دومین جشنواره باشکوه شعر کودک هورامان در پاوه برگزار شد/گزارش تصویری

با اهتمام موسسه نسیم فرهنگ هورامان؛

دومین جشنواره باشکوه شعر کودک هورامان در پاوه برگزار شد/گزارش تصویری

دومین جشنواره باشکوه شعر کودک هورامان در پاوه برگزار شد/گزارش تصویری

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ دومین جشنواره شعر کودک هورامان با اهتمام موسسه فرهنگی هنری نسیم فرهنگ هورامان و مشارکت انجمن موسیقی پاوه، مراکز مهدکودک و پیش دبستانی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، مدیر مسئول موسسه فرهنگی هنری نسیم فرهنگ هورامان و دبیر این جشنواره در ابتدای مراسم ضمن عرض تسلیت بابت حادثه تلخ و ناگوار زلزله غرب کشور، به اهداف موسسه نسیم در برگزاری این جشنواره اشاره کرد.

ابراهیم شمس با بیان اینکه ما بر این باوریم که فعالیت فرهنگی باید ریشه ای باشد و ما کار ریشه ای خود را از نونهالانمان شروع کرده ایم، اظهار کرد: موسسه فرهنگی هنری نسیم فرهنگ هورامان برای خدمت به زبان و فرهنگ هورامان با عزم و اراده ای پولادین پای بر این عرصه نهاده و آمده تا جان تازه ای بر کالبد فرهنگ این مرز و بوم بدمد.

وی افزود: بنده نویسنده تاریخ و فرهنگ شفاهی هورامان هستم و تاکنون چندین مجلد کتاب نوشته ام اما به خاطر اهمیت این موضوع روی به سوی ادبیات کودک آورده و تاکنون سه جلد کتاب چاپ کرده و چندین کتاب هم در دست چاپ دارم؛ اما متاسفانه در زمینه ادبیات کودک کار نشده و تا به امروز تنها ۱۰ جلد کتاب در عرصه کودک و نونهال چاپ شده است.

شمس ادامه داد و گفت: دوست و همکار عزیزم جناب آقای فتح اله رضایی از تمام جهات زندگی خود برای تعلیم و تربیت کودکان از خود گذشتگی کرده و امروز کم خانه ای در هورامان هست که اشعار آقای رضایی به درون آن رسوخ نکرده باشد و این نشان از خدمات بزرگ فرهنگی و ادبی موسسه نسیم به جامعه فرهنگی هورامان می باشد.

مدیر مسئول موسسه فرهنگی هنری نسیم فرهنگ هورامان افزود: ما مجموعه نسیم فرهنگ هورامان تمام وقت خود را گذاشته ایم تا بتوانیم با بضاعت کم خود جنب و جوشی در جامعه فرهنگی خود بوجود بیاوریم. شکر خدای متعال امروز ثمره کار خود را می بینیم. امروز بیش از ۱۶۰ کودک کمتر از ۱۰ سال روی صحنه به شعر خوانی می پردازند. این حاصل زحمات این موسسه است. این به معنای انقلاب زبانی است، به معنای آن است که دیگر این زبان قصد مردن ندارد. یعنی ما دیگر هر گز نمی گذاریم که بمیرد

ابراهیم شمس با بیان اینکه ما بدون هیچ پشتیبانی از هیچ جایی با دستان خالی و با دلهای بزرگ و با عزمی پولادین کارمان را شروع کرده ایم، گفت: این فعالیت وظیفه تمام هورامان است و در این راستا از کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر، از روسای آموزش و پرورش و ارشاد اسلامی انتظار کمک و همکاری بیشتر داریم. از دوستان خبرنگار و روزنامه نگار انتظار داریم قلمشان را به زیبایی و در راه خدمت به فرهنگ و ادبیات هورامان بچرخانند چنانکه تاکنون دریغی نداشته اند. حق آن است که رسانه متعهد بزرگترین نقش را می تواند در توسعه فرهنگ ایفا کند. از دوستان قلم به دست جوانم انتظار سعه صدر دارم امیدوارم دلهایشان را بزرگ کنند و هدف و غایت همه ما هورامان باشد.

وی ثبت و اخذ مجوز قانونی موسسه پیشگامان ادبیات هورام به مدیرمسئولی عدنان مرادی را به ایشان و جامعه فرهنگی هورامان تبریک گفت و در خاتمه اظهار کرد: همچنانکه پدر و مادران عزیز و مربیان مهدها تربیت بچه ها را وظیفه ذاتی خود می دانند، انتظار داریم بچه های خود را با فرهنگ ناب و اصیل و پاک و آیینی در قالب شعر و داستان به زبان مقدس مادری  پرورش دهند.

لازم به ذکر اس این جشنواره با پشتیبانی مالی آقای فاتح شمس و مجری گری خانم گونا راهیما برگزار شد و تعداد ۱۶۰ نفر از کودکان هورامان با لباس زیبای کوردی از مراکز مهد کودک و پیش دبستانی شنیان، پرنیان، گلهای زندگی، پونک،نارین، آرین ، باران و کوثر به روی صحنه رفته و به شعر خوانی پرداختند.

گفتنی است شاعر بیشتر این اشعار جناب آقای فتح اله رضایی مدیر بخش آموزش این موسسه بود که ۱۶ قطعه از اشعار زیبای ایشان توسط نونهالان شرکت کننده قرائت شد. همچنین اشعار شاعران دیگر از جمله آقای بهروز محمدپور (شارو)، خانم ماریا عزیزی (هانه)، خانم مهوش درستکار، آقای شاهو معاذی، خانم پرستو مصطفایی و خانم یسری شریفی در این جشنواره قرائت گردید.۳ دیدگاه

  ابراهیم شمس دی ۲, ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۴
  0
  0

  سلام و عرض ادب خالصانه دارم خدمت مرد بزرگ عرصه ی رسانه و روزنامه نگاری هورامان کاک فاروق یوسفی. برادر عزیز! هیچگاه نمی توانم ستایش شما را به خاطر این همه بزرگ منشی و کرامت نفس و عشقی که به فرهنگ زاد بوم خود دارید به جای بیاورم. فقط می توانم در این تریبون همگانی ارادت قلبی خود را نثار شما بکنم. شما به راستی نشان دادید یک روزنامه نگار حرفه ای و متعهد هستید و علاوه بر نشان دادن دردهای جامعه، زیباییهای آن را به زیبایی آنچه که هستند، نشان می دهید.
  من افتخار می کنم تمامی مراسماتی را که مدیریت کرده ام در این سایت وزین و دوست داشتنی گزارش شده و در اختیار دید عموم قرار گرفته و سپس آرشیو شده اند. قرار است فعالیتهای موسسه فرهنگی هنری نسیم فرهنگ هورامان در این چند ساله را بصورت کتابی گردآوری و چاپ کنم. بهترین و زیباترین نوشته، گزارشهای بی نقص جنابعالی بودند. همه ی آنها را از آرشیو سایت پاوه پرس در آورده ام. این بزرگترین افتخار برای من است که همه ی فعالیتهای موسسه ما در این سایت عزیز موجود می باشند.
  برادر بزرگوار جنابعالی واقف هستید و مایلم مردم هم بدانند بنده و دوستانم در موسسه فرهنگی هنری نسیم هورامان تمام زندگی خود را وقف خدمت به فرهنگ، زبان و ادبیات هورامان نموده ایم. امیدوارم اهالی فرهنگ و ادب و دوستداران فرهنگ هورامان به ما بپیوندند و ما را در این امر خطیر یاری کنند.
  موسسه فرهنگی هنری نسیم فرهنگ هورامان مفتخر است به اینکه بزرگترین همایش فرهنگی و ادبی هورامان یعنی همایش داستان کوتاه هورامی را هر ساله مدیریت و برگزار می کند. و همین جشنواره که دیدید بیش از ۱۶۰ کودک و نونهال به زبان مادری خود از حفظ شعر خواندند. هر کدام از این بچه ها بیش از چهار پنج قطعه شعر بلدند حتی دختر کوچولوی سه ساله من ۷ قطعه شعر را کامل از بر می خواند. این به راستی انقلابی فرهنگی است که در زبان هورامی توسط موسسه نسیم بوجود آمده است. این موسسه لایق حمایت است تا کارهای بزرگتری انجام دهد.

  .
  مدیریت سایت:
  از لطف وبزرگواری جناب آقا شمس تقدیر وتجلیل می شود وبخاطر فعالیت های مستمر خدمت حضرتعالی وسایر دوستان گرانمایه عرض ادب ودستمریزاد دارم امیدوارم همچنان در آسمان فرهنگ دیار همچون ستاره ای منور بدرخشید …..

  عدنان مرادي دی ۲, ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
  0
  0

  ضمن عرض تبریک و آرزوی موفقیت برای بانیان این مراسم حمایت خود را از برگزاری همایش ها و مناسبت هایی که باعث رشد و تعالی زبان مادری می شود اعلام می دارم .
  همچنین از جناب آقای شمس نیز بابت تبریک شروع فعالیت موسسە هورام سپاس گزار هستم

نقد و بررسی

مهمترین اخبار