جاده سنتو ، وضعیت دورترین روستای مسکونی بخش در گزارش تصویری بخشدار باینگان

جاده سنتو ، وضعیت دورترین روستای مسکونی بخش در گزارش تصویری بخشدار باینگان

جاده سنتو ، وضعیت دورترین روستای مسکونی بخش در گزارش تصویری بخشدار باینگان

پایگاه تخلیلی خبری پاوه پرس، روستای سیمان دورترین نقطه مسکونی باینگان به دلیل عدم پوشش آنتن دهی وانسداد راههای دسترسی با هاله ای ازابهام همراه بود، بیم از عواقب زلزله سبب گردید تا استرس واضطراب را در این خطه به دلیل شرایط محیطی فراهم نماید وهمین نیز سبب گردید تا  اردلان حاتمی بخشدار باینگان  درمعیت تنی چند از همراهان پیاده بمنظور بررسی وضعیت واتخاذ تدابیر مقتضی راهی نوار مرزی منطقه گردید .

بدیهی است ، یکی از آثار وبرکات پیمان سنتو (۱) احداث جاده در نوار مرزی که از نوسود- دوآب – هیروی به سمت سرپل ذهاب امتداد می یافت این خود علاوه بر اهداف مترتب، در ادامه منجربه وجودآمدن ظرفیتی برای مردمان منطقه گردید. بطوریکه راه دسترسی تعدادی از روستاها وبلاخص هوارگه ی مردمان کوچ نشین  منطقه را فراهم نمود.

همشهریان محترم واقفند، وقوع زلزله توام با تبعاتی است که با کمال تاسف دراین خصوص نیز شاهد تخریب ویرانی بخش هایی از مملکت مان بودیم، زلزله ای که شدت آن مسبوق به سابقه نبوده وطبعاً خسارت وتلفات جانی آن نیز قابل قیاس نخواهد بود. خوشبختانه این رخداد طبیعی درسطح شهرستان بلاخص بخش باینگان اگرچه با بروندادهایی همراه بود لکن با کمترین مصیبت های قهر طبیعت همراه شد.

اگرچه بیشترین تبعات خسارت زلزله دربخش باینگان مربوط به ریزش ورانش زمین بود وهمین نیز خسارت های متعددی در ریزش دیوار سنگ چین باغات و انسداد راههای مراصلاتی وقطع جریان برق … به همراه داشت، که با حضور به موقع وایثارگرانه ادارات مرتبط (راهداری وبرق) محدودیت های مورد نظر برطرف وزندگی با استرس واضطراب روال عادی خویش را از سرگرفت.

خوشبختانه مسئولین محلی با همراهی مردم شهر وروستا ، در همان دقایق اولیه با توجه به فراگیری آموزش های لازمه خودجوش هدایت وکنترل مناطق مورد اشاره را متقبل شدند واین امر سبب گردید که مردم با سعه صدر به موضوع بپردازند وحی منان را به جهت رفع بلا تمجید وستایش نمایند.

روستای مرزی سیمان که خود از دورترین نقطه مسکونی باینگان تلقی می گردد به دلیل عدم امکان دسترسی به احوالات وپیامدهای زلزله ، همواره بزرگترین دغدغه موجود بود که پیش بینی شرایط مورد نظر به دلیل قطع راههای ارتباطی( موبایل و…) را سخت می نمود ، این مهم سبب گردید تا درمعیت چند نفر راهی منطقه شویم.

آنچه در وهله ی اول نمایان بود ریزش صخره ها وسنگریزه ها بود که امکان ترددد را با وسایل نقلیه غیر ممکن می نمود وهمین نیز سبب گردید تا مسافت مورد نظر درچندین ساعت به درازا انجامد.

شکاف وترک برداشتن زمین وصخره ها درچنین شرایطی طبیعی می نمود، علی رغم شواهد فراوان بر تبعات منفی زلزله خوشبختانه به جزء چند نفر که سطحی دچار مصدومیت شده بودند که در همان محل به تیمار آنان پرداخته شد، مورد خاصی مشاهده نگردید.

شنود دردل وبیان مشکلات وتوصیه های آرامبخش وپیگیری مطالبات مردم محوربحث وتبادل نظر با اهالی روستای سیمان بود، که با حضور مسئولین مرتبط در کمترین زمان بخش اعظم مطالبات آنان رفع وبرطرف گردید.

درذیل با نمایش تعدادی ازتصاویر به تبعات زلزله در منطقه می پردازیم ، علی ایحال درپایان  لازم می داند از حرکت های مردمی مردم اهالی متدین بخش در جمع آوری کمک های خیرخواهانه مردم (باینگان، بانه وره وروستاهای تابعه) درجهت امداد رسانی به زلزله زدگان را مورد ستایش وتقدیر قرار دهیم وضمن دعای شفای عاجل برای  مصدومین حادثه صبر وشکیبایی را برای همنوعان خویش در شهرستان های ثلاث باباجانی، سرپل ذهاب، قصرشیرین، جوانرود از خالق هستی استمداد می نمائیم .

**

(۱) پیمان سنتو ، پیمان امنیتی سیاسی است که بین چند کشور خاورمیانه (ترکیه، عراق، ایران، پاکستان …) به منظور حفظ امنیت خود تشکیل تابرای تأمین خوشبختی و رفاه اجتماعی ملتهای خویش با یکدیگر همکاری نمایند، شکل‌گیری این پیمان از ابتکارات دولت امریکا، بود که می‌خواست یک سازمان دفاعی قوی در خاورمیانه به وجود آورد تا ازگسترش نفوذ شوروی در این منطقه جلوگیری کند و سنگرهای دفاعی غرب راتکمیل نماید. اما دولت امریکا ترجیح داد که خود عضویت این پیمان را نپذیرد تاموجبات تحریک دولت شوروی را فراهم نکند ودوستی اعراب خاورمیانه را نیز از دست ندهد. از این رو امریکا تا پایان عمر سنتو عضویت در این پیمان را نپذیرفت ولی بامعاهدات نظامی دوجانبه با هر سه کشور ایران‌، ترکیه و پاکستان عملاً نفوذ خود را در این سازمان حفظ کرد.

 یک دیدگاه

    سعیدیانی آبان ۲۴, ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۷
    0
    0

    با عرض تشکر و خسته نباشید از بخشدار مردم دوست که قبول خطر کرده و با پای پیاده از مناطق زلزله زده دیدن کرده است، افراد مسئول بومی توان چنین جسارتی را دارند . خدا حفظشان کند.

نقد و بررسی

مهمترین اخبار