به مناسبت ششمین سالگرد رحلت عارف نامی مرحوم حاج شیخ طه خالصی طالبانی / سیروس عزیزی

یاد نیکان؛

به مناسبت ششمین سالگرد رحلت عارف نامی مرحوم حاج شیخ طه خالصی طالبانی / سیروس عزیزی

به مناسبت ششمین سالگرد رحلت عارف نامی مرحوم حاج شیخ طه خالصی طالبانی / سیروس عزیزی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ الحمد لله رب العالمین و صل علی سیدنا محمد وعلی اله وصحبه وسلم. سپاس و شکر خداوند تعالی و سلام درود بر روان پیامبران الهی از آدم تا خاتم صل  الله علیه و اله وسلم و درود خداوند بر روح وروان عارفان و بزرگان  متقی که راهنمای سایر بندگان بوده اند.

بر خود واجب دانستم همانند یک وظیفه انسانی و ادای دین یادی کنم از یکی از بزرگان دیارمان  که در شش سال قبل در چنین ایامی به دیار باقی شتافت و پاوه و اورامان را داغدار کرد وآن کسی نیست جز مرحوم استاد حاج شیخ طه خالصی طالبانی رحمه لله علیه.همه ما روزی از این جهان فانی باید وداع کنیم چه خوب است که وقتی بار سفر میبندیم به نیکی از ما یاد شود و کسی که صدای اذان چندین دهه اش و خواندن صلاه شبهای جمعه اش و خواندن دعا و تلقین برای اموات این دیار و ذکر و دعا و عبادات ونصیحت و اندرز اسلامی و انسانی و اخلاصش زبانزد خاص و عام بود و پیش نمازی تکیه خالصی و پناه دادن به مسافران و بی پناهان و مستمندان و اطعام و دستگیری حاجتمندان و عیادت از بیماران منطقه وحضور در مراسمات اجتماعی و مولودی خوانی و بدرقه و استقبال حجاج و تشییع جنازه و تدفین و تلقین اموات و…..از خصو صیات این انسان بزرگ منش بوده اند.

چه کسی اخلاق و تقوا و تربیت شاگردان و بزرگا نی که هر کدام ستونهای محکم دیارمان بوده اندن را فراموش میکند دراویش با ایمان و متقی هر شب جمعه در مراسمات عرفانی و ایمانی تکیه با اعتقاد خلل ناپذیر و با صدای عارفانه وپر صلابت تهلیل و تسبیح شبهای جمعه و صبحگاهان حاج شیخ طه شرکت میکردند و شیخ با چشمهای همیشه گریان عبادتش و متانت  روح و روانش و سخاوت و مهمانداریش وکسی که کم توقعی و سیرت نیکو و حسن اخلاقیات را سرلوحه زندگی خود قرار داده بود و این تربیت اسلامی را از قران و سنت رسول ص و پدر بزرگوارش عارف بالله شیخ نصر الدین خالصی و اجداد بزرگوارش به ارث برده بود.

حاج شیخ طه خالصی در سال ۱۳۰۳شمسی در شهر پاوه به دنیا آمد ایشان فررند ارشد حاج شیخ نصر الدین خالصی رحمه الله علیه و مادر بزرگوارش خاتون نشاط اولین همسر شیخ نصرالدین بوده است که زنی مومنه و پارسا بوده که هردو ازخانوادهای  عارف پرور بوده اند. حاج شیخ طه علوم ابتدای را در مدرسه دولتی و علوم دینی را در نزد حاج ماموستا محمد ضیایی رحمه الله علیه در پاوه خوانده و پس از آن به کرکوک رفته و نزد مرحوم حاج شبخ محمد جمیل خالصی طالبانی کسب فیض نموده ودر سال ۱۳۵۴شمسی پدر بزرگوارش با حضور اقشار مردم پاوه و اورامانات و مقامات دولتی وقت و روحانیون و مشایخ طی مراسمی ایشان را جانشین خود میکند و خرقه شیخ طه از طرف شیخ علی ثانی دریافت شده شده است این تاییدیه شامل دستار و عبا است واز کرکوک برای رهبران طریقت ارسال می شود.

در آذر ماه ۵۶بعد از فوت پدر بزرگوارش ایشات تکیه دار تکیه پاوه میشود و چندین دهه در خدمت دین و شریعت و طریقت و دراویش و مردم بوده است و مردم ایشان را استاد و پیر و قاضی و مشکل گشا و امانت دار خود دانسته اند و فرزندان خود را برای نامگذاری و خواندن دعای خیر و برکت به خدمت ایشان میبردند و لفظ خانه شیخ یعنی مامن و ماوای مردم  ، و حاج شیخ طه به حق این امورات را به راستی و صداقت انجام داده است .در ماه های رمضان و ربیع الاول و نمازهای تراویح ایشان حتی در سن پیری با شوق و ذوق خدایی برگزار میشدند و انسان نمازگزاردر تکیه به یاد مسجد الاحرام و مسجد نبوی شریف میافتاد.

مردم پاوه و اورامان احترام خاصی برای ایشان قایل هستند وصدای اذان  و قران و خصوصا صلاه شب جمعه را وقتی میخواندند نا خود اگاه انسان را به عالم دیگری سوق میدادند اذان صبحگاهی ایشان آنقدر لذت بخش و آرام بود که روح و روان را به صوی عبادت و نماز میکشاند. یکی از خصوصیات بارز ایشان عیادت از مریضان و فقیران منطقه پاوه بود که همراه چندین تن از دراویش همیشه به محله های فقیر نشین و مستمند میرفتند از آنها عیادت و احوال پرسی میکردند.

انسان های برجسته به خاطر بر پایی و تثبیت اخلاق سالم اسلامی و انسانی تلاش کرده اند زیرا اخلاق عاملی است که از تجاوز به حقوق انسانها جلوگیری میکند  زندگی را سایه سار آرامش قرار میدهد و عرفان تذهیب اخلاق موهبت یک جامعه است تا آن جامعه کمتر دچار ناهنجاری گردد و عارفان و بزرگانی همچون حاج شیخ طه خالصی مردم رابه رعایت اخلاق سالم و حسنه تشویق و ترغیب نموده اند و این روش ایشان یادگار سلف صالحش بوده است.

حاج شیخ طه مدتی مریض بودند و تمام مردم منطقه به عشق و علاقه به دیدارو عیادتش میرفتند آن بزرگوار در صبح هفدهم اردیبهشت سال نود در سن ۸۷سالگی به دیدار حق شتافت و در مقبره خانوادگی در محله رسول آوای پاوه در کنار والدین و جدش به خاک سپرده شد و خداوند روح آن مرحوم را قرین رحمت کند او راعفو نماید خداوند را شاکریم که جانشین برحقش فرزند برومندش جناب استاد حاج شیخ شهاب الدین خالصی حفظه الله ادامه دهنده راه آن بزرگوار و تکیه دار تکیه پاوه می باشد و خانواده حاج شیخ انسانهای وارسته و مردمی و متقی هستند که روش پدران خود را سر لوحه و سرمشق خود قرار داده اند و استاد شیخ شهاب الدین خالصی انسانی متقی و معلمی مخلص و بی ریا و تکبر  بوده و به حق جانشینی شایسته برای پدران گرامیش است خداوند ایشان و سایر  بزرگان را در پناه خود محفوظ بدارد و در گذشتگان و عارفان و روحانیون متقی را با اولیاء و پیامبران محشور بفرماید.

امین یا رب العالمین

با تشکر سیروس عزیزی۵ دیدگاه

  همشهری اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
  0
  0

  حاج شیخ طه خالصی واقعا مایه افتخار این شهر ودیار بود وجودش خیر بود خدا روحش رو با انبیا واولیا محشورگرداند . آمین

  همشهری اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۹
  2
  0

  مرحوم حاج شیخ طه خالصی وجودش ماییه خیر وبرکت بود خداوند روحش را به بهشت برین شاد فرمایید ممنون از اقای عزیزی

  همشهری اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۶
  1
  0

  خداوند روح جناب حاج شیخ طه خالصی رو با اولیا و صالحان محشور گرداند با سپاس فراوان از کاک سیروس عزیز

  یوسف جعفری اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰
  1
  0

  ضمن تشکر از کاک سیروس عزیزی که همچون گذشته از سلف صالح و گذشتگان یاد می کنند؛ یاد استاد گرامی و عالم جلیل القدر جناب حاج شیخ طه خالصی را گرامی میدارم. به راستی صفاتی که کاک سیروس در نوشته شان به آن اشاره نموده اند در وجود مبارک آن مرحوم هویدا بود بویژه مردم داری و مهمانوازی بطوریکه بیت ایشان همیشه مملو از محبان- مردم – مراجعان- مسافران و مستمندان بود. تواضع و اخلاق حسنه از صفات بسیار بارز دیگر آن مرحوم بود. صبر و تفکر و تدبر و سکوت ویژگی همیشگی ایشان بود و بسیاری صفات و ویژگی های خوب و برجسته دیگر…
  یادش گرامی باد و خداوند متعال به لطف و مرحمت بی پایانش؛ ایشان را در کنار انبیاء و اولیاء گرامی محشور بفرماید.

  ضیایی . سرده اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲
  1
  0

  دستمریزاد کاک سیروس
  خداوند در راه کسب و نشر شریعت اسلامی در شهر و دیارمان به جنابعالی توفیق عطا فرماید
  ان شاالله سالم و سربلند باشید.

نقد و بررسی

مهمترین اخبار