انجمن حمایتی توانبخشی (احیاء) پاوه در آئینی روز جهانی عصای سفید را گرامی داشت 
پاوه پرس
22 Jan 2018
comments: ۰
views:
انجمن حمایتی توانبخشی (احیاء) پاوه در آئینی روز جهانی عصای سفید را گرامی داشت

انجمن حمایتی توانبخشی (احیاء) پاوه در آئینی روز جهانی عصای سفید را گرامی داشت

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، پانزدهم اکتبر برابر با بیست و سوم مهرماه به عنوان روز بزرگداشت نابینایان وقانون عصای سفید تعیین گردیده، تا اقشار مختلف جامعه ...

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، پانزدهم اکتبر برابر با بیست و سوم مهرماه به عنوان روز بزرگداشت نابینایان وقانون عصای سفید تعیین گردیده، تا اقشار مختلف جامعه به تواناییها و مشکلات ونیازمندیهای این قشرازجامعه بیشترآشنا شوند.

إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِّأُولِی الْأَلْبَاب (آل عمران۱۹۰)

به گزارش خبرنگار پاوه پرس، اعضای انجمن حمایتی توانبخشی (احیاء) به مناسبت روزجهانی عصای سفید با حضور درمرکزآموزش استثنایی طلوع شهرستان پاوه این پیام را به جامعه منتقل نمودند اگرچنانچه درهیاهوی گرم زندگی به نوعی سرگرم و مشغول ایم، بهتر آن خواهد بود حتی اگرچه مناسبتی نیز فرض گردد بازهم نگرشی دگرباره به این عزیزان  داشته باشیم، تا اگر توفیقی حاصل شد باری را از دوش این ها و خانواده هایشان برداریم.

انجمن حمایتی توانبخشی کودکان معلول (احیاء) ، تشکلی نوپایی که کمتر از یک فصل  از تولد آن می گذرد ، در راستای رسالت محوله که همانا شناسایی این قشر ونمایاندن تواناییها و نیازمندی هایشان به جامعه است،  از مرکز آموزشی طلوع پاوه که مامن و وگهواره ی این قشر ازدانش آموزان است، دیداری به عمل آوردند تا علاوه بر دیدار مجدد از رازهای درونی نهفته درقلب های بینا و بیدارشان آشنا شوند ودر صورت امکان هدفمند ودرخور نیاز همتی در جهت رفع نیازمندی های شان داشته باشند.

هوشیار عبدالله زاده به نیابت از اعضاء هیئت مدیره احیاء از مساعی کارکنان زحمتکش مرکز آموزشی طلوع تقدیر نمود و ضمن یادآوری وشادباش روزجهانی عصای سفید ، ارادت خالصانه ی هیئت مدیره احیاء را نثار روشندلان دیار نمود.

در ادامه دانش آموزان روشندل با متن های احساسی که فی البداهه به نگارش در آورده بودند، یکی پس از دیگری قرائت نمودند و موجب تالم و تحسین بازدید کنندگان  را  در پی داشت و درپایان هیئت مدیره انجمن حمایتی توانبخشی (احیاء) به رسم یادبود وتکریم مناسبت مورد نظر هدایایی را تقدیم روشندلان مرکز نمود.

کامل ولدبیگی یکی از کارشناسان خبره مرکز کودکان استثنایی طوع وعضو هیئت مدیره انجمن احیاء از فرصت مورد نظر بهره جُست تا بعضی از حقوق و نیازمندهای نابینایان را به شرح ذیل به اطلاع کاربران سایت قرار دهد:

قانون عصای سفید

قانون عصای سفید که در سال ۱۹۲۱م. جرقه اولیه آن توسط عکاسی از شهر بریستول انگلستان به نام جیمز بیگز،که در اثر سانحه ایی دچار نابینایی شده بود زده شد .

با پیگیری دوتن از محققین برجسته آمریکایی قانونی‌ در پانزدهمین روزاز ماه اکتبر به عنوان قانون عصای سفید به تصویب رسید و این روز را، به عنوان روز جهانی نابینایان نامگذاری گردید. در این قانون، تمامی حقوق اجتماعی فرد نابینا به عنوان عضوی از جامعه‌ی متمدن، انعکاس یافته است.

خط بریل

خط بریل، که در قرن نوزدهم میلادی، توسط لویی بریل فرانسوی ابداع گردید. البته ایشان هم در اثر حادثه، از نعمت بینایی محروم گردید. پس از آن، او درباره افرادی که از نعمت بینایی برخوردار نبودند، بسیار اندیشید. او پس از مدت ها، موفق به ابداع خطی گردید که به نام وی، بریل، نامیده شد.

حقوق اجتماعی نابینایان

آن ها هم مانند سایر افراد عادی حق دارند از تمامی نعمات خدادای و امکانات رفاهی و اجتماعی بهرمند گردند، این مهم وظیفه مسئولین و دست اندرکاران است تا در طراحی مبلمان شهری و اداری این قشر از افراد را جامعه را نیز مدنظر قرار دهند.

وظیفه مهم مسئولین :

از آن جایی که نابینایی و کم بینایی، در بسیاری از موارد به دلیل عدم دسترسی اطلاعات دقیق و عدم شناخت علل آن ها از سوی مردم، به ویژه مردم روستاهای دورافتاده و محروم است، اطلاع رسانی مردم از طریق رسانه ها، مطبوعات، مراکز بهزیستی و خانه های بهداشت روستاها اهمیت بیش تری دارد؛ از این رو شایسته است مسئولان و فرهیختگان جامعه مردم را به یادگیری این مسائل ترغیب کنند؛ زیرا هزینه پیش گیری برای دولت و خانواده ها، بسیار کم تر از هزینه خدمات بعدی به نابینایان و کم بینایان خواهد بود.

درمان و پیشگیری :

بسیاری از نابینایی ها قابل پیش گیری هستند؛ زیرا نابینایی و کم بینایی، یا ارثی اند یا غیرارثی که هر کدام، پیش گیری و درمان مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال در موارد ارثی، می توان با انجام مشاوره های پیش از ازدواج، از بروز آن ها جلوگیری کرد و در موارد غیرارثی، میتوان با مراجعه به موقع به پزشک متخصص و رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی، از بروز آن جلوگیری به عمل آورد. بدیهی بهتر است با توجه عملی به شعارِ «پیش گیری، بهتر از درمان»، زندگی ای سرشار از سلامت و نشاط برای خود، خانواده و جامعه به ارمغان آوریم.

Rand News