حوادث اخیر و چند پیام روشن / سید علاءالدین حیدری

حوادث اخیر و چند پیام روشن / سید علاءالدین حیدری

حوادث اخیر و چند پیام روشن / سید علاءالدین حیدری

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ اعتراضات چند روز اخیر کشور ، بازتاب وسیعی در سطح کشور و جهان داشت.بنوعی که همه کشور،درگیر تحلیل و تفسیر این حوادث شدند.اعتراضاتی که شروع آن با ادامه آن رنگ و بویی دیگر داشت.همه ما نیک میدانیم که اعتراض و انتقاد حق هر شهروند ایرانی است و در قانون و منشور حقوق شهروندی به این حق اعتراف و بر آن تاکید گردیده است.لذا این حق از هیچ کسی سلب و ستانده نمی گردد.اما تبصره ای که این حق را قابل احقاق نموده همان قید عبور از مجاری قانونی و عدم خشونت است.

در اعتراضات یک هفته اخیر که با طعم اعتراض به تنگناهای اقتصادی و معیشتی آغاز و به شعارهای رادیکال و تهدید کننده امنیت ملی تبدیل گشت چند پیام مهم را می توان برداشت نمود.

۱- اقتصاد،معیشت،بیکاری و رکود می تواند زمینه های تهدید امنیت ملی را فراهم کرده و عامل زمینه ساز بحران های عمیقی در جامعه گردد.لذا توجه جدی دولت و مدیران به مشکلات معیشتی مردم بسیار بسیار ضروری بوده و لازم است تمهیدات جدی اندیشیده شود.همچنین بنظر می رسد راه برون رفت از این معضل( بیکاری) تشکیل《نهضت خدمت رسانی به مردم 》شریف ایران است و در این بین تغییرات گسترده در سطح مدیران بمنظور تقویت و اصلاح سیستم مدیریتی و نیز تجهیز نهضت خدمت رسانی به مدیران توانمند،جوان، با انگیزه و خلاق که بتوانند بطور شبانه روزی مجری ایده های کارگشا باشند لازم و نیاز اساسی می باشد.اصلاح و یا تغییر تیم مدیریتی در استان کرمانشاه هم با توجه به(بالاترین نرخ بیکاری کشور) بجهت پیشبرد برنامه های توسعه ای دولت و مهندس بازوند استاندار پرتلاش کرمانشاه ضروری است.

۲- به باور متخصصین جامعه شناسی و علوم سیاسی ، هر اعتراضی بمانند تب در بیماری است یعنی همانگونه که تب نشانه وجود بیماری و نقصی در سیستم بدن فرد می باشد وجود نارضایتی و اعتراض هم نشانه وجود مشکلات و معضلات سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی درجامعه می باشد که لازم است هرچه سریعتر به درمان ریشه ای آن همت گماشت.

به همین منظور و در پی اعتراضات اخیر فارغ از جنس و رنگ آنها باید بدنبال حل ریشه ای و اصلاح زمینه های بروز این اعتراضات بود.لذا بنظر می رسد اولین گام در این مسیر حفظ رابطه دولت با معترضین با بازگذاشتن 《 کانالهای گفتگو 》بمنظور انتقال پیامها به همدیگر است . چراکه اگر باب گفتگو و شنیدن انتقادها و اعتراضات بسته باشد قطعا هر دو طرف ماجرا نسبت به هم دورتر و بیگانه تر خواهند شد و نمی توان به یک گفتمان مشترک بجهت رفع نگرانیها رسید.دولت نباید بگذارد نارضایتیها تبدیل به نافرمانی بشوند . چونکه در آن صورت زبان گفتگویی وجود ندارد که با آن بتوان قدم در وادی گفتگو و آرامش گذاشت.

۳- دولت دکتر روحانی با فراز و فرودهایش همیشه بعنوان دولتی اهل تعامل،اعتدال،قانون مدار و پرچمدار حقوق شهروندی شهروندان ایران زمین شناخته شده و می شود.همچنین بدلیل تاکیدات مکرر دکتر روحانی بر رعایت حقوق شهروندی لازم است دولت،در این بحران هم پرچمدار رعایت حقوق شهروندی شهروندان بوده و نگذارد حقی از شهروندی ضایع گردد.

قطعا این برهه زمانی،مقطعی حساس بجهت آزمون دولتمردان در حرکت بر مدار قانون و منشورحق شهروندی است.لازم است حساب معترضین از معاندین جدا و اجازه ندهند حق اعتراض و انتقاد مسالمت آمیز در سایه اقدامات تخریبی و غیرقانونی برخی ها گم شود.نباید مردم احساس کنند قانون و حقوق شهروندی معنایی ندارد و دولت و نظام مقید به این اصول اساسی نیستند . نباید سایه یاس و ناامیدی بر امید مستولی گردد. نقش دولت بسیار حساس می باشد.

۴- شفاف سازی و گفتگوی مستقیم رئیس جمهور ، وزرا ، استانداران ، فرمانداران و… با مردم می تواند آرامبخش فضای سیاسی کشور بوده و مانع چیرگی صدای اقلیتی بر اکثریتی عظیم گردد.نباید اجازه داد چهره مدنی ایرانی برعکس به جهان مخابره گردد.مردمی که با حضور ۴۲ میلیونی خود در پای صندوقهای رای مسیر مدنیت و عقلانیت را برگزیده است قطعا نمی تواند مردمی تخریب گر و رادیکال باشند . بلکه اکثریت ، با انتخاب گفتمان اعتدال و امید به اصلاح نارساییها ، راه خود را از قانون شکنی،جدا نموده اند.

۵- عدم همراهی صداوسیما با سیاستهای دولت نتیجه ای جز ضرر و زیان برای کشور و نظام نداشته و ندارد.وقتی رسانه ملی که باید در خدمت سیاستهای رسمی کشور( دولت)باشد،نیست و بجای کاشتن بذر امید در دل مردم موجب و بانی ناامیدی که عموما ناشی از سلیقه های سیاسی می باشد است.دیگر نباید اعتراضات اخیر را دور از انتظار دانست.لازم است دولت به طرق ممکن و مختلف صدای خدمت و امید را بصورت شفاف و مستقیم به مردم برساند.ترمیم تیم رسانه ای دولت از بالا تا بخشداریها یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر است.یک دیدگاه

    ناشناس دی ۱۶, ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
    0
    0

    جناب حیدری شما فقط به بعد حق اعتراضات اشاره داشتید و از آشی که جناح عبری عربی و آمرایکایی برای ایران پخته بودند و پخته اند یا عمدا اشاره نفرموده و یا بی خبر هستید. دولت تدبیر شما سالهاست با اعلام کردن خالی بودن خزانه تنور یاس و نومیدی را گرم می کند و این هم نتیجه اش….

نقد و بررسی

مهمترین اخبار