انتخابات و ضرورت یک عبرت / محمود رستمی تبار

انتخابات و ضرورت یک عبرت / محمود رستمی تبار

انتخابات و ضرورت یک عبرت / محمود رستمی تبار

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ فصل انتخابات در پیش است و صدای استغاثه کسانیکه برای آرای مردم از پیرمرد تا پیرزن را سرشماری کرده و درب تک تک خانه ها را می زنند، به گوش می رسد. بعضا فاتحه را نه برای رضایت خدا بلکه برای کسب رای می خوانند. از جیب خود و دیگران هزینه می کنند تا رای بدست آورند حال به هر امیدی. از امید به خدمت صالح گرفته که به چنین هیاهوی نیاز ندارد! تا رسیدن به امیال و آرزوی خود که رای به چنین کسانی حرام است!

 

هرچه تبلیغ بیشتر هزینه فزونتر و فکر جبران این هزینه ها جایگزین تفکر و تصمیم گیری صحیح در صندلی مجلس می گردد و یک مصوبه ناصواب خسارت بس بزرگی بر جامعه خواهد زد.


مجلس شورای اسلامی مهم است و انتخاب نماینده هم ضرورت دارد و نشان دهنده “هست بودن” رای دهنده است. هرکسی یک رای دارد که باید براساس شعور و شناختش از فرد مورد نظر به صندوق بیندازد. و قطعا در برابر تک تک انتخابهایمان مسئولیم و باید به خدای احد و واحد پاسخ دهیم. و چگونه انابه کنیم از رای های که بدون شناخت از وظیفه انتخاب شونده و برای رضایت و به سفارش فلان کس به صندوق انداختیم.

 

رای دادن در جامعه ما یک بعد داخلی دارد و آن انتخاب نماینده ای است که بتوان با اعتماد به نفس و شناخت کامل به موضوعات طرح شده در صحن مجلس همه جوانب را سنجیده و با ترسی که نسبت به حساب و کتاب قیامت دارد , رای خود را اعلام فرماید, و از دسته و اهالی رای ممتنعی ها نباشد، چرا که به راستی رای ممتنع در مجلس معنا و مفهوم ندارد, و از سویی از کسانی نباشد که رای خود را در قبال ثمن بخس نادیده بگیرد.

 

از بعد خارجی دشمنان این انقلاب و این سرزمین بدنبال هر بهانه ای هستند که کینه های نفرت آلود خود را نثار جان ایرانیان نمایند و شرکت مردم در انتخابات نقش برآب نمودن خواب آنهاست.

 

اما این بار بگذاریم مردم خود تصمیم بگیرند. نامزد ها را بیخود و بی جهت حمایت نکنیم تا آنکه موجب رنجش همسایه ای گردیم تا فردا که نماینده بر صندلی مجلس تکیه زد و همه شماره های دوران کاندیداتوریش را از حافظه گوشی خود پاک کرد بتوانیم بر رخسار مومنانه همشهری خود را نگاه کنیم و نیازمند عذر خواهی نباشیم اگر غرومان اجازه عذر خواهی دهد!!

 

در چند دوره قبل با رای هایمان و یا بعلت بی تفاوتی اجتماعی خود و عدم مسئولیت پذیری حداقل بسیاری از روستاهای شهرستان را فدا کردیم و منفک نمودیم. از درون موجب از هم پاشیدن خانواده خود شدیم و یک تفرق ” پوست پیازی” که همه لایه های درون جامعه را در برگرفته است موجب شدیم. بعضا می خواستیم از نماینده نردبانی بسازیم و صعود کنیم و کامیاب شویم. ولی نه خود کامیاب شدیم و نه دیگران را کامیاب ساختیم. چون اصولا راه کامیاب شدن از کانال نماینده نمی گذرد.

 

گرچه باور دارم در جامعه ما نماینده اگر واقعا نماینده مجلس شورای اسلامی است نباید از وی انتظار امور اجرایی داشته باشیم بهتر است قبل از به صندوق انداختن رای مروری بر شرح وظایف یک نماینده مجلس داشته باشیم تا به امید واهی خود را در قبال رای خود مسئول دنیا و قیامت نسازیم.

 

اگر برای نامزدی ستاد تبلیغاتی می گذاریم حتی اگر نامزد محترم از بستگان ماست، فرهنگ تبلیغ داشته باشیم و برای دیگران احترام قایل شویم. همه هیاهوها بیش از یک دهه نخواهد بود و به زندگی ابدی خود که از همین آجرهای خوب و بد ساخته می شوند, بیندیشم. دل همشهری خود را آزرده نسازیم. و یک کلام برای نظر و رای خود همانند نظر و رای و اندیشه دیگران احترام نهیم و ثابت کنیم می توانیم یک شهروند مسئولیت پذیر و مدنی باشیم.

 

عاقلانه رای دهیم و قبل از آنکه موجب خشنودی نماینده ای شویم خشنودی خدا را در نظر بگیریم. نماینده مظهر عقلانیت و فرهنگ و تمدن موکلینش است. گاه یک رای چند هزار رای می ارزد ارزان نفروشیم! و اگر فروختیم به خدا بفروشیم که به خود فروخته ایم. و هرگز به فکر عدم حضور در انتخابات نباشیم چرا که شاهد هستید که نمایندگان مجلس و مصوبات آنها چگونه بر آب خوردن ما نیز تاثیر می نهند. پس حضور یابیم و آگاهانه انتخاب کنیم.

 

انشاء الله۱۶ دیدگاه

  ناشناس دی ۸, ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۶
  0
  0

  آقای رستمی تبار شما بیش از نیمی از عمر خود را در باینگان زادگاهتان سپری کردید قطعا میتوانید در آنجا تاثیر گذار باشید که مردم عاقلانه رای بدهند. شهر پاوه به شهر فرهنگی کردنشین شهره است قطعا مردم پاوه با درایت انتخاب خواهند کرد.

  ناشناس دی ۷, ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۴
  0
  0

  آفای رستمی چه تخصصی دارند که در همه حوزه ها اظهار نظر می نمایند. لطفا مدرک و دانشگاه محل تحصیلشان را بیان کنند

   سعدی قادری دی ۸, ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۰
   0
   0

   فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِین‌َ یَسْتَمِعُون‌َ الْقَوْل‌َ فَیَتَّبِعُون‌َ أَحْسَنَه‌…”(زمر،۱۸)
   پس بندگان مرا بشارت ده همانهایى را که به هر سخنى(مخصوص) گوش مى‏دهند پس به بهترین (وجهی) آن را پیروى مى‏کنند، آنان هستند که خدا هدایتشان کرده و آنان هستند صاحبان خرد.

   سلام دی ۸, ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۱
   0
   0

   هرگاه حرف ناصواب شنیدی و خواندی استنطاق فرما.
   قلم چون بنویسید مدرک به چکار ت آید. مگر می خواهی استخدامش فرمایی؟

  ناشناس دی ۷, ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۲
  0
  0

  جناب مدیر سایت
  چرا برای برخی از مطالب و افراد نظرات منتقد را منتشر نمیکنید ولی برای برخی هر نظری هر چند نامناسب را انتشار میدهید
  مدیریت سایت:
  نقدهای شما را نسبت به مطالب سایت و یادداشت های همشهریان با جان و دل خریداریم؛ اما تخریب، نه!

  درد دل دی ۶, ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۹
  0
  0

  با سلام .این سخن تمام مردم ایران است بخصوص مردم اورامانات ولی رای مردم بر اساس احساسات و عشیره بازی است بر اساس لیاقت نیست این ثابت شده که هیچ گکسی برای خودش تصمیم نمیگیره در دقیقه ۹۹ همه چیز عوض میشود از اقای رستمی بابت مطالب به جا و ارزشمند تشکر میکنم انشاالاه این بار به جا و شایسته تصمیم بگیریم.

  ناشناس دی ۶, ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۷
  0
  0

  رای ما سید صوفی میرانی

  آراد دی ۶, ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۱
  0
  0

  سخنان بجا و عالی بود

  احمد شریفی دی ۵, ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۲
  0
  0

  باز بودن گستره ی فکری نماینده٬ کاندیداهای امروز چنانچه برنده میدان انتخاباتی شوند؛ بایستی فراتر از اطرافیان خود به محیط پیرامون توجه داشته باشند. مناصب اداری ارث هیچ کاندیدی نیست و اطرافیان نیز وارث آن نباید باشند. وظیفه کاندیداها در صورت وارد شدن به این عرصه٬ بایستی بهره گیری از کلیه نیروهای توانمند٬ به منظور افزایش مشروعیت نظام و رضایت از آن باشد نه مصادره مناصب اداری و ایجاد جمهوری پسرخاله (اصظلاحی که توسط برخی جامعه شناسان برای قرار گرفتن در چنین موقعیتی بکار می رود).

  شهروند بی د سلا ت دی ۵, ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۰
  0
  0

  ۱- امان از یک طرح تولیدی در اورامانات
  ۲- امان از یک جاده بی دستنداز
  ۳- امان از دروغ و شعار
  ۴- امان از یک فرد جسور و نترس
  ۵- امان و هزاران امان برای این دیار

  عاقلانه رای دهیم و قبل از آنکه موجب خشنودی نماینده ای شویم خشنودی خدا را در نظر بگیریم. نماینده مظهر عقلانیت و فرهنگ و تمدن موکلینش است. گاه یک رای چند هزار رای می ارزد ارزان نفروشیم! و اگر فروختیم به خدا بفروشیم که به خود فروخته ایم. و هرگز به فکر عدم حضور در انتخابات نباشیم چرا که شاهد هستید که نمایندگان مجلس و مصوبات آنها چگونه بر آب خوردن ما نیز تاثیر می نهند. پس حضور یابیم و آگاهانه انتخاب کنیم.

  دکترای فلسفه بیکار دی ۵, ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۳
  0
  0

  با سلام و دستمریزاد توسط استاد بزرگوار جناب اقای رستمی تبار
  واقعا بجا و مطالبتون عالی بود.
  البته مردم فهیم ایران و اوراماناتی های عزیز همیشه اگاه بوده و این سری اگاهانه تر رای خود را برای ابادانی این دیار به صندوق خواهند انداخت.
  مردمی که زجردیده و هرکدام از خانواده هایتان ۲ تا ۴ نفر لیسانس به بالاتر بیکار در خانه دارید!!!!!!!!!!!!!
  مردمی که ۸ سال زیر بمباران رژیم بعثی صدام جنایتکار قرار گرفتید!!!!!!!!!!!!!!!۱
  مردمی که ۶۰۰ شهید والامقام تقدیم این اب و خاک کردید ولی هیچ کس به حرمت شهدا به فکر تان نبود !!!!!!!!!!!!
  مردمی که در طی سال گذشته حتی یک کارخانه، شهرک صنعتی، یک دانشگاه معتبر را با چشم خودتان رویت نکردید!!!!!!!!!!!!
  مردمی که ۳۰ سال در انتخاباتهای متفاوت اولین نفر پای صندوق های رای رفتید ولی امان از یک تشکر و همکاری یک نماینده!!!!!!!!!!
  در نهایت مردم عزیز ، با شعور و باسواد اورامانات تو رو به جان عزیزترین کسی که دوستش دارید این انتخابات را با انتخاباتهای دیگر متفاوت بدانید
  و حتما شرکت کنید و تو رو به حرمت این ۶۰۰ شهیدی که تقدیم این دیار شدند آگاهانه رای بدهید به فکر عشیره بازی ، جاف بازی ، هورامی گری و غیره نباشید فرق نمیکند هرکسی باشد ولی به اصلحترین( چهار کلمه بلد باشد صحبت کند ) جان خودتان رای بدهید.
  به امید روزی سرسبز از لحاظ اقتصادی ، تولیدی و طرحهای بزرگ در اورامانات عزیز

  سوره هراله نوتشه دی ۵, ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۱
  0
  0

  چه می شد که منطقه اورمانات هم یکنفر مانند دیمرتاش نماینده حزب HDP کردستان ترکیه می داشت یک تنه با از حق ۳۰ میلیون نفر دفاع می کند من وقتی به لیست کاندیدهخا نگاه می کنم چشه م آب نمی خوره

  شهروند شهر باینگان دی ۵, ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۱
  0
  0

  دست مریزاد آقای رستمی تبار جانا سخن از دل مردم اورامانات فرمودی انشاالله این بار بعداز ۳۵ سال درس عبرت گرفته باشیم

  سعیدیانی پور دی ۵, ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۱
  0
  0

  سلام،عقلانیت رافدای احساسات و عصبیت نخواهیم کرد؟!شعوروهویت خودراباشعارهای بدلی وبدورازواقعیات نخواهیم فروخت!

نقد و بررسی

مهمترین اخبار
 • نا پەی نەژنیای لایەلایەو ئەدای/ ئومید حەبیبی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ حەشاش چنە مەکریۆ ئەوەوڵكیای و ئەرەشیویای تان وپۆ هەر کۆمەڵگاییوی چا بەرەگانە قۆمیۆ خەڵکەکەش تخوونوو فەرهەنگی وێمانەیشا نەگناوە و خۮێ دانە فەرهەنگیوی لەیۮەی و دلێشەنە تاویاوە. چا تەشك و دیامانەنە تاک وێش نیا و بێ ...

  4 ساعت پیش
 • عجب مربای شیرینی بود آن امهال وام ها/بهروز خسروی‌زاد

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ شب به سحر رسیده است و خواب راهی به چشمانم نمی یابد. در این ماراتن اندیشه ها بسی فکر ها که به ذهن می آیند. پس از پشت سر گذاشتن زمین لرزه ای وحشتناک و ...

  ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
 • شرحی بر میرزامحمود سیافی مستوفی متخلص به محزون/ حیدر معاذی

  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، چندی است حیدر معاذی پژوهشگر ومحقق شهرستان یادداشت هایی در توصیف بزرگان دیار به رشته تحریر در آورده ودر هریک پیامی را به مخاطب منتقل می نماید، اینک نیز با قلم رسای خویش به توصیف ...

  ۲۹ بهمن ۱۳۹۶