به بهانه ی روز جهانی مسجد / حیدر غلامی

به بهانه ی روز جهانی مسجد / حیدر غلامی

به بهانه ی روز جهانی مسجد / حیدر غلامی

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ مسجد در اسلام جایگاه ویژه ای دارد و آموزه های اسلامی مبین این حقیقت می باشند. اولین اقدام پیامبر ـ ص ـ پس از هجرت به مدینه، ساخت مسجدالنبی بود. مسجدی که محل برگزاری نماز و نیایش و عبادت و همچنین محل مشورت، برگزاری جلسات، تصمیم گیری های مهم و سرنوشت ساز و… بود. با توجه به عمل و توصیه های فراوان پیامبر ـ ص ـ در رابطه با اهمیت مسجد و اقامه ی نماز جماعت درآن، رابطه ی نسل تربیت یافته ی مدرسه ی نبوی با مساجد، بسیار گرم و صمیمی بود؛ و برای حضور در آن ها لحظه شماری می کردند. این نسل پرورش یافته با عبادت خالصانه و همزمان با آن تلاش مجدانه در راستای عمران و آبادانی زمین، تمدنی پیشرفته را بنیان نهادند؛ و جهانیان را به حیرت واداشتند.

با پذیرش اسلام توسط کردها، مردم هه ورامان در تمام روستاها و شهرهای این دیار، با شور و شوق فراوان مساجدی بنیان نهادند و در کنار غالب آن ها نیز حجره هایی جهت پرورش طلاب علوم دینی بنا کردند. این مردم علی رغم فقر و نداری، آگاهانه و اختیاری مخارج مساجد، طلبه ها و ماموستاها را تامین کرده؛ و خانه، زمین، باغ و یا درخت های پرثمر خود را وقف مساجد می کردند. بدین ترتیب با اخلاص و ایثار، تحصیلِ رایگان و غیر طبقاتی در کردستان و هه ورامان آغاز شد و نتایج و آثار مبارکی به همراه داشت. تمام علما،عرفا، شعرا، ادبا و رهبران جنبش ها و حرکت های آزادی خواهانه ی ملت کرد، فارغ التحصیل مساجد و این مدارس ساده و بی آلایش کنار آن ها می باشند.

متاسفانه اکنون این مساجد و حجره های کنار آن ها، از سوی مسئولین و به صورتِ واکنشی، از سوی برخی از مردم، مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته اند. بودجه ی کافی به مساجد و حجره ها اختصاص داده نمی شود. ماموستاها، خادمین و طلبه ها جهت امرار معاش خود و خانواده مجبور اند که به مشاغل دیگری روی آورند و مجال تحقیق، تدریس و پرورش نداشته باشند. در ایرانِ عصرِ حاضر که میانگین اجاره خانه ۵۰۰ هزار تومان و مخارج زندگی سرسام آور می باشند ، حقوق ماهیانه ی ماموستاهایِ ما که تحت حمایت دایره ی روحانیت هستند ۴۰ یا ۷۰ هزار تومان!! و حداکثر ۲۰۰ هزار تومان ( جهت مدرسین) می باشد. حقوقی که با آن به سختی می توان زنده ماند؛ چه رسد به اینکه زندگی کرد. خادمین مساجد که حال و روزِ اقتصادیشان معلوم است و از این مبالغ ناچیز نیز محروم اند. موقوفات مساجد نیز به علت قلت ( مساجد تازه ساز اکثرا فاقد موقوفات اند)، کم کاری و سهل انگاری مسئولین و گاهنیز مردم و … نیاز مساجد را برآورده نمی کنند. به عنوان نمونه دادن املاک و باغات موقوفه ای، به اجاره به صورت سالیانه یا ماهیانه و گاهی چندین ساله به قیمت بسیار ناچیز( تقریبا مفت) بدون هیچ گونه نظارت و… تقریبا هیچ نفعی در بر نداشته و به هدر دادن اموال مسجد می باشد؛ که باعث دلسرد شدن بسیاری، از سنت حسنه ی وقف به مساجد می باشد. چنین برخوردی با مساجد و حجره ها و ماموستاها به هیچ عنوان زیبنده ی نظام اسلامی و شهروندان مسلمان نمی باشد.

امید که پیروانِ پیام آورِ رحمتِ الهی به تاسی از اسوه ی محبوبشان، روابط آگاهانه، گرم و صمیمانه ای با مساجد داشته باشند؛ و با هزینه ی وقت و مال، باعث عمران و آبادانی معنوی و مادی مساجد شوند؛ و روز جهانی مسجد تلنگری باشد تا مسئولین ذیربط علاوه بر حفظ وساخت مساجد و حجره های کنار آن ها ، زندگی آبرومندانه ای جهت ماموستاها، مدرسین و خادمین فراهم آورند تا بتوانند بدون دغدغه ی تامین معاش، عزتمندانه به تحقیق و تدریس و تعلیم مشغول شوند.یک دیدگاه

    ناشناس مرداد ۳۰, ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۰
    0
    0

    دنیا، نیازها، علایق و زندگی مردم به صورت مداوم در حال و گذشته و آینده مدام در حال تغییر است یک زمانی مسجد نبود در برهه ای مسجد وجود داشت و زمانی خواهد آمد که مسجد جزو آثار باستانی می شود اینکه انتظار داشته باشیم مردم مانند هزار سال کذشته رفتار کنند انتظار زیادی است زمانی مسجد جایگاه مدرسه را داشت اما الان انواع مدارس تخصصی ایجاد شده اند اینترنت هم که بماند، زمانی برای یادگیری قران باید به مسجد می رفتیم الان یک نرم افزار در گوشی چهار اینچی قران را با چند نوع ترجمه و قرایت و تفسیر در خود جا می دهد

نقد و بررسی

مهمترین اخبار