دومین جشنوراه بازی های بومی محلی اورامانات به میزبانی پاوه برگزار شد.

دومین جشنوراه بازی های بومی محلی اورامانات به میزبانی پاوه برگزار شد.

دومین جشنوراه بازی های بومی محلی اورامانات به میزبانی پاوه برگزار شد.

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ عصر روز پنجشنبه مورخ ۲۷ شهریور ماه جشنواره بازی‌های بومی و محلی منطقه ی اورامانات با میزبانی شهرستان پاوه وبا حضور مدیرکل ورزش وجوانان استان وهیئت همراه، معاون فرماندار، رئیس دفتر امام جمعه پاوه ، بخشدار باینگان، شهردارپاوه، شوراهای اسلامی شهرهای (پاوه، جوانرود ومریوان) و روستاهای تابعه شهرستان، دهیاران ، جمعی از اعضای شورای اداری ، رؤسای ادارات ورزش وجوانان منطقه اورامانات و شهروندان ارجمند در زمین فوتبال پاوه برگزار شد.

 

بعد از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و همزمان با پخش سرود جمهوری اسلامی، اسب سواری با برافراشتن پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی و حرکت در چهار گوشه زمین جلوه ی خاصی به مراسم بخشیده بود.

 

هیوا حسینی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان نیز با عرض خیرمقدم خدمت مهمانان و حاضرین در جایگاه به تبیین برنامه پرداخت و با اجازه مسئولین محترم امر استارت و شروع جشنواره را اعلام نمود.

 

هادی سپنجیشروع برنامه با گروه مولودی خوانی روستای نوخان شهرستان روانسر آغاز گردید، هادی سپنجی شاعر توانمند شهرستان پاوه به عنوان مجری برنامه با سرودن اشعاری موزون همزمان با هنر نمایی ورزشکاران بازی های بومی محلی ، جذابیت خاصی بدان بخشیده بود.

 

بازی های بومی محلی منوط به نوع آن به چند دسته تقسیم می شود، بعضی از بازی ها ذهنی هستند و هدف آن پرورش ذهن و حواس است، برخی هدف آنها بر توانمندی و نیرومندی انسان متکی است (بیشتر جنبه ورزشی دارند)، اکثر بازی های اجراء شده جنبه ی جمعی (گروهی) داشت. به هر حال اجرای این بازی ها در جهت پرورش روح و جسم متمرکز بودند که عبارتند از: قول قولان، قوله شوران، توپ قار، کشتی محلی، کلاو فران، بخچه گردان، سوارکای، دستمال فرینه، گرز و خط، آوازهای محلی سیاچمانه، هوره و شعر….

 

گوشه ای از بازی های بومی محلی مناطق اورامانات در تصاویر ذیل نمایش داده می شود. بازی هایی که فرهنگ این مردم محسوب شده و به نوعی پوشش دهنده ی اوقات فراغت مردم در گذشته ی نه چندان دور این مناطق بودند، اهتمام معمول به جهت احیاء شناسنامه هنری مردم این دیار متمرکز بود.

 

این جشنواره در واقع تداعی کننده بازی های سرگرم کننده ی گذشته دیارمان بود، آن زمان که مردم فارغ از کارهای روزانه دور هم جمع می شدند و با انجام بازی هایی که به تناسب فصل نیز متغیر بود فضای پر از هیجان و شادی را به وجود می آورد. اوج زیبایی این بازی ها در همراهی زنان و مردان در سنین مختلف بر بالا بام و حیاط خانه ها بود، حضور نظاره گرها خود سراسر هیجان بود همچون دوپینگ انرژی جادویی تزریق می نمود؛ هیجان، شور و نشاط را نه تنها در بازیگران بلکه در تماشاگران هم به وجود می آورد.

 

جشنواره بازیهای بومی محلی9آن ایام نه خبری از فشارخون بود و نه کسی مبتلا به قندخون، حتی سرگرمی ها نیز حرکتی بود، بازی های آن زمان علاوه بر اینکه جنبه ی فکری داشت اما محور اصلی بر شجاعت و توانمندی و ایثار و همراهی و… متمرکز بود.
جوانان تا دیرهنگام در کوچه ها و دشت و دمن به سرگرمی های جسمی اهتمام می ورزیدند و شب هنگام به سبب فعالیت های روزانه زودتر از حال به خواب می رفتند خوابی که بستر و بالین نمی شناخت و خود حاوی لذت روحی بود که توصیف آن وصف ناپذیر است.

 

اما چرا بازگشت به گذشته توصیه می گردد؟
بی شک، تنوع بخشی آدمی با پیشرفت تکنولوژی و ساخت تجهیزاتی همراه است، کاربست تجهیزات و استفاده ی بی رویه از آن، آسیب هایی در پی دارد که بر روح و روان تأثیرات نامطلوبی می گذارد. کارشناسان تعلیم و تربیت از تغییر رویه ی بازی های دست جمعی به فردی، هیجان به استرس، جنب وجوش به گوشه گیری، شادی و نشاط به سکوت و… هراس دارند و دغدغه های خویش را نسبت به بازی های رایانه ای و نیز سرگرمی دستگاه های دیجیتال اعلام می نمایند.

 

از موضوعات صدرالذکر بگذریم و از زاویه ی دیگر به جشنواره بپردازیم ، بی شک ایمان داریم برای هر کاری، علی رغم اینکه تلاش هایی در ورای آن صورت گرفته باشد، باز به سبب ایده آل پسندی حاضرین نقدهایی بر آن وارد است، اما در اینجا ضمن تقدیر ویژه از کلیه دست اندرکاران ارجمند در سطح استان، اورامانات، شهرستان پاوه ، همه ی آنهایی که مایه گذاشتند تا این جشنواره ی زیبا را به مرحله اجرا در آورند از جانب شورای اسلامی شهر و شهردار پاوه به نیابت از مردم شهرمان تقدیر و تشکر خالصانه دارد.

 

برگزاری این جشنواره علی رغم فرصت زمانی محدود برای ساماندهی و سازماندهی جای تشکر وافر دارد، علی ایحال همچنانکه عرض گردید نقاط قوت وضعف هایی نیز در اجراء مشهود بود هر چند اگر یکصد عیب بزرگ و کوچک وجود داشته باشد باز در قبال اجرای این جشنواره رنگ می بازد. به هر حال اگر نقدی هم بکار آید نه به جهت کم ارزش نهادن به تلاش ها بلکه بدان سو است که اگر در آینده چنین برنامه هایی اجراء گردید بیشتر جذبه لازم را داشته باشد.

 

۱- اجرای بازی های بومی ومحلی بیشتر جنبه نمایشی داشت، بهتر آن بود که در قالب مسابقه ارائه می گردید. برای مثال مسابقه قله شوران (قلان) اگر بین دو تیم از مناطق همجوار اجراء می شد بیشتر هیجان داشت. این امر به خودی خود سبب می گردد هر یک از مناطق با آمادگی بیشتر در جشنواره ها شرکت نمایند . اگر هدف احیاء، تعمیم و گسترش بازی ها باشد باید انجام آن بین مناطق روستایی، شهری و شهرستان به صورت لیگ مانند اجراء و دنبال گردد به هر حال جشنواره تنها در این حالت می تواند حرکت آفرین باشد.

 

۲- در خیلی از بازی ها حاضرین با نحوه اجراء (قواعد و مقررات بازی) آشنا نبودند، در اینصورت با عدم آگاهی نمی توان انتظار لذت بخشی داشته باشیم. لذا بهتر آن بود در حین آماده سازی شروع بازی، بیوگرافی ونحوه اجرای بازی در اختیار مجری محترم گذاشته می شد تا با بیان انجام فعالیت مورد نظر، بیننده بتواند مفهوم بازی را حس وتجربه نماید.

 

۳جشنواره بازیهای بومی محلی12 در تماشای بازی فوتبال تلویزیونی اگر صدای استادیوم حذف شود جذابیتی برای بیننده ندارد در این مسابقه به سبب فاصله زیاد بین تماشاگران و بازیگران ارتباط عاطفی ایجاد نمی شد.

 

۴- هر چند که جشنواره منطقه ای اعلام گردید اما به جزء یک یا دو گروه از شهرستان های روانسر، ثلاث و باباجانی و جوانرود در این مسابقات شرکت ننموده بودند.

 

۵- در نوع خود برنامه ی جذابی اجراء گردید، اما خیلی از شهروندان پاوه ای خود را از این سرگرمی مفرح محروم نمودند، که این در جای خود قابل قبول و توجیه پذیر نمی باشد، هر چند که خیلی از ماها به نوعی در این زمینه قصور داریم. اگر مردم شریف نوریاب نبودند شاید تماشاگری دیگر باقی نمی ماند، لذا منبعد باید به طریق دیگر ورود نمائیم ،در همان روز با بلندکو مردم را در جریان نمایشگاه می گذاشتیم و حداقل نیز ایستگاههایی برای انتقال رایگان مردم به مکان نمایشگاه تدارک دیده می شد.

 

۶- عزیزی گفت اگر ما (۶ نفری که نقش رسانه ای داشتند) در این مراسم حضور نمی داشتیم ، هر چند که این برنامه از جذابیت بیشتری هم برخوردار باشد در همین فضا خلاصه می شود وکسی دیگر در جریان آن نخواهد بود، اما هریک از ما با نشر آن از طریق صدا وسیما، سایت های خبری و دنیای مجازی شرایطی را فراهم می آوریم که همگی (آنهایی که حضور نداشته اند) در جریان کم وکیف آن ماجرا آنطورکه بوده وهست قرار گیرند، اما دریغ از یک ذره توجه، حتی یک لیوان آب هم تعارف نگردید….دو نفر دیگر از هنرمندان کاک ناصر کابلی و کاک لایق خواننده آوازهای محلی نیز سفره دل خود را گستراندند و در ادامه افزودند:  برای اکثر برنامه های اجرایی ما را دعوت می نمایند اما بعد از مراسم فوری فراموش می شویم وکسی اعتنایی نمی نماید….؟!!

 

۷- حضور بزرگان و معتمدان وریش سفیدان می توانست به برنامه رنگ و زیبایی خاصی عطاء بخشد، این عزیزان عادت ننموده اند در هر مراسمی حضور داشته باشند. به عبارتی تا از آنان دعوت به عمل نیاید، در هیچ برنامه ای شرکت نمی کنند. انشالله در برنامه های دیگر شاهد حضورشان باشیم.

 

۸- وقتی قیاسی وضعیت حال وگذشته را در ذهن تجسم وبررسی می نمائیم ، می بینیم که الان دیگر آن فضاهای سابق(حیاط منازل، بالا بام خانه ها وفضاهای خالی محلات) برای جنب وجوش باقی نمانده است، به سبب تعدی به اموال عمومی خبری از فضاهای خالی محلات وجود ندارد، حیاط منازل نیز به زیر بنا افزوده شده ، بام خانه ها هم با دیش ماهواره پر شده است ، زمانیکه مراسم عروسی در محوطه و محدوده منازل با جذابیت خاص برگزار می گردید حال جایی برای ایستادن هم وجود ندارد چه برسد به اینکه ورزشی انجام گیرد. به دست خود و اراده خویش روح نشاط و شور واشتیاق را از محلات گرفته ایم، در خیلی از محلات به جزء خیابان فضای مسطحی یافت نمی شود وخیابان هم جای بازی نیست…!!

 

۹- پایان بخش برنامه بازدید مهمانان وحاضرین از نمایشگاه دست ساخت ها و غذاهای محلی بود که در جوار نمایشگاه برپا شده بود. توزیع مواد خوراکی بین بازدید کنندگان خود نقش پذیرایی را ایفاء می نمود . هلال احمر ونیروی انتظامی همچون همه ی برنامه های در حال اجراء پای کار بودند تا تلاش ومساعی بانیان مراسم با بهترین شکل و در سایه امنیت وآرامش کامل اجرایی شود.

 

در حاشیه اختتامیه جشنواره درخصوص خاکی بودن زمین چمن فوتبال پاوه گلایه هایی مطرح شد. محمدعلی رضایی عضو شورای اسلامی شهر جوانرود تقبل بذر چمن را نمود، شهردار و شورا نیز کارگر و کود را تقبل نمود، مراتب مورد نظر با جناب آقای مجتبی جوهری مدیر کل محترم ورزش وجوانان استان کرمانشاه در میان گذاشته شد، ایشان نیز در نهایت با پرداخت هزینه انشعاب آب استادیوم (احداث چاه و یا انشعاب آب) را تقبل نمودند. ضمن تقدیر به سبب همراهی به وجود آمده ، امید می رود که عزیزان متعهد به تعهد خویش بوده و با اهتمام جمعی در نهایت شاهد احداث چمن فوتبال برای ورزشدوستان شهرستان پاوه باشیم. در این راستا جناب آقای حسینی مدیر محترم ورزش وجوانان شهرستان به عنوان دستگاه بهره بردار لازم است پیگیر تحقق تعهدات معمول باشند.

 

جشنواره بازیهای بومی محلیجشنواره بازیهای بومی محلی104جشنواره بازیهای بومی محلی8 جشنواره بازیهای بومی محلی16جشواره بازی های بومی محلـی جشنواره بازیهای بومی محلی7جشنواره بازیهای بومی محلی9جشنواره بازیهای بومی محلی4جشنواره بازیهای بومی محلی10جشنواره بازیهای بومی محلی2جشنواره بازیهای بومی محلی11 جشنواره بازیهای بومی محلی13 جشنواره بازیهای بومی محلی15

 ۳ دیدگاه

  رحیمی شهریور ۲۹, ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۱
  0
  0

  باسلام
  ازیک طرف قیدفرمودیدکه دریغ از یک لیوان آب که ازماپذیرایی شودوزاسوی دیگراقرار کردید که با غذاهای محلی که اعم از کلوچه وکلانه و…بودازماپذیرایی شد.
  سالها درزمان مدیریت آقای …چنین برنامه ای ندیدیم ولی الان که حسینی می خواهد کاری انجام دهد زبان به انتقادهای متعصبانه می گشاییداین آقا اول راهه، دلگرمش کنیدتابماند وکارکند .راستی قبلا کجابودید چرا اون سالها چیزی نمی گفتید؟جواب ساده است چون او ازجنس خودتان بود برای رحمانی هم که یکسال درپاوه و۵ سال درجوانرودوحتی دراستان هم موفق شدمدیرنمونه شودهرروز برنامه ای تدارک می دیدیدتورا به خدا بس کنیدجلوپای این بنده خدا سنگ نیاندازیدتابتواندادامه دهد.
  درجایی دیگرقیدفرمودید(عزیزی گفت اگر ما (۶ نفری که نقش رسانه ای داشتند) در این مراسم حضور نمی داشتیم ، هر چند که این برنامه از جذابیت بیشتری هم برخوردار باشد در همین فضا خلاصه می شود وکسی دیگر در جریان آن نخواهد بود، اما هریک از ما با نشر آن از طریق صدا وسیما، سایت های خبری و دنیای مجازی شرایطی را فراهم می آوریم که همگی (آنهایی که حضور نداشته اند) در جریان کم وکیف آن ماجرا آنطورکه بوده وهست قرار گیرند، اما دریغ از یک ذره توجه )شما بایدبه کارتون عشق بورزید وبدون چشم داشت کارکنید نه برای انعکاس هرخبری انتظارداشته باشید مدیرآن اداره از شما تقدیرنماید

  مدیریت سایت:

  دوست عزیز سلام
  اگر انسان بدن حب وبغض به مسائل بنگرد ، آنچه را که می خواند می تواند از مطلب ارائه شده به درستی قضاوت کند. جشنواره ای برگزار گردید، در دو نوبت این سایت همچون سایر سایت های محلی مردم را به حضور ترغیب نمود، از بانیان هم تشکر نمود، …
  بنده خود در جایگاه حضور داشتم وپذیرایی هم صورت گرفت هر چند که هدف جشنواره است نه پذیرایی، اما بودند که مقداری گله مند بودند البته نه به این مراسم بلکه از همه مراسمات نقد داشتند ….
  دوست عزیز بنده ازتلاش مدیران گذشته وحال تقدیر وتشکر نموده وهر یک را به واسطه توانمندی خود ارزیابی می نمایم ، در اینجا نقدی را بر اداره ورزش وجوانان پاوه به میان نیامده است که شما اینطورمتعصبانه برافروخته اید، یکی از افرادی که برای موفقیت آقای حسینی دعا می نماید اینجانب بوده وتاکنون به جهات مختلف از ایشان حمایت نموده و تا زمانی که در خدمت جوانان و ورزشدوستان شهرستان باشد ، به وظیفه خود می دانم که در این راه گام بردارم.
  متأسفانه شاید پاوه تنها شهری در ایران است که این کلمات پوچ وبی اساس( خودمان وخودتان )در آن وجود دارد، بنده بسیار متأسف هستم که این جواب را می دهم وحتی فکر کردن روی آن را توهین می دانم به هر صورت از آن می گذرم به امید آنکه دیگر شهروندان این دیار حتی در ذهن خودشان کلمات وجملات تفرقه آمیز را بیان ننمایند….
  نقدی که شد فراگیر بود فرد خاصی را مخاطب نداشت، بیشتر عیب وایراد بر خودمان بود که زندگی را بر خودمان تنگ کردیم ، و نمی توانیم مثل گذشته این بازی ها که جذاب می باشند در محلات مان اجراء کنیم….
  دوست عزیز کاری که انجام شد کار تیمی بود نه فقط اداره ورزش و جوانان پاوه ازجمله : فرمانداری ، ورزش وجوانان، بخشداری ، دهیاران، استان و خیلی های دیگر اگر نقدی هست به شهرستان برمی گردد نه شخص خاص اگر موفقیتی هست به بانیان برمی گردد که بنده ، تمام کارکرد را موفقیت آمیز خواندم ، اگر دقت می نمودید در جایی گفتم اگر صد نقد وجود داشته باشد همینکه این برنامه اجراء شده ، همه ی آن نقدها به اندازه اجرای این برنامه اهمیت ندارد، این اوج تعریف است.
  دوست عزیز تعدادی هستند که فعالیت خبرنگاری انجام می دهند، بدون مزد وپاداش شب و روز کار می کنند، اگر بدانها مقداری توجه شود چه لطمه ویا آسیبی به شما می رساند که اینقدر حساس شدید ، مکر نه آن است که اینها با تلاش خود این برنامه را در شهرستان پاوه و دنیا رسانه ای وثبت نمودند، شما چرا باید ناراحت باشید که ما درد دل آنها را منعکس نمائیم.
  اگر ما معتقد به احترام هستیم باید برای همه باشد، اینها وظیفه ندارند اما با عشق کار می کنند ، تعدادی از آن جوانان بیکار هستند حقوقی هم دریافت نمی کنند، حداقل شما به ارزش کار آنها هم احترام می گذاشتید. ….

  شهروند شهریور ۲۹, ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۹
  0
  0

  با سلام مشکلات همیشه و همه جا هست بعد این برنامه (دومین جشنوراه بازی های بومی محلی اورامانات )بوده نه جلسه شورای اداری که بخواهد مشکلی حل شود.
  این مبحث فرهنگی است مشکلات با حضور همه ما و شما حل می شود به اضافه اعتبارات . نه یک شخص خاص لطفا همیشه همه جا انتقاد نکنید واقعا روحیه کار کردن با این همه منتقد تو منطقه به حد صفر خواهد رسید

  شهروند باینگان شهریور ۲۸, ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۳
  0
  0

  ضمن تقدیر ازکلیه برگزارکنندگان چنین مراسماتی آیا با حضور بخشدار باینگان همه مشکلات بخش دراین مراسمات حل میشود

نقد و بررسی

مهمترین اخبار