی مرز گریخته است.

محمدنژاد گفت: شوان شیفته‌ خواندن افسانه و شعر است و رمان با تلفیق فضای داستان با افسانه‌های کردی و شعر و موسیقی منطقه و زیبایی‌های رنگین هورامان در بهار و پاییز و زمستان در کنار دردهای کولبران، زخم‌های بمباران حلبچه و زشتی خشونت­های ناموسی، مخاطب را به تماشای یک افسانه‌ی عاشقانه می‌نشاند.

وی به بخش پایانی کتاب اشاره کرد و افزود: هانا انگار که پیله‌اش را بشکافد، سر از کیسه‌ی چرمی بیرون آورد، بال زد و نشست دَمِ غار. سرآستین‌های گجی آبی‌اش توی باد تاب می‌خورد. شوان ترسیده و بهت‌زده نشسته بود روی سنگ‌های سفید کف غار و بال زدنش را تماشا می‌کرد. تولد پروانه‌ای تازه و نورسته‌ از میان پیله به همان ظرافت و تردی! هومان پایین غار ایستاده و چشم‌هایش از تصویر شکفتن هانا پر شده بود. هانا لایه لایه پوشال‌ها و پتوها را از دور خودش باز کرده و از میان کیسه‌ی چرمی سر بیرون آورده بود. آمدنش از میان آن لایه‌ها، به گل رز آبی‌ای می‌مانست که توی آن صبح سرد برفی آذر شکفته باشد؛ به همان عجیبی و زیبایی!»بدون دیدگاه

نقد و بررسی

مهمترین اخبار