کتاب یادواره ساخت مسجد پاوه ای های مقیم کرمانشاه (مسجد جامع شافعی) منتشر شد

کتاب یادواره ساخت مسجد پاوه ای های مقیم کرمانشاه (مسجد جامع شافعی) منتشر شد

کتاب یادواره ساخت مسجد پاوه ای های مقیم کرمانشاه (مسجد جامع شافعی) منتشر شد

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ احداث مسجد جامع امام شافعی کرمانشاه برای خود تاریخچه ای خاص دارد، ایثار و ازخود گذشتگی نیک نامان زمان سنگ بنای مسجدی شد که هم اکنون عزت و افتخاری برای مردم اهل سنت کرمانشاه می باشد و پرداختن به گوشه ای از تاریخچه مرکز نشر و تعلیم آیین محمدی برای هر شنوده ای خالی از لطف نیست.

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، حاج محمد فایق نقشی شخصیت نام آشنایی برای مردم اهل سنت کرمانشاه است، ارجمندی که از سلاله خدمتگذاران به زائرین بیت الله شریف بوده و همین نیز در ادامه سبب افتخار مضاعفی شد تا همواره درجغرافیای استان کرمانشاه به نیکی از وی یاد شود.

محمد فایق نقشی شخصیتی تأثیرگذار در کرمانشاه بوده و به سبب جایگاه منزلتی دربین افکار عمومی منشاء خدماتی چند گردید و اینک نیز با نگارش یادواره ساخت مسجد پاوه ایهای مقیم کرمانشاه (مسجد جامع امام شافعی) به رسالت خویش استمرار بخشیده و همه ی اینها نیز سبب می گردد تا از آستانش طول عمر باعزت را برای این سرمایه ی بی بدیل و سایر خادمین به اسلام ومسلمین را داشته باشیم.

خاطرات ایشان که تاریخچه ای از ساخت مسجد باشکوه امام شافعی کرمانشاه می باشد به زمانی برمی گردد که کرمانشاه دو خیابان اصلی سپه «مدرس» و پهلوی«شریعتی» و دو خیابان فرعی شاه بختی«معلم» و گمرک و هشت محله با یک میدان کوچک بنام فلکه وجمعیتی بالغ بر ۲۰ هزار نفر داشته است.

%d9%85%d8%b3%d8%ac%d8%af-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%b4%d8%a7%d9%81%d8%b9%db%8c-%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%87مسلمانان کرد اهل سنت کرمانشاه در آن زمان عمدتا از عشیره های محترم زردویی، ساتیاری، مزیدی، باینگانی، دودانی، دشه ئی و پاوه ای بودند؛ که عزیزان محترم زردویی، ساتیاری، مزیدی، باینگانی و دودانی در محله فیض آباد بودند و درحالی که مسجدی نداشتند نمازهای عیدین را در منزل شخصی مرحوم ملامحمد امین بیگله برگزار می کردند.

پاوه ای های مقیم کرمانشاه نیز در محله های علافخانه، تیمچه، سرتپه و چنانی زندگی می کردند که در بین خود والا مقامانی چون خلیفه محمدصالح محمدی و خلیفه سید علی نقشبندی را داشتند و در آن زمان نمازهای جمعه را در تکیه مرحوم خلیفه محمدصالح به امامت مرحوم خلیفه سید علی مسعودی برگزار می کرند.

نداشتن مسجد برای اقامه نماز جمعه معتمدین و ریش سفیدان را در روزی تاریخی برای اهل سنت کرمانشاه در سال ۱۳۲۳ گرد هم آورد و آرزوی دیرینه ساخت مسجدی را به صورت الزام آور در صورت جلسه ای مکتوب کردند و خلیفه سید علی نقشبندی، حاج محمد جعفر شریفی و میرزا علی محمد شیلانان انتخاب شدند تا با افتتاح حسابی در بانک ملی، وجوه جمع آوری شده برای مسجد را در حساب جاری تمرکز دهند.

 

مسجد پاوه ای ها با اهتمام تعداد زیادی از بزرگان و خیرین در سال ۱۳۲۶ در راسته بازار کرمانشاه (تاریکه بازار) که قبلا راسته بازار ترک ها نامیده میشد، افتتاح شد. این مسجد بعدها به نام مسجد جامع امام شافعی تغییر نام یافت که با این کار شایسته مرز بین پاوه ای ها با سایر اقوام مقیم کرمانشاه تحت عنوان “جامعه اهل سنت کرمانشاه” رسما برداشته شد و نقش عالمان برجسته ای مانند مرحوم ملا محمد ربیعی و مرحوم ملا عبدالکریم خسروی در این وحدت قومی فراموش نشدنی است.

مرحوم خلیفه سیدحسین مسعودی (اهل خانقاه پاوه) بنابه درخواست خلیفه محمدصالح محمدی دراول بهمن ۱۳۲۲ به کرمانشاه آمدند و اولین نماز جمعه اهل سنت را در تکیه خلیفه مخمدصالح برگزار نمودند و با ساخت مسجد پاوه ای های مقیم کرمانشاه در سال ۱۳۲۶ رسماً به عنوان امام جمعه اهل سنت کرمانشاه معرفی و تا سال ۱۳۵۷ (بیش از سی سال) بدون وقفه و چشمداشتی ایفای وظیفه نمودند وبه دلیل کهولت سن در شهریور ۵۷ امامت مسجد جامع امام شافعی کرمانشاه را به مرحوم علامه ملا محمد ربیعی واگذار نمودند، بدون تردید وجود هرسه شخصیت موثر و تأثیرگذار ، قوت قلبی برای کل جامعه بودند و توانستند دل های مردم را به سوی جذب وحلب نمایند، خداوند روح مبارکشان را به جنت شاد و هرلحظه بر علوّ درجاتشان بیفزاید.

سال ۱۳۲۳ که مصادف با اواخر جنگ جهانی دوم بود، وضعیت اقتصادی مردم ومملکت نابسامان بود، کشور در اشغال استعمارگران خارجی بود وسهم انگلیسی ها از چپاول استان های غربی کشور از جمله کرمانشاه بود در توصیف آن زمان همین کافی است که کمپانی که مواد سوختی را جایجا می نمود با خط درشت بر ماشین های نفت کش نوشته بودند شرکت نفت انگلیس وایران (کشور غاصب در اول نام مالک اصلی درج شده بود) درآن شرایط اقتصادی مردم متدین از نفس خویش گرفتند تا عزت وآبرو برای خود بخرند و در کمتر زمانی موفق احداث مسجد مورد نظر شدند.

حاج محمد فایق نقشی که این کتاب را به مسجد جامع امام شافعی کرمانشاه تقدیم نموده است در مقدمه این کتاب نوشته است: خوب یاد دارم هنگام افتتاح این بنای مقدس دوازده سال بیشتر نداشتم و هم اکنون که هشتاد سال دارم متناسب با سنم، اطلاعات و خاطراتی از صفای قلب و یکرنگی مردم اهل سنت کرمانشاه در سالهای قبل و بعد از احداث مسجد و پس از آن، در نهانخانه قلبم دارم که دوست دارم به صورت مکتوب برای آیندگان، بخصوص جوانان و نوجوانان عزیزمان که همواره حضور پاکشان در صف های جمعه و جماعات زینت بخش بوده و هست به یادگار بماند و انشاالله توشه و زادراهی باشد برای ذخیره آخرتم.

نقشی این کتاب را که حاوی اسناد تاریخی و تصاویر بزرگانی است که در ساخت و بنای این مسجد از ابتدا تاکنون نقش داشته اند، به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره بنیان گذاران این بنای ارزشمند در هفتاد سال گذشته و ادای احترام به کسانی که راه این بزرگان را تاکنون ادامه داده اند منتشر نموده است.

گفتنی است هم اکنون اهل سنت شهر کرمانشاه در پنج مسجد به نام های مسجد جامع امام شافعی، مسجد شافعی ها (زردویی)، مسجد برزنجی، مسجد محمد المصطفی دولت آباد و مسجد امام محمد غزالی حکمت آباد نمازهای یومیه و جمعه خود را برگزار می کنند.

%db%8c%d8%a7%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d9%85%d8%b3%d8%ac%d8%af-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%b4%d8%a7%d9%81%d8%b9%db%8c-%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%87

%d9%85%d8%b3%d8%ac%d8%af-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%b4%d8%a7%d9%81%d8%b9%db%8c-%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%87

%d9%85%d8%b3%d8%ac%d8%af-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%b4%d8%a7%d9%81%d8%b9%db%8c-%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%871

%d9%85%d8%b3%d8%ac%d8%af-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%b4%d8%a7%d9%81%d8%b9%db%8c-%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%872

%d9%85%d8%b3%d8%ac%d8%af-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%b4%d8%a7%d9%81%d8%b9%db%8c-%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%873

علی ایحال درگذر زمان به تناسب رشد جمعیت و… تغییراتی بر آن حادث گردید ، امروزه در نتیجه مساعی معمول مخلصان آئین محمدی بنای تازه مسجد در دستور کار قرار گرفت وخوشبختانه با استفاده از معماری بسیار زیبا و اصیل اسلامی و به سبک مساجد ترکیه به بهترین وجه ممکن ساخته شده است،  این مسجد تاریخی همینک توجه گردشگران را به خود جلب نموده و به عنوان یکی از جاذبه های کرمانشاه شناخته و مورد توجه واقع شده است.۱۵ دیدگاه

  ساکن کرمانشاه فروردین ۱۰, ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۱
  3
  0

  باتشکراززحمات حاج فایق نقشی جناب اقای عبدالله ازاینکه میگویندمسجدپاوه ای ها نبایدگله کردچون دران زمان مرکز ثلاث روانسروجوانرودبودوحوزه استحفاضی پاوه تانزدیکی قزانچی بود هرکه ازپاوه وابن مناطق توان مقابله باظلم جورخوانین وحکومتهای عشایری رانداشت به کرمانشاه مهاجرت میکردومیگفتن ازپاوه امده ایم نمیشدکه بگن ازفلان ابادی این شدکه به مسجدپاوه ایها مشهورشد وحالا به مسجدامام شافعی رحمت الله علیه مشهوراست چندسال است به مسجدشافعی فیض ابادمیگویند مسجدزردوی هاکسی هم چیزی نگفته واعترااضی نداشته هدف وحدت مسلمین است نه نه پاشیدن بذراختلاف هیچ فردی دراین دنیابردیگری برتری نداردمگردرتقوااگه کمکی هم به ساخت مسجد شده است برای رضای خداوندبوده است نه منت سرکسی گذاشتن خداوند رحمت کندبانیان وبنیانگذاران این مسجد وخداوندبه حامیان کنونی ان عزت وابروواجراخروی عطافرماید

  عبدالله بهمن ۱۱, ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۰
  0
  1

  با سلام. دست شما درد نکند و ماجور باشید. تنها اشکالی که هست تاکید بر اسم مسجد پاوه ای ها است. بله درست است که این مسجد به مسجد پاوه ای ها هم شهرت داشته و بانیان آن از مردم عزیز پاوه و هورامی زبان بوده اند اما این نکته نباید فراموش شود که مسجد جامع شافعی را کمکهای همه ی مردم اهل سنت کرمانشاه به وضعیت کنونی رساند و علمی ائمه ی جمعه این مسجد پاوه ای و هورامی زبان نبودند. بنابراین چنیندنام گذاری درست نبوده و شاید باعث ناراحتی دیگر اهل سنت هم شده.اتحاد از جاف و پاوه ای و … مهمتر است و هرگز این مسجد بدون کمک دیگر اهل سنت کرمانشاه به اینجا نمی رسید و مسجد جامع شافعی است.

  همشهر همشهری همشهری دی ۹, ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۵
  0
  0

  حاج آقا نقشی دستتان درد نکند زحمت کشیدید.

  پاوه! دی ۸, ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۶
  1
  0

  جناب آقای نقشی! اززحمات شما بسیار شپاشگزاریم. و خدا ی بزرگ همه کسانی را که برای این مسجد زحمت کشیده اند مورد لطف و بخشش خودش قرار دهد. به راستی که وجود ماموستا ربیعی در آن محل منشا خیرات بی نظیری بود که انشاءالله جایشان هرگز خالی نمی شود.

  همشهری دی ۷, ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲
  0
  0

  باتشکراززحمات حاج بخشی ،امید است اشتباه نوشتن اسم حاج ملاعبدالحکیم خسروی بانام عبدالکریم اشتباه چاپی باشد جامعه اهل سنت کرمانشاه بدون اغراق ازدهه پنجاه به بعدتادهه ۹۰یامرحوم ملاحکیم رامیشناخته یاحداقل اسمش راشنیده اماجالب است اقای بخشی میداندشناسنامه ان مرحوم عبد راهم داشته است چون دربین عامه مردم ملاحکیم شناخته شده بودولی ان راباعبدالکریم مینویسد…

  ناشناس دی ۵, ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۳
  0
  0

  مسجد پاوه ای ها با وجود زنده یاد ماموستا ربیعی رونق وصفاداشت وتشکر از زحمات جناب حاجی فایق نقشی

  پیمان محمدی دی ۵, ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۶
  1
  0

  سلام و درود فروان بر تمام بانیان وهمراهان همیشگی آن 

  ضیایی. کرمانشاه دی ۵, ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۷
  3
  0

  سلام
  مسجد جامع امام شافعی کرمانشاه افتخار بزرگی برای مردم اهل سنت استان بوده و نماد عزت و اخلاص محسوب می گردد.
  درود و هزاران درود بر بانیان و همراهان همیشگی آن.

  صلاح دی ۵, ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۷
  1
  0

  سلام باعرض اداب واحترام ازجناب آقای جاج محمدفایق نقشی کمال تقدیروتشکرراداریم وازخداوندسبحان آرزوی طول عمرباعزت وسربلند راخواستاریم جای داریادی ازمردباایمان وباتقوا مرحوم زندیاد حاج عبدالکریم علی پور اسوه صبرتقوا که هم درپاوه بااحداث حمام درمحله قلاخوان وهم درمسجد جامع امام شافعی (رض)باعث خیربوده اندیادی کنیم خداوندهگی را مورد رحمت خود قراردهد آمین وازجناب حاج فاروق یوسفی مدیریت سایت سپاس گذاریم موفق باشید

  قه لا خوان دی ۵, ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۲
  0
  0

  ده س وه ش په ی نه گا ره که ی هه ر به ردوام به ی کا کی سه ر به رز

  فرهنگی دی ۴, ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۰
  0
  0

  حاجی فایق مرد بزرگی است وبا نوشتن این اثر خود را جاودانه نمود.

  ناشناس دی ۴, ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۹
  2
  0

  مسجد جامع امام شافعی کرمانشاه افتخار بزرگی برای مردم اهل سنت استان است وبر بانیان و همراهان همیشگی آن درود وسلام باد.

  محمدی دی ۴, ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۷
  0
  0

  جناب حاج محمد فایق نقشی دستمریزاد ، کار بزرگی انجام دادید انشالله عمر باعزتی داشته باشید.

  ناشناس دی ۴, ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۵
  0
  0

  مرحوم ملا عبدالکریم خسروی اشتباه
  ملا عبدالحکیم خسروی اهل باینگان و ساکن کرمانشاه همسایه مسجد شافعی فیض اباد معروف به مسجد زردوئی ها بود. و مدتها امامت آن مسجد را بعهد داشت.
  خداوند همگی را قرین رحمت فرمایید.

  کرماشان دی ۴, ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۰
  2
  0

  باسلام و تشکر از مطلب بسیار جالبتان این مسجد واقعا افتخاری برای جامعه اهل سنت کرمانشاه و ایران است و واقعا باشکوه است

نقد و بررسی

مهمترین اخبار