توانمندسازی روستائیان به آگاهی وشناخت، راهی برای مهار بیماری های مشترک انسان وحیوان

دکتر ارسلان حاتمی:

توانمندسازی روستائیان به آگاهی وشناخت، راهی برای مهار بیماری های مشترک انسان وحیوان

توانمندسازی روستائیان به آگاهی وشناخت، راهی برای مهار بیماری های مشترک انسان وحیوان

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان پاوه در سلسله سخنرانی های قبل از خطبه های نماز جمعه روستاهای تابعه شهرستان، به لزوم هوشیاری وآگاهی جامعه از خطرات ناشی از بیماریها مشترک بین انسان وحیوان ،  راههای انتقال ومبارزه با بیماری های مورد نظر تاکید نمود.

دکتر ارسلان حاتمی در ادامه اصلی‌ترین رسالت دامپزشکی در روند تکاملی جوامع امروزی حول محور بهداشت وپیشگیری از بیماری های مشترک میان انسان وحیوان  برشمرد وگفت: عمده مشکلات اساسی که به صورت یک معضل انسانی هرچند مدت یکبار خود را نشان داده بیماری های مشترک بین انسان وحیوان است ، این بیماری ها در صورت بی توجهی چنان مشکلات عظیمی را به وجود می آورد که علاوه بر اینکه در گستره ی وسیعی پخش می شود ، متاسفانه هزینه ی مضاعفی را به دنبال دارد.

حاتمی گفت: کم وبیش با بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان درسطح منطقه آشنا هستیم وهریک از این بیماری ها  ازجمله: بیماری تب و خونریزی دهنده کریمه – کنگو ، آنفولانزای پرندگان ، تب مالت، هاری و… به عنوان تهدید اساسی شناخته شده وهر یک به تنهایی می تواند همه بخش های مختلف شهرستان، استان وکشور را درگیر نماید.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان پاوه به وظیفه ی خطیر شهروندان شهرستان پاوه اشاره نمود وگفت: موقعیت جغرافیایی شهرستان پاوه، حساسیت مراتب را افزایش داده است، نزدیکی با مناطق مرزی وآلودگی وانتشار بیماری از آنطرف مرز ، به تشدید بیماری  در منطقه ی ما منتهی می شود واگر قصوری داشته باشیم ونتوانیم در راستای رسالت محوله به خوبی عمل نمائیم ، به ورود عوامل بیماری که  تهدید کننده سلامت جامعه انسانی ودامی به درون کشورهستند،  کمک کرده ایم.

وی گفت: موفقیت ما به گونه ای است که باید از ورود آلودگی به درون کشور جلوگیری کنیم ، اگرچه این وظیفه ی ذاتی  دامپزشکی است اما باید بدانید دامپزشکی نیز به تنهایی و بدون حمایت وهمراهی شما نمی تواند در هدف گذاری موفق عمل نماید.

حاتمی  نماز جمعه مناطق روستایی را ظرفیتی ایده آل دانست وافزود: تدین مردم مناطق روستایی وحضور اکثریت قریب به اتفاق اهالی محترم در نماز جمعه این ظرفیت را به وجود می آورد تا ارتباط کلامی با روستائیان محترم فراهم گردد وبه تناسب شرایط وموقعیت بتوان پیام های آموزشی را منتقل نمائیم.

وی گفت: آگاهی بخشی توانمندی مضاعفی را دربین آحاد جامعه به وجود می آورد، امری که شناخت وبصیرت روستایی را در قبال موضوعات مطروحه دوچندان فزونی می بخشد، این نیز به کمک می آید تا قبل از اینکه موضوعی به مرحله بحران برسد شناسایی وبا همفکری وهمراهی چاره اندیشی وپیشگیری لازم به عمل آید.

رئیس دامپزشکی شهرستان در ادامه درخصوص موضوعات مختلفی که می تواند به عنوان عوامل تهدید کننده ی سلامت همشهریان محترم پرداخت وگفت: با رعایت یکسری از قواعدی سهل وساده می توانیم به سلامت خویش کمک نمائیم بطوریکه   خودداری از نگهداری سگ وگربه در منزل ودرصورت لزوم (چوپانان) واکسیناسیون علیه هاری، اتلاف سگ های ولگرد، رعایت بهداشت محل گازگرفتگی ویاخراش به وجودآمده توسط حشرات ، جداسازی دام بلاخص دام بیمار از همدیگر ویا ایجاد فاصله از محل زندگی انسان، جلوگیری از کشتار غیر مجاز دام ، ازبین بردن حشرات کنه (سم پاشی) ودفع بهداشتی زباله ها .. نکاتی را یادآور گردید.یک دیدگاه

    بینوا بهمن ۱۴, ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۰
    0
    0

    جناب دکتر که خیلی ادعا می نمایید گوشت اکثریت قصابی ها بوی کود حیوانی می دهد به قصابی ها که مراجعه می کنید می گویند عامل بوی بد گوشتها بی توجهی سلاخهای.قصاب خانه می باشد پس زیاد ادعا نداشته باشید قصابها می گویند مقصر دامپزشکی می باشد

نقد و بررسی

مهمترین اخبار