تند باد بیکاری و فقر و فصل بیکاری محرومان / محمد کریمی

تند باد بیکاری و فقر و فصل بیکاری محرومان / محمد کریمی

تند باد بیکاری و فقر و فصل بیکاری محرومان / محمد کریمی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، هرچند گاهی با مطالعه روزنامه ها و نگاهی به برنامه هایی که در تلویزیون برای نشان دادن آمار بیکاری تدارک دیده میشود میان مسؤلان اختلاف آماری در نشان دادن بیکاری کلی کشور وجود دارد .

مسؤل سازمان آمار میزان بیکاری را زیر پانزده درصد میداند ولی بعضی مراکز دیگر بیشتر از بیست درصد و در آمارهای نه چندان غیر رسمی در برخی استانها مانند استان کرمانشاه سی درصد و حتی در برخی از مناطق بیش از آن و حتی چهل در صد بیکاری نشان دا ه شده است

در اینجاسخن از آمار و جدل برسر سخن مطبوعات و تلویزیون نیست سخن از نشان دادن چهره مناطق مرزی و شهرهای محروم است .

از سی سال پیش همیشه در توزیع بودجه های استانی مناطق محروم در اولویت بوده اندو همت مسؤلان بر فقر زدایی و محرومیت زدایی با تزریق بودجه بیشتر برای این مناطق بوده است .

اگر بخواهیم محرومیت زدایی را از حرف به عمل در آوریم و تخصیص بودجه برای این کار انقلابی و خداپسندانه را بشماریم به چه پروژه هایی بر می خوریم .

آیا طرحهای محرومیت زدا که از چند سال پیش بصورت موردی و تخصصی در جلسات مسؤلان محترم شهرستان که رویکرد مهم جلسات بوده به کجا رسیده چند تا از آنها در مسیر بوروکراسی اداری جامه عمل پوشیده است .

چند طرح که محرومیت زدایی را باخود یدک می کشند در ادامه جامه عمل پوشیده و چند جوان بیکار در حقیقت از بیکاری نجات یافته اند .

شهروندان عزیز همگی واقفند که از ده سال پیش وعده باز شده مرز از طرف مسؤلان شهرستانی که بنا به تئوریهای روی کاغذ میتواند منشاء محرومیت زدایی و رفع بیکاری باشد آنچنان محلی از اعراب برای رفع بیکاری نداشت و از این پس با توجه به مشکلات اخیر درآنسوی مرز این موضوع حتما سیر قهقرایی خواهد داشت و رفع بیکاری از این ممر محل اطمینان نخواهد بود.

از سوی دیگر سد داریان که به میزان زیادی جوانان و کارگران منطقه رابه خود مشغول کرده بود دو سال است به پایان رسیده و باوجود اینکه تعداد اندکی از کارگران مشغول در این پروژه عظیم برای یافتن کار به اقصی نقاط کشور رفته و گاهی کار پیدا نکرده و برگشته اند و یا در خانه اسیر فقر و بیکاری اند یا به خیل کار خطیر کولبری وارد شده اند .

بیشتر هفتاد در صد جوانانی که درکار کولبری وارد شده اند از کار خود مایوسند یا دچار دردهای سخت عضلانی شده و یا به علت سختی آن را رها کرده اند هرچند مدتهاست این کولبری هم عملا وجود ندارد و کالایی ردوبدل نمیشود

عدم ردو بدل کالا به وسیله کولبران محدودیتهای مرزی بسیار شدید و یا اساسا عدم وجود تجار در دوطرف مرز بوده است که این کار را به تعطیلی کامل نزدیک نموده است .

از طرفی عدم تخصیص بودجه های عمرانی ویا نبود طرحهای  کوچک و بزرگ در این مناطق ونبود کارهای عمرانی عمده در  سایر ارگانهای مانند ادارات راه و شهرسازی و …. کارهای فصلی و محدود پیمانکاری را هم کم سو نموده است .

بنابراین لزوم فراهم نمودن حداقل سفره توسط سرپرستان خانوار برای خانواده و حساب نمودن میزان قیمت کالاها میتوان حساب مخارج ماهانه یک خانواده را حساب نمود و میزان محرومیت خانوارها را بیشتر مورد بازبینی قرار داد .

خرج مضاعف خانوارها  در برخی شهرها ومناطق مانند دوری از مراکز بهداشتی و هزینه هایی که برای دیدن یک دکتر متخصص خرج می کنند و یامخارج سوخت که بر ای خانواده ها با تناسب و متوسط مصرف حداقل سه هزار لیتر نفت سفیددر هر فصل سرد سال مشتمل برششصد هزار تومان برای هر خانوار است .

اگر درهر ماهی پنج عدد سیلندرگاز مصرف هر خانوار باشد ماهی  چهل هزار تومان نیز مخارج سیلندر گاز بامصرف نفت و گاز و آب این سبد مصرف برای هر خانواده مناطق محروم به دویست هزار تومان میرسد .که جمعا میتوان گفت خرج سوخت هر خانواده ای که از نعمت گاز شهری بر خوردار نیستند به صورت متوسط یک میلیون تومان در سال است

این در حالی است که مدیریت گاز استان کردستان در این روزها مشغول گاز کشی به روستاهاهای صعب العبور همسایه ما یعنی سلین و ژیوار و غیره می باشد

زوزه های تند باد بیکاری در مهلکه ورود فصل سوز و سرما بیچارگان و بیکاران را بیشتر به فکر می اندازد  برای چاراندیشی  سفره بچه هایشان تا اینکه بسر آرند تا فصل کار و گرما و بهار ..

وعده هایی که مسؤلان درچند سال اخیر داده اند هنوز محقق نشده است، اخیرا استاندار کرمانشاه در سفری کاری به منطقه گزینه هایی را مطرح نموده که شاید به صورت بالقوه در آینده برای رهایی از بیکاری بسیار جدی باشند .

طرحهایی که میتواند به رفع بیکاری منجر شود به راستی کدامند؟

آیا طرح یکصد وده هکتاری ایجاد باغات دراطراف سد داریان و ایجاد طرحهای زود بازده گردشگری میتواند یک معماری برای زیر ساخت توسعه بخشهایی از اورامان باشد .

مردم رنج کشیده و متعهد اورامان چشم انتظار طرحهای محرومیت زدای مهندس بازوند استاندار جدید کرمانشاه هستند تا ببینند که ایشان تو سعه پایدار منطقه را که مهمترین مؤلفه آن رفع بیکاری از سیمای منطقه است را چگونه معنی و جامه عمل می پوشاند

محمد کریمییک دیدگاه

  شهروند روستانشین آبان ۱۸, ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
  1
  0

  سلام خدمت پاوه پرس و آقای یوسفی .

  در برخی روستاها و شهرهای منطقه که نفت و کپسول مصرف میشود مخارج سوخت به دو میلیون تومان هم میرسد
  از دهم مرداد تا دهم شهریور بخاریها روشن باشد چند لیتر سوخت لازم است
  هروقت نوبت توزیع و اعلام کوپن نفت میشود در شهری مانند نودشه اغتشاش ایجاد میشود و این علاوه بر هزینه از لحاظ روحی برای مردم گرفتاریست .
  در ضمن در مورد فقر مردم نویسنده مقاله از خیلی چیزها صرف نظر کرده و بیان ننموده است.
  خیلی خانواده ها که فرزندانشان به دانشگاه نرفته و قاچاقچی شده اند از فقر و نداشتن هزینه دانشگاه ادامه تحصیل نداده اند و به خیل ناامیدان جامعه پیوسته اند .

نقد و بررسی

مهمترین اخبار