به بهانه گاز رسانی به باینگان؛ اینک در ابتدای راه هستیم / محمود رستمی تبار

به بهانه گاز رسانی به باینگان؛ اینک در ابتدای راه هستیم / محمود رستمی تبار

به بهانه گاز رسانی به باینگان؛ اینک در ابتدای راه هستیم / محمود رستمی تبار

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ قبل از هرچیز از همه کسانیکه در جهت گازرسانی به باینگان و روستاهای آن در طی دو دهه گذشته به هر عنوانی و از هرجناحی از دوران ریاست جمهوری نهم و دهم تا یازدهم و دوزادهم زحمت کشیدند، تشکر و قدردانی می نماییم. اینک دربهمن ماه سال ۹۶ و با تاخیر خیلی زیاد با هر رنج و مشقتی بود بعد از عبور از گذرگاههای پرپیچ و خم بروکراسی اداری و دیوار سخت تحریم سلطه جویان غرب، گاز به باینگان و برخی از روستاهای آن رسید تا آمار بهره برداران کل جمعیت کشور به نزدیک ۹۴درصد برسد. ۸۸ درصد روستاییان و ۹۸ درصد شهرنشینان کشور از گاز طبیعی برخوردار هستند و این آمار بی نظیری در جهان است. انشاء الله سایر نقاط کشور و بویژه شهر ها و روستاهای باقیمانده شهرستان پاوه و منطقه بزودی از این نعمت برخوردار گردند، و خدا رحمت کند همه عزیزانی را که به امید گرم نمودن خود در کنار یک بخاری گازی روزهای سخت بیماری را سپری و ناکام به رحمت الهی پیوستند.

قطعا مردم ما خاطرات فراوانی از صف های طویل نفت و کپسولهای گاز در زمستان های سخت بعد از انقلاب و دهه شصت بیاد دارند و چه حق الناسی هم به جهت عدم شکیبایی در پرونده اعمال ما ثبت نگردید. کسانیکه سالهای قبل از نفت سفید را هم بیاد دارند، یقینا خاطره های فراوانی از نحوه جمع آوری هیزم برای سوخت زمستان و تابستان برای بازگو نمودن دارند.

چه درختانی قطع نشد و چه ظلم های ناخواسته ای بر جنگل نرفت و چه ناتوانانی که چشم انتظار دست های پینه بسته همسایه نبودند….و چه دانش آموزانی که بعلت بهمراه نداشتن قطعه ای هیزم برای تامین گرمایش کلاس با چوب انار تنبیه نشدند…. حتما هستند دوستانی که مفهوم حفظ یک شیشه ۳۰۰ سی سی نفت در تمام طول مسیر قشلاق و ییلاق برای روشنایی بخشیدن به چشمان یک مادر زحمت کش دامدار و گاها روشن نمودن آتش هیزم های تر (خیس) درک نمایند.

یاد کنیم از همه کسانیکه توانستند با همت خود و زحمت و تلاش در آن دوران سخت با هماهنگی دولتمردان در جاده های خاکی و باریک، یک حلبی نفت سفید پلمپ شده قبل از انقلاب و بعدا در دوران بحرانی حضور گروههای مختلف ، جنگ تحمیلی و ناامنی های آن وقت سوخت خانه های مردم را فراهم نمایند و احتمالا بسیاری از مردم منطقه جایگاه همیشه فعال سوخت رسانی باینگان را بیاد دارند. یاد کنیم از آنانیکه کپسولی گاز در چهار دهه گذشته بدست مردم رساندند، انشاء الله نزد باریتعالی ماجور خواهند بود.

اینک که کوپنهای نفت سفید جمع آوری و شانه هموطنان برخی از دیار اورامانات از سنگینی کپسولهای گاز راحت است خدای را شاکریم و مجددا سپاسگزار همه آنانی هستیم که قدمی برداشتند. امید است پشت ما و شانه فرزندان ما و زانوی عزیزان این دیار هم با تدبیر دولتمردان و همت خودشان بزودی از رنج کوله بری برای دیگران خلاص گردد.

گاز نعمتی الهی است که در سایه «امنیت» بعنوان مهمترین مولفه «توسعه» که وجود آن نتیجه همدلی دولت و ملت و نتیجه خون هزاران عزیزی است که برای برگرداندن کید دشمنان به خودشان برزمین ریخته شد، بدست ما می رسد. بنابراین گازرسانی وظیفه ما را در مقاوم سازی اقتصاد منطقه و کشور در برابر زیادخواهی زورمداران سنگین تر خواهد نمود.

گاز بعنوان سوختی طبیعی ، ارزان و نسبتا پاک که از درون لوله های قطور و باریک و با کمک هزاران ایستگاه پمپاژ و میلیونها ساعت کار مهندسان و کارگزاران و کارگران این مملکت از میادین مشترک پارسی جنوبی و دیگر نقاط بدست ما می رسد، نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوا، کاهش سهم کشور در انتشار گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین ،حفظ محیط زیست و جنگل ها دارد. گاز نقش مهمی در تامین رفاه ، آسایش ، سلامت و کاهش هزینه های درمان و مشخص ترین نوع آن آرتروزهای جانکاه و کاهش هزینه های خانوار در بعد هزینه سوخت مردمان زحمت کش دیار ما خواهد داشت.

گاز و خطوط انتقال آن علاوه بر موارد فوق یکی از مهمترین زیربناهای لازم برای توسعه اقتصادی منطقه می باشند. نگاه صرفا مصرفی بعنوان وسیله گرمایش و پخت و پز نگاه غلطی خواهد بود. انرژی یکی دیگراز مولفه های توسعه است. خوشبختانه انرژی چه بصورت برق و چه بصورت گاز و چه در سایر اشکال آن در دسترس است.

بنابراین لازم است همه عزیزان تحصیل کرده یکی دیگر از مولف های توسعه یعنی «دانش های علمی» خود را برای توسعه همه جانبه این سرزمین ارائه و با بکارگیری این زیرساخت های فراهم شده، آرامش بخش دل پدران و مادران خود را از رنج بیکاری فرزندانشان باشند. فرار از سرزمین و چشم امید به صندلی های اشغال شده اداری جز گذر زودهنگام عمر و افسوی خوردن نتیجه ای ندارد.

گاز، برق، جاده، ، وسایل ارتباط جمعی، اینترنت، نیت خیر مسئولان، نیروی تحصیل کرده و دانشمند فراوان، نیروی کار ارزان قیمت، فراهم هستند. مبادا خوابیدن در کنار گاز ما را تن پرورنموده و همچنان چشم انتظار مردم چین و امثالهم باشیم تا دانش بومی ما را به محصولات مصرفی تبدیل و از طریق کوله بری در ارتفاعات سنگلاخی توسط خودمان به ما بازگردانند و دستمزد ناشی از ریختن عرق برای حمل کوله را نیز با خرید این محصولات به آنها برگردانیم.

کاش حداقل لباس و تن پوش ما وارداتی نباشد، مبادا روزی به بهانه ای آنها را مطالبه و لخت و عریانمان سازند. راستی نفتی که از طریق سانچی های غرق شده بدستشان می رسد از دروازه های رسمی و غیر رسمی چند برابر گرانتر به شکل کالا و لباس عودت می دهند تا ما بی توجه به همه این فرایند برتن کنیم و در مجالس یا برقصیم یا بخندیم یا در مساجد برای اموات فاتحه بفرستیم.

گاز منبع بی پایان انرژی نیست و قطعا مثل کپسول خانه شما، همچون تانکر سوخت نفت سفید کوپنی، همچون منبع پشت بام در فصل تابستان به اتمام می رسد. گاز نتیجه میلیون ها سال فعل و انفعال درونی زمین و زیرورو شدن لایه های مختلف زمین از طریق زلزله و سیل و آتشفشانی است که بعضا عذابشان خوانیم، می باشد. گاز نتیجه تدبیر و اراده الهی در پویا نمودن زمین و پویا نگه داشتن زمین است. و در زلزله اخیر خوب درک کردیم که زمین برای حفظ پویایی خود منتظر بی تدبیری ما نخواهد ماند.

پس برای مصرف بهینه آن و تامین امنیت غذایی خود و توسعه همه جانبه منطقه و کشور برایش برنامه ریزی کنیم و از همه بسترهای موجود برای حذف رنج کوله بری در منطقه تلاش کنیم….. مبادا ماحاصل گازرسانی به ما فقط سم کشنده منواکسید کربن و خدای ناکرده مجالس ترحیم باشد…. مبادا نتیجه گازرسانی افزایش نرخ بیکاری و حذف مشاغل مرتبط با سوخت رسانی باشد. می توانیم منطقه را چنان توسعه دهیم که هیچکس ولو بخاطر حفظ منافع خودش نتواند «امنیت» ما را بهم بزند. هرچه کردیم برای خارج شدن از زیر صفر بود، اینک در ابتدای راه هستیم…..

محمود رستمی تبار بهمن ۹۶یک دیدگاه

    نوسود بهمن ۱۸, ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۴
    0
    0

    درود و سلام برشما جناب آقای رستمی تبار، واقعا” مطالب ارزنده ای را ارائه نموده اید و خاطرات دوران کودکی مارا به طور کامل بیان نموده اید . البته باید از مدیریت محترم سایت و همکارانشان سپاسگزاری کنم که ایینه دل مردم اورامانات شده اند . سپاسگزاریم

نقد و بررسی

مهمترین اخبار