بچه پررو… / احمد حکیمی

بچه پررو… / احمد حکیمی

بچه پررو… / احمد حکیمی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ دولت های سنگال، مالزی ونزوئلا و نیوزیلند از اعضای غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل پیش نویس قطعنامه ای را در خصوص محکومیت عملیات شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطین در ساحل غربی رود اردن و بخش شرقی قدس، در این شورا مطرح کردند. قبلاً دولت (کودتائی مارشال سی سی) مصر، پیش نویس مشابهی را تقدیم کرده بود. اما با اشاره ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا آن را پس گرفت. بعد از حدود ۵۰ سال شورا به خاطر عدم استفاده آمریکا از حق وتو ، آن را در یک رویداد تاریخی در تاریخ ۲۴/۱۲/۲۰۱۶ مورد تصویب قرارداد.

واکنش دولت اسرائیل را در ادامه بحث می آوریم: در اینجا نه قصد و نه مجال آن داریم که به اهداف و انگیزه های پلید استعمارگران در رابطه با تأسیس دولت اسرائیل در قلب جهان اسلام و همچنین حمایت های همه جانبه قدرتهای جهانی و در رأس آنها آمریکا بپردازیم . اما در زمینه دوم تنها به دو مورد اشاره ای می کنیم:

۱-نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اگر از بزرگترهای کشور خود بپرسد در می یابد. چنانچه سیل تسلیحات مدرن آمریکا از راه پل هوایی در روزهای اوج جنگ اکتبر ۱۹۷۳ (یوم کیپور) به اسرائیل سرازیر نشده بود و نیز فشارها و تهدیدات و شانتاژهای هنری کیسینجر وزیر خارجه وقت آمریکا در پروسه موسوم به دیپلماسی رفت و برگشت، بین پایتخت های کشورهای عربی و اسرائیل بر حکام عرب وارد نیامده بود، قطعاً ارتش این کشور شکست می خورد و آن وقت عناصر و پارامترهای جدیدی در معادلات حاکم بر مناقشه خاورمیانه وارد می شد و اوضاع به گونه دیگری شکل می گرفت.

۲-جان کری وزیر خارجه فعلی آمریکا در تاریخ ۲۰۱۶/۱۲/۲۸ اظهار داشت بیش از نیمی از کمک های مالی آمریکا در جهان ، نصیب اسرائیل می شود.

به دنبال تصویب قطعنامه در شورای امنیت، بلافاصله نخست وزیر اسرائیل با نشان دادن واکنشی نسنجیده و هیستریک،سفرای اعضای شورا را احضار و به آنان اعتراض کرد و با مقایسه ای غیر منطقی و به اصطلاح قیاس مع الفارق ، پرسید: آیا رئیس جمهور فرانسه برای خانه سازی در پاریس باید از کسی اجازه بگیرد؟ (نقل به مضمون)

ایشان نمی خواهد این قضیه ساده را درک کند که سرزمین هایی که اسرائیل در آن به خانه سازی می پردازد، برابر قطعنامه های ۱۹۴ ،۲۴۲ و ۳۳۸ سازمان مللی که مشروعیت تأسیس کشورش را از آن کسب می نماید، به مردم فلسطین تعلق دارد و به عنوان سرزمین های اشغالی occupied Territories  شناخته می شود و از دولت ایشان رسماً می خواهد آنها را تخلیه و به صاحبانشان برگرداند. دیوید بن گوریون اولین نخست وزیر اسرائیل در پاسخ سؤالی در مورد حدود کشور تازه تأسیس شده اش گفت: حدود ما تا جایی است که لشکریانمان پیش می روند. ! این سخن بی شرمانه جز نادیده انگاشتن همه معیارهای پذیرفته شده جهانی برای تعریف یک کشور با مرزهای مشخص چه معنای دیگری می تواند داشته باشد.

 بگذریم از اینکه از دولت سرفرمان روایان سرسپرده دولت های اسلامی بویژه دولت های عربی از یک سو و اختلافات درونی و کشتارهای وحشیانه مسلمانان به دست یکدیگر ، قضیه فلسطین حتی از ذهن مسلمانان دارد به فراموشی سپرده می شود و از این رو مرزهای اسرائیل در عمر ۶۹ ساله اش امروزه در امن ترین وضعیت قرار دارد.

با توجه به آنچه رفت ، اوباما رئیس جمهور آمریکا به عنوان قوی ترین پشتیبان جهانی اسرائیل آیا حق ندارد به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سرکش این کشور ، نه به زبان دیپلماتیک بلکه به زبان محاوره ای تذکر دهد. بچه پررو این همه حق ناشناسی و ناسپاسی تا کی ؟!

احمد حکیمی ۱۳۹۵/۱۰/۱۶۴ دیدگاه

  هه ژیر بهمن ۸, ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۸
  0
  0

  با سلام خدمت استاد ارجمندم. بسیار ممنونم از مطلب بسیار زیبا و نقد درست شما.
  حیف! شاید اگر مسلمانی نمرده بود شاید امروزه این بچه پرررو ها اینقدر گستاخ نمیشدند!

  در پناه حق باشید

  طیب کریمی دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
  0
  0

  با تشکر از دقت نظر و احساس مسئولیت استاد گرانقدر آقای حکیمی نسبت مسائل دنیای اسلام. قلمتان پاینده باد.

  بهنام سلیمی دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۱
  0
  0

  با سلام و عرض تشکر خدمت استاد بزرگوار آقای حکیمی
  واقعا در دنیای وانفسای امروز آنقدر مسلمانان را به خود مشغول کرده اند و آنقدر کرامت و بزرگواری نه تنها مردم مسلمان بلکه ساکنان خاورمیانه را لگدمال کرده اند که مولودی نامبارک به اسم اسرائیل به فراموشی سپرده شده و او هم از فرصت استفاده نموده هر چه در توان دارد بکار می گیرد تا به تمامی اهداف خود برسد اما غافل از اینکه دنیا فراز و فرود های اینچنینی را فراوان به خود دیده است …
  و مکروا و مکرالله والله خیر الماکرین

  جمال سبحانی دی ۲۰, ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۶
  0
  0

  سلام علیکم
  تشکر از استاد عزیز آقای حکیمی
  بهترین اصطلاحی کە تاکنون شنیدە بودم و درست بە جا و بە اندازە
  بچە پر رو واقعا کە پر رو

نقد و بررسی

مهمترین اخبار