باور کنید ممکن است آب خانه شما برای همیشه قطع شود!

باور کنید ممکن است آب خانه شما برای همیشه قطع شود!

باور کنید ممکن است آب خانه شما برای همیشه قطع شود!

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ مشکل کمبود آب امسال در کشور مشکلی همگانی شده و در برگیرنده همه نقاط کشور می باشد. متاسفانه منطقه ما علیرغم بارندگی بالای ۶۵۰ میلیمتری نتوانسته است مخازن زیر زمینی خود را چنان تغذیه نماید که چشمه ها در فصل بهار خروشان گردند.

 

تغییر الگوی بارش و گرمای بی سابقه دما -که از پژمردگی و خشیکدگی درختان کاملا مشهود است – و تبخیر شدید آب موجود در سطح زمین این مشکل را تشدید نموده است. بنابراین بسیاری از چشمه هاو رودخانه ها کم آب شده و یا بکلی خشکیده اند. دست اندرکاران نظام آب رسانی ما تلاش می نمایند تا مشکل آب مردم در مناطق مسکونی به حداقل کاهش یاید.

 

خشکیدن رودخانه باینگان و مشکل مردم برای آبیاری باغات داخل شهر ، جیره بندی آب شرب در سطح شهر پاوه و خرید آب برای باغات احداثی در سالیان اخیر همه و همه به ما خبر می دهند مشکل آب جدی است. حال از شواهد جدی تر در سطح کشور و منطقه مانند خشکیدن دریاچه ارومیه و طاقبستان و سراب های متعدد دیگر صحبتی نمی کنیم.

 

اما متاسفانه آنچه مایه تعجب است عدم تغییر در الگوی رفتار ما نسبت به مصرف آب شرب و منابع حداقلی موجود است. در روزهای اخیر شاهد رفتارهای تاسف باری بودم که بیان کننده آن هستند که ما تا ایجاد یک جامعه مسئولیت پذیر و متعهدی که هم براساس دستورات دینی و قرآنی اسراف نکند و هم بر طبق معیارهای جهانی مسئولیت پذیر باشد فاصله فراوانی داریم.

 

در روز ۲۹ مرداد شاهد شستن بالکن، آب پاشی کوچه و خیابان ، شستن جلوی درب خانه ها، چندین بار شستشوی جلوی درب مغازه ها حتی شستشوی نمای خانه با آب شربی بودم که برای تامین آن مسئولین ذیربط هزران دغدغه و دلهره دارند. اما انگار علیرغم قطعی ۱۲ ساعته و طولانی مدت آب هنوز عمق خطر و فاجعه را درک نکرده ایم.

 

بنابراین جا دارد شهرداری محترم و شورای محترم هر ده و شهر ، ادرات مختلف ، صاحبان مشاغل خصوصی و ادرات دولتی و بویژه جامعه محترم روحانیت و اهالی منبر و وعظ و خطابه و همه عقلای قوم ، گروههای مذهبی ، این مشکل حیاتی را گوشزد نمایند و به مردم یاد آور فرمایند که حتی دور ریختن یک لیوان آب در حالیکه درختی در کنار خانه ما در حال خشکیدن است گناهی بس نابخشودنی است.

 

آنچه مایه تعجب بنده نیز بود عدم وجود یک بلبورد، پارچه نوشته و آگاهی تبلیغی بود که این خطر را گوشزد نمایند. بنظر من علاوه بر آموزش مردم که یک ضرورت حیاتی است تشکیل گروهایی برای گشت در سطح شهرها جهت برخورد با کسانیکه به وظیفه دینی و شهروندی خود در قبال رعایت الگوی مصرف توجه نمی کنند ضروری بوده و همچنین ضرورت دارد سطح تعریف شده الگوی مصرف به حداقل ها کاهش  و برای مصرف بیشتر جریمه های شدیدی لحاظ گردد.

 

ضمنا آنکه وظیفه مسئولین است نسبت به بهسازی سیستم آبرسانی و تامین آب از منابع مختلف تلاش بیشتری نمایند ضمن آنکه از خدواند بخواهیم که وضعیت آب و هوایی بیش از این و به  ضررمنطقه ما و خاورمیانه تغییر نکند.

 

محمود رستمی تبار۲ دیدگاه

  یاسرخسروی شهریور ۲۴, ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۶
  0
  0

  باسلام وخسته نباشید به آقای رستمی تبار واقعا حرفهای جالبی را تاکید کردن با مسولین به خوش باشن ما امسال تو قسمتc.n.gدوساعت یا اکثرا ۴ساعت شبانه روز آب داشتیم.باید مسولین پیگیر جدی موضوع باشن واقعا درخطر جدی کم آبی هستیم

  هورامان رستمی شهریور ۲, ۱۳۹۴ - ۰۱:۵۵
  0
  0

  ده س وه ش بیه ی که روو جه ئی براده ره وه شه ویسه یه که گه وره ترین به ر به ستو خه ڵکی ش جه ده هه ی داهاتووه نه وسه ن وه ر باس.به ڵام به داخه وه که متر خه می خه ڵکی جارێو ئیدامه ش هه ن سه باره ت به وزێوی پسۆ ئاوێ….

نقد و بررسی

مهمترین اخبار