دکتر مختار ویسی: دوره ی نوجوانی زمان شکل گیری شخصیت و پیدایش هویت است

دکتر مختار ویسی: دوره ی نوجوانی زمان شکل گیری شخصیت و پیدایش هویت است

دکتر مختار ویسی: دوره ی نوجوانی زمان شکل گیری شخصیت و پیدایش هویت است

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ کارگاه آموزشی بهداشت روانی در دوران بلوغ به مناسبت هفته بهداشت روان با حضور دکتر مختار ویسی در مدارس شهر نوسود برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، دکتر مختار ویسی در این کارگاه بلوغ جسمی، تغییرات فکری و هوش انتزاعی و تغییرات هیجانی – اجتماعی را از ویژگی های دوران بلوغ برشمرد و در ادامه عنوان نمود: نوجوانی دور‌ه‌ای است که در آن فرد، نه تنها از نظر فیزیکی، بلکه از نظر روحی، فکری و ذهنی دچار تغییرات اساسی می‌شود، به همین دلیل است که این دوره، مرحله‌ای مهم در زندگی هر فرد به شمار می‌رود و که یک انقلاب و دگرگونی بزرگ در بسیاری از خانواده‌ها بروز می‌کند.

 

دکتر ویسی دوره نوجوانی را زمان ارزیابی، تصمیم گیری و تعهد دانست و با بیان اینکه نوجوان در دوره بلوغ از لحاظ اجتماعی با بعضی مشکلات مواجه می شود به بحران هویت در این دوره پرداخت و افزود: یکی از پدیده‌هایی که از سال‌های پایانی نوجوانی آغاز می‌شود و می‌تواند در سال‌های جوانی نیز ادامه یابد، بحران هویّت است. از نظر روان شناسان جست و جوی هویت، مهم ترین ویژگی متمایز کننده‌ی نوجوانی، از مراحل دیگر زندگی است. چرا که نوجوان وظیفه‌ی عمده‌ی خود را کسب احساس هویت می‌داند و می‌خواهد نقش و جایگاه خود را در جامعه بشناسد.

 

مختار ویسی1اما در این میان نوجوان در دوره بلوغ از لحاظ اجتماعی با بعضی مشکلات مواجه شده و بحران هویت نیز تحت تاثیر عوامل اجتماعی آشفته می شود؛ پس در این دوره انسان باید هوشیار باشد و با شناسایی و شکوفایی استعدادهایش سعی داشته باشد که بر بحران هویت غلبه نماید.

 

وی افزود: انسان دارای دو هویت فردی و اجتماعی است؛ هویت نیز ۵ نوع بوده که شامل: هویت ورزشی، هویت شغلی و حرفه ای، هویت سیاسی، هویت رابطه ای و هویت قومی دینی است و در این میان نقش هویت قومی دینی در یافتن معنای زندگی و ثبات شخصیتی بسیار تاثیرگذار می باشد.

 

مختار ویسی افزود: نوجوان در دوره بلوغ باید یک جهان بینی و هویت برای خود پیدا کند و با کسب یک ایدئولوژی و ترسیم یکسری خطوط قرمز در زندگی، ارزش های خانوادگی، قومی و ملی خود را پذیرفته و برای زندگی معنا پیدا کند.

 

ویسی در بخش دیگیری از سخنان خود به خطرات و آسیب های فضای مجازی اشاره کرد و خواستار هوشیاری دانش آموزان در مقابل تهدیدهای این دوره چون بزهکاری، مصرف سیگار و مواد مخدر و رابطه نامشروع شد.

 

وی فعالیت ۱۴۰۰ سایت و بیش از ۶۶۲ کانال ماهوراه ای درجهت تبلیغ شیطان پرستی و بی بندوباری اخلاقی را از تهدیدات جدی برای نوجوانان در دوره بلوغ برشمرد و خاطر نشان ساخت براساس تحقیق های انجام شده ۶۰ درصد آسیب های اجتماعی در دوره بلوغ متوجه نوجوانان می شود.

 

دکتر ویسی احساس شکست ناپذیری، تفکر انتزاعی و ریسک پذیری را ویژگی هایی دانست که در این دوره در اوج خود می باشد و همین ریسک پذیری و احساس شکست ناپذیری ممکن است کارگاه آموزشی بهداشت روانی در دوران بلوغنوجوان را به طرف تجربه تهدیداتی چون مصرف سیگار و مواد مخدر بکشاند که تا پایان عمر با مشکلات آن دست و پنجه نرم کند.

 

ایشان امید به زندگی و یافتن معنا و هدف برای زیستن را مهم ارزیابی نمود و در ادامه افزود: ناامیدی علاوه بر مشکلات روحی روانی از لحاظ فیزیولوژیکی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود و اگر انسان برای زندگی هدفی داشته باشد تمامی مشکلات و زحمت ها را به راحتی می تواند تحمل کند.

 

ویسی شایستگی تحصیلی را یکی از مواردی دانست که از آسیب های اجتماعی پیشگیری می کند و در پایان گفت: نوجوان در این دوره باید بیش از هر چیز دیگری به تحصیل و درس خواندن اهتمام ورزد و با داشتن برنامه، آینده ی روشنی را برای خود ترسیم نماید. در این دوره نوجوان باید به فکر راهیابی به بهترین دانشگاه ها در سطح کشور باشد و با ورود به دانشگاه نیز ضمن حفظ هویت قومی – دینی و فرهنگ غنی منطقه، نکات مثبت دیگر فرهنگ ها را نیز اختیار نماید -واکنش پیوستگی- تا به مثابه یک جامعه موزاییکی بتواند بهترین بهره برداری را از موقعیت و شرایط مورد نظر داشته باشد.

 

دادگر کارشناس شبکه بهداشت شهرستان نیز در این کارگاه خواستار بازتاب مشکلات بهداشتی سطح شهر و روستا به مامورین شبکه و سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور شد. این کارشناس در توصیه های دیگر از مصرف مواد خوراکی که در مغازه ها در معرض مستقیم نور خورشید قرار دارد خودداری نمود.۲ دیدگاه

  شاهو مهر ۲۷, ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۰
  0
  0

  امیدوارم بیشتر از آقای دکتر ویسی استفاده شود براستی مطالب آموزنده ای بود

  سهرابی مهر ۲۶, ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۷
  0
  0

  مطالب ارزشمندی ارائه شده از اقای دکتر ویسی تشکر میکنم براستی برگزاری چنین برنامه هایی برای دان اموزان ضروری است و متاسفانه ما خیلی کم این برنامه ها را در شهرستان داریم
  بلوغ یک مسئله اساسی است که عدم توجه به ان باعث لطمات زیادی به فرزندان ما میشود امید است از ظرفیت اقای ویسی بیشتر استفاده شود و ما شاهد برگزاری برنامه های بیشتری در این رابطه باشیم

نقد و بررسی

مهمترین اخبار