رئیس آب وفاضلاب شهری: پیامدهای ناشی ازکمبودآب در پاوه

رئیس آب وفاضلاب شهری: پیامدهای ناشی ازکمبودآب در پاوه

رئیس آب وفاضلاب شهری: پیامدهای ناشی ازکمبودآب در پاوه

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ با توجه به افزایش دما و کاهش آب دهی چاه ها بویژه در مرداد ماه ۹۴، مصرف آب بالا رفته و سوالاتی راجع به چگونگی نحوه توزیع آب برای همشهریان عزیز پیش آمده که برخود لازم می دانم توضیحاتی را در این خصوص ارائه نمایم.

 

شهر پاوه دارای توپوگرافی سختی است که اختلاف ارتفاع بالاترین نقطه تا پائین ترین نقطه آن ۲۴۰ متر است، اگر اجرای شبکه آب براساس محدوده ارتفاعی مذکور انجام می گرفت عملا آبرسانی ممکن نبود. زیرا از یک طرف فشار زیاد در نقاط پائین دست باعث شکستگی لوله ها، خراب شدن شیرآلات، واشرها و … می شد و از طرف دیگر بدلیل عدم تامین فشار کافی، آبرسانی برای نقاط مرتفع صورت نمی گرفت.

 

کارشناسان آب و فاضلاب برای رفع این مشکل؛ شهر را به سه منطقه ارتفاعی تقسیم نموده اند، که این ایده در سنوات گذشته تحت عنوان اصلاح شبکه و زون بندی انجام شده است، اختلاف ارتفاع در هر منطقه بطور متوسط ۸۰ متراست.

 

سالم مرادیبه محله هایی از شهر؛ که از یک مخزن آب می گیرند و در یک محدوده ارتفاعی (مثلا ۱۷۰۰ الی ۱۷۸۰ متر) قرار گرفته اند بطوریکه شبکه توزیع آن از مناطق دیگر تفکیک شده باشد یک منطقه یا یک زون می گویند.

 

شبکه آب پاوه در سه زون طراحی و اجرا شده است؛ زون پست با ۴۰۰۰ اشتراک و یک مخزن ۵۰۰۰ مترمکعبی، زون میانی با ۳۵۰۰ اشتراک و یک مخزن ۲۰۰ مترمکعبی و زون مرتفع با ۷۰۰ اشتراک و یک مخزن ۵۰۰ مترمکعبی (البته یک باب مخزن ۲۰۰۰ مترمکعبب برای زون میانی در پروژه انتقال آب هانی کوان پیش بینی شده است )

 

هدف از زون بندی مدیریت صحیح توزیع آب است، تقسیم نمودن شهر به سه منطقه، مدیریت توزیع را ممکن و آسان می نماید. هر زون به منزله یک شهر کوچک است که آبرسانی به تمام نقاط آن هموار می گردد؛ ولی با توجه به وسعت زون، قدمت شبکه، حجم و جانمایی مخزن و … آن نیز مشکلات خاص خود را دارد. در بهترین شرایط؛ ابتدا نقاط پائین دست آب می گیرند و باید لوله ها کاملا پرشوند تا آب به نقاط مرتفع برسد، که این زمان در هر زون برای شهر پاوه ۱:۳۰ الی ۲ ساعت طول می کشد. و اما وقتی آب قطع می شود؛ آب باقیمانده در شبکه مانند یک مخزن عمل می کند که بلافاصله آب نقاط بالادست قطع می گردد ولی نقاط پایین دست تا تخلیه کامل شبکه آب می گیرند که این زمان برای هر کدام از زون های شهر پاوه ۲ الی۳ ساعت طول می کشد. به عبارتی برای پاوه ۴ الی ۵ ساعت نقاط پائین دست بیشتر از نقاط مرتفع آب می گیرند.

 

زون پست که شامل خیابان های شهدای ۲۶ مرداد، انقلاب اسلامی،تکیه خالصی، رسالت، پایین دست خیابان صلاح الدین ایوبی، شهرک های نهضت، ظفر، فرهنگیان و زمین شهری می باشد. اگر آب ساعت ۲ شب وصل شود ۲ الی ۲:۳۰ طول می کشد تا لوله های شبکه اصلی و فرعی پر شوند. یعنی عملا نقاط پایین دست مانند میدان مولوی، زمین شهری و جاده خانقاه فوری آب می گیرند، در مقابل نقاط مرتفع مانند شهرک های نهضت، فرهنگیان و ظفر ساعت ۴ الی ۵ صبح آب می گیرند. و اما هنگام قطع آب، فورا اب نقاط مرتفع قطع شده ولی نقاط پایین دست تا تخلیه کامل لوله ها آب دارند که گاهی تا وصل مجدد طول می کشد.

 

نقشه زون بندی شبکه آب پاوه1زون میانی که شامل محلات خیابان های امام شافعی، امام خمینی، تپه کوله، آرامگاه، ارشاد، بالا دست خیابان صلاح الدین ایوبی، کمربندی، بلوار جانبازان، محله جهاد و کوچه سنگ فرش (بنیاد شهید) می باشد. اگر برای این زون ساعت ۱۲ صبح آب وصل شود، محلات پایین دست مانند جهاد، آرامگاه، ارشاد، کمربندی، در نیم ساعت اول آب می گیرند (حدود ساعت ۱۲:۳۰) درصورتی که نقاط مرتفع مانند تپه کوله و بالا دست بلوار جانبازان با ۲ ساعت تاخیر آب می گیرند (حدود ساعت ۱۴). و در هنگام قطع؛ آب نقاط مرتفع مانند تپه کوله فوری قطع می شود ولی تا تخلیه کامل لوله ها آب محلات پایین دست مانند جهاد تا ساعت ها جریان دارد. در عمل نقاط پائین دست ۱۵ الی ۱۶ ساعت آب می گیرند و نقاط مرتفع عملا ۱۰ الی ۱۱ ساعت آب می گیرند.

 

زون مرتفع شامل بالا دست خیابان مرکزی با ۷۰۰ اشتراک می باشد. مشترکینی که در نقاط مرتفع و تقریبا همسطح مخزن قرار گرفته اند تا پر شدن کامل لوله ها نمی توانند آب بگیرند و به شیوه ای که در زون های پست و میانی توضیح داده شد برای زون مرتفع نیز صادق است.

 

حال؛ نقاطی در شهر وجود دارند که علاوه بر تفکیک زون نیاز به نصب فشارشکن دارند که این کار در حد نیاز انجام گرفته است و نقاطی نیز هستند که همسطح مخزن بوده و باید شیرفلکه های نقاط پائین دست را ببندیم تاآب به آنها برسدکه این کاردرحد ضرورت نیز انجام شده است .

 

برای زون پست که محدوده وسیع تری دارد تفاوت آبرسانی ۴ الی ۵ ساعته را به ۷ الی ۸ ساعت می رساند مثلا محدوده میدان مولوی به محض اینکه آب وصل می شود فوری آب می گیرند، ولی وقتی آب قطع می گردد، آب موجود در شبکه اصلی و فرعی فوری قطع نمی شود و در مواردی مسیرحرکت آب عوض می شود. در این نمونه از سه شبکه اصلی؛ پیچ زندان بطرف میدان مولوی، میدان شهدا بطرف میدان مولوی و سراب هولی بطرف میدان مولوی آب درلوله ها جریان می یابد و بعضی وقت ها که ساعت ۵ بعد از ظهر قطع می گردد تا ساعت ۱۲ الی یک بعد از نیمه شب آب دارند.

 

در توزیع آب شهر پاوه دو نکته زیر حائز اهمیت هستند:

 

نکته اول: شهر پاوه ۸۲ کیلومتر شبکه توزیع و ۸۲۰۰ اشتراک آب دارد یعنی به ازای هر ۱۰ متر طول شبکه یک اشتراک داریم. که مقدار آب ذخیره شده در داخل لوله ها برای هر اشتراک در محدوده ۲۰۰ الی ۲۵۰ لیتر می باشد. در کل؛ برای زون پست ۱۰۰۰ مترمکعب، زون میانی ۸۰۰ مترمکعب و زون مرتفع ۱۰۰ متر مکعب، آب در شبکه باقی می ماند که در هنگام قطع، این مقدار به نقاط پایین دست زون جریان می یابد.

 

نکته دوم: جهت اطلاع و قضاوت واقع بینانه همشهریان عزیز یک شیت نقشه زون بندی شهر پاوه ارائه می گردد.. زون پست با رنگ نارنجی، زون میانی با رنگ صورتی و زون مرتفع با رنگ زرد مشخص شده اند.

 

بنابراین با توضیحاتی که ارائه گردید اگر توزیع عادلانه آب را به معنی ساعات یکسان در محلات شهر پاوه تعریف کنیم عملا غیرممکن می باشد. حال از تمامی صاحب نظران و افراد با تجربه و متخصص دعوت بعمل می آید تا با ارائه نظرات و دیدگاه های خود ما را در توضیح عادلانه آب یاری نمایند.۱۰ دیدگاه

  سیروان فرهادی شهریور ۶, ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۹
  0
  0

  سلام. من از حرف های ایشان به این استنباط رسیدم که آب برای هر سه زون به صورت همزمان قطع و وصل می شود. در این صورت ایراد اصلی کار همینجاست. اگر بتوان برای هر زون زمان قطع و وصل جداگانه ای تعریف کرد, می توان با بهینه سازی زمان های قطع و وصل, مشکل را تا حدود زیادی رفع کرد.

  مهندس شهریور ۵, ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۸
  0
  0

  کمبود اب در کل مورد قبول است
  اما بنظرم برخی ایرادات فنی و مدیریتی در پاوه وضعیت کم ابی را تشدید کرده
  از جمله فرسوده بودن بخش زیادی از شبکه و در نتیجه تلفات اب تا حدود ۳۰ درصد که رقم بسیار بالایی است
  همچنین عدم وجود حجم ذخیره مناسب و جوابگو نبودن سه زون شبکه پخش اب در وضعیت کنونی شهر و …

  ساکن محله سنگ فرش شهریور ۳, ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۰
  0
  0

  ضمن سلام وخسته نباشید به ریاست محترم اداره آب وفاضلاب یه فکری به حال لوله های فرسوه از مسیر ساختمان قدیمی بیناد شهید تا آخر خیابان سنگ فرش بکنید هر چندروز یک بار این لوله ها صدمه میبینند در این اوضاع کم آبی و به دلیل عدم پیگیری متاسفانه اب زیادی هدر میرود لطفا رسیدگی کنید

  امین قادرپور شهریور ۳, ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۷
  0
  0

  با عرض سلام و ادب و خسته نباشید
  .اگر اقیانوس اطلس و آرام را هم به این سیستم آبرسانی (شهر پاوه با این فرهنگ غلط استفاده از آب شرب ) تزریق کنند مادامی که فرهنگ و روش صحیح استفاده از آب در دراز مدت اصلاح نشود فایده ای در بر نخواهد داشت .

  – حال شما بیایید و هزاران طرح و برنامه فنی و مهندسی ارائه دهید . نتیجه چه خواهد شد ؟!! باز هم اسراف و اسراف و اسراف

  – اگر آب را هم گران کنید مطمئنا جواب نخواهید گرفت چون مسائل و تبعات ان تنها بر گردن مستمندان و قشر محروم خواهد بود و بعضی ها همچنان به پول جیبهایشان می نازند و …

  – باید دقت کرد و مد نظر داشت که خانواده ها در طول چند ساعتی که آب ندارند دها برابر مصرف همان چند ساعت ( فقدان آب ) را ذخیره می کنند و بعد از آمدن آب آن را به ناحق از طریق دور ریختن و بعضا شستشوی خیابانها و کوچه ها و شیشه ها و ماشین و … و حتی دیوار کوچه ها و … اطراف محل زندگی (اسراف ) می کنند .

  – انگار این مریضی دست از سر بعضی از زنان و بعضا مردانی از این مرز و بوم بر نمی دارد که ( نباید آشغال و … کوچه و خیابان را با آب به جای جارو تمیز کرد ) .

  – با سهمیه بندی برای کوتاه مدت شاید جوابی نسبی را گرفت – اما در دراز مدت این طرح و روند محکوم به شکست و تبعات و هزینه های گزاف مدیریتی و اجرائی به خود را دارا است .

  با سپاس مجدد از همه زحمت کشان گمنام و حتی نام آشنای صادق ودلسوز و عزیز این مرز و بوم

  کسی در این شهر شهریور ۳, ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۸
  0
  0

  سلام.
  به نظر من هم توضیحات خوبی بود. صرفا خوب!
  ولی دانستن و بی جواب گذاشتن این مهم که نقاط مرتفع دیر آب میگیرند و زود آب از دست میدهند، و با توضیحات به ظاهر قانع کننده آقای مدیر، عصبانیت فردی چون من را چند برابر میکند! …. دریغ از یک لیوان آب خنک که روی عصبانیتمان بریزیم!
  جناب!
  به چشم من، صرف بیان مشکلی بدین مهمی و نداشتن راهکار، بجز ناتوانی شما چیزی را نمیرساند. از اینکه در این مقطع بحرانی، نظرات کارشناسانه هم میخواهید که قوز بالا قوز! مثل بازیکن فوتبالی میماند که توپ را تا جا دارد به همبازیهایش نمیدهد، مگر از سر ناچاری و یا زمانی که خود نتواند با آن بازی کند که دیگر آن موقع دیر است، دیر!
  لطفا بفرمائید در این چند ساله که همه به این نکته آگاهند و شما دوباره یادآوری میکنید و زخمهای ما را تازه نگه میدارید، یعنی مثلا همان موضوع سطح گوناگون نقاط شهر، خودتان چه کاری کرده اید؟! راهکار خودتان چه بوده؟ چه و چگونه سرمایه گذاری کرده اید؟ برای ایجاد شبکه جدید در سالها و دوره های قبل چه پیشنهاداتی داده اید؟ ….
  عادت ما همیشه اینگونه بوده (هه‌ره مه‌ساوم دیواره‌ره). یا همان فارسیش که: سَنبل کاری میکنیم و بس!
  اکنون که توضیحات شما اینجا مکتوب گردیده، لطفا اگر قابل دانستید، چند سطر دیگر در جواب دیدگاه کسانی چون من نیز، ارائه فرمائید. متشکر میشوم.

  شهروند شهریور ۳, ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۸
  0
  0

  با تشکر از اطلاع رسانی ولی دیر هنگام بود
  لطف کنید زمان دقیق تزریق آب هانه کوان را به شبکه آب پاوه بگید تا بنده طرح کاملی باتوجه به این مهم به شما بدم

  فارق مومنی شهریور ۳, ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۹
  0
  0

  از برادر بزرگوار جناب آقای یوسفی که در زمینه شفاف سازی اخبار واطلاعات و ارجاع مشکلات به مسئولین محترم نهایت دلسوزی رادارند تقدیر به عمل می آورم . موفق وموید و در پناه حق باشید .

  محمدفاضل ضیائی شهریور ۳, ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۶
  0
  0

  ضمن سلام خدمت تمامی کاربران عزیز و عرض خسته نباشید خدمت جناب مهندس مرادی و همکاران تلاشگر؛
  همانطور که می دانید طرح شبکه توزیع آب شهر در سال ۷۵ طراحی و مطالعات آن انجام شده است. از آن زمان تاکنون یعنی قریب به بیست سال می گذرد که در این مدت ضمن افزایش جمعیت، نواحی مختلفی در اثر توسعه شهری به شهر الحاق گردیده و مشکلاتی را هم به لحاظ کمیت در مصرف آب و هم از نظر مشکلات بهره برداری در توزیع و انتقال آب بوجود آورده است. بنظر می رسد بهترین راه در خصوص تأمین و توزیع مناسب آب، انجام مطالعات شبکه توزیع و طراحی مجدد با توجه به وضعیت موجود و لحاظ نمودن توسعه آتی شهر است. اهمیت این امر با توجه به انتقال آب هانی کوان بعنوان منبع جدید تامین آب شهر اکنون بیش از پیش می باشد.
  اگر نگاهی به وضعیت زون بندی و احجام مخازن بیاندازیم مشکلات زیادی را خواهیم دید که نیازمند اصلاح خواهند بود. بطور مثال ، زون میانی با داشتن ۳۵۰۰ اشتراک ، تنها دارای حجم ذخیره ۲۰۰ مترمکعبی بوده در حالی که زون پست ، با داشتن ۴۰۰۰ اشتراک ، مخزنی به حجم ۵۰۰۰ مترمکعب را دارا می باشد که این امر، آبرسانی به نقاط مختلف شبکه را با اختلال جدی مواجه خواهد ساخت.
  با سپاس – محمدفاضل ضیائی

  شهروند پاوه شهریور ۳, ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۲
  0
  0

  با تشکر فراوان از جناب آقای مرادی
  یک سئوال اینجا نیز مطرح است که چرا با وجود تمام مشکلات موجود هر روز در جلسات فرمانداری موضوع الحاق روستاهای دوریسان،چورژی ،بندره ،نسمه وسرکران را با آن همه جمعیت مطرح می کنند ؟مسئولین اول بیایند این مشکلات به ویژه آب شرب را حل کنند وبعد به فکر الحاق این همه روستا باشند یا حداقل فقط روستای دوریسان را به شهر الحاق نمایند چون این موضوع از دیرباز مطرح بوده است

  ساکن محله ی سرده شهریور ۳, ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۱
  0
  0

  با تشکر از توضیحات رییس محترم اداره آب و فاضلاب
  امید که با تجمیع نظرات کارشناسان بتوان راه حلی با بهره وری بالاتر ترسیم و اجرا کرد.
  با سپاس از پاوه پرس که این گزارش مفید و جامع را تهیه و در دسترس شهروندان قرار داد.

نقد و بررسی

مهمترین اخبار